Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 08:01:11 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ  (Αναγνώστηκε 23816 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« στις: Αύγουστος 21, 2010, 01:48:30 μμ »

Σημερα ειπα να επισκεφτω (μετα απο πολλα χρονια) το νομισματικο μουσειο Αθηνων. Ειχα παει αρκετα μικρος και δεν θυμομουν τιποτα. Εχει μερικα απο τα σπανιοτερα νομισματα της Ελλαδας και του κοσμου καθως και μεταλλια. Αυτα που με εντυπωσιασαν ηταν: Ενα χρυσο 40δραχμο του 1852 BU, ενα ταλιρο 1851 BU, ενα ταλιρο 1833 κοπης Αθηνων BU, ενα Μοναχου και ενα Παρισιων BU, ολη η σειρα με τα χρυσα του Γεωργιου του Α BU (100 δραχμες, 50, 10 και 5, ελειπε ομως το 20δραχμο). Αψογος φοινικας, 20λεπτο, 10λεπτα, 5λεπτα και λεπτα Καποδιστρια, λεπτα Οθωνα και το περιφημο και μοναδικο ταλιρο του Οθωνα κοπης 1846 (καλο, αλλα αρκετα ταλαιπωρημενο με μπλε πρασινιλα κ.λ.π. δυστυχως). Απο τα ξενα μου αρεσε η καταπληκτικη προυφ σειρα των χρυσων και των ασημενιων του 1887 της Βικτωριας (τελεια, το πεντολιρο θα ηταν τουλαχιστον PF66). Χρυσα μεταλλια βαρος 1/2 κιλο του χρυσου περιπου, τεραστια, προυφ και οχι μονο, Ελισαβετ Ρωσιας & Αικατερινης Β, Βυζαντινα και παρα πολλα αρχαια, πιο πολλα απ'τα Συγχρονα. Επισης υπαρχει και το ασημενιο Αθηναικο 4δραχμο με την κουκουβαγια που υπαρχει νομιζω μονο 1 η 2. Επιτρεποταν η φωτογραφιση (χωρις φλας) αλλα δεν το ηξερα και δεν ειχα μαζι μου φωτογραφικη μηχανη, την επομενη που θα παω θα ανεβασω φωτογραφιες.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 21, 2010, 01:59:45 μμ »

Μπραβο Σωκρατη!! Αναμενουμε λοιπον την επομενη σου επισκεψη στο Μουσειο να μας δειξεις και φωτογραφιες!!
Ποτε θα πας? Την βδομαδα που μπαινει? Σαρκασμός
Αν το ταληρο του 46 εχει τοσο χάλι οσο λες πιασε τον υπευθηνο του Μουσειο και πες τους οτι εχεις εναν φιλο που αμα του το χαρισουν θα το προσεχει σαν παιδι του!!
Θα φυγει απο πανω καθε τι που βλαπτει το νομισμα!!
Αντε κανε μια προσπαθεια Χαμόγελο Που ξερεις αν συνωμοτηση το συμπαν μπορει να τα καταφερεις Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 21, 2010, 08:35:30 μμ »

Μπλε πρασινιλα?...δηλαδη ΤΙΡΚΟΥΑΖ?...ειναι η πιο ομορφη και πιο δυσκολη πατινα που μπορει να πιασει ασημενιο νομισμα....Για μια τετοια πατινα καποιος, καποτε, ειχε πληρωσει 400 ευρω παραπανω για μια ασημενια δρχ MS64 (NGC) του 1868...την μια του τη δινανε 600 και με την πατινα 1000!!!

Σας προτρεπω αν καποιος εχει ασημενια νομισματα ξενα η ελληνικα ακυκλοφορητα...με τετοια πατινα...τιρκουαζ...να μην τα καθαρισει ΠΟΤΕ!! Η ΜΗΝ ΤΑ DIPΑΡΕΙ...

Φιλικα, ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 22, 2010, 01:08:39 πμ »

Αρη μαλλον αναφερεσαι σε αυτο το τυρκουαζ, που αρχισε να δημιουργειται γυρω απο την  περιμετρο και ιδιως στις ημερομηνιες 1863-1963.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 22, 2010, 01:12:21 πμ »

ή σε κατι τετοιο
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 22, 2010, 01:13:00 πμ »

 σε κατι σαν αυτο
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 22, 2010, 07:29:42 μμ »

Οχι, ηταν μια πολυ περιεργη πατινα, σαν σκουρια, πρασινομπλε, μπορει να ηταν και περιβαλλοντικη καταστροφη, δεν γνωριζω....
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 22, 2010, 07:31:55 μμ »

Παντως ηταν σαν κατεσραμενο (ισως να ειναι και αυτο) ηταν σαν να το ειχε αλειψει καποιος με οδοντοκρεμα....
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 26, 2010, 04:58:05 μμ »

Το μπλε που λες ειναι πατινα που επιασε μετα απο καθαρισμο οπως λενε και οι <ειδικοι> στο αλλο φορουμ το ιουλιο το ειδα το νομισμα και ομολογω πως δε μου αρεσε καθολου η εικονα που παρουσιαζει. εκτος απο αυτα που λες με εντυπωσιασε πολυ και η σειρα με τα ασημενια του 1851!

το σπανιο τετραδραχμο που λες μαλλον ενωεις το δεκαδραχμο αθηνων
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 30, 2014, 06:27:58 μμ »

Μια και περασα το πρωι εξω απο το μουσειο και επειδη ειδα και εναν γνωστο μου να μπαινει ξαναπηγα στο Νομισματικο Μουσειο.Εγω θα βαλω και μερικες φωτο αφου ο Σωκρατης μας τις χρωσταει ακομα οπως γραφει οταν ανοιξε το ποστ  Σαρκασμός

Υ.Γ Η κυρια στην υποδοχη που εκοψα το εισιτηριο ευγενεστατη και συμπαθητικη.Οταν κλαφτηκα λιγο που δεν μπορεσα να παω τελη Σεπτεβρη να παρω μεταλλιο αυτη ανοιξε ενα κουτι και μου εδωσε το τελευταιο που ειχε!! Έκπληξη

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΚΑΡΔΙΑΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 30, 2014, 06:29:28 μμ »

Προυφ Πεντολιρο δυλιρο και λιρα Αγγλιας 1887!!! Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 30, 2014, 06:31:09 μμ »

Χρυσο 100αρικο και 50αρικο Γεωργιου 1876!!Οι φωτο δεν ειναι καλες λογω της αποστασης της προσθηκης!Πιο διπλα ηταν και το ασημενιο ταληρο του Οθωνα του 1846 το μοναδικο (!!!) αν δεν κανω λαθος.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 30, 2014, 06:33:53 μμ »

Εδω ζητησα απο την διευθυνση να μου φερουν οξυγονο γιατι μου κοπηκε η αναπνοη!!!! Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη

Μεταλλιο χρυσο της Βασιλισσας Βικτωριας!!!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 30, 2014, 06:34:06 μμ »


Υ.Γ Η κυρια στην υποδοχη που εκοψα το εισιτηριο ευγενεστατη και συμπαθητικη.Οταν κλαφτηκα λιγο που δεν μπορεσα να παω τελη Σεπτεβρη να παρω μεταλλιο αυτη ανοιξε ενα κουτι και μου εδωσε το τελευταιο που ειχε!! Έκπληξη


Μην την πιστεύεις. Εχει κι άλλα. Πριν 3 βδομάδες που πήγα έτσι μου είπε κι εμένα. Μου έδωσε δήθεν το τελευταίο!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 30, 2014, 06:35:29 μμ »

Χα χα δεν ξερω Αθανασιε.Παντως το κουτακι της δεν ειχε αλλο!!Οριστε και το μεταλλιο..
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences