Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 07:57:45 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Μετατοπισμένα Mint Marks εχουν αξία?
Πιστέυω οτι εχουν μεγαλυτερη αξια! - 7 (26.9%)
Πιστευω οτι δεν εχουν καμια αξια παραπανω! - 8 (30.8%)
Μονο του 1869 διχως Mint Marks εχει αξια! - 11 (42.3%)
Ουτε του 1869 χωρις Mint Marks  εχει παραπανω αξια! - 0 (0%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 19

Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μετατοπισμένα Mint Marks !!!  (Αναγνώστηκε 23040 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 06:10:56 μμ »

Θελετε κι'αλλα??

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=140078857579&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

Αλλα επειδη δεν θελω να χαλαω τον χρονο μου που ειναι και λιγος προτιμω να ψαχνω και να βρισκω Καποδιστριες με 2 ευρω   http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=250676955643

Niko δεν παιζεσαι με τιποτα ποιος εισαι ο Σερλοκ Χολμς! Μεγάλο χαμόγελο
Που το ανακαλυψες αυτο.Εχω δει και γω μερικα κουφα κατα καιρους αλλα τετοιο δεν εχω πετυχει μεχρι τωρα.Και σαυτην την τιμη! Σαρκασμός
Καταγράφηκε
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 06:25:03 μμ »


Λετε να υπαρχει κατι το σπανιο και να μην εχει ανακαλυφθει τοσα χρονια??
Λετε οτι τα ματια των τοσων συλλεκτων τοσα χρονια δεν το ειδαν και το ειδαμε εμεις σημερα??



Ναι Γιώργο τα μάτια των συλλεκτών δεν τα παρατηρούν όλα, πήγαινε στο παρακάτω link στο θέμα που έγραψα στα δοκίμια να το διαπιστώσεις, το νόμισμα το αγόρασα από τον πολύ γνωστό και έμπειρο πωλητή στο ebay Oldman, καλά 110 χρόνια δεν το πήρε κανείς μυρωδιά, ούτε όμως και 7 μέρες που ήταν στο ebay !!!
Το ανακάλυψα όμως εγώ και το μοσχοπούλησα θα πρέπει να μου βάλετε πρόστιμο Απορία

Το ίδιο συνέβη και  με το συγκεκριμένο 5λεπτο και τώρα όλοι ψάχνεται τα νομίσματα σας. Γιώργο η χαρά του συλλέκτη είναι όταν ανακαλύπτει κάτι που οι άλλη δεν το πήραν μυρωδιά είτε είναι αξίας είτε όχι.
 
Δεν μπορώ όμως να κατανοήσω προς τη τόση πρεμούρα, αφού δεν σας αρέσει όταν βρείτε ένα ίδιο μην το βάλετε στην συλλογή σας.

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=162.0



Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 10:20:38 μμ »

Κυριε Νικο το συγκεκριμενο νομισμα υπαρχει, εχει διατεθει προς πωληση , το ειχα σηκωσει θεμα και μαλιστα συμετεχατε και εσεις και ειπατε οτι ηταν πολυ καλη τιμη!!
Εμεινε ομως απουλητο μεχρι σημερα!!
Δειτε το εδω http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=363.0
Πιθανον και εγω και πολλοι αλλοι θεωρησαμε οτι ειναι πολλα τα 250 και δεν το αγορασε κανενας!!
Αυτο τι σημαινει? Οτι πρεπει να νευριασει ο Νικος??
Σημερα δεν το θελει κανεις , αυριο μπορει να ξαναβγει σε δημοπρασια και να βρεθουν δυο που να το θελουν διακαως και να πουληθει 500 ευρω!!
Αυτα τα σεναρια  εχουμε δει πολλες φορες!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 10:37:19 μμ »

και μια προσωπικη εκτιμηση και για τα δυο νομισματα...
Τα μετατοπισμενα Mint Marks του 1882 οπως ειπα ειναι διαφορετικος δισκος αρα ειναι ποικιλια !!
Καποιοι λενε οτι δεν αξιζει τιποτα παραπανω απο τα συνηθισμενα , εγω ειπα οτι θα παρακολουθω ποσο συχνα θα το βλεπουμε (και τελικα υπαρχει σε αρκετες δημοπρασιες) και καποιοι αλλοι λετε οτι αξιζει πολυ παραπανω του συνηθισμενου!!
Στο πενταλεπτο του 1869 εκει σαφως ξεχασαν εντελως να προσθεσουν τα Mint Marks και ειναι σφαλμα οπως ειπε μεσα ο Θωμας !!
Και ενω αξιζει αρκετα λεφτα σαν σφαλμα παλι το βλεπουμε να μενει απουλητο!!
Και απο τοτε που ανοιχτηκε το θεμα εχω δει μονο τρια τετοια, μαζι με του κυριου Νικου το οποιο ηταν και το καλυτερο σε κατασταση απο τα τρια!! 

Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 10:45:05 μμ »

Και για να μην νομιζετε οτι δεν τα κοιταω το τριτο ηταν εδω http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=380258371766&ssPageName=ADME:B:EF:US:1123
μεσα σε αυτο το λοτ το οποιο το ειχε δει ο Νικος!!
Εφυγε για 25 δολλαρια επειδη ξεχαστηκα και δεν το χτυπησα!! Λύπη
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 09:36:20 πμ »

Συνονόματε και βέβαια το αγόρασα το δεκάλεπτο, μήπως θα έπρεπε να σου δώσω αναφορά, εξάλλου εγώ επιμένω ότι είναι δυσκολότερα από τα άλλα και το αγόρασα για να το κάνω σετ με το πεντάλεπτο,
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2010, 09:42:37 πμ από herakliotis » Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 01:06:34 μμ »

Γιωργο σου διφευγει μια λεπτομερεια με το πενταλεπτο χωρις σηματα! οτι απο τη στιγμη που διαπιστωθηκε το σφαλμα αυτο εχουν φτιαχτει πολλα με ξυσιμο των σηματων που σε πολλες περιπτωσεις δεν μπορει να βεβαιωθει γι'αυτο και το νομισμα αυτο σε αυτες τις καταστασεις θα ειναι παντα φτηνο ας βρεθει σε μια κατασταση με το πεδιο καθαρο και χωρις φθορες και θα σου πω ποσο θα πουληθει!

Οσο για τις ποικιλιες στα σηματα θελω να πω στους φιλους συλλεκτες να μην μπουν στη δαπανηρη αυτη διαδικασια γιατι οι ποικιλιες ειναι παρα πολλες! ασχοληθηκαν αλλοι πριν απο μας και μαλιστα με μετρησεις και με συστημα!

εγω ειμαι αυτος που εχω πολλες ποικιλιες και θα μπορουσα να λεω διαφορα προκειμενου να πουλησω αλα προτιμω να ταχθω υπερ του συλλεκτη και της ορθης σκεψης παρα να προσπαθησω να κονομισω σε βαρος των συλλεκτων!

Οποιος υποστηριζει αλλη αποψη ισως να το κανει και εκ του πονηρου! και λεω ισως για να σας βαλω σε σκεψη χωρις να προσβαλω και κανεναν

αν παλι θελετε ποικιλιες σας πουλαω με τη χουφτα προς 40 λεπτα το κοματι και ψαξτε μονοι σας! σας διβεβαιω πως τα μονα που εχω αφαιρεσει ειναι οσα ξεχωρησα για τη δικη μου συλλογη και δε θα μπω στη διαδικασια να κρατησω αλα για να τα πουλησω ως σπανιες ποικιλιες ΚΤΛ!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 03:14:52 μμ »

Οσο για τις ποικιλιες στα σηματα θελω να πω στους φιλους συλλεκτες να μην μπουν στη δαπανηρη αυτη διαδικασια γιατι οι ποικιλιες ειναι παρα πολλες! ασχοληθηκαν αλλοι πριν απο μας και μαλιστα με μετρησεις και με συστημα!

εγω ειμαι αυτος που εχω πολλες ποικιλιες και θα μπορουσα να λεω διαφορα προκειμενου να πουλησω αλα προτιμω να ταχθω υπερ του συλλεκτη και της ορθης σκεψης παρα να προσπαθησω να κονομισω σε βαρος των συλλεκτων!

Οποιος υποστηριζει αλλη αποψη ισως να το κανει και εκ του πονηρου! και λεω ισως για να σας βαλω σε σκεψη χωρις να προσβαλω και κανεναν

Θωμα εδω δεν εχουμε να κανουμε με πωληση ωστε να ωφεληθη καποιος εκ των δυο που το τραβανε ει μακρον το θεμα!!
Ενω ακουστηκαν ΠΟΛΛΩΝ οι αποψεις οι οποιες τελικα κατα βαθος λενε οτι και εσυ, οτι δεν πρεπει να πολυ κοιταμε τα σηματα ο κυριος Νικος (συλλεκτης πολλων χρονών) εχει διαφορετικη αποψη διοτι τασετε υπερ των σφαλματων ή των ποικιλιων!!
Και βλεπουμε ενα δεκαλεπτο που του εδειξε ο αλλος Νικος, ευθυς πηγε και το αγορασε για δικη του χρηση!!
Εμενα με ενδιαφερει ποιο πολυ το τι θα καταλαβουν απο ολη την κουβεντα οι νεοι συλλεκτες !!
Γιαυτο σκεφτηκα τελικος την λυση μεσα απο μια δημοσκοπηση-ψηφοφορια που ο καθενας εχει το δικαιωμα δυο ψηφων
και ειναι και ανωνυμη!! Ετσι ο καθενας μας θα μπορει να πει την αποψη του, δεν θα φαινετε και το τελος θα μας το δειξουν τα νουμερα Στριφογύρισμα ματιών
Αλλο τελος δεν βλεπω Μεγάλο χαμόγελο 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 09:02:58 μμ »

Τωρα θα ριξω εγω λιγο λαδι στην φωτια Σαρκασμός Σαρκασμός
Αυτο ειναι του μελους μας του Μιμμη http://www.@@@@@@.gr/auctiondetails.php?id=4893388 (Μιμμη τσαμπα το εδωσες ειναι η τριτη ποικιλια Σαρκασμός ) και αυτο ειναι απο το ebay http://cgi.ebay.com/Kingdom-Greece-coin-10-Lepta-1882-king-George-I-bronze_W0QQitemZ400118617797QQcategoryZ45152QQcmdZViewItemQQ_trksidZp4340.m263QQ_trkparmsZalgo%3DSIC%26its%3DI%252BC%26itu%3DUCI%252BIA%252BUA%252BFICS%252BUFI%252BDDSIC%26otn%3D10%26pmod%3D110578665564%26ps%3D63%26clkid%3D5870869538001634104
Αν παρατηρησουμε καλα το δεξι σημα εχει μεγαλη αποκλιση το ενα απο το αλλο αν και η κλίση ειναι ιδια!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 08:34:24 πμ »

Αγαπητοι μου φιλοι καλημερα ... Γιωργο μια χαρα ηταν η τιμη  Χαμόγελο .. ειναι δυσκολες εποχες για να βαραμε τους πιο νεους συλλεκτες !! ( και εμεις νεοι ημαστε βεβαια )  Χαμόγελο ... απλα εχω και αλλα κομματια  δεκαλεπτα 1882 και με τις 2 ποικιλιες αλλα και συνδυασμους  ( μονο αριστερο, μονο δεξι ,αλλα και τα 2 μαζι ) αλλα και πενταλεπτα 1882  Σαρκασμός .. να περνατε ολοι καλα με υγεια ... φιλικα μιμις
Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 11:10:17 πμ »

5  λεπτα ...
Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 11:12:10 πμ »

και 10 λεπτα ... αν εχετε χρονο θα ηθελα την γνωμη της παρεας ... φιλικα mimisss
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 03:50:04 μμ »

Πρόκειται για ποικιλία και όχι σφάλμα.Δηλαδή έγινε ηθελημένα στο νομισματοκοπείο,όταν κουράστηκε η θετική μήτρα,οπότε χτύπησαν άλλη,στην οποία πρόσθεσαν και τα διακριτικά του νομισματοκοπείου και του διευθυντή του.Αυτά τα πρόσθεταν με μικρές σφήνες εκ των υστέρων με αποτέλεσμα τα νομισματόσημα να είναι ελαφρώς μετατοπισμένα σε σχέση με την προηγούμενη μήτρα.Σφάλμα θα ήταν αν είχαν ξεχάσει εντελώς τα mint marks ή μόνο το ένα κλπ.

Για μένα όλες αυτές οι μικροδιαφορές στη θέση των νομισματοσήμων είναι ήσσονος σημασίας,άξιες λόγου μόνο για την κατανόηση ορισμένων τεχνικών ζητημάτων στη διαδικασία παραγωγής των μητρών και των νομισμάτων.Πάντως κι εγώ κάποτε την είχα κάνει τη χοντρή μου,όταν πρίν από περίπου 10 χρόνια είχα αγοράσει μία ακυκλοφόρητη πεντάρα του 1882-έγραψε έπειτα MS 63-με μετατοπισμένα αρκετά θα έλεγα τα νομισματόσημα.Και επειδή ήταν μάγκας ο Γεωργιόπουλος,μου την είχε χρεώσει 20% πιο ακριβά από τις άλλες...
Φιλε Μιμμη ο Κωστας εδω μας το ξεκαθαριζει απολυτα στα δυο αυτα μηνυματα τα οποια τα ενωσα σε ενα διοτι δεν ξερω να κανω πολλαπλη παραθεση!!
Γενικα οσα εγραψε σε αυτο το θεμα δειχνουν οτι ασχοληθηκε πολυ και η ψηφοφορια που διεξαγετε δικαιωνει το πορισμα που εχει βγαλει μεσα του, εδω και χρονια!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences