Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 03:21:12 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1/2 ΔΡΑΧΜΗΣ ΤΟΥ 1834!!  (Αναγνώστηκε 19513 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 20, 2011, 09:03:02 μμ »

Υπαρχουν 2 βασικες αποψεις στους συλλεκτες σχετικα με τα κριτηρια που θα πρεπει να φτιαχνεται μια συλλογη! η μια λεει οτι πρεπει να μαζευουμε μονο νομισματα σε καλες καταστασεις ομορφα λουστρατα κοκκινα χρωματιστα κτλ γιατι τα αλλα ειναι σκουπιδια! εδω υπαρχουν καποια τεχνικα προβληματα οπως, απομακρινεται ακομα περισσοτερο το ουτως η αλλως μακρινο ονειρο της ολοκληρωσης της συλλογης, επισης ενα αλλο προβλημα ειναι το ποσο καλα τελικα πρεπει να ειναι αυτα τα νομισματα? MS62? 63? 64? 65? επισης τα νομισματα αυτα ειναι δυσευρετα και και οι τιμες τσουχτερες δεδομενου οτι πεφτει και πολυ δαγκωμα!

η δευτερη αποψη που ειναι και αυτη που με εκφραζει λεει οτι μαζευω οτι βρω και συμπληρωνω τη συλλογη μου αγοραζοντας τα παντα με μονο κρητηριο να μου κανει εμενα και δεν αποκλειω απο τη συλλογη μου κανενα νομισμα ειτε αυτο ειναι MS67 ειτε AU ειτε VG ειτε καθαρισμενο ειτε γυαλισμενο ειτε τρυπιο!

ευτυχως τωρα με τους διαδυκτιακους χωρους δημοπρασιων εχουμε ολοι τη δυνατοτητα να ξαναπουλησουμε ευκολα ενα κοματι που σημερα μας εκανε ενω αυριο δεν μας κανει η βρηκαμε καποιο καλυτερο.

αυτο στο οποιο θα διαφωνισω καθετα ειναι το τρελο φαινομενο που συμβαινει τελευταια πολυ κοινα νομισματα να αγοραζονται απο συλλεκτες σε τρελες τιμες  επιδη ειναι MS 65 η 66 ! μαλιστα ειδα 20λεπτο 1926 να φευγει 180 δολαρια!  Έκπληξη  το εν λογω νομισμα καποτε το αγοραζα 300 δραχμες και αργοτερα κανα 7ρι ευρω! ηρεμιστε παιδια δε γινεται ετσι συλλογη!  Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 20, 2011, 10:04:09 μμ »

θωμα τελευταια παρατηρω σαν τριτη επιλογη  το φαινομενο τα ευκολα ms 60 βαλε και τα δυσκολα οτι να ειναι
συμφωνω μαζι σου τα μαζευω ολα και μετα αλλαγη αν κατι βρεθει καλυτερο
ποια ειναι η αποψη των υπολοιπων
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 20, 2011, 10:28:49 μμ »

εχεις απολυτο δικιο,ολοι ετσι κανουμε .στην αρχη παιρνουμε καποιο,που μπορουμε,μετα οι απαιττησεις μας γινοντε,πιο ακριβες,βασικα ως προς τη ποιοτητα, πουλαμε τα πιο δευτερα κλπ.ελα ομως που μας εχει πιασει αυτη η πολυτελεια(ματαιοδοξια θα το ελεγα)με αυτους τους αριθμους και τα κουτακια?εμενα μου αρεσει οταν αγοραζω ενα νομισμα να το πιανω,με προσοχη βεβαια,και οχι να το βλεπω σε κουτακια.αλλο οι αμερικανοι ,και αλλο οι ευρωπαιοι.στην ευρωπη τους αρεσει να το επεξεργαζονται,εχω δει σε δημοπρασιες να τα βγαζουν απο τις πιστοποιησεις,γιατι θελουν να τα χαρουνε ,και οχι να βαλουνε τα μακροστενα κουτακια,σε μια βιτρινα για επιδειξη.αλλα ειπαμε,plastic fantastic.εμεις οι νεολληνες,ακολουθουμε τα αμερικανακια,65,67,70?.σιγουρα τα φραγκα ειαι το κινητρο,αλλα χανεται η μαγεια του συλλεκτη.συγνωμη,για τον αρη,ηθελα να του κανω πλακα,γνωριζομαστε απο την αθηνα,και ηθελα να γελασουμε,ειναι πολυ καλο παιδι,και καλος συλλεκτης.δεν ρεζιλευω ατομα δημοσιος,ειμαι κοντα πενηνταρης.καλο βραδυ σε ολους, και καλλη συνεχεια σε ολους.ΥΓτα ελληνικα λογω τεχνικων προβληματων δεν εχουν σχεση με τα αμερικανικα.γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 20, 2011, 10:31:37 μμ »

η απαντηση μου απευθυνεται στο φιλο μολλοσο.καλο βραδυ σε ολους.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 20, 2011, 10:40:36 μμ »

Εγω παλι δε μπορω να καταλαβω αυτους που λενε να πιανουν το νομισμα κλπ...καταρχην να πιανεις το νομισμα ειναι πολυ επικινδυνο γιατι αν πχ εχεις ενα κερμα που κοστιζει μια περιουσια οπως πχ καποιο ακριβο UNC του Οθωνα , και κατα λαθος πιασεις το πεδιο και κανεις δαχτυλια, παει το κερμα...χωρια αν πεσει κατω κλπ...επειτα αν το βαλεις σε χαρτονενια θηκη, εκει το νομισμα δε μπαινει σε φερετρο οπως ειρωνικα λενε οι πολεμιοι της πιστοποιησης? Δηλαδη εχει διαφορα το χαρτονενιο θηκακι απο το πλαστικο?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 20, 2011, 10:54:36 μμ »

οταν λεμε οτι πιανει ενα νομισμα, υπαρχουν οδηγιες το πως?δεν θελω να σου κανω τον εξυπνο,διαβασε  αρθρα σε καθε τιμοκαταλογο που κυκλοφορει, η ρωτα ειδικους.αν ηταν ετσι,δεν χρειαζοταν για μενα να χαλαω χρηματα και χρονο,θα πηγαινα σε ενα μουσειο,και θα εβλεπα τα παντα,μεχρι 40 δραχμοτου 52.φιλικα γιαννηςτ,συλεγουμε για το κεφι μας,οχι μονο για κονομα,ελπιζω να με καταλαβαινεις πως σου μιλαω?το χαρτονακι ειναι το ιδιο με το σκληρο pvc?
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 12:02:19 πμ »

Και στη μια περιπτωση και στην αλλη το νομισμα ειναι καλυμμενο. Στη μια απο το slab και στην αλλη απο την χαρτονενια θηκη. Αν συναισθηματικα κανει διαφορα αυτο, εγω δε το καταλαβαινω.
Οσον αφορα το πως πιανουμε ενα νομισμα,δεν ειπα οτι δεν υπαρχουν οδηγιες πως να γινεται, αλλα τονισα οτι ειναι επικινδυνο, ιδιως με γυμνα χερια, εγω παντως δε θα το εκανα ποτε σε ακυκλοφορητο νομισμα χιλιαδων ευρω. Καποιος εδω σε αυτο το φορουμ ειπε οτι φιλος του επιασε ενα πεντολιρο με τα χερια με συνεπεια να αφησει δαχτυλια. Πιο σαφες παραδειγμα δε γινεται.
Αυτο παλι για την κονομα, απο που βγηκε το συμπερασμα οτι ειπα κατι για το θεμα αυτο.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 10:40:35 πμ »

σε αυτο εχεις δικιο,αλιμονο,ενα απλο ασημενιο δολαριο σου πεφτει κατω ,και βλεπεις τι ζημια παθαινει?απλως ο καθενας μας αντιμετοπιζει με αλλο ματι ,την συλλογη νομισματων.οσο για τους φερετρακιδες ας ειχανε κανενα δυσκολο σλαμπαρισμενο,και θα εβλεπες τι θα λεγανε μετα για τους νεκροθαφτες.σε χαιρετω γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 07:49:01 μμ »

Και στη μια περιπτωση και στην αλλη το νομισμα ειναι καλυμμενο. Στη μια απο το slab και στην αλλη απο την χαρτονενια θηκη. Αν συναισθηματικα κανει διαφορα αυτο, εγω δε το καταλαβαινω.
Οσον αφορα το πως πιανουμε ενα νομισμα,δεν ειπα οτι δεν υπαρχουν οδηγιες πως να γινεται, αλλα τονισα οτι ειναι επικινδυνο, ιδιως με γυμνα χερια, εγω παντως δε θα το εκανα ποτε σε ακυκλοφορητο νομισμα χιλιαδων ευρω. Καποιος εδω σε αυτο το φορουμ ειπε οτι φιλος του επιασε ενα πεντολιρο με τα χερια με συνεπεια να αφησει δαχτυλια. Πιο σαφες παραδειγμα δε γινεται.
Αυτο παλι για την κονομα, απο που βγηκε το συμπερασμα οτι ειπα κατι για το θεμα αυτο.


το πεντολιρο δεν ζημηωθηκε απο τα δαχτυλα αλλα επιδη ο αλλος το ετριψε δυνατα με τη μπλουζα του ο σωκρατης μπορει να το επιβεβαιωσει! κατα τα αλλα ενταξει δεν ειναι δα και τοσο ευαισθητα τα νομισματα, ακομα και τα ακυκλοφόρητα εχουν πιαστει απο πολλα χερια πριν φτασουν σε εμας τα σλαμπ τα τελευταια χρονια μας προεκειψαν. επισης το χαρτονακι το σκιζω οποτε θελω και αφου χουφτωσω το νομισμα να το ευχαριστηθω το βαζω σε ενα νεο επισης υπαρχουν και οι καψουλες σαν μια αλλη επιλογη! ασφαλως ομως αν θελησω να πουλησω τα τυχον καλα μου νομισματα θα τα πιστοποιησω γιατι αλλιως θα φυγουν τσαμπα!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 08:08:48 μμ »

ασφαλως ομως αν θελησω να πουλησω τα τυχον καλα μου νομισματα θα τα πιστοποιησω γιατι αλλιως θα φυγουν τσαμπα!
Σε αυτα τα λογια του Θωμα κρυβετε ολη η ουσια κατα μενα!! Ενα πολυ καλο παλιο νομισμα  ασλαμπαριστο εχει αξια πχ 150 ευρω. Αμα το σλαμπαρεις και βγει ms63 το πουλας 300 ευρω , αμα βγει ms65 το πουλας 450!!
Αμα δλδ βγει ms67 πoυ θα παει?? Χτυπαει χιλιαρικο??
Και πια η διαφορα μεταξυ του ms 64/ 65 να πληρωσεις 50-100 ευρω παραπανω??
Σας πληροφορω οτι στα ταληρα του 1954 τα εχω απο au58  εως ms66 και για να δω αισθητη διαφορα μεταξυ τους πρεπει να υπερσκελισω τρεις βαθμους τουλαχιστον!!Μην κοιτατε τον αριθμο ενα ενα , παιζετε το παιγνιδι των Αμερικανων και τον πωλητων αν τα κοιτατε βαθμο βαθμο!!
 Και μια νεα ταση που εχει εμφανιστη στην αγορα ειναι με τα νομισματα της Β Δημοκρατιας με βαθμους 66-67+ να προωθουντε σαν μοναδικα κομματια!!
Βρε απο μασουρακι αν βγαλεις 5 νομισματα και τα στειλεις ΟΛΑ 66+ θα γραψουν!!
Ενα ευρω κανει το καθε νομισμα 15 δολλαρια η πιστοποιηση!! Στειλε τα μονο σου αν εχεις καψουρα για σλαμπ μην δινεις 45αρες!!
Αυτα τα λεει ενας που εχει μια συλλογη σαλατα!! Και σε σλαμπ και χωρις!!
Και πολυ την παω!! Ας εχω νομισματα vg χαρτονακι και το διπλανο του ας ειναι ms φερετρο!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 09:19:35 μμ »

Αν το νομισμα ηταν σε slab δε θα το ετριβε με τη μπλουζα του.
Οσον αφορα τις τιμες, νομιζω οτι παλιοτερα που δεν υπηρχαν slab και επαιρνες ακυκλοφορητο, ΔΕ σου δινανε το καλο ακυκλοφορητο, αλλα ενα αντιστοιχο του 60-63. Ειχα αγορασει πχ τα ασημενια 30αρια, και μπροστα στα 65αρια που εχω σε φερετρο οπως λετε, ειναι η μερα με τη νυχτα. Και τα πληρωσα ως νεος συλλεκτης τοτε 20.000 δρχ.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 10:03:48 μμ »

το να τριβεις ενα χρυσο νομισμα εστω και με πανι ,δεν ειναι σοβαρο.σιγουρα ενα ακριβο και σπανιο αξιζει να το πιστο ποιησεις,αλλα αυτη η αμερικανομανια να σλαμπαρουμε οτι βρουμε,για μερικα ευρω παραπανω,μας γεμιζει κουτια και οχι νομισματα,αφου δεν εχω την πολυτελεια να χαρω το νομισμα . να το πιασω, να τοδω με την λουπα καλυτερα.το να πιανω κουτακια,δεν ειμαι (γνωμη μου)συλλεκτης αλλα επενδυτης,ας μην πω εμπορος, το κεφι μου κανω.το ξαναειπα, αμα ειναι μονο να τα βλεπω,ας παω στα μουσεια να τα δω ολα,με λιγα ευρω.ρωτηστε στην λεσχη ,ποσοι εχου βρει σε μασουρια τραπεζης ,κυκλοφορημενα νομισματα.εχουν γραφτει και αρθρα για αυτο που σας λεω.το γιατι δεν ξερω?καλο βραδυ σε ολους. γιαννηςτ.ΥΓσε αυτο το χομπυ θα δειτε πολλα περιεργα.
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 09:44:34 πμ »

Καλημέρα κι απο 'μένα.
Σαν συλλέκτης επιθυμώ να έχω στη συλλογή μου τόσο slabed όσο και raw νομίσματα. Τα slabed βέβαια τα χρησιμοποιώ ως σημεία αναφοράς, γι' αυτό και δεν διαθέτω παραπάνω από ένα ή δύο υψηλόβαθμα στο κάθε είδος (η αλήθεια είναι ότι δεν διαθέτω δραχμή του '45 σε MS Μεγάλο χαμόγελο). Απ' την άλλη μεριά τα ωραιότερα νομίσματα της συλλογής μου βρίσκονται σε raw μορφή και δεν νομίζω οτι θα περάσουν ποτέ τον Ατλαντικό.
Επειδή,όπως πολύ επιτυχημένα επισήμανε κάποιος, η συλλογή νομισμάτων πρέπει να γίνεται με το οικονομικό μας περίσσευμα ουτέ καν με το υστέρημα κι επειδή οι τα πράγματα είναι μάλλον "σουβλερά", σαφώς και προτίθεμαι να στείλω νομίσματα (που θέλω να πουλήσω) για slab προκειμένου να αναβαθμίσω την εμπορική τους αξία.
'Οσον αφορά τη φύλαξη των νομισμάτων προσωπικά προτιμώ τις γεγνωσμένης ποιότητας κάψουλες.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 01:50:56 μμ »

Παντως, περα απο συναισθηματικους λογους, δεν εχω ακουσει ενα πραγματικο κατα των slab. Καποιο πρακτικο επιχειρημα. Για μενα που το βλεπω ψυχρα, δε καταλαβαινω τι διαφορα εχει το να εχεις ενα νομισμα σε μια καψουλα απο μια πλαστικη θηκη που σου παρεχει επιπλεον τοσα πραγματα (πιστοποιηση οτι το νομισμα ειναι γνησιο, οτι δεν ειναι πειραγμενο κλπ, και αφηνω στην ακρη το βαθμο).
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 11:28:14 μμ »

ολα στη ζωη ειναι ενα νουμερο οσο ποιο μεγαλο τοσο καλυτερα ειναι για αυτον που το εχει
οποτε γιατι στα νομισματα να αλλαζει αυτος ο νομος .
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences