Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 10:32:00 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΣΕΤ ΧΡΥΣΩΝ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ 1887  (Αναγνώστηκε 8093 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 02:59:11 μμ »

Πρώτα απ' όλα θα ήθελα να ευχαριστήσω το μέλος hrakliotis για την  πρόσκλησή του σε αυτό το καταπληκτικό σάιτ. Ήθελα να με διαφωτίσετε. Αγόρασα πρόσφατα ένα σετ με τα 4 χρυσά νομίσματα της Βικτώριας του 1887, μέσα σε μία μαύρη κασετίνα. Ο πωλητής που μου την έδωσε, που έχει ένα γνωστό κατάστημα 60 χρόνια στο κέντρο της Αθήνας, μου είπε ότι η κασετίνα είναι γνήσια. Τα νομίσματα είναι γνήσια διότι τα έλεγξα στην Τράπεζα της Ελλάδας αλλά και σε άλλα πολλά καταστήματα, αλλά επίσης έχω και κάποια μικρή πείρα. Θέλω να μου πείτε εάν η κασετίνα, που τονίζω ότι δεν είναι προοφ αλλά είναι σε AU/UNC καταστάσεις, είναι γνήσια. Ευχαριστώ!!!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 03:05:52 μμ »

Καλως Ηρθατε κυρία Κυριακη!!Το καλο θα ειναι να την σηκωσετε φωτογραφια την κασετινα ωστε να μπορουν τα μελη που εχουν γνωσεις να πουν την αποψη τους!! Εγω παντως και ο smartmorpheus εχουμε μια εμφυτη περιεργεια μεσα μας και θα θελαμε να την δουμε Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 03:13:14 μμ »

Οι φωτογραφίες δεν είναι καλής ανάλυσης, αλλά είναι οι μόνες που έχω, γιατί τις τράβηξα βιαστικά απο το κινητό στη τράπεζα. Μόλις ξαναπάω, θα βγάλω καλύτερες.
Καταγράφηκε
smartmorpheus
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 04:58:48 μμ »

Η γνωμη μου ειναι οτι ειναι επανεκδοση restrike για βαλε μας ομως φωτογραφιες καλης αναλυσης και οχι μονο απο τ ανομισματα αλλα και απο την κασετινα ανοικτη και κλειστη και απο τις 2 πλευρες. Άνεση
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 05:39:58 μμ »

Δυστυχώς τα νομίσματα είναι σε θυρίδα και δεν μπορώ να πάω αυτές τις μέρες. Τα νομίσματα δεν είναι restrike, τα έχω ελέγξει στην Τράπεζα της Ελλάδος και αλλού, για την κασετίνα αμφιβάλλω. Ο έμπορος που μου τα έδωσε μου είπε ότι μπορεί να μου τα πάρει πίσω και να μου δώσει ή μετρητά ή κάτι άλλο. Σκέφτομαι να τα δώσω πίσω και να πάρω 2-3 krugerrand που δεν έχουν συλλεκτική αξία, μόνο αξία σε χρυσό, μπας και ησυχάσω...

Ευχαριστώ πολύ! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 29, 2009, 11:47:49 πμ »

Χτες ελαβα ενα mail απο τον Σωκρατη (γιος της κυριας Κυριακης) ο οποιος μονος του (αν και μικρος σε ηλικια και μπραβο του που καθεται και ψαχνει και ασχολητε με τα νομισματα) μου εστειλε αυτον τον συνδεσμο  http://www.taxfreegold.co.uk/1887goldsets.html γνωστος φυσικα στους περισσοτερους απο εμας αλλα το αξιοσημειωτο ειναι οτι στον τελευταιο πινακα κατω κατω αναφερετε οτι υπαρχει μια τετραπλη κασετινα αλλα δεν ειναι επισημη!!Πιθανον καποιος μεγαλος ντιλερ να ειχε φτιαξει εκεινη την εποχη μικρες κασετινες που να δεχονται μεσα μονο τα χρυσα νομισματα!! Αυτο παλι πιστευω οτι δινει στην κασετινα μια παραπανω αξια απο το να εχεις τα νομισματα σκετα!! Εσεις τί λετε??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 29, 2009, 05:00:05 μμ »

Μακάρι κ. Γιώργο. Πάντως, απαφάσισα τελικα να την κρατήσω μετα απο πολλες αλλαγες της γνωμης μου. Όπως και να έχει, είναι μια ωραια σειρα με τα γνησια νομισματα, που δεν θα παει χαμενη Κλείσιμο ματιού Ευχαριστώ και πάλι! Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 18, 2010, 08:10:34 μμ »

Να μια ισως καλυτερη φωτογραφια κ. Γιωργο (ειναι καλυτερης αναλυσης επειδη πηρα και νουργιο κινητο τηλεφωνο και αλλαξε η αναλυση της φωτογραφιας). Πάντως, δεν το εχω ξεχασει, μολις παω στην τραπεζα θα βγαλω πολυ καλες φωτογραφιες! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 18, 2010, 08:38:32 μμ »

Ωραιο σετ γεμιζει το ματι και το χερι σου
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 18, 2010, 08:47:13 μμ »

Ετχαριστώ Χαμόγελο Τώρα μαζευω του Εδουαρδου και του Γεωργιου..εχω παρει τις 2 λιρες και τα 2 μισολιρα...και συνεχιζω. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 02, 2010, 07:38:39 μμ »

Μια νεα και καλυτερη φωτογραφια που εβγαλα πριν κατι μερες...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences