Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 10:53:12 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πληροφορίες  (Αναγνώστηκε 3687 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 03, 2013, 05:14:21 μμ »

Παιδιά ξέρει κανείς τι σόι νόμισμα είναι αυτό; το αγόρασα με ένα λοτ άλλα δεν μπορώ να βρω τι σόι πράγμα είναι.
Νίκο που είσαι;
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 03, 2013, 05:27:51 μμ »

Λοιπόν θα ξεκινήσω εγώ με τα πολύ γενικά και ας αναλάβει πάλι ο Νίκος. Διότι εμένα με πιάνει ζαλάδα όταν οι αριθμοί και τα γράμματα έχουν καμπύλες και όχι γωνίες. Τώρα θα μου πεις γιατί τα λέω αυτά; Για να φαίνεται ότι κάτι λέω και γω, όπως κάνει και ο Νίκος, μόνο που εγώ απλά λέω λόγια του αέρα, κοινώς κοπανιστά για να γεμίσω πέντε έξι γραμμούλες. Οι γνώσεις μου επάνω σε αυτά είναι σχεδόν μηδέν, αλλά το παίζω και καλά ότι γνωρίζω, ενώ στην πραγματικότητα είμαι αστοιχείωτος σε σχέση με τον Νικολή. Ουφ, γέμισα κάμποσες γραμμές. Στο βραστό λοιπόν, γιατί το ψητό ξέρεις ποιος θα το αναλάβει (ο Νίκος)...
Είναι κομμένο το 1299ΑΗ, δηλαδή 1882μΧ... πως; που; τι;
Είναι νόμισμα απ τη Ζανζιβάρη... μην ρωτήσεις καν που είναι.
Η ονομασία του είναι Pysa... και πούπουλα θα συμπλήρωνα... τι σημαίνει;
Για τιμές κλπ κλπ...;
Από κει και πέρα... κάτι για Σουλτάνους, Βεζίρηδες, Χανουμάκια κλπ;
Για όλα τα παραπάνω... Ξέρεις ποιος ξέρει....
Αφού ξέρεις ποιος ξέρει... πολύ απλά θα περιμένεις μέχρι το βραδάκι.... ήρθε τώρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 03, 2013, 05:48:14 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 03, 2013, 05:42:25 μμ »

Με κάλυψες αρκετά ώς και απόλυτα θα έλεγα  Χαμόγελο
Για τα υπόλοιπα υπάρχει και το google και βέβαια ο γνωστός άγνωστος. Σε ευχαριστώ
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 03, 2013, 06:54:19 μμ »

Φίλε Κώστα, έχω παιθάνει στο γέλιο... αυτό το τελευταίο με τα  ''Σουλτάνους, Βεζίρηδες, Χανουμάκια''.
Ακόμα γελάω χαχαχαχαχαχ

Φίλε Νίκο περιμένουμε να μάθουμε τις ερωτικές περιπτύξεις των τελευταίων!

υγ. ελπίζω κάποια στιγμή να μάθω και εγώ όλα αυτά...αν και ποτέ δεν ήμουν καλός στο σχολείο  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 03, 2013, 07:45:28 μμ »

Χαμόγελο απλα για εγκυκλοπαιδικους λογους....

η Ζανζιβαρη ειναι ημιαυτονομη περιοχη.. αποτελουμενη απο νησακια (2 μεγαλα και πολλα μικρα νησακια και βροχονησιδες), που τωρα ανοικει στην Τανζανια! οι κατοικοι ειναι οι περισσοτεροι αραβικης καταγωγης..αλλα υπαρχουν πολλες επιμιξεις αναμεσα σε αραβικης και αφρικανικης καταγωγης κατοικους..
εκτος απο αραβες (δεν ηταν ομως οι πρωτοι κατοικοι!! αυτοι ηταν καποιες φυλες.. μαλλον αφρικανικες..) αργοτερα ηρθαν και περσες εμποροι.. αλλα και απο την υεμενη...ετσι.. το ισλαμ κυριαρχησε..  
υπηρξε ανεξαρτητο κρατος.. και εχει και ενα ρεκορ... μαλλον αρνητικο... αλλα και εναν πολυ διασημο ατομο.. που γενηθηκε εκει... αλλα τον ξερετε με αλλο ονομα.... (δεν ειναι εν ζωη πια...).

τι θα πει Ζανζιβαρη;; καποιοι λενε οτι προερχεται απο τα Περσικα.. Zangi - Bar.... που θα πει ακτη των μαυρων... και αυτο το στηριζουν στην περσικη επιδραση με τους εμπορους που ειχαν ερθει... αλλα και στα αραβικα.. Zanji - bar λεγετε... οποτε... μαλλον με τοσους αραβες... αυτη η εξηγηση ειναι ποιο κοντα στην αληθεια...

αλλοι παλι λενε οτι η λεξη προερχεται απο το μπαχαρικο Ζιγγιβαρη... που εχουν εκει... και το εξαγαγουν νομιζω..

η ζανζιβαρη ηταν ενα βασιλειο μαζι με το Mασκατ και Ομαν.. και η ζανζιβαρη αρχισε να πλουτιζει απο το εμποριο λογο και της θεσης της... (ηταν πορτογαλικη κτηση απο παλια...και εγινε υπερποντια κτηση του σουλτανου του Ομαν..καπου στο 1600) μονο που το κυριο εμποριο δεν ηταν και οτι καλυτερο... μιας και ηταν το Δουλεμποριο.... φυσικα οι πορτογαλοι ειχαν φυγει πια.. ετσι;

το νησι εγινε τοσο πλουσιο και σημαντικο που ο σουλτανος του ομαν το 1840.. μετεφερε την πρωτευουσα του απο την Μασκατ στην Στοουν ταουν πρωτευουσα της Ζανζιβαρης! με τον θανατο του, το 1856 ξεκινησε πολεμος αναμεσα στους 2 γιους του για το ποιος θα παρει το θρονο.. και τελικα το 1861 η ζανζιβαρη και το σουλτανατο του Μασκατ και Ομαν.. διαχωριστηκαν σε ξεχωριστα πριγκιπατα... ετσι η Ζανζιβαρη εγινε ανεξαρτητη.. με δικο της σουλτανο!

σαν παρενθεση....

το νομισμα ειναι οντως το 1 pysa  ενα χαλκινο πανεμορφο νομισμα και δυσκολο σε τετοια κατασταση... συνηθως το βρισκεις με αρκετη φθορα... και ειναι του 1880-81....  
κοπηκε σε 4.640.000 τεμαχια και σε XF ο κραους το εχει στα 40 δολλαρια...

Το εκοψε ο σουλτανος Barghash Ibn Said. (Μπαργκας μπιν Σαϊντ)

η αγγλια... παντα καλοβλεπε την ζανζιβαρη.. μιας και ειχε και στρατηγικη θεση....και σιγα σιγα εμπενε ολο και περισσοτερο στα εσωτερικα του σουλτανατου... οταν καποια στιγμη.. και συγκεκριμενα στις 25 αυγουστου του 1896 ο σουλτανος  Χαμάντ μπιν Τουγουάινι  πεθανε... ο  Χαλίντ μπιν Μπαργκάς, γιος του σουλτανου που εκοψε το νομισμα του Γιαννη... (βλεπετε τωρα στο ονομα.. τι θα πει το μπιν... ή Ιμπν... θα πει "γιος του"....) , σφετεριστικε τον θρονο.. και κατελαβε το παλατι οπου και αυτοανακυρηχθηκε σουλτανος και νεος ηγετης της Ζανζιβαρης...

η αγγλια δεν ηθελε και πολυ... αυτο ετσι κι αλλιως δεν ηταν καλο στα συμφεροντα της.. και αμεσως κυρηξε τον πολεμο.. (γνωστος και ως πολεμος αγγλιας- ζανζιβαρης) και το πρωι της 27ης αθγουστου του 1896, καταστρεψε το παλατι βομβαρδιζοντας το με τον ναυτικο της! ο σφετεριστης για να σωθει κατεφυγε στο γερμανικο προξενειο.... ετσι οι αγγλοι ανεβασαν στον θρονο τον Χαμούντ μπιν Μοχάμετ που ηταν φιλα προσκειμενος με τους αγγλους και τα συμφεροντα τους... αυτος με την σειρα του καταργησε την δουλεία...

απο τοτε.. οι αγγλοι εκαναν οτι ηθελαν... ειχαν σουλτανους ανδρεικελα, βεζιριδες δικους τους (βρετανους!), και μετα διοριζαν και βρετανους αρμοστες.... αρα.. εγινε μια ακομα αποικια που σιγα σιγα δενοταν με την απεναντι αφρικανικη ακτη... που αποτελουσε κι αυτη βρετανικη κτηση..

μετα απο πολλα... το 1963 η ζανζιβαρη ανακυρηχθηκε συνταγματικη μοναρχια και ανεξαρτητο κρατος απο το Ηνωμενο βασιλειο... σουλτανος τοτε ηταν ο Τζαμσίντ μπιν Αμπντουλάχ αλλα γενικα το καθεστος δεν κρατησε πολυ! στις αρχες του 1964 και ο σουλτανος και η κυβερνηση ανατραπηκε απο το κομμα ZNP με επανασταση! χιλιαδες ζανζιβαριανοι σκοτωθηκαν (απο 5000 εως 12000 ατομα), χιλιαδες αλλοι φυλακιστηκαν και δεσμευτικε ή καταστραφικε η περιουσια τους...
τον ιδιο χρονο...και λιγους μηνες μετα... εγινε η ενωση με την αφικανικη χωρα Τανγκανικα.. και δημιουργηθηκε η σημερινη Τανζανια!

τωρα... ποιος διασημος ειναι Ζανζιβαριανος;; εμμ.. μαλλον ηταν...

ο διασημος αυτος... γεννηθηκε στην Στοουν Ταουν με το ονομα Farrokh Bulsara.... οι γνεις του ηταν ινδικης καταγωγης... που ειχαν ερθει στην Ζανζιβαρη μιας και ο πατερας του δουλευε σε βρετανικο αποικιακο γραφειο... μην ξεχναμε... η Ζανζιβαρη ηταν βρετανικη αποικια...

αυτο μαλλον δεν σας λεει κατι ετσι; ο διασημος ειναι γνωστος με αλλο ονομα.. και δεν ειναι αλλος απο τον βρετανο τραγουδιστη των Queen... Φρεντι Μερκουρι!!!!

πηγη: περιοδικα, εγκυκλοπαιδιες, wikipedia, κτλ..
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 03, 2013, 09:45:17 μμ »

To ρεπορτάζ σου δεν είναι ολοκληρωμένο! Έπρεπε μετά να πεις και που έχουν κάνει περιοδίες οι Queen...
τα τραγούδια που έβγαλαν, γατί τα έβγαλαν? Στο τέλος θα μαθαίναμε πώς έφτασε η Ελλάδα σε κρίση  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός


υγ.Χαρά στο κουράγιο σου φίλε Νίκο...κάθε φορά με εντυπωσιάζεις λίγο παραπάνω!
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 03, 2013, 09:55:36 μμ »

Νίκο σ'ευχαριστώ πολύ κι εγώ.
Έτυχε να έχω ένα τέτοιο και γνώριζα κάποια βασικά γι αυτό και απάντησα. Αλλά δεν έχω το χρόνο και τη θέληση να το ψάξω τόσο πολύ, εξ άλλου τα νομίσματα αυτά που έχω είναι και λίγα.
Παρόλα αυτά για άλλη μία φορά σου βγάζω το καπέλο.
Γνώσεις μοναδικές και είμαστε όλοι πολλοί τυχεροί, που απλόχερα μας τις χαρίζεις.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 03, 2013, 10:10:00 μμ »

Περασα ενα ωραιο απογευμα.
Γελαω απο τις 5 με τα χανουμακια του Κωστα και με κοιτανε ολοι νομιζοντας οτι εχω χαζεψει.
Ερχεται ο Νικος και με αποτελειωνει με την ονομασια απο που την πηρε και ολο αυτο το κατεβατο και τελειωνει με τον φρεντι μερκιουρι.
Ηγυναικα μου με την κορη μου θελουν να με πανε σε γιατρογιατι γελαω σαν χαζος.
Μα ειναι σοβαρα αυτα τα πραγματα ρε Νικολα?
Καταρχας χωρις να σε ξερω σε θεωρω σαν δικο μου ανθρωπο.
Απο που τα βρισκεις ολα αυτα?Πως τα ξερεις?
Σε λιγο θα μας εγραφες τι θελει να πει ο ποιητης οτν εγραφε τα τραγουδια του φρεντι....χαχαχα
Το εχω ξαναγραψει αλλα δεν πειραζει το ξαναγραφω.
ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΑΦΗΝΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΑΛΕΝΤΑ ΑΝΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΑ
Υ.Γ. Σου ετοιμαζω κατι χρεπια αλλο πραγμα
Φιλικα Τομ
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 04, 2013, 12:10:14 πμ »

χαχαχαχα δεν ειναι τιποτα.. με λιγο ψαξιμο ολα βρισκονται.. δεν τα ξερω κι ολα απ'εξω... απλα με βιβλια, με ψαξιμο στο ιντερνετ και με καποια πραγματα που μου εχουν μεινει απο παλαιωτερα στο μυαλο.. και απλα τα ενωνεις..

για τον μερκιουρι... το θυμομουν απο εκπομπη νομιζω.. στην τηλεοραση.. αλλα δεν θυμομουν το ονομα του το πραγματικο... οποτε ψαχνωντας το... το βρηκα.. το εχει η wikipedia... απο οπου πηρα και πολλα στοιχεια..

μμμ... χρεπι ακουω... βαλε να δουμε και να αναγνωρισουμε.. αν γινεται... Μεγάλο χαμόγελο

οπως καταλαβατε.. ο Φρεντυ δεν ηταν γνησιος Ζανζιβαρινος.. αλλα γεννηθηκε εκει... καπου ομως ειχα διαβασει οτι ειναι αρκετα υπερηφανοι για αυτον στην ζανζιβαρη...

η ζανζιβαρη εχει δικη της βουλη και κυβερνηση... αλλα δεν εχουν ακουστει για κατι παραπανω... για πληρη ανεξαρτησια...

τα χαρτονομισματα της να δειτε... πανακριβα και υπερσπανια!!! εχεις;; εισαι μαγκας!!! εβγαλε μολις 7 αξιες.. 1, 5, 10, 20, 50, 100, 500 ρουπιες.... και τα βλεπεις γυρω στο 1920.... καποια ειναι απ οτο 1908 εως το 1928...
τιμες;; δεν υπαρχουν!!! μονο τα μικροτερα εχουν...  σε κατασταση good και σε fine....

ποιες αυτες;;; σε good  η 1 ρουπια ειναι στα 1000 δολλαρια και σε fine στα 2000 δολλαρια! ενω οι 5 ρουπιες ειναι σε good....1250 δολλαρια και σε fine ειναι στα 3000 δολλαρια...

φυσικα οι τιμες με τον καιρο ανεβαινουν...

οπως βλεπετε... για την χωρα αυτη.... στο χαρτονομισμα.. ακομα και χαλια κατασταση εχει πολλα χρηματα.. γιατι η κατασταση good... ε... δεν ειναι και η καλυτερη δυνατη....
Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 04, 2013, 06:19:21 μμ »

Νικολα εισαι το ΔΙΑΜΑΝΤΙ του στεκιου μπραβο?ΑπορίαΑπορία?? Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Μεγάλο χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 04, 2013, 08:09:58 μμ »

να σαι καλα Φανη! Χρονια πολλα και καλη χρονια φιλε μου!!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences