Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 12:34:00 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 δραχμαί 1930  (Αναγνώστηκε 28384 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 05:43:17 μμ »

Το τάληρο είναι πολύ καλό, αλλά κατά την γνώμη μου δεν είναι ακυκλοφόρητο.
Έχει φθορά στην κορδέλα που δένονται οι δάφνες.
Αριστερά στο κρέμασμα της κορδέλας δεν έχει τις πτυχές και δεξιά έχει διαπλατυνθεί.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 06:15:17 μμ »

Παρατήρησα ότι αρκετός κόσμος στην αξιολόγηση βάζει σαν πρωταρχικό στοιχείο την γενική εικόνα των νομισμάτων. Αυτό οδηγεί σε λάθος αποτέλεσμα γιατί υπάρχουν ακυκλοφόρητα με χτυπήματα ενώ υπάρχουν XF που είναι πεντακάθαρα. Επειδή ίσως υπερβάλλουμε στην κατάσταση είναι σημαντικό να ξέρουμε τις κλίμακες αξιολόγησης νομισμάτων. Και ακόμη πιο σημαντικό να γνωρίζουμε ότι δεν υπάρχει AU κατάσταση. Από UNC (MS) πηγαίνουμε προς τα κάτω απ ευθείας σε XF. Άρα ένα νόμισμα είναι ή δεν είναι ακυκλοφόρητο. Από εκεί και κάτω είναι άλλο θέμα.
Παραθέτω και το σχετικό link : http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=104.0
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 06:34:18 μμ »

Φιλε μου με το Αμερικανικο συστημα υπαρχουν τα au δηλαδη τα νομισματα σχεδον ακυκλοφορητα!!
Συμφωνα με το ευρωπαικο συστημα τωρα μονο τα νομισματα που εχουν 64 βαθμο και πανω ειναι ακυκλοφορητα (ας με διορθωση καποιος εαν τα λεω λαθος.) τα AU ειναι τα XF του Ευρωπαικου.
Τωρα κατε εμε εφοσον ΟΛΟΙ χρησημοποιουμε τα σλαμπ των Αμερικανων λογικα θεωρω οτι ολοι πρεπει να μιλαμε και βαθμολογουμε βαση αυτης της κλιμακας.
Οσων αφορα τα 5δρχ του 30 τα κοιταω σε δυο σημεια:
Το ενα ειναι η δεξια κατω κορδελα οπως σωστα σημειωθηκε και το τριτο φυλο απο πανω δεξια!!
Ειναι τα δυο υψηλοτερα σημεια του νομισματος!!
Στην δικη μου περιπτωση υπαρχει μια μαλακη φθορα στην  κορδελα αλλα τα φυλλα πανω δεν εχουν κανενα κατεβασμα!!
Εχω δει δραχμη του 1910 που το μπρατσο της θετιδας εχει γινει λειο απο πανω και το εβγαλαν ms
 εγω δει τριμενα-λιωσμενα αυτια σε βασιλιαδες και τα εβγαλαν ms
καλιστα θα μπορουσα να το δω 61-62 εαν το ηθελα , αλλα οπως ειπα μου αρεσει το νομισμα και εχω γραμμενο τον βαθμο.
Σας το εχω πει ή δεν σας το εχω πει??
Νομιζω πως δεν το εχω πει : Κοιτατε να σας αρεσει το νομισμα και οχι το σλαμπ!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 06:38:24 μμ »

Έχετε απόλυτο δίκιο (σημαντικό να γνωρίζει κανείς τα σημεία αναφοράς στο κάθε νόμισμα). Απλά και μόνο αυτή η φθορά στην κορδέλα το καθιστά κυκλοφορημένο. Εννοείται ότι αν σλαμπαριστεί θα πάρει MS. Αλλά δεν είναι ακυκλοφόρητο. Τέτοιου είδους φθορά γίνεται μόνο εάν το νόμισμα κυκλοφορήσει.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 06:41:26 μμ »

Και μια και αναφέρατε τη δραχμή του 1910... Πόσοι από εμάς κοιτάμε τα δάχτυλα στο πόδι της Θέτιδος;
Όλοι κοιτούν τη Μέδουσα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 06:47:36 μμ »

Και μια και αναφέρατε τη δραχμή του 1910... Πόσοι από εμάς κοιτάμε τα δάχτυλα στο πόδι της Θέτιδος;
Όλοι κοιτούν τη Μέδουσα.

Εγω κοιταω το μπρατσο  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 06:50:52 μμ »

Όντως είναι το ψηλότερο... Αλλά πόσα δάχτυλα έχει στο πόδι; Σίγουρα 5. Φαίνονται όλα; Λόγω του κοψίματος της οριζόντιας γραμμής εάν κυκλοφορήσει έστω και λίγο τα δάχτυλα φθείρονται. Μέχρι και οι φωτό στο σάιτ της ΠΝΕ δεν έχουν όλα τα δάχτυλα και στου 1911 φαίνεται σαν να έχει 6 ή 7 δάχτυλα. (ζητώ συγνώμη για την αναφορά, αλλά ενδεικτικά έπρεπε να αναφέρω φωτό από ένα ακυκλοφόρητο νόμισμα)
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 06:59:00 μμ »

Τα ταληρακι που εχει βγαλει ο gk collect, αλλα και ο Αναργυρος (στην μεγαλη φωτο )της  προηγουμενης σελιδας ειναι Βρυξελων;;;;; ή κανω λαθος;;;

Ευχαριστω
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 06:59:46 μμ »

Είναι Βρυξελλών όλα και τα άλλα δύο που έβαλα μετά για παράδειγμα.
Απλά θέλω να πω ότι ένα νόμισμα είναι ακυκλοφόρητο όταν δεν έχει φθορά σε όλα τα ψηλά σημεία του.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 07:04:32 μμ »

Είναι Βρυξελλών... Απλά θέλω να πω ότι ένα νόμισμα είναι ακυκλοφόρητο όταν δεν έχει φθορά σε όλα τα ψηλά σημεία του.

Εχεις δικιο .Απλα εκτος απο τα αυστηρα ακυκλοφορητα ,υπαρχουν και οι ΕΛΑΦΡΩΣ παρακατω διαβαθμισεις.
Ετσι η εννοια του ακυκλοφορητου εχει γινει καπως σχετικη...... μαλιστα αν παρατηρησεις τα πρωτα Ελληνικα νομισματα (αναφερομαι στον Καποδιστρια) νομιζω εκει θα δεις μεγαλυτερες <εκπτωσεις> σε σχεση με την κατασταση.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 07:11:42 μμ »

Να κάνω όμως και μία ερώτηση που ίσως φανεί αφελής.
Όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες, υπάρχει ένα σημαδάκι στο κοτσάνι. Επειδή δεν έχω άλλο ακυκλοφόρητο Βρυξελλών, αυτό στο δικό σας νόμισμα είναι σημαδάκι ή έτσι είναι το τύπωμα ;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 07:28:22 μμ »

Η βαθμολογηση η αμερικανικη ειναι η γνωμη μου οτι υπερεχει τις ευρωπαικης. Αυτο γιατι με τους βαθμους απο 1 εως το 70 υπαρχει μεγαλυτερη δυνατοτητα περιγραφης της καταστασης ενος νομισματος. Οπωσδηποτε ενα νομισμα σε ms61-62 δεν μπορουμε να το πουμε ακυκλοφορητο οπως το εννοουν οι ευρωπαιοι.Αλλα η παρουσια λουστρου σε ολο το πεδιο πως θα μπορουσε να περιγραφει; Αυτες τις βαθμολογιες τις παιρνουν στο αμερικανικο συστημα (μσ60-63), τα νομισματα ναι με που δεν εχουν κυκλοφορησει αλλα εχει γινει κακομεταχειριση τους.Ειτε κατα την κοπη τους-οταν πεφτουν μεσα στον καδο ή στο μασουριασμα- ειτε απο τους συλλεκτες ή τους dealers. Πρακτικα ειναι ακυκλοφορητα ομως ,γιατι δεν μπηκαν στην κυκλοφορια και δεν χρησιμοποιηθηκαν γι αυτο το σκοπο που κοπηκαν.
Οι ευρωπαιοι με ενα xf τα βαζουν ολα στο τσουβαλι. Απο 45 εως 63.Εχει καμμια σχεση το 45αρι με το 63αρι. Καμμια απολυτως. Γι αυτο και ολοι οι δημοπρατες βαζουν δυο βαθμους.Οι γερμανοι που παρακολουθω ,s-ss/ss-vz/vz-stgl. Νομιζω οτι η βαθμολογηση αυτη δινει μεγαλυτερη δυνατοτητα για σπεκουλαρισμα στις τιμες. Ενω το αμερικανικο δινεται βαθμος και το λαθος μπορει να ειναι ενα βαθμος πανω-κατω αντε το πολυ δυο.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 07:40:15 μμ »

Να κάνω όμως και μία ερώτηση που ίσως φανεί αφελής.
Όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες, υπάρχει ένα σημαδάκι στο κοτσάνι. Επειδή δεν έχω άλλο ακυκλοφόρητο Βρυξελλών, αυτό στο δικό σας νόμισμα είναι σημαδάκι ή έτσι είναι το τύπωμα ;

Υπαρχει σε ολα.

Υ,Σ Μου αρεσεις γιατι εισαι ψειρας και καλος στην φωτογραφηση  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 01:27:15 πμ »

αναργυρε,τα φυλλα που ειναι στο δεξιο κλαδι!,και η πλευρα τους,βλεπει στο κεντρο του νομισματος!οι ακρες τουςδεν φαινονται σαν διπλοχτυπημενες?σε καμμια δεκαρια δικα μου,δεν το βλεπω αυτο!μηπως ειναι απο την φωτογραφιση?παντως εμενα μου φαινονται με διπλη γραμμη!και μονο απο την εσωτερικη πλευρα!ισως ειναι ενδιαφερον?σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 10:24:27 πμ »

Και μια και αναφέρατε τη δραχμή του 1910... Πόσοι από εμάς κοιτάμε τα δάχτυλα στο πόδι της Θέτιδος;
Όλοι κοιτούν τη Μέδουσα.
ποσοι?κοιτουν τα ρουθουνια του αλογου που ειναι ισως το βασικωτερο!οπως και τις δυο ποικιλιες που υπαρχουν,με το μεγαλο δαχτυλο του ποδιου της θετιδας!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences