Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:04:40 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΛΑΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ & ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ!  (Αναγνώστηκε 112975 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Αύγουστος 08, 2010, 11:16:46 πμ »

Αποφασισα να ανοιξω αυτο το θεμα διοτι σε κουβεντα που ειχα με νεος μελος του φορουμ προσφατα <φοβατε> να αγορασει νομισματα λογω των πλαστων που κυκλοφορουν!!
Καποιοι θελοντας μαλλον να τον τρομαξουν του ειπαν οτι υπαρχει πληθωρα πλαστων νομισματων και να μην ψωνιζει απο οπου βρει αλλα απο αυτους προσωπικα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Σκεφτηκα λοιπον να ανοιξω αυτο το θεμα και προσκαλω ολους εσας που εχετε πλαστα νομισματα να τα σηκωσουμε σε φωτογραφιες ωστε να μαθαινουν οι νεοτεροι ποσο ευκολα κανει ενα πλαστο <μπαμ> απο μακρυα!!
Προσφατα εγω κρατησα την φωτογραφια απο ενα Κρητικο ταληρο του 1901 το οποιο βγηκε στο ebay σε δημοπρασια ο πωλητης φυσικα το ανεφερε οτι ηταν πλαστο και εκλεισε στην τρομακτικη τιμη των 8,5 δολλαριων!! Δεν ξερω αν ο πλειοδοτης προσπαθηση να το δωσει καπου σαν γνησιο, αλλα και να προσπαθηση δειτε παρακατω πως ηταν το πλαστο ταληρο της εποχης εκεινης!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 08, 2010, 11:26:22 πμ »

Φυσικα στον Οθωνα εχουμε μια συγχρονη μαστιγα που κανει αναπαραγωγη καποιον νομισματων του βασιλιά χαλκινα και ασημενια αλλα ευτυχως κανουν μπαμ απο μακρυα και μπορει καποιος ευκολα να προφυλαχτει!!
Θα αναφερθουμε σε αυτα σιγα σιγα λογω του οτι πρεπει να παρουμε τις φωτογραφιες απο τα <στεκια> των Κινεζων και αυτο θελει καποιο χρονο!!
Αν καποιο μελος μπορει να βοηθηση δεχομαστε καθε βοηθεια!!
Επισης αν υπαρχουν φωτογραφιες ψευτικων νομισματων του Καποδιστρια θα ηταν καλο να δουμε και μερικα απο αυτα!!
Γενικα οτιδηποτε πλαστο εποχης υπαρχει καλο θα ηταν να το αναρτησουμε εδω με φωτογραφιες ωστε να μαθαινουν ολοι!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 08, 2010, 11:57:16 πμ »

Ορίστε δυο πλαστά νομίσματα, για το πρώτο έχω γράψει αναλυτικά σε άλω post, το δεύτερο είναι πλαστό εποχής από μολύβι και το πούλησα 15 ΕΥΡΟ, πρέπει να ξέρεται ότι υπάρχουν συλλέκτες που μαζεύουνε πλαστά νομίσματα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 08, 2010, 12:22:01 μμ »

Πολυ ωραια κυριε Νικο!!
Την ιστορια με το πλαστο τριανταρι (το οποιο ειναι σπανιο, 15 αυθεντικα υπαρχουν μονο) θα την βρειτε εδω
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=60.msg151#msg151
Το πενηνταρακι τωρα, ενα νομισμα που ειναι ασημενιο γιατι το εβγαλαν απο μολυβι??
Ηταν δυνατον να ξεγελασθει καποιος ανθρωπος εκεινη την εποχη??
Το μολυβι απο το ασημι εχει μεγαλη διαφορα ως προς το βαρος του και ως προς τον χρωματισμο του....
Αλλη ερωτηση...
Υπαρχει περιπτωση καποιος να το <πασαρει> σαν δοκιμιο??
Γιατι να μην πιστεψουμε καποιον που θα μας το δωσει σαν σπανιοτητα??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 08, 2010, 01:07:34 μμ »

Γιώργο το πενηνταράκι εκείνη την εποχή είχε κάποια αξία, όπως και το 1954,
με έβαλες όμως σε δίλημμα, λες να ήτανε δοκίμιο και να μην το ξέρη κανένας Απορία?
 Σαρκασμός Έκπληξη Απορία
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 11, 2010, 10:52:25 πμ »

Σημερα θα σας δειξω φωτογραφιες απο ενα δεκαλεπτο του Οθωνα και συγκεκριμενα του 1844!! Δειτε τις φωτογραφιες καλα και καντε συγκριση μεταξυ του αυθεντικου και του Κινεζικου!!
Καταρχην το Κινεζικο αναγραφει πανω <κοπια> αλλα οταν το παραλαβει καποιος στα χερια του το <κοπια> δεν υπαρχει!! Αρα μας μενει ο χρωματισμος του επειδη ειναι φρεσκοκομενο νομισμα και καποια μικρα λαθη ωστε να προφυλαχτουμε!!
Εγω αυτο που αναρωτιμε ειναι το εξης... Αν καποιος αγορασει μερικα καλα και δυσκολα κομματια του Οθωνα και τα χωσει πχ σε μια γλαστρα στο χωμα για ενα χρονο , αμα τα βγαλει μετα ποσοι μπορει να την πατησουν??
Γιαυτο τον λογο και μονο πιστευω οτι τα Κινεζικα πρεπει να τα μελετησουμε καλα για να μην εχουμε δυσαρεστες αγορες στο μελλον!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 11, 2010, 12:22:03 μμ »

Γιώργο, εσύ που τα έχεις και τα βλέπεις από κοντά, πες μας τις διαφορές γιατί εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να τις δω με τόσο μικρές φωτογραφίες. Νομίζω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις θα πρέπει να μπαίνουν μεγάλες και πολύ κοντινές φωτογραφίες ώστε να μπορεί ευδιάκριτα να γίνει η όποια σύγκριση (και δεν αναφέρομαι στο χρώμα το οποίο μπορεί με πολλούς τρόπους να αλλάξει, αλλά σε λεπτομέρειες και ατέλειες πάνω στο νόμισμα). Επίσης καλό θα ήταν να αναφέρονται και τυχόν διαφορές στο βάρος στη διάμετρο στο πάχος κλπ, πράγματα που μια φωτογραφία δεν μπορεί να δείξει. Το σημαντικό σε τέτοιες περιπτώσεις σύγκρισης είναι να βοηθιούνται κυρίως οι αρχάριοι γιατί αυτοί είναι πιο ευάλωτοι και αυτοί κινδυνεύουν περισσότερο. Πράγμα που σημαίνει ότι χρειάζονται αναλυτικές πληροφορίες και σαφείς προσδιορισμοί των διαφορών.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 11, 2010, 12:44:47 μμ »

Κωστα αν ειχα την συγκεκριμενη 44αρα θα ημουν πολυ ευτυχεις!! Χαμόγελο
Βλεπεις η δικια μου ειναι λιγο ποιο φθαρμενη!!
Δεν εχω ουτε το ενα ουτε το αλλο απο τα δυο εικονιζομενα στα χερια μου!!
Απο την μια λεω πολλες φορες καλο ειναι να τα αγορασουμε για να τα μελετησουμε , απο την αλλη λεω οτι αν τα αγορασω δινω τροφη σε αυτους τους κιβδιλωπειους!!(οταν πρωτοβγηκαν αγορασα μερικα ασημενια του Οθωνα και μετα το μετανιωσα)
Τωρα αν τα εχει αγορασει καποιος καλο θα ειναι να μας πει τι ειδε απο κοντα!!
Οσο για τις φωτο Κωστα κοιτα το μηδεν στο δεκα λεπτα
και το 1844 γενικα!!
Πιστευω οτι υπαρχουν αποκλισεις μεταξυ γνησιου-πλαστου Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 11, 2010, 01:00:33 μμ »

Στην ημερομηνία και στο 0 εγώ τουλάχιστον δεν διακρίνω καμία διαφορά Γιώργο - δεν βοηθάει και η φωτογραφία γιατί είναι μικρή. Το μόνο που μπορώ να δω μέχρι στιγμής είναι ίσως κάποια επιπλέον μέταλλα επάνω αριστερά σε αυτήν την πλευρά. Το χρώμα επίσης δεν μου λέει τίποτα γιατί είναι εύκολο να το πειράξει κάποιος και να το κάνει τεχνητά να δείχνει αλλιώς (πιο φυσικό), όπως μπορεί και να προσθέσει πατίνα, πρασινίλα, μικρή φθορά, κλπ. Τέτοιες περιπτώσεις πλαστών, μπορούν κατά τη γνώμη μου να διακριθούν μόνο με φακό, και να δειχθούν σε άλλους μόνο με macro φωτογραφίες σε μεγάλο μέγεθος (και καθαρές φυσικά). Αλλιώς δεν έχει νόημα και μάλλον μπερδεύουν περισσότερο παρά βοηθούν έναν αρχάριο να καταλάβει για τι πράγμα μιλάμε.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 10:27:26 μμ »

Επειδη στο αρθρο αυτο http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=337.0 σηκωθηκε ηδη ενα μονολεπτο του 1828 που υπαρχουν αμφιβολιες για την γνησιοτητα του θα παρακαλουσα του μελετωντες βαθια τον Καποδιστρια να μας πουν αν υπαρχουν πολλες <ποικιλιες> πλαστων!!
Διοτι συγκρινοντας το ενα με το αλλο η διαφορα στο χτυπημα και στην κατασταση του ενος νομισματος με του αλλου ειναι τεραστια!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 12:37:20 μμ »

Εχουν διαφορες αλα οχι τεραστιες μιλαμε γι την ιδια ποικιλια! και δε μιλαμε για χτυπημα ειναι χυτα τα νομισματα! οι διαφομες πιθανον να ωφειλονται σε μικροδιορθωσεις στο καλουπι.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 08:41:36 πμ »

Καποιες δημοπρασιες με Κρητικα διδραχμο και πεντδραχμο σηκωθηκαν προσφατα!! Το προβλημα ειναι οτι εξ οψεως με αυτα τα νομισματα καλιστα καποιος θα μπορουσε να την πατηση και να τα αγορασει σαν γνησια!!
Το διδραχμο προσπαθησα να το παρω εγω αλλα δυστηχως το ειχε βαλει στο ματι και καποιος Αυστριακος και το εχασα!!
Το καταλαβαινουμε οτι ειναι χυτα ομως μεγενθυνοντας την φωτογραφια!!
Την πρωτη φωτο ηδη την εχω βαλει μεσα μεγενθυμενη Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 07:46:13 μμ »

Αυτο το ειδαμε προσφατα σε δημοπρασια!! Τελικα αγορασθηκε απο καποιον!!
Ευχομε να το καταλαβει αμα το παρει στα χερια του , , ,
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 08:11:59 μμ »

εγω πιστευω,οτι παντα κυκλοφορουσαν,και θα κυκλοφορουν καλπικα νομισματα.ηδη απο την αρχαια ελλαδα,που τα καλπικα ηταν τοσο ομορφα,που σχεδον οι παραχαρακτες ηταν ονομαστοι,για την αρτιοτητα τους.σημερα πιστευω,η συμβουλη,απο εναν, η παραπανω φιλικα ατομα,η,η αντιπαραθεση,με ενα σιγουρα γνησιο,αποτρεπει,απο τετοιες κακοτοπιες,ειδικα σε σοβαρα ποσα!!!χαιρετω, γιαννηςτ.υγ.σιγουρα ολοι την εχουμε πατησει,ειδικα στην αρχη,η ειδικα,απο (φιλους?),αλλα αυτο δεν πρεπει να μας αποθαρυνει,απλως να μας κανει,πιο προσεκτικους,στις δηθεν ευκαιριες,κλπ.
Καταγράφηκε
saint
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 08:42:14 μμ »

πΡΟΣΟΧΗ σε 50 100 ασημενια χρυσα της χουντας στα μετταλεια του μακαριου και το χειροτερο σε ασημενια του 1833 που τα εφαγε εμπορος πριν αρκετα χρονια σε μεγαλη ποσοτητα και τα εχει πουλησει στους συλλεκτες σαν γνησια SAINT
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences