Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 09:14:59 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ποιο ειναι το πιο δυσκολο διφραγγο Γεωργιου σε UNC?  (Αναγνώστηκε 8743 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 22, 2010, 08:44:47 μμ »

Ανοιγω αυτο το θεμα για να μοιραστω μαζι σας τις αποψεις, που αφορουν ενα ακυκλοφορητο διφραγγο...Σημερα αγορασα ενα οριακα ακυκλοφορητο 2δρχ 1873 με πολυ λουστρο, σχεδον καθολου χτυπηματα στο πεδιο, και πολυ καλο φρυδι...ολοκληρος μαιανδρος (δυνατο αναγλυφο)...κουρτινες...μαλλι...αυτι...για μενα αυστηρα MS61-62 NGC.
Η τιμη του 450 ευρω...τη θεωρω πολυ καλη!
Το θεμα ειναι οτι το εψαχνα 2 χρονια (σε συνδυασμο και με καλη τιμη..βεβαια)...ειχα βρει 2 με 3 φορες 2δρχ 68 MS62 και MS64....και αλλα 4 2δρχ 83 στην ιδια κατασταση σε λιγο πιο υψηλη τιμη...δεν εβρισκα ομως του 73....
Μπορει να ειναι και θεμα τυχης και καταστασεων μερικες φορες...θεωρω ομως οτι σε VF και EXF καταστασεις
του 68 και 83 ειναι πολυ πιο δυσκολα σε αντιθεση με 73....

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 23, 2010, 12:42:43 πμ »

Αρη αν και το δικο σου ειναι οπως αυτο που εδειξε ο Νικος, απεκτησες ενα αστερι νομισμα!!
Σε ακυκλοφορητη κατασταση και βαση των παρακολουθησεων που κανουμε ολοι μας η αληθεια ειναι οτι το δυσκολο διδραχμο του 68 το βλεπουμε ποιο συχνα να πουλιεται απο οτι του 73 ή του 83!!
Το προβλημα ισως να ειναι και στην τιμη και γιαυτο δεν βλεπουμε τοσο συχνα καλα νομισματα του 73!!
Ποσο θα μπορουσε να πουλησει ενα 68αρη καποιος πωλητης και ποσο ενα 73αρη σε κατασταση MS-62 και τα δυο??
Ισως η ψυχολογια ολων τους λεει <χωσε τα χοντρα λεφτα στο 68 και ασε τα αλλα δυο για μετα , ειναι  ευκολα>
Πιστευω οτι η αγορα εχει την ταση να κοιταει το δυσκολο πρωτα (1868) και γιαυτο τον λογο το 73αρη περναει καπως απαρατηρητο διοτι ολοι το βαζουν σε μια μετρια ή καλη κατασταση στα χερια τους xf/au και αρκουντε σε αυτο κυνηγοντας μετα το δυσκολο!!
Αν μετα θελησουν να ανεβουν σε καλυτερο νομισμα ισως ζοριστουν αρκετα οπως επισυμανες!!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 23, 2010, 01:58:53 μμ »

Μαγκες το νομισμα ειναι σχεδον ιδιο με της δημοπρασιας....αλλα αν την ειχα δει θα το ειχα χτυπησει...1000$ εφυγε φθηνα ...ειναι πολυ δυσκολο...
Χαιρομαι ομως που δε σας ξεφευγει τιποτα...οτι κινειται εκτελειται!!!
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 27, 2010, 04:39:13 μμ »

Και εμενα μου φαινεται εξαιρετικα καλη τιμη αν βρεις αλλο το θελω  Μεγάλο χαμόγελο εδω μια δημητρα εχει 700 σε MS62  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
akritas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 27, 2010, 10:13:35 μμ »

εδω μια δημητρα εχει 700 σε MS62  Σαρκασμός

και εναμιση χιλιαρικο σε ms63  Έκπληξη
Καταγράφηκε
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 28, 2010, 08:24:18 μμ »

H δημητρα σε  MS62 λογω δυσκολιας...ενα 500αρικο μεγιστη τιμη κι αν με βρειτε στις καλες μου...
Υπαρχει μυθος για τη δημητρα...σας προτεινω να την αγορασετε γυμνη στα 20-30 ευρω κι αν θελετε τη στελνετε και με λιγο τυχη μπορει να γραψει MS...
Ενας φιλος αγορασε 10 δημητρες τις εστειλε, και εγραψαν οι 9 ΑΟΥ58 και η μια MS62...ετσι παιζεται το παιχνιδι...αν θελετε ΤΑΜΠΕΛΑ!! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 28, 2010, 08:27:08 μμ »

Εγω εχω AU58 στη συλλογη μου με 45 ευρω...περιμενω να βρω μια αρκετα καλυτερη στα 300... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 28, 2010, 09:20:47 μμ »

Γραψτα χρυσοστομε στο αλλο φορουμ που με πηραν απο τα μουτρα! αλα τι λεω εχουν βγαλει πινακα τιμων αυτοι οπως παλια που εβγαζαν στανταρ τιμες της ημερας για το γαλα το ψωμι τα μακαρονια το ριζι κτλ  Μεγάλο χαμόγελο

Παντως και εγω καπως ετσι κανω με αυτα τα νομισματα τα σχετικα προσφατα, τα αναβαθμιζω σιγα σιγα με φτηνες αγορες και μαθαινω κιολας απο τη διαφορα των καταστασεων. πιστευω ετσι πρεπει να κανουμε και οχι να δινουμε 700ρια και 1000ρικα για τετοια νομισματα. και αυτα που ειπα στο αλλο φορουμ δεν τα ειπα γι'αυτους τους 2-3-4-5 που ουτως η αλλως αφοριζουν με την πρωτη καθε διαφορετικη αποψη αλα για τα τοσα αλα παιδια που εχουν μπει στο τριπακι να πιστευουν πως αν δε δωσουν τα 700 η δεν ξερω ποσα για να παρουν το MS62 θα εχουν μπλεξιματα!

και ξερετε και κατι αλλο? αυτοι οι κυριοι εκει (που καποιους τους θεωρω φιλους δεν καταδικαζω ατομα πρακτικες καταδικαζω) αγοραζουν κυριως RAW και πουλουν μονο σλαμπαρισμενα!

ΤΥΧΑΙΟ??? ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ!!!   Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
akritas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 29, 2010, 09:10:43 πμ »

Με την μικρή εμπειρία που έχω να πω και το εξής… 

ένα MS62 απέχει αρκετά από ένα UNC νόμισμα, καθότι μπορεί η κλίμακα να είναι mind state από το 60 ες 70 , αλλά για να μιλάμε για πραγματικά ακυκλοφόρητα νομίσματα  σε σλαμπ,  θα πρέπει να κοιτάμε από MS64 και πάνω …..

το δικό μου 2φραγγο 68 σε ms62..
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 29, 2010, 09:22:01 πμ »

Εγω εχω AU58 στη συλλογη μου με 45 ευρω...περιμενω να βρω μια αρκετα καλυτερη στα 300... Κλείσιμο ματιού

To AU58 ειναι καλος βαθμος ασχετα αν τον εχουν υποτιμησει και σχετικα τον αγοραζεις σε ξεφτιλα τιμ σε σχεση με ΜS61-MS62.Συνηθως το νομισμα σ αυτην την κατασταση γενικα εχει λουστρο, οι λεπτομερειες 95% φαινονται πολυ καλα, μουσια μαλλια μουστακια ειναι σε πολυ καλη κατασταση.Απλως ή εχει πολλα bag marks ή κανενα πολυ ανεπαισθητο χτυπημα στο rim,ή μια πολυ ελαφρια κυκλοφορια.Γενικα μιλαω  για διαφορους τυπους νομισματων οχι μονο για ελληνικα.
Καταγράφηκε
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 29, 2010, 05:06:13 μμ »

Συμφωνω Αναργυρε μαζι σου...
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 29, 2010, 07:09:40 μμ »

Με την μικρή εμπειρία που έχω να πω και το εξής…  

ένα MS62 απέχει αρκετά από ένα UNC νόμισμα, καθότι μπορεί η κλίμακα να είναι mind state από το 60 ες 70 , αλλά για να μιλάμε για πραγματικά ακυκλοφόρητα νομίσματα  σε σλαμπ,  θα πρέπει να κοιτάμε από MS64 και πάνω …..

το δικό μου 2φραγγο 68 σε ms62..

Περιττο να πω Σακη οτι το διδρραχμο φυσαει.Το πηρες raw ή ηδη σλαμπαρισμενο.?
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 29, 2010, 08:43:46 μμ »

Ωραιο το δυφραγκο!
Καταγράφηκε
akritas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 29, 2010, 11:27:11 μμ »

το νομισμα το αγορασα raw απο θεσ/νικη ( απ τον μανωλη) το 2007 και το εστειλα NGC..
Καταγράφηκε
akritas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 30, 2010, 06:43:35 πμ »

και οι δυο οψεις...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences