Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 07:56:24 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1/2 ΔΡΑΧΜΗΣ ΤΟΥ 1834!!  (Αναγνώστηκε 19417 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 19, 2011, 07:12:45 μμ »

Αγαπητε Λεωνιδα ολα οσα σου αναφεραν τα παιδια παραπανω ειναι σωστα. Εγω σαν Γιωργος θα σου πω κατι τελευταιο. Την συγκεκριμενη δημοπρασια δεν την ειδα ουτε την παρακολουθησα καθολου , αλλα ακουγοντας ενα ονομα εδω μεσα θελησα να μαθω ποιος ηταν αυτος ο Δημητρης.
Αντι να ρωτας αριστερα δεξια εγω θα σου ελεγα το εξης : ΡΩΤΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ !! Τυχαινει να ειναι ενα απο τα σοβαροτερα στελεχη του συλλεκτισμου και εχει τσιπα πανω του!!
Αμα αυτος σου πει ειναι γνησιο τελειωσε!! Δεν υπαρχει περιπτωση μια στο εκατομυριο να ειναι ψευτικο!!
Τωρα περι τιμης οπως ορθα ειπε ο Νικος δεκα πανω δεκα κατω ολοι μεσα θα εχουν πεσει!!
Μονο εγω επεσα στα εικοσι διοτι ειμαι τσιγγουνης Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 19, 2011, 07:51:06 μμ »

γιωργο για το δημητρη (οπως και για καθε ενα που εχω παρει νομισμα τον τελευταιο καιρο)  ρωτησα και εμαθα πριν καν κανω bid  μπορω να σου πω οτι δεν εχω ακουσει ξανα τοσο καλα λογια απο ατομα εντος και εκτος του φορουμ

για την τιμη ρωτησα μονο και μονο γιατι καποιες φορες το παρακανω και αγοραζω ακριβα

καλα κανεις και εισαι επιφυλακτικος με τις τιμες κρηση εχουμε
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 19, 2011, 07:55:15 μμ »

χαιρετω την παρεα .ενταξει ειναι γνησιο(και ομως γυριζει)ποιος θα εδινε απο εσας, μονο και μονο ,επειδη ειναι οθωνας 85ευρω?εγω παντως δεν θα χαιρομουν,να δειχνω,ενα κοινο νομισμα(33,34 οθων)σε αυτην την κατασταση για αποκτημα.δεν εμαι πλουσιος,ουτε δασκαλος, αλλα κοιταξτε το ,κι πειτε μου ενα πρωτερημα ,για να δωσω85ευρω,,αυτην την εποχη.καλλυτερα να μαζευω φθηνα και ομορφα παρα σκουπιδια.παντως συγνωμη αλλα περι ορεξεως?παντα φιλικα σε ολουςΥΓδεν πουλαω νομισματα,και ισως οσοι πατε στην λεσχη να με ξερετε.αν ειμαι σοβαρος συλλεκτης το ξερουν αρκετοι.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 19, 2011, 08:19:36 μμ »

κατα αρχας ευχαριστω για τον ορο που χρησημοποιησατε σκουπιδια και αν παραξηγησω-κατι αυτο ειναι και τιποτα αλλο  μιας που εγω ειμαι ο κατοχος-

το τι μαζευει ο καθε ενας και ποσα δινει ειναι δικος του λογαριασμος

αν  σασ εδινα την πενταρα του 1836 θελω να μου απαντησετε ποσα θα πληρωνατε
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 19, 2011, 08:46:08 μμ »

Φιλε Γιαννη εδω διαφωνω καθετα μαζι σου!! Ο καθενας μας δινει οσα θελει για ενα νομισμα σε οποια κατασταση θελει και ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΔΕΙΞΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΜΕ ΚΑΜΑΡΙ!!
Εδω μεσα δεν απαξιωνουμε κανενα νομισμα σε καμια κατασταση!!
Οπως Μπορει ο Βασιλακης να εχει τον Οθωνα σε ms2-66 να τον δειχνει και να χαιρετε , αλλο τοσο μπορει το μικροτερο μελος να δειχνει το ταπεινο του f νομισμα και να χαιρετε!!
Και εγω οταν ενα νομισμα μου λειπει δεν εγω κανεναν ενδιασμο να το παρω σε vg και σιγα σιγα να το ανεβαζω σε κατασταση πουλιωντας το προηγουμενο σε εναν αλλο συλλεκτη νεο!!
Οταν βγαζεις διπλωμα αυτοκινητου φιλε Γιαννη δεν αγοραζεις κατευθειαν ενα πανακριβο αυτοκινητο να βγεις στον δρομο!!
Αγοραζεις ενα μεταχειρισμενο φιατακι δινεις μερικες τρακες, μαθαινεις, μετα παιρνεις μια μπεμπα δινεις ακομη δυο ψιλες και μετα αγοραζεις την πορσε!!
Το ιδιο ειναι και ο συλλεκτισμος!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 19, 2011, 09:16:24 μμ »

Δεν υπάρχουν Σκουπίδια με τα συλλεκτικά νομίσματα.  Καλά είναι να αποφεύγεται αυτός ο απαξιωτικος όρος.  Ένα 5 λεπτό του 1836 θα έκανε δεκάδες χιλιάδες ευρώ στην ίδια κατάσταση.  Σκουπίδι είναι και αυτό? Η μισή του 1834 δεν είναι και ιδιαίτερα κοινή.  Υπάρχει κάποιος που την έχει αγοράσει φθηνότερα?
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 19, 2011, 09:39:10 μμ »

  Υπάρχει κάποιος που την έχει αγοράσει φθηνότερα?

Eγω Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
εχω  τρεις στα χερια μου και πριν τρεις μερες πηρα αλλη μια!! Σε κατασταση F+  πιστευω οτι ειναι πολυ ευκολο να βρεθει σημερα!! Σε μερικα χρονια 10+ ομως ισως να ειναι δυσκολο!! Αυτο δεν το ξερουμε  Στριφογύρισμα ματιών
Αυτα ειναι οι προσωπικες μου εκτιμησεις!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 19, 2011, 10:42:31 μμ »

παιδια ,και ειδικα LTZORTZAK,οταν εγραψα σκουπιδια ,αναφερα γενικα,οχι το συγκεκριμενο νομισμα,αφου του ανθρωπου του αρεσει εμενα περισευει,ποτε μου δεν εχω προσβαλη ατομο,οτι και αν συλλεγη.ξερω ευκαταστατο συλλεκτη που αγοραζει μονο νομισματα τα οποια εχουν γινει συναλαγες,δηλαδη μεταχειρισμενα,για να νοιωθει οτι αυτο το νομισμα καποτε,περασε στον λαο.συγνωμη,εγω ηθελα να πω οτι δεν πρεπει να βιαζομαστε.πες μου φιλε TZORTZAK,δεν θα ηθελες να το ειχες δυο σκαλες πιο καλο.με μαλλι ,με καλοπατημενο θυρεο,υπαρχει με 2 η 2,5κατοσταρικα σε αυτην την κατασταση.αυτο που εδωσες 85(αν σου αρεσει με γεια σου)τι σε ωθησε νατο αγορασεις ,μην χασεις την ευκαιρεια?για να βγαλω εγω 85ευρω μου βγαινει η πιστη που λεμε.συγνωμη απο ολους ,απλως καλο ειναι οταν αγοραζουμε κατι για συλλογη, να ειναι καπως ομορφο,και να πιανει τα λεφτα του.με φιλικους χαιρετισμους ,απο την μερια μου κλεινω το θεμα.,καλες ευκαιριες σε ολους,γιαννηςτ
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 19, 2011, 11:35:12 μμ »

αγαπητε γιαννιστ εχεις καθε δικαιωμα να πεις την αποψη σου τουλαχιστον σε εμενα αρκει να ειναι τεκμειριωμενη και στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι μιας που αναφερεις συγκεκριμενα πραγματα δες αυτο αυτο και αυτο. το μονο σου λαθος ειναι οτι αναφερθηκες στα σκουπιδια
επιπλεων θα ηθελα να σε ενημερωσω οτι οταν ειναι να κανω μια αγορα ψαχνω σε πολλα μαγαζια και στο τελος αποφασιζω αφου εχω ψαξει και ρωτησει ακομα και για το καθε ποτε αλλαζει εσωρουχα
τα 85 ευρω για εμενα ειναι 2 μεροκαματα και τα δινω μια φορα καθε τοσο
 τα 250-300 που ειναι τα vf  η τα 1000 που ειναι τα unc δεν τα δινω
 και αν θες την αποψη μου καλυτερα 1 g παρα τιποτα

πριν απο λιγο καιρο ενας παππους μου χαρισε αυτο το τρυπιο δεν επρεπε να του πω ευχαριστω


Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 20, 2011, 01:43:15 μμ »

ειδες που λεμε τα ιδια.αυτο το τρυπιο ταληρο, και ας εχει τρυπα,ειναι τουλαχιστον ομορφο.εχει καλη περιφερεια,το προσωπο φαινετε καθαρο,με λιγα μαλλακια, τα γραμματα ειναι ολοκαθαρα,και τρυπιο θα το εδειχνα.πουλησα πριν δυο τρια χρονια στον κυριο πυλαρινο(στοα χρηματιστηριου,τον κυριο σπυρο,τεταρτο του 45αν θες με πιστευεις ,βουλομενο,εις γνωση του παντα,50ευρω σχεδον ιδιο με το ταληρο που μας δειχνεις και αμα θες στο αποδεικνυω,απο που το αγορασα(παλι εμπορος)και ποσο.δηλαδη εσυ αμα το ειχες ποσο θα το πουλαγες?σκοπος δεν ειναι μονο το κερδος, ειναι  να σε ευχαριστει  και σαν νομισμα, και οπως λες ας κανει και μισο ευρο.φιλικα ,εκτος και αν εισαι μονο εμπορος,οποτε αλλαζει,σε χαιρετω φιλικα, και καλη σου εβδομαδα,γιαννηςτ.ΥΓ,στην αθηνα ,οχι με χιλια που λες, αλλα με διακοσια,βρισκεις σιγουρα ομορφο.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 20, 2011, 02:56:25 μμ »

Το τρυπιο παιδια ειναι τρυπιο!! Προσφατα περασαν απο τα χερια μου κατι μισες του 32/33 και τις προσφερα 4 ευρω την μια!!
Κατι δραχμες του Γεωργιου τις εδωσα 3 ευρω!!
 Εγιναν αναρπαστες μεσα σε δυο ωρες!!
Τυχαια σε ενα πακετο που προκειτε να παραλαβω θα εχει μεσα αρκετα τρυπια!!
Παλι την ιδια καταληξη θα εχουν!!
Τρυπια δεν θελω στα χερια μου!!
Χαμηλη τιμη να φυγουν απο τα χερια μου!!
Τωρα αν εσας ενα νομισμα που αν περιμενεις εξι μηνες , ενα χρονο και θα το βρεις σωστο εσεις το παιρνετε τρυπιο και δινετε τα μισα λεφτα <περι ορεξεως κολοκυθοπιτα> εγω δεν το συνιστω , δεν τα θελω.

Υ.Γ Μονο σε πολυ μεγαλες σπανιοτητες κοιταμε νομισματα τρυπημενα οχι  σε ταληρα , δραχμες, μισες κτλ κτλ του 33 πχ!! 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 20, 2011, 03:34:24 μμ »

φιλε ηρακλιωτη, εγραψα οτι πουλησα ενα τεταρτο της δραχμης avf,του 1845,50ευρω βουλωμενο εις γνωση και των  δυο της συναλλαγης.που ειναι το αφυσικο?τρυπιο  ταληρο του 33, σιγουρα ειναι αστειο να δωσουμε τοσα λεφτα.οσο για το ταληρο,εγραψα οτι μου αρεσε πιο πολυ απο το  μισοδραχμο του 34,γιατι ηταν σε πιο καλη κατασταση,οχι οτι θα το αγοραζα.μαλλον μπορει να μην το εγραψα καλα,σε χιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 20, 2011, 03:39:50 μμ »

μισο του 32 ?το αγοραζω και τρυπιο 200ευρω.πλακα σου κανω,καλο απογευμα,γιαννηςτ
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 20, 2011, 04:03:55 μμ »

Μισες εγραψα?? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Συγνωμη δραχμες ηθελα να πω!!
Να και η δημοπρασιες
http://www.@@@@@@.gr/auctiondetails.php?id=5422947
http://www.@@@@@@.gr/auctiondetails.php?id=5422946
http://www.@@@@@@.gr/auctiondetails.php?id=5422945
Φυσικα αν ειχα μιση του 32 στα χερια μου δεν θα την εδινα και ας
ηταν και τρυπημενη Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 20, 2011, 08:28:21 μμ »

αρα συμπερασμα εξαρτατε ποιο εχει την τρυπα?
αν το ταληρο αυτο ηταν κοπης αθηνων θα το αγοραζατε
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences