Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:55:16 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δυο ομορφα μικρα!!  (Αναγνώστηκε 4997 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
antonis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 26



Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 11, 2013, 07:16:53 μμ »

Καλησπερα και απο εμενα!!!Θα θελα πληροφοριες γιαυτα τα δυο ομορφα μου μικρα!!! Κυριε Νικο,τις γνωσεις σας!!!

Το χρυσο ειναι 14mm διαμετρο..
Το ασημενιο ειναι 15mm διαμετρο...

Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 11, 2013, 08:04:53 μμ »

Ας αρχίσω εγώ με τα βασικά...
1. Χρυσό 1/4 Zeri του Mahbub ΙΙ του 1223/8.
2. Ασημένιο 1 Kuruş του Abdülhamid ΙΙ του 1293/30.
Το θέμα σε λίγο θα αρχίσει να αποκτά ενδιαφέρον, γιατί νομίζω ότι δεν τα λέω σωστά.
Ας εμφανιστεί να αναλάβει ο "γνωστός - άγνωστος".
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
antonis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 26



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 11, 2013, 08:10:10 μμ »

Στο ερωτιματικο που εβαλες φιλε,κατω απο την υπογραφη τουγρα,εχει το 30 συμφωνα με την αραβικη αριθμηση..
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 11, 2013, 08:11:38 μμ »

Στο ερωτιματικο που εβαλες φιλε,κατω απο την υπογραφη τουγρα,εχει το 30 συμφωνα με την αραβικη αριθμηση..
Πρέπει να αλλάξω γυαλιά... δε βλέπω καλά... σ'ευχαριστώ.
Τροποποίησα την απάντησή μου... και καλά ότι...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2013, 10:40:51 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 12:40:31 πμ »

Καλησπερα Αντωνη μου!  ομορφα νομισματακια ετσι; Κλείσιμο ματιού

το πρωτο ειναι χρυσο φυσικα και 1/4 Zeri Mahbub... του σουλτανου Μαχμουτ Β΄
Η τουρκικη του ονομασια ειναι κανονικα.. Τugrali Rubiye... οπου το rubiye θα πει 1/4.
ομως ευρεως γνωστο ειναι σαν 1/4 zeri mahbub.. μεγεθος και βαρος παιζει οπως ολα της εποχης..

κοπηκε στην Κωνσταντινουπολη  (Konstantiniye) και το ετος κοπης ειναι το 1223/8 αρα το 1813 περιπου..

ειναι μεν τρυπημενο.. αλλα ειναι συνηθισμενο πραγμα σε αυτα! ο κραους εχει τιμες απο 20$ σε VG εως 50% σε XF... αλλα... κανει παραπανω... αφου ο κραους μου ειναι σχετικα παλιος.. και ο χρυσος ειναι πανω...


το αλλο τωρα... ειναι 1 γροσι του Αbdul hamid II.... κομμενο στην Κωνσταντινουπολη κι αυτο κατα το ετος 1293/30 αρα ειναι του 1904-1905.... κοπηκαν 707.000 τεμαχια αλλα ειναι φτηνο...
ο κραους εχει τιμες VG=2$, F=4$, VF=8$ UNC=15$.... αλλα στην τουρκια ειναι ευκολοτερο.. και με χαμηλοτερες τιμες... (το ακυκλοφορητο το εχουν 10$, το VF=6$ και το F=4$...).



Κωστα μου.. το χρυσο δεν ειναι 1/4 Zeri του Mahbub ΙΙ  αλλα  1/4 Zeri Mahbub του  Mahmut II... χαχαχαχα καταλαβαινω απολυτα ομως που μπερδευτικες... Χαμόγελο 
Καταγράφηκε
antonis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 26



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 12:49:38 πμ »

Σε ευχαριστω πολυ Νικο...μηπως γνωριζεις και περιεκτικοτητα μεταλλου?οχι πως προκειτε να τα πουλησω ποτε,ετσι για την ιστορια..
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 01:15:01 πμ »

το ασημενιο ειναι 830% ασημι... το χρυσο δεν ξερω ακριβως... εκεινη την εποχη εχουν διαφορες κοπες χρυσων νομισματων και με διαφορετικα καρατια... λογικα ειναι απο 830% και πανω... μεχρι 917% λογικα..

Το τουρκικο site... το zeri Mahbub το δινει 800% χρυσο... να ειναι και το 1/4 ετσι; δεν ξερω..
Καταγράφηκε
antonis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 26



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 01:22:29 πμ »

http://books.google.gr/books?id=tXSrLbIEDBMC&pg=PA337&lpg=PA337&dq=1/4+Zeri+Mahbub&source=bl&ots=t2oGCkSOuH&sig=159vQoqHl8Bij30m0elue7cO68k&hl=el&sa=X&ei=QY70UJfdL4Xy4QT5s4CgBw&ved=0CCAQ6AEwATgK

Πρεπει να ειναι αυτο κατω δεξια..και αν βλεπω σωστα πρεπει να γραφει 0,8750 gold

Σε ευχαριστω και παλι Νικολα!!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 01:26:33 πμ »

αυτο στον κραους ειναι ομως κοπης Αιγυπτου... (οταν η αιγυπτος ηταν υπο των οθωμανικη κυριαρχια.. φυσικα!). το νομισματοκοπειο πανω στο νομισμα γραφει Μisir (Αιγυπτος). στα τουρκικα δεν αναφερει... αλλα πανω κατω εκει πρεπει να ειναι...
γεινκα ειναι ευκολο να βρεθει παντως..
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 12:55:31 μμ »

αγαπητοι φιλοι,θα ηθελα να επισημανω να μην βασιζεσθαι πολυ,στις τιμες ειδικα των τιμοκαταλογων,σιγουρα του κραους (πιο παλια ειδικωτερα)ηταν αποδεκτος διεθνως!σημερα ομως οι τιμες παρουσιαζουν μεγαλες διακυμανσεις, προς τα πανω φυσικα!ο τιμοκατολογος πλεον,μας δειχνη την διαφορα που εχουν στο οικονομικο μεγεθος δυο διαφορετικες χρονολογιες,οπως ενα με φυσιολογικη εμπορικη τιμη και ενα αλλο σπανιο!που ισως η τιμη του,μερικες φορες ειναι πολλαπλασια!μην ξεχναμε και πολλες ποικιλιες,που δεν αναφερουν οι καταλογοι οπως και του κραους!οπως φερειπιν το δυσκολο θεμα εκτιμησεως ενος καποδιστριακου νομισματος!οι φανατικοι συλλεκτες του ειδους,σε τοπικης η εθνικης σημασιας νομισματα,γνωριζουν περισοτερες λεπτομερειες η αξιολογουν καλυτερα ενα τετοιο νομισμα,απο τις γενικες αποψεις του σοβαρου κατα τα αλλα,καταλογου του κραους.για παραδειγμα,εχω ενα χαλκινο σελτζουκικο της δυναστειας του μαυρου προβατου,που σε αξιοπιστο γνωστο παγκοσμιο καταλογο οπως του κραους δεν το εβρισκα,ενω σε καταλογο δημοπρασιας γνωστου οικου το βρηκα,και σε χαμηλη τιμη.χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 02:55:45 μμ »

Καλημερα Γιαννη μου... ναι... ο κραους εχει και πολλα λαθη και δινει και τιμες συμφωνα με την αμερικανικη αγορα... απλα σε πολλα.. πανω κατω αυτες ειναι οι τιμες...

το σελτζουκικο... δεν θα το εβρισκες στον κραους μιας κι εκει εχει νομισματα απο το 1600 και μετα... δεν νομιζω να εχει για παλαιωτερα νομισματα...

οι Σελτζουκοι ηταν αρκετα παλαιωτερα....   η δυναστεια του Μαυρου Προβατου.. οι Kara Koyunlu Τουρκομανοι;;; Χαμόγελο πρεπει να ειναι κουκλακι! αυτοι ηταν απο το 1375 μεχρι το 1468...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 04:00:26 μμ »

οντως εκεινης της εποχης ειναι πανεμορφα,πολλα εχουν ακομη γηινες απεικονισεις!καβαλαρηδες,λιονταρια,ηλιους και αλλα ιερα συμβολα,μιας και αυτες οι φυλες ειχαν ιδια σημεια εκκινησης!τα βαθη της ανατολιας.υπαρχουν ομως δεκαδες ποικιλιες και ειναι δυσκολα στην αναγνωριση και στην ταυτοποιηση!ο κραους πρεπει να εχει και του 1500 νομιζω?σε χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 04:29:01 μμ »

δεν το εχω δει... ξερω παο το 1600 και μετα! θα ηταν ενδιαφερον και ενας καταλογος του 1500 αλλα πραγματικα τι να πρωτοβαλει... με τις ποικιλιες κτλ... σχεδον κανενα δεν ειναι το ιδιο με το αλλο..
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences