Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 02:46:12 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση:
Ναι χρειαζονται.Ειναι απαραιτητα.
Οχι μπορουμε και χωρις αυτα.
Βοηθουν αλλα με μετρο.
Δεν εχω γνωμη.

Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σλαμπ και εταιρειες πιστοποιησης  (Αναγνώστηκε 4926 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 09, 2010, 08:15:43 μμ »

Ας ξεκινησουμε λοιπον μια ψηφοφορια για τα slab και στο κατα ποσο αυτα βοηθουν ή οχι τον συλλεκτη και την συλλογη νομισματων.Ειναι επιθυμητη η ψηφος ολων, καθως και τα σχολια σας.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 09, 2010, 08:38:22 μμ »

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι μπορουμε να εχουμε καλα νομισματα διχως σλαμπ!!
Το σλαμπ δεν βοηθαει τον νεο να μαθει!!
αγοραζει οτι του σερβιρουν στο κουτι!!
Εχουμε παραδειγματα ξακουστων συλλογων που παραμενουν ετσι, ανοιχτα στο αλμπουμ!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 09, 2010, 11:30:00 μμ »

Βεβαια ειναι και η παραμετρος που εχεις θεσει Γιωργο οτι  τα σλαμπ στην Ελλαδα τα γνωριζει λιγο ο μεσος συλλεκτης.Οποτε ισως και να τα φοβαται. ¨Η απο την αλλη πολλοι παλιοι συλλεκτες που δεν εδιναν και μεγαλη σημασια στις καταστασεις τα φοβουνται γιατι πιστευουν οτι αν αυτα επικρατησουν θα μειωθει η αξια της δικης τους συλλογης.
Καταγράφηκε
rebelos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 20



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 27, 2011, 11:49:23 μμ »

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ολα ειναι θέμα συλλογής. Κάποιος κάνει συλλογή με σλαμπαρισμένα νομίσματα καποιος σε οποιαδήποτε κατάσταση αρκεί να εχει το νομισμα που του θέλει. Βεβαια στα σλαμπαρισμένα υπάρχει η πιθανότητα να χάσεις το νόημα και να αρχίσεις να ψάχνεις τους βαθμούς και όχι τα νομίσματα αλλα και αυτό είναι ισως στο παιχνίδι.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 28, 2011, 12:29:19 πμ »

¨Η απο την αλλη πολλοι παλιοι συλλεκτες που δεν εδιναν και μεγαλη σημασια στις καταστασεις τα φοβουνται γιατι πιστευουν οτι αν αυτα επικρατησουν θα μειωθει η αξια της δικης τους συλλογης.

εισαι απολυτα σωστος

βεβαια για να ειμαι δικαιος σαν μετρο συγκρησης περνω τη προιποθεση να λεμε για το ιδιο νομισμα εντος και εκτος κουτιου και οχι για διαφορες συλλογες στις οποιες μπορει να υπαρχουν διαμαντια

 το θεμα ειναι τι συλλεκτης ειναι ο καθε ενας δηλ.τι του αρεσει να μαζευει
π.χ αν δεις τη δικια μου συλλογη απο το 70 και μετα θα με ρωτησεις ποσο αγορασα το κιλο .

το πρωτο σε κουτι που αγορασα ηταν ενα μονολεπτο του 1879 το οποιο το περιμενα πως και πως

οταν το παρελαβα η πρωτη μου σκεψη ηταν να σπασω το κουτι και να το βαλω στο αλμπουμ στη κενη μεχρι τοτε  θεση αφου περασε ο καιρος αρχιζω και σκεφτομαι μηπως την επομενη φορα που θα στειλει καποιος καποια του δωσω και μερικα δικα μου

αυτο που ειναι παντος σιγουρο ειναι το γεγονος το κουτι και ο βαθμος ανεβαζουν την αξια και το χωρο που πρεπει να εχει καποιος για να τα βαλει.

Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 28, 2011, 12:35:52 μμ »

καλημερα σε ολους,το θεμα της πιστοποιησης,για μενα,ειναι θεμα προσωπικο.δηλαδη αλλοι θελουν να εχουν τα νομισματα πιο προσιτα στα χερια τους τοποθετωντας τα σε ενα αυτοκολητο,φθηνο, και ασφαλες χαρτονακι(σιγουρα οχι τοσο, οσο τα πιστοποιημενα),και αλλοι θελουν να ειναι σιγουροι,για την αγορα τους,ως προς την καταστασηκλπ.δεν ειναι πιστευω φρονιμο,να κανει κανεις σχολιασμο για το γουστο του καθε συλλεκτη,γιατι ο καθενας μας εχει τους δικους του λογους επιλογης.φιλε λεωνιδα θα σε στεναχωρησω αλλα οι παλιοι συλλεκτες(εγω ειμαι καπου στην μεση,συλλεγω νομισματα,με την σοβαρη ενοια της λεξης συλλογη,περιπου απο το 1976,οταν εδειχνα εναν γεωργιο η οθωνα σε παλιους συλλεκτες φοβομουνα μηπως με παρουν στο ψιλο που λεμε,αν το νομισμα μου δεν ηταν τουλαχιστον vf+,ηταν αλλιως τα πραγματα.οι συλλεκτες ηταν λιγοι,και τα νομισματα  πολλα και φθηνα, συγκριτικα με το αριθμο των συλλεκτων,και για την εποχη(αν δεν φευγαν εξω),το χομπυ ηταν για λιγους,επρεπε να εχεις γνωσεις,δεν υπηρχαν βιβλια στην ελληνικη,ουτε ιντερνετ.ηταν σαν το σημερινο σλαμπαρισμα,μπορεις να δωσεις να σου πιστοποιησουν νομισμα που κανει κατω απο 10 ευρω?υπηρχε και ενας σνομπισμος,θα ελεγα μεταξυ συλλεκτων,για το ποιος μαζευει πιο σπανια και αρτια νομισματα,και γενικα το νομισμα,δεν ηταν τοσο δημοφιλες οπως τοτε το γραμματοσημο.σχεδον καθε συνοικια ειχε εναν φιλοτελικο συλλογο,ο ελτα εκανε χρυσες δουλειες με τις επετειακες σειρες,τα πρωτα φεγιε κλπ.η πιστοποιηση που συζηταμε,εγινε πιστευω και για λογους εγκυροτητας,αλλα και για επενδυτικους στοχους,ειδικα σε αυτες τις περιοδους οικονομικης κρισης.τελος θελω να προσθεσω οτι καλο ειναι, ενα σπανιο και ακριβο κομματι πρεπει να το ποιστοποιουμε,για να αποφευγουμε και τις διαμαχες ως προς,την κατασταση.καλο μεσημερι σε ολους, και καλο κυνηγι ευκαιριων,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 28, 2011, 01:47:31 μμ »

ηταν σαν το σημερινο σλαμπαρισμα,μπορεις να δωσεις να σου πιστοποιησουν νομισμα που κανει κατω απο 10 ευρω?
Eχω δει σλαμπαρισμενα κερματα 1 ευρω .Οσοι το καναν βεβαια φαγαν τα μουτρα τους.Γιατι νομιζοντας οτι σλαμπαροντας ενα φτηνο κερμα θα βγαλουν χοντρα λεφτα.
Και εγω συμφωνω οτι ακριβα κερματα πρεπει να σλαμπαρονται.
Καταγράφηκε
spyrosbhta
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 80


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 28, 2011, 10:04:35 μμ »

Εγώ λέω πως για πώληση και αγορά νομισμάτων είναι ασφαλές το σλαμπάρισμα

αλλά για προσωπική συλλογή, είναι προσωπικό το θέμα.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 29, 2011, 07:30:31 πμ »

ηταν σαν το σημερινο σλαμπαρισμα,μπορεις να δωσεις να σου πιστοποιησουν νομισμα που κανει κατω απο 10 ευρω?
Eχω δει σλαμπαρισμενα κερματα 1 ευρω .

μηπως αυτοι με το 1 ευρω απευθηνονταν σε ξενους και το λεω αυτο γιατι οπως υπαρχουν ελληνες που μαζευουν ετσι θα υπαρχουν και κινεζοι αρα μπορει εκει να περναγε??
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 29, 2011, 11:35:30 πμ »

μαλλον ειναι αυτο που λεμε,μηπως καποτε?λες και σημερα τα νομισματα δεν στοκαρονται σε μασουρια τραπεζης.μπορει ομως να ειναι και θεμα φυλλαξης απο φθορες, που ισχυριζοντε μερικοι,και ισως να εχουν δικιο.αλλα εδω βλεπεις, νομισματα αρχαια αυστηρως ακυκλοφορητα,πουλιεται αθηναικο δεκαδραχμο 480πχ το τριτο γνωστο στον κοσμο(αυτη η ποικιλια),αυστηρα ακυκλοφορητο,αρχικο πρωτο κτυπημα 800.000 δολλαρια,σκεφτομε να το κτυπησω(αν κερδισω κανενα λοττο,φυσικα).καθε συλλεκτης εχει και τα δικα του, γουστα,και ιδιοτροπιες και πρεπει πιστευω,να ειναι σεβαστα απο ολους,αρκει να μην εκθετει αυτο που λεμε συλλεκτικη κοινοτητα.γιαννηςτ
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences