Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 06:23:57 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η κριση και η πορεια των συλλεκτικων  (Αναγνώστηκε 3781 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 23, 2013, 04:25:13 μμ »

Ανοιγω ενα θεμα για να συζητησουμε λιγο το θεμα της κρισης και το πως επηρεαζει το συλλεκτικο κοσμο. Εχω παρατηρησει οτι οι τιμες των συλλεκτικων ,αναφερομαι κυριως σε γραμματοσημο, νομισμα, και χαρτονομισμα, την τελευταια 3ετια εχουν κυριολεκτικα κατρακυλησει. Ιδιως τον τελευταιο χρονο θα ελεγα. Νομισματα που τα επαιρνες με 1000 και 1500 ευρω τωρα ειναι στα 5-7 κατοσταρικα (πχ Δημητρα, προσφατα το 5λ 1882 ms65 rb, οι Παυλοι σε χαμηλες ακυκλοφορητες καταστασεις εχουν καταποντιστει). Αντιθετα, νομισματα οπως οι λιρες εχουν σημαντικη ανοδο. Απο οτι βλεπω η κριση τουλαχιστον για φετος δε προκειται να μας αφησει. Με δεδομενο λοιπον οτι τα οικονομικα δεδομενα πανω κατω θα ειναι τα ιδια, θα ηθελα τη γνωμη σας για το ποια πιστευτε ειναι η καλυτερη επενδυτικη και συλλεκτικη συμπεριφορα για το αμεσο μελλον. Ειναι πιστευετε καλη περιοδος για αγορες ή ακομα δεν εχουμε δει τα χειροτερα? Αν χρειαζομαστε λεφτα ειναι καλο να πουλησουμε ή να κρατησουμε τα αντικειμενα μας πιστευοντας σε μελλοντικη ανοδο? Και περα απο τα οικονομικα δεδομενα, πως βλεπετε γενικα το θεμα συλλογη στις μερες μας?
Εγω καταθετω την πρωτη αποψη οτι ειμαι απαισιοδοξος για τη συνεχεια και η απαξιωση θα συνεχιστει.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 04:44:47 μμ »

Συμφωνώ Δημήτρη μαζί σου. Η κρίση θα συνεχιστεί όχι μόνο το 2013 αλλά και το 2014. Τώρα αν κάποιος θα πρέπει να πουλήσει τώρα ή αργότερα σ΄αυτό δεν μπορώ να απαντήσω. Εγώ προσωπικά αγοράζω μόνο για συλλογή και όχι για μελλοντική πώληση.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 04:53:21 μμ »

Αγαπητέ φίλε πολύ καλά έκανες και άνοιξες αυτό το θέμα. Θα πω και εγώ την άποψη μου. Τα νομίσματα που περιέχουν χρυσό πιστεύω ότι πέρα από την συλλεκτική τους αξία διαμορφώνονται σύμφωνα με τα επίπεδα τις διεθνούς τιμής του χρυσού(επαναλαμβάνω όχι αυτά που έχουν συλλεκτική αξία). Φυσικά πάντα αν κάποιος βρεθεί σε απόλυτη ανάγκη μπορεί και να δώσει τα χρυσά νομίσματα του "για ένα κομμάτι ψωμί". Για τα υπόλοιπα συλλεκτικά πιστεύω ότι γίνεται κάτι ανάλογο, δηλαδή πριν από χρόνια που υπήρχε ευημερία στην μεγάλη πλειοψηφία του κόσμου, και όλο και κάτι περίσσευε στην τσέπη μπορούσε ο κάθε συλλέκτης να διαθέσει το κάτι παραπάνω για να αποκτήσει αυτό που επιθυμούσε. Σήμερα  στην κατάστασή που έχει περιέλθει ο κόσμος και φαντάζομαι και μερίδα συλλεκτών, κάνει δυσκολότερη την εξοικονόμηση χρημάτων άρα αυτόματα μικραίνει το ποσοστό του ενδιαφέροντος για ένα χόμπυ όπως είναι οι κάθε είδους συλλογές, γιατί για πολλούς τίθεται  θέμα διαβίωσης. Όλοι πλέον προσπαθούν να βρουν την ευκαιρία να αγοράσουν πιο φθηνά. Προσωπικά πιστεύω στο λίγο διάστημα που ασχολούμαι ότι ακόμη δεν έχει τελειώσει η κατηφόρα των τιμών, οπότε όποιος έχει την οικονομική δυνατότητα θα μπορούσε να βρει πολύ καλές ευκαιρίες. Δεν χρειάστηκε να πουλήσω ακόμη τίποτα από την μικρή συλλογή μου αλλά αν παραστεί ανάγκη και δεν έχω πως να τα βολέψω δεν θα το σκεφτώ καθόλου. Χρήστος
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences