Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 10:37:41 πμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 δραχμες 1930  (Αναγνώστηκε 24321 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Αλίκη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 76


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 21, 2014, 07:57:11 μμ »

Καλα αφου εδω μεσα μπορεις να βρεις ο,τι νομισμα θες και σε καλυτερη τιμη, γιατι να ψαχνεις οπουδηποτε αλλου Απορία    5 αστερια? 3Α?  ΧΧΧ?  και αλλα τετοια ομορφα...
Πουλάνε κι εδώ μέσα;;;;; Δεν το ήξερα! Βρήκα ένα στο ebay (δεν θυμάμαι καν ποιο γιατί μου λείπουν κανά 2000 κομμάτια, το βρήκα φτηνό (ίσως όχι για την αξία του ίδιου του νομίσματος, όσο για την τσέπη μου), το πήρα και μετά από λίγο πήρα ένα μήνυμα που με έβαλε στην πρίζα! "Έχω ΟΛΑ τα ελληνικά νομίσματα, ό,τι άλλο σου λείπει πες μου". Και ερωτώ... Τι κάνει ο κλασικός αρχάριος;;; Τσιμπάει.... Ε αυτό έκανα!!!!!!!
Καταγράφηκε
Αλίκη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 76


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 21, 2014, 08:03:48 μμ »

Το βρήκα από τα στατιστικά μου! Ενα 5δραχμο του 54 πήρα. Αυτό με τη λιποαναρρόφηση στα μάγουλα! Που όλοι μου λένε ότι είναι πιο κοινό από τα φουσκωμάγουλα αλλά εγώ ο γκαντέμης δεν μπορώ να τα βρω πουθενά!!!! 2,30 το πήρα... Πολλά, λίγα δεν ξέρω! Χάρηκα τόσο που το βρήκα που δεν το πολυσκέφτηκα...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 21, 2014, 08:14:10 μμ »

Μην ντρέπεσαι να ρωτάς και μην ντρέπεσαι να σκαλίζεις. Οι χαζές ερωτήσεις δείχνουν έξυπνο άνθρωπο. (Θα σου το έχουν πει και οι δάσκαλοί σου φαντάζομαι.)

Που όλοι μου λένε ότι είναι πιο κοινό από τα φουσκωμάγουλα αλλά εγώ ο γκαντέμης δεν μπορώ να τα βρω πουθενά!!!!

"Άλλη κοιτάξαμε, μ' άλλη τα φτιάξαμε..." που λέει κι ο Μακεδόνας. Συμβαίνει συχνά, μην το παίρνεις προσωπικά... Και μην το ζορίζεις, οπωσδήποτε!
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 21, 2014, 08:19:19 μμ »

Ωχ Παναια μου.
Αλικη, αν θες να προβεις σε αγορες νομισματων για συλλογη, μην δωσεις ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΡΩ αν δεν κατσεις να μαθεις τι σημαινει "κατασταση" ενος νομισματος ,τι "βαθμος", τι εννοουν οι συλλεκτες εαν ειναι "καθαρισμενο" η "γυαλισμενο" κλπ.
Το ιδιο νομισμα, μπορει να κυμαινεται σε τιμη απο 1 ευρω μεχρι 70 ,αναλογα με την κατασταση του.
Το να ανεβασεις φωτο εδω και να ζητας βοηθεια, δεν θα σε βοηθησει καθολου τελικα, πιστεψε με.
 Αν δεν αρχισεις την μελετη,εστω μεσω ιντερνετ, να μαθεις πεντε βασικα πραγματα,να δεις φωτο, να κανεις συγκρισεις κλπ,  θα κανεις το κλασικο λαθος των αρχαριων, θα σου φορτωθει οτι σαβουρα κυκλοφορει και θα το μετανοιωσεις μετα.
Οταν μαθεις τα βασικα, τοτε μπορεις και να ζητησεις βοηθεια φιλων για ενα νομισμα που δεν μπορεις ακριβως να εκτιμησεις.
Γιατι και τα 2 , τα 5, τα 10 ευρω, μαζευονται σιγα σιγα ενα κεφαλαιακι, που ,αν και οταν, μαθεις να ξεχωριζεις αξιες νομισματων αναλογα με την κατασταση τους, θα το σκυλομετανοιωσεις που το εδωσες..
 Ο καθενας μπορει να λεει οτι εξυπναδα θελει και να βαζει οσα αστερια θελει ,η τσεπη που θα πληρωσει ομως τελικα ειναι δικη σου.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Αλίκη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 76


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 21, 2014, 08:25:16 μμ »

Ωχ Παναια μου.
Αλικη, αν θες να προβεις σε αγορες νομισματων για συλλογη, μην δωσεις ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΡΩ αν δεν κατσεις να μαθεις τι σημαινει "κατασταση" ενος νομισματος ,τι "βαθμος", τι εννοουν οι συλλεκτες εαν ειναι "καθαρισμενο" η "γυαλισμενο" κλπ.
Το ιδιο νομισμα, μπορει να κυμαινεται σε τιμη απο 1 ευρω μεχρι 70 ,αναλογα με την κατασταση του.
Το να ανεβασεις φωτο εδω και να ζητας βοηθεια, δεν θα σε βοηθησει καθολου τελικα, πιστεψε με.
 Αν δεν αρχισεις την μελετη,εστω μεσω ιντερνετ, να μαθεις πεντε βασικα πραγματα,να δεις φωτο, να κανεις συγκρισεις κλπ,  θα κανεις το κλασικο λαθος των αρχαριων, θα σου φορτωθει οτι σαβουρα κυκλοφορει και θα το μετανοιωσεις μετα.
Οταν μαθεις τα βασικα, τοτε μπορεις και να ζητησεις βοηθεια φιλων για ενα νομισμα που δεν μπορεις ακριβως να εκτιμησεις.
Γιατι και τα 2 , τα 5, τα 10 ευρω, μαζευονται σιγα σιγα ενα κεφαλαιακι, που ,αν και οταν, μαθεις να ξεχωριζεις αξιες νομισματων αναλογα με την κατασταση τους, θα το σκυλομετανοιωσεις που το εδωσες..
 Ο καθενας μπορει να λεει οτι εξυπναδα θελει και να βαζει οσα αστερια θελει ,η τσεπη που θα πληρωσει ομως τελικα ειναι δικη σου.
Αν όμως δεν είναι πιστοποιημένο και αγορασμένο από κάποιο επίσημο μαγαζί, που στην τελική μπορώ να καταγγείλω αν με κοροϊδέψει, και είναι από ιδιώτη, πώς το ξεχωρίζω από την εμφάνιση; Πχ τα 30αρια που έχω εγώ είναι σε άριστη οπτικά κατάσταση, αλλά δεν ξέρω που κατατάσσονται... Τα είχε ο παππούς μου. Σε ό,τι ψάχνω έχω μια λίστα που μου έστειλεκάποιος απο δω μέσα και κάνω σύγκριση. Αλλά το τι φαίνεται καθαρό πώς το ξεχωρίζω από το τι βαθμό παίρνει; Οεο;;
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 21, 2014, 08:28:30 μμ »

Ξεκινα για μια πρωτη ιδεα απο εδω.
http://www.pcgs.com/grades.html
Βρες φωτο στο ιντερνετ του ιδιου νομισματος πιστοποιημενου σε διαφορετικους βαθμους.
Συγκρινε τις φωτο,διαβαζοντας παραλληλα τα χαρακτηριστικα του καθε βαθμου.
Θελει μελετη.
Ο καθε εμπορος η πωλητης ειναι "εγω στραβωνω και πουλω και εσυ βλεπε και αγοραζε".
Πλην της περιπτωσης πλαστου, ολα τα αλλα ειναι στο παιχνιδι, εαν πας απροετοιμαστη, θα πεσεις στον λακκο με τα φιδια.οεο..
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 21, 2014, 08:30:38 μμ »

Και αν θες την γνωμη μου,ασε τις λιστες.
Μελετα πρωτα και μαθε να ξεχωριζεις καταστασεις και μετα αποφασιζεις τι θα μαζεψεις..
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Αλίκη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 76


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 21, 2014, 08:33:12 μμ »

Και αν θες την γνωμη μου,ασε τις λιστες.
Μελετα πρωτα και μαθε να ξεχωριζεις καταστασεις και μετα αποφασιζεις τι θα μαζεψεις..

Οκ! Ευχαριστώ!!!!
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 21, 2014, 08:37:49 μμ »

Καλα αφου εδω μεσα μπορεις να βρεις ο,τι νομισμα θες και σε καλυτερη τιμη, γιατι να ψαχνεις οπουδηποτε αλλου Απορία    5 αστερια? 3Α?  ΧΧΧ?  και αλλα τετοια ομορφα...
Πουλάνε κι εδώ μέσα;;;;; Δεν το ήξερα! Βρήκα ένα στο ebay (δεν θυμάμαι καν ποιο γιατί μου λείπουν κανά 2000 κομμάτια, το βρήκα φτηνό (ίσως όχι για την αξία του ίδιου του νομίσματος, όσο για την τσέπη μου), το πήρα και μετά από λίγο πήρα ένα μήνυμα που με έβαλε στην πρίζα! "Έχω ΟΛΑ τα ελληνικά νομίσματα, ό,τι άλλο σου λείπει πες μου". Και ερωτώ... Τι κάνει ο κλασικός αρχάριος;;; Τσιμπάει.... Ε αυτό έκανα!!!!!!!

Αλικη κατσε διαβασε πρωτα κανα 3μηνο κ μετα αγορασε...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 21, 2014, 08:59:13 μμ »

Να κάνω και εγώ την ερώτηση του άσχετου:

Λέω να ξεκινήσω τη συλλογή μου με μερικούς εύκολους "τύπους" των δραχμών. Δηλαδή μια σειρά του 2000, μια σειρά του 1976 και μια σειρά του 1971. Προϋπολογισμός 25-30 ευρώ.

Έχουν εφαρμογή εδώ οι βαθμοί MS;

Θα κάνω μια βόλτα στο Μοναστηράκι ή στο ebay ή σε κάποιο ελληνικό σάιτ, θα δω τι υπάρχει από UNC (ακυκλοφόρητα) και, αν "μου γεμίσει το μάτι" αγοράζω, αλλιώς... άλλη μέρα.

(Είμαι και δύσκολος στα ψώνια μου. Αν δω ένα ρούχο που μου αρέσει, δεν το αγοράζω την ίδια μέρα. Θέλω να ξανάρθω να το ξαναδώ, αν θα "μου ξαναγεμίσει το μάτι" και δεύτερη φορά.)

Έτσι θα έχω στα χέρια μου κάτι να συγκρίνω. Και με διαφορετικά μέταλλα. Και θα τα βγάλω και φωτογραφίες για να τις συγκρίνω με αυτές που βλέπω στο ίντερνετ.

Και θα έχω αγοράσει και κάτι, για να μου φύγει... ο καημός (άλλη λέξη ήθελα να γράψω, αλλά ντρέπομαι). Τώρα, αν κάποια από αυτά (ή και όλα) κάποτε αποδειχτούν ότι δεν με ικανοποιούν συλλεκτικά... θα έχω χάσει 25-30 ευρώ, θα έχω εξοικειωθεί με κάποια πράγματα και θα τα κρατήσω να θυμάμαι πώς ξεκίνησα...

Πώς με "κόβετε";
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 21, 2014, 09:00:49 μμ »

Το βρήκα από τα στατιστικά μου! Ενα 5δραχμο του 54 πήρα. Αυτό με τη λιποαναρρόφηση στα μάγουλα! Που όλοι μου λένε ότι είναι πιο κοινό από τα φουσκωμάγουλα αλλά εγώ ο γκαντέμης δεν μπορώ να τα βρω πουθενά!!!! 2,30 το πήρα... Πολλά, λίγα δεν ξέρω! Χάρηκα τόσο που το βρήκα που δεν το πολυσκέφτηκα...
Συγνώμη αλλά Αλίκη και γκαντέμης δεν πάει .Μήπως δεν είσαι Αλίκη;
Καταγράφηκε
Αλίκη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 76


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 21, 2014, 09:02:54 μμ »

Το βρήκα από τα στατιστικά μου! Ενα 5δραχμο του 54 πήρα. Αυτό με τη λιποαναρρόφηση στα μάγουλα! Που όλοι μου λένε ότι είναι πιο κοινό από τα φουσκωμάγουλα αλλά εγώ ο γκαντέμης δεν μπορώ να τα βρω πουθενά!!!! 2,30 το πήρα... Πολλά, λίγα δεν ξέρω! Χάρηκα τόσο που το βρήκα που δεν το πολυσκέφτηκα...
Συγνώμη αλλά Αλίκη και γκαντέμης δεν πάει .Μήπως δεν είσαι Αλίκη;
Τρόπος του λέγειν! "Γκαντέμω" δεν μου αρέσει σαν λέξη!!!
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 21, 2014, 09:12:54 μμ »

Πέτυχες και το εγώ Ο .... Μπήκες στο πετσί του ρόλου του άντρα ε? αααα  Sp1  ,εκείνη η βιολέτα ...που μου είχες χαρίσει...μαράθηκε ...Είμαι και εγώ μάλλον ΟΟ Γκαντεμης/
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 21, 2014, 09:28:20 μμ »

Πέτυχες και το εγώ Ο .... Μπήκες στο πετσί του ρόλου του άντρα ε? αααα  Sp1  ,εκείνη η βιολέτα ...που μου είχες χαρίσει...μαράθηκε ...Είμαι και εγώ μάλλον ΟΟ Γκαντεμης/
Νέστορα άμα σου μαράθηκε να σου χαρίσω άλλη ρε φίλε Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 22, 2014, 01:05:36 μμ »

Ξεκινα για μια πρωτη ιδεα απο εδω.
http://www.pcgs.com/grades.html
Βρες φωτο στο ιντερνετ του ιδιου νομισματος πιστοποιημενου σε διαφορετικους βαθμους.
Συγκρινε τις φωτο,διαβαζοντας παραλληλα τα χαρακτηριστικα του καθε βαθμου.
Θελει μελετη.
Ο καθε εμπορος η πωλητης ειναι "εγω στραβωνω και πουλω και εσυ βλεπε και αγοραζε".
Πλην της περιπτωσης πλαστου, ολα τα αλλα ειναι στο παιχνιδι, εαν πας απροετοιμαστη, θα πεσεις στον λακκο με τα φιδια.οεο..


Δες και εδώ.
http://www.mycoins.gr/ > αριστερά, τρίτο από το τέλος > Καταστάσεις
Από τη δεύτερη στήλη θα καταλάβεις περισσότερα...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences