Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 09:55:59 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 δρχ 1973 Β' χωρίς όνομα χαράκτη  (Αναγνώστηκε 9111 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 19, 2013, 12:13:44 μμ »

Μήπως πρέπει σιγά-σιγά να αρχίσουμε να μαζεύουμε -όσα δεν έχουμε ακόμα μαζέψει - και αυτές τις ασήμαντες ποικιλίες ή και τα σφάλματα που δεν δίναμε σημασία παλαιότερα αγαπητέ Γιάννη;Τώρα υπάρχουν σε αφθονία αυτά τα νομίσματα, όταν μετά από χρόνια θα αρχίσουν να "χάνονται" θα τα πληρώνουμε με ...χαράτσι.Τι λέτε και εσείς συνάδελφοι συλλέκτες;
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 19, 2013, 01:43:31 μμ »

Άμα σου πέφτουν στα χέρια,γιατί όχι;
Το δύσκολο θα είναι να τα βρούμε ακυκλοφόρητα,φίλτατε xmac! Και ειδικά αυτά,χωρίς το όνομα χαράκτη!
Τα οποία πιστεύω ότι μετά από χρόνια που θα ''μαθευτούν'',θα είναι δύσκολα!
Άς ελένχουν αυτοί που τα έχουν σε μασούρια!
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 20, 2013, 08:05:08 πμ »

Πράγματι ένας λόγος που δεν έχουμε δώσει και τόσο σημασία στα νομίσματα αυτά είναι οι πολλές και ασήμαντες προς το παρόν ποικιλίες ή σφάλματα και η αφθονία τους, μήπως όμως θα αρχίσουν να εμφανίζονται και πιο δύσκολες όπως η πιο πάνω; όλοι κάπως έτσι την "πατάμε" και εγώ ότι μου έχει τύχει έχω κρατήσει και δεν με πειράζει και τόσο αν είναι κυκλοφορημμένο ή όχι για αρχή τουλάχιστον, μετά αν το βρείς UNC το αλλάζεις. Γνωρίζω όμως άλλους συλλέκτες που τα έχουν συλλέξει συστηματικά μια και έχουν πρόσβαση σε μεγάλο όγκο νομισμάτων και μασουριών αλλά και χρόνου (συνταξιούχοι). 
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 20, 2013, 01:49:44 μμ »

Αυτό ισχύει και για τα απλά νομίσματα. Ο χρόνος περνά και κάποια νομίσματα και γενικώς κάποια αντικείμενα, που τα θεωρούμε σήμερα 'εύκολα' και δεδομένα, κάποια στιγμή αποκτούν συλλεκτική αξία. Μην κοιτάτε τις παρούσες συνθήκες να κοιτάτε και λίγο μπροστά.
Αναφέρω συχνά το παράδειγμα με τα δεκάδες μασούρια 10 και 20 λεπτά 1964, που αγόραζε ο πατέρας μου και παππούς μου στο ξυλουργείο, για ροδέλες και σφήνες στα εξωτερικά κουφώματα, επειδή χρειάζονταν μικρή και μεγάλη διάσταση και δεν οξειδώνονταν.
Ένα μασούρι με 50 10άρες είχε 5 δραχμές, με 50 20άρες είχε 10 δραχμές.
Σήμερα άραγε πόσο θα πωλούνταν 100 τέτοια νομίσματα ;
Κάντε έναν μετριοπαθή υπολογισμό και θα εντυπωσιαστείτε.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 20, 2013, 06:00:31 μμ »

 Οχ Κώστα θέλω μασούρια με δεκάρες και εικοσάρες του 1964, δεν ξέρω πως θα τις βρεις ...βγάλε πόρτες, παράθυρα, περτσίνια και δεν ξέρω τι άλλο...αλλά βρες μου...Λοιπόν και εγώ από μικρός θυμάμαι μια ξύλινη καρότσα από τρακτέρ την είχαν γεμίσει με 10λεπτα και 20λεπτα - δεκάδες ή εκαντοντάδες-, όταν πήγα μετά από χρόνια να δω ημερομηνίες -είχα αρχίσει στο μεταξύ να συλλέγω νομίσματα- είδα ότι ήταν κομμάτια του 1959,64,66,69.
Τώρα όσον αφορά στο πόσο θα έκαναν Κώστα εσύ ξέρεις πολύ καλά, βάλε 50 κομμάτια επί 20 Ε χοντρικά και βγάζεις το ποσό.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 20, 2013, 06:15:48 μμ »

Οχ Κώστα θέλω μασούρια με δεκάρες και εικοσάρες του 1964, δεν ξέρω πως θα τις βρεις ...βγάλε πόρτες, παράθυρα, περτσίνια και δεν ξέρω τι άλλο...αλλά βρες μου...Λοιπόν και εγώ από μικρός θυμάμαι μια ξύλινη καρότσα από τρακτέρ την είχαν γεμίσει με 10λεπτα και 20λεπτα - δεκάδες ή εκαντοντάδες-, όταν πήγα μετά από χρόνια να δω ημερομηνίες -είχα αρχίσει στο μεταξύ να συλλέγω νομίσματα- είδα ότι ήταν κομμάτια του 1959,64,66,69.
Τώρα όσον αφορά στο πόσο θα έκαναν Κώστα εσύ ξέρεις πολύ καλά, βάλε 50 κομμάτια επί 20 Ε χοντρικά και βγάζεις το ποσό.

Αυτό ισχύει και για τα απλά νομίσματα. Ο χρόνος περνά και κάποια νομίσματα και γενικώς κάποια αντικείμενα, που τα θεωρούμε σήμερα 'εύκολα' και δεδομένα, κάποια στιγμή αποκτούν συλλεκτική αξία. Μην κοιτάτε τις παρούσες συνθήκες να κοιτάτε και λίγο μπροστά.
Αναφέρω συχνά το παράδειγμα με τα δεκάδες μασούρια 10 και 20 λεπτά 1964, που αγόραζε ο πατέρας μου και παππούς μου στο ξυλουργείο, για ροδέλες και σφήνες στα εξωτερικά κουφώματα, επειδή χρειάζονταν μικρή και μεγάλη διάσταση και δεν οξειδώνονταν.
Ένα μασούρι με 50 10άρες είχε 5 δραχμές, με 50 20άρες είχε 10 δραχμές.
Σήμερα άραγε πόσο θα πωλούνταν 100 τέτοια νομίσματα ;
Κάντε έναν μετριοπαθή υπολογισμό και θα εντυπωσιαστείτε.

τι επαιξε με τα μασουρια αυτα??γιατι χαθηκα λιγο..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences