Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:22:58 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΛΙΡΕΣ  (Αναγνώστηκε 18720 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΝΙΚΗ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 10:22:04 πμ »

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
ειμαι καινουρια εδω και θα ηθελα την βοηθεια σας. εχω 2 λιρες στα χερια μου απο την γιαγια μου και ηθελα να τις δωσω. σαν αρχη θα σας πω οτι πηγα σε ενα απο αυτα τα μαγαζακια που ανοιξαν τελευταια για να παρω τιμη απο περιεργια.. η μια λιρα ειναι ειναι του βασιλια γεωργιου χρονολογιας 1913 (GEORGIVS V D.G.BRITT:OMN:REX F.D.IND:IMP) απο την μια μερια εχει την προτομη του βασιλια και απο την αλλη τον αγ γεωργιο και η αλλη λιρα ειναι της ελισαβετ του 1962 (GRATIA REGINA F:D:+ELIZABETH II DEI) και αυτη η λιρα απο την μια εχει την ελισαβετ και απο την αλλη τον αγ γεωργιο. να σας πω μονο οτι δεν τρεφω τις αυταπατες οτι εγω εχω την καλυτερη λιρα κτλ απλα αν αξιζουν κατι πραγματικα γιατι να τα χασω? συνεχιζω λοιπον , οι τιμες που μου ειπαν ειναι οτι στην ελισαβετ μου δινει 290 ευρω οσο και η τραπεζα και στον βασιλια γεωργιο μου λεει οτι ειναι καλπικη. τα ελενξε σε κατι μεταλικες βασεις να το πω και την παρατηρησα (ογω το οτι ειμαι ολιγον τι υποψιασμενη με αυτους) και εχω την εντυπωση οτι ενω στην ελισαβετ το πιεσε για να περασει στον βασιλια γεωργιο δεν προσπαθησε και πολυ.. (πολυ προκαταληψη το ξερω Γλώσσα). ψαχνωντας λοιπον στο ιντερνετ βρηκα και την δικη σας σελιδα και κατι αλλες.. πετυχα μια σελιδα η οποια ειχε το νομισμα του γεωργιου στο οποιο αναφεραν 2 ατομα οτι η συγκεκριμενη λιρα εχει τουλαχιστον 6000 δολαρια. σας στελνω και την σελιδα.(δεν ειμαι χαζη απλα σε οτι βλακεια αναφερω ειναι επειδη δεν γνωριζω, grafoyn 6000 usd οποτε φανταζομαι ειναι δολαρια) http://coin-collecting.blurtit.com/q6293176.html] [url]http://coin-collecting.blurtit.com/q6293176.html[/url]
http://antique-gold-coin.blogspot.gr/2009/07/georgius-v-dei-gra-britt-omn-rex-fid.html

φωτογραφιες προσπαθησα να σας βγαλω με το κινητο μου αλλα δεν φαινοταν με τιποτα καθαρα η λιρα οποτε σαν μονη προχειρη λυση βρηκα το βιντεο. απο οσο λοιπον μπορειτε δειτε τες εδω:
lires


και εχω λοιπον τις εξης αποριες. 1) που και πως θα καταλαβω αν η λιρα του γεωργιου τελικα αξιζει πολλα η λιγα? 2) υπαρχει καποιος εκτιμητης της εμπιστοσυνης σας που μπορω να απευθηνθω? 3) καπου διαβασα , δεν θυμαμαι με τοσα πολλα αν ηταν στη δικη σας σελιδα, οτι αν εχει καποιο εξογκωμα η λιρα αξιζει πολλα , ισχυει? και υπαρχει καποιο site δημοπρασιας στο οποιο θα μπορουσα να την βαλω αφου πρωτα την ελενξουμε?
σας ευχαριστω εκ των προτερων και ξανα λεω δεν τρεφω αυταπατες απλα θελω να σιγουρευτω γιατι ποτε δεν ξερεις..


Καταγράφηκε
ΝΙΚΗ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 10:31:51 πμ »

να σας προσθεσω επειδη κοιτουσα οτι η λιρα του γεωργιου ειναι αυτη http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=2498.0 αλλα απο πισω στο δρακο εχει ενα p που απο οσο διαβασα ειναι αυστραλιανης κοπης penth. ενω της ελισαβετ δεν εχει τυποτα..
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 10:53:59 πμ »

Καλημερα φιλη μας,

του 1962 ειναι 100% γνησια του 1913 κατα 90% γνησια και αυτη.

Φυσικα δεν αξιζει παραπανω μιας και ειναι κοπης P Perth οπως ειπες.Αυτες που ειναι οι σπανιες και πανακριβες
ειναι κοπης Canada -Ottawa και εχουν το γραμμα C στο ιδιο σημειο και μονο 3.317 τεμαχια .

Εαν βγαλεις μια καθαρη φωτογραφια του 1913 θα μπορεσω να σου πω με περισοτερη σιγουρια για την γνησιοτητα της  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
ΝΙΚΗ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 11:16:08 πμ »

δηλαδη τα 240 που μου ειπε ειναι καλη τιμη για του 1913?
του 1962 υπαρχει περιπτωση να αξιζει περισσοτερα απο 290?
σε ευχαριστω παντως για την απαντηση. θα προσπαθησω το βραδυ να παρω την μηχανη φιλου να σας βγαλω οσο καλυτερη μπορω
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 11:35:15 πμ »

Οι τιμες τους ειναι γυρω στο 300αρι εκαστη με σημερινη τιμη χρυσου...τωρα εαν του 1913 ειναι γνησια και παει να στη φαει για κοπια με 240 ....αντε ας μην μιλησω  Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 12:00:01 μμ »

συνφωνω με τον αντωνη!αγαπητη φιλη νικη,προσπαθησε να βρεις σοβαρο εκτιμητη-αγοραστη!ειναι κριμα να χανεις πενηντοευρα,και βαλε σημερα!φυσικα,δεν μπορω να παρω τον συγκεκριμενο αγοραστη στον λαιμο μου,γιαυτο προσπαθησε να παρεις και αλλες γνωμες-εκτιμησεις!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 12:12:00 μμ »

Nικη απο ποια περιοχη της Ελλαδας εισαι;μπορει καποιο μελος να ειναι απο καπου κοντα και να θελησει να αγορασει τις λιρες σου στην πραγματικη τους αξια.
Καταγράφηκε
ΝΙΚΗ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 12:20:29 μμ »

παιδια σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερων σας.. απο πειραια ειμαι αλλα αν υπαρχει κανενας φιλος εστω και απο αθηνα που να μπορει να με βοηθησει η να με στειλει σε καποιον εκτιμητη αξιοπιστο θα ημουν ευγνωμων..
Καταγράφηκε
ΡΑVMK3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 649


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 12:30:40 μμ »

Στο πειραια ειμαι και εγω. Πρωτα, εαν θελεις να τις πουλησεις, βγαλτες φωτο
και ανεβασε τες, στην ενοτητα πωλουνται.
Ολο και κάποιος θα θελει να αγορασει.
Αν και μετα τις φωτο, δεν εκτιμηθει σωστα ,
η γνησιοτητα.
Μιλαμε με pm και τα λεμε απο κοντα.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 02:56:15 μμ »

Niκη να προσεχεις κοπελα μου  ,βλεπω λιγο επικινδυνο avatar Σαρκασμός Γλώσσα


Υ.Σ Βγαλε μια καλη κοντινη φωτο και ο Αντωνης θα κανει το θαυμα του, χωρις πετρες , χημικα και φασματογραφους. Και  εγω κρατω μια επιφυλαξη , καθως  το βεντεακι δεν βοηθα να γινει αναγνωριση με σιγουρια.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2012, 03:15:16 μμ από coll » Καταγράφηκε
ΡΑVMK3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 649


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 04:43:44 μμ »



Πολλά τα κακά σ' αυτόν τον κόσμο, μα κανένα χειρότερο απ' τον άνθρωπο.    Σοφοκλής
Καταγράφηκε
ΝΙΚΗ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 20, 2012, 11:14:42 πμ »

Καταγράφηκε
ΝΙΚΗ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 20, 2012, 11:16:27 πμ »

Καταγράφηκε
ΝΙΚΗ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 20, 2012, 11:19:38 πμ »



Καταγράφηκε
ΝΙΚΗ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 20, 2012, 11:21:14 πμ »

καλημερα και παλι, συγνωμη για την καθυστεριση αλλα δεν ειχα φωτογραφικη. σας τις εβγαλα λοιπον με οσο το δυνατο καλυτερη αναλυση μπορουσα.. ειδα του βασιλια γεωργιου σας την εβγαλα και μονη της, δεν εχετε παραπονο Γλώσσα..
παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences