Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 01:14:35 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1/4 ΔΡΧ του 1855  (Αναγνώστηκε 2831 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Αύγουστος 15, 2010, 09:25:05 πμ »

Σημερα κοιταζα κατι και επεσα σε αυτην την κλεισμενη δημοπρασια πανω!!
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=360281027121
Αυτο που θελω να σας ρωτησω ειναι --> Το ειχατε δει οταν περασε??
Γιατι εγω δεν το ειδα??
Και κατι αλλο πανω στο συγκεκριμενο νομισμα...
Καποιοι καποτε πηγαν να του κανουν τρυπα αλλα δεν εγινε. Το σημαδι ομως ειναι δυνατο και εμφανες...
Ποσο επηρεαζει προς τα κατω την αξια του νομισματος??
Τοσο ωστε να μην το χτυπησει κανεις??
Εγω λυπαμε που δεν το ειδα προσωπικα.... Λύπη
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 15, 2010, 11:44:40 πμ »

Στο συλλεκτικο κοσμο απο πολλα χρονια πριν ,το τρυπιο η βουλωμενο κερμα θεωρειται "μη συλλεξιμο"...με αποτελεσμα μια δρχ 1846 τρυπια σε εξαιρετικη κατασταση αλλα τρυπια να φευγει πολυ χαμηλα ενω η αντιστοιχη σε f+ αλλα οχι τρυπια να πιανει πολυ περισσοτερα...εχει καθιερωθει ετσι και δυσκολα αλλαζει.

πιστευω για καποιον συλλεκτη που θελει να κλεισει ολα τα ελληνικα νομισματα σε μετριες καταστασεις ,ανετα μπορει να βαλει και τρυπια και βουλωμενα ασημενια του Οθωνα (δυσκολα) χωρις να ξοδεψει πολλα λεφτα στη συλλογη του...

Αν γυριζαμε το χρονο πισω στα χρονια του Οθωνα και ειχαμε 8 με 10 ασημενια της εποχης βουλωμενα η τρυπια και μπορουσαμε να αγορασουμε καποια πραγματα (ηταν δεκτα απο την αγορα της εποχης), τοτε θεωρω οτι μπορουν να μπουν και σε συλλογη...

Επομενως τα παντα ειναι τι αρεσει στον καθενα και ποσα μπορει να δωσει..??

Το ερωτημα μου ειναι αν η συλλογη πρεπει να ειναι ομοιομορφη? (δηλαδη μεσα σε 20 ακυκλοφορητα του Γεωργιου μπορουμε να βαλουμε και 3-4 VF?? Διατηρειται μια "ομορφια" στη συλλογη η ξαφνικα εκει που βλεπεις "διαμαντια" σου βγαινει κι ενα βοτσαλο και μενεις με την απορια?
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 26, 2010, 01:27:52 μμ »

Γιωργο δεν εγινε απλα αποπειρα εχει τρυπηθει κανονικα το νομισμα!

εγω το ειχα δει και το προτεινα σε φιλο που μαζευει μεσαιες καταστασεις οπως και εγω αλα δεν το χτυπησε. προσωπικα αν δεν το ειχα θα το ειχα παρει γιατι ειναι ωραιο σε καλη κατασταση και η τρυπα δεν το βλαπτει και παρα πολυ θα ελεγα.

Κατα τα αλλα συμφωνω με το ναυαρχο, εχω στο μυαλο μου τη φραση απο τα βιβλια του πυλαρινου <υποψην οτι η μεγαλυτερη ζημια που μπορει να υποστει ενα νομισμα ειναι να εχει τρυπηθει> ετσι καθιερωθηκε και δεν αλαζει! προσωπικα βαζω στη συλλογη το οποιοδηποτε νομισμα για να κλεισω την τρυπα που λεμε και οταν και αν βρω καποιο καλυτερο κοματι το αναβαθμιζω. εχω ακυκλοφορητα δυπλα σε F και σε τρυπια και παει λεγοντας δε με χαλαει καθολου μπορω να πω. με λιγα λογια προτιμω να εχω ενα δειγμα του νομισματος σε οποιαδηποτε κατασταση και πολλες φορες προτιμω να παρω ενα τρυπιο σε καλη κατασταση παρα ενα ατρυπητο λιωμενο για να εχω περισσοτερες λεπτομερειες απο το σχεδιο του νομισματος και ξεροντας οτι το τρυπιο θα το παρω πιο φτηνα!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences