Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 03:52:17 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Παράνομα αρχαία Ελληνικά νομίσματα  (Αναγνώστηκε 7649 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 09, 2019, 10:57:23 πμ »

Μπράβο στους τελωνειακούς υπαλλήλους στους Κήπους...πολύ μεγάλος όγκος νομισμάτων...ένα μεγάλο κομμάτι της πολιτισμικής μας κληρονομιάς παραλίγο να χαθεί....
https://www.in.gr/2019/07/09/greece/aade-syllipsi-gia-paranoma-arxaia-ellinika-nomismata/amp/
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 09, 2019, 11:08:32 πμ »

Από Τουρκία προς (πού αλλού;), Γερμανία.... Ελληνικά νομίσματα!.
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 09, 2019, 11:13:11 πμ »

Ναι ,για να μας τα μοστραρουν μετά οι Γερμανοί μέσω του ma shops
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 10, 2019, 02:46:43 πμ »

Λίαν ατυχής ο τίτλος.
Δεν λογίζονται ως παράνομα τα νομίσματα αγαπητέ. Η συγκεκριμένη διακίνησή τους ήταν παράνομη, βάσει της σχετικής νομοθεσίας.

Τώρα το αν «σώθηκαν», σηκώνει συζήτηση. Η άποψή μου είναι πως είναι προτιμότερο να κοσμούν συλλογές ανά την υφήλιο, από το να.. ξαναθάβονται σωρηδόν σε υπόγειες αρχαιολογικές αποθήκες, που είναι και το πιθανότερο σενάριο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2019, 02:49:19 πμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 10, 2019, 07:40:55 πμ »


+1000
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 10, 2019, 07:56:12 πμ »

Προφανώς και τα νομίσματα από μόνα τους δεν είναι παράνομα καθώς είναι αντικείμενα κ δεν έχουν τη δυνατότητα να εκφράσουν βούληση και να παραβούν το νόμο....αυτό το κάνουν οι άνθρωποι....όμως είθισται να χρησιμοποιείται αυτή η έκφραση όταν θέλουμε να δώσουμε έναν περιεκτικό τίτλο μιας παράνομης πράξης....π.χ. παράνομα όπλα,παράνομα έγγραφα κλπ.....
Όσον αφορά την επικρότηση της προσπάθειας κάποιων να κλέψουν και να ιδιοποιηθουν μέρος της πολιτισμικής μας κληρονομιάς,την θεωρώ κ εγώ λίαν άτυχης αγαπητέ....
Καταγράφηκε
Medvet
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 137


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 10, 2019, 03:52:12 μμ »

Άραγε ποια θα είναι η τύχη αυτών των νομισμάτων; Θα κατασχεθούν από το Ελληνικό κράτος για να κοσμήσουν τα μουσεία μας και να αναδείξουν την πολιτισμική μας κληρονομιά; Θα επιστραφούν στην Τουρκία στα πλαίσια διακρατικών συμφωνιών, που σίγουρα υπάρχουν, για να κοσμήσουν τα μουσεία τους και να αναδείξουν την «πολιτισμική» τους κληρονομιά; Θα «ταφούν» στα υπόγεια δημοσίων υπηρεσιών εντός της Ελληνικής ή της Τουρκικής επικράτειας;
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 10, 2019, 08:35:50 μμ »

Προφανώς και τα νομίσματα από μόνα τους δεν είναι παράνομα καθώς είναι αντικείμενα κ δεν έχουν τη δυνατότητα να εκφράσουν βούληση και να παραβούν το νόμο....αυτό το κάνουν οι άνθρωποι....όμως είθισται να χρησιμοποιείται αυτή η έκφραση όταν θέλουμε να δώσουμε έναν περιεκτικό τίτλο μιας παράνομης πράξης....π.χ. παράνομα όπλα,παράνομα έγγραφα κλπ.....
Όσον αφορά την επικρότηση της προσπάθειας κάποιων να κλέψουν και να ιδιοποιηθουν μέρος της πολιτισμικής μας κληρονομιάς,την θεωρώ κ εγώ λίαν άτυχης αγαπητέ....


Ας μην προτρέχετε αγαπητέ και να αποφεύγετε να βγάζετε πρόχειρα συμπεράσματα.

Τα συγκεκριμένα νομίσματα είναι όλα αθηναϊκα τετράδραχμα («Γλαύκες») και αποτέλεσαν το κύριο «συνάλλαγμα» της εποχής τους σε όλον τον τότε γνωστό κόσμο. Επίσης, κατά το πρότυπό τους κόπηκαν και από πλείστους δυνάστες, πέραν του κλασσικού ελλαδικού χώρου. Παραθέτω ένα διαφωτιστικό σύνδεσμο:

https://www.alphapolitismos.gr/gr/02-Numismatic-Collection/exhibition/details/80

Συνεπώς και σε κάθε περίπτωση, ο συγκεκριμένος τύπος νομίσματος αποτελεί αντικείμενο παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς και ως τέτοιο λογίζεται την σήμερον, ασχέτως της όποιας εθνοθυμικής μας ευαισθησίας.

Είναι σαν να ενοχλούνται οι αμερικάνοι μετά από 2500 χρόνια από σήμερα, επειδή θα βρίσκονται τότε ανά την Ευρώπη «αρχαία δολλάρια» και θα διακινούνται γιά τις συλλεκτικές ανάγκες της μελλοντικής αυτής εποχής..

Επίσης, το τί ορίζουν οι παρωχημένοι νόμοι και τί ακριβώς εξυπηρετούν, είναι ένα έτερον ζήτημα.
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 10, 2019, 08:40:32 μμ »

Αγαπητέ δεν είναι πρόχειρα συμπεράσματα....είτε αποκλειστικά ελληνικά είτε συμμετέχοντα στον παγκόσμιο πολιτισμό δεν αλλάζει κάτι από την πράξη της λαθροδιακινησης αρχαιοτήτων,προς τέρψη της ανασφάλειας μεγαλοσυλλεκτων που θα τα εγκλωβίσουν εντός των τεσσάρων τειχών που φιλοξενούν τη συλλογή τους.....επίσης σε κάθε περίπτωση εσείς κ εγώ σίγουρα δεν είμαστε οι αρμόδιοι η' κατάλληλοι για να κρίνουμε τους νόμους....άρα πρέπει να πειθαρχουμε σε αυτούς....βέβαια καταλαβαίνω ότι πολλοί άνθρωποι μιλούν πολλές φορές εξ ονόματος των συμφερόντων τους ...αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 10, 2019, 08:44:03 μμ »

Σε κάθε περίπτωση μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε .. 
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 11, 2019, 12:51:51 μμ »

Αγαπητέ δεν είναι πρόχειρα συμπεράσματα....είτε αποκλειστικά ελληνικά είτε συμμετέχοντα στον παγκόσμιο πολιτισμό δεν αλλάζει κάτι από την πράξη της λαθροδιακινησης αρχαιοτήτων,προς τέρψη της ανασφάλειας μεγαλοσυλλεκτων που θα τα εγκλωβίσουν εντός των τεσσάρων τειχών που φιλοξενούν τη συλλογή τους.....επίσης σε κάθε περίπτωση εσείς κ εγώ σίγουρα δεν είμαστε οι αρμόδιοι η' κατάλληλοι για να κρίνουμε τους νόμους....άρα πρέπει να πειθαρχουμε σε αυτούς....βέβαια καταλαβαίνω ότι πολλοί άνθρωποι μιλούν πολλές φορές εξ ονόματος των συμφερόντων τους ...αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία

Αγαπητέ κύριε «Διηνέκη»,

Θα σας συνιστούσα να αποφεύγετε τις πλάγιες αιχμές προς άτομα που δεν γνωρίζετε καθόλου.
Δεν με ξέρετε, δεν σας ξέρω και απλώς κάνουμε μιά φιλική συζήτηση, διατυπώνοντας ευγενικά και κόσμια τις απόψεις μας.

Συνεπώς, είναι τουλάχιστον απρεπές, να χαρακτηρίζετε -εμμέσως πλην σαφώς- τις συγκεκριμένες θέσεις μου ως επακόλουθα προσωπικών συμφερόντων. Είναι ανεπίτρεπτο και ως εκ τούτου απαιτώ να ανακαλέσετε άμεσα και δημοσίως την συγκεκριμένη ανυπόστατη μομφή, διευκρινίζοντας ρητώς πως δεν αφορά το πρόσωπό μου.

Εκτός εάν γνωρίζετε για μένα κάτι μεμπτόν, οπότε σας προκαλώ να μου το απευθύνετε ευθέως.

Φιλικά,
gemuncey23

Υ.Γ.
Όσον αφορά το σχόλιό σας περί της.. αρμοδιότητας κριτικής επί των νόμων, θα σας απαντήσω εν ευθέτω χρόνο.



« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2019, 01:03:27 μμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 11, 2019, 01:07:28 μμ »

Διόρθωση:
«..εν ευθέτω χρόνω..»

(Καθότι και η ορθογραφία αποτελεί στοιχείο πολιτισμικής κληρονομιάς..)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2019, 01:12:41 μμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 11, 2019, 05:07:40 μμ »

Αγαπητέ gemuncey23....η ευγένεια δεν συνίσταται στις λέξεις που χρησιμοποιεί κάποιος ,αλλά στην ουσία αυτών που λέει...θα σας παρακαλέσω λοιπόν κ εγώ όταν μιλάτε προς εμένα τουλάχιστον να αφήνετε εκτος την ελαφριά αλαζονεία και ειρωνία που διακρίνει το λόγο σας,ούτε εσείς με γνωρίζετε όπως δεν σας γνωρίζω κ εγώ.....
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 11, 2019, 05:09:56 μμ »

από εκεί κ πέρα δεν άφησα καμία μομφή προς εσάς,είπα κάτι που ισχύει για όλους σχεδόν τους ανθρώπους..όλοι μιλάνε εξ'ονοματος των συμφερόντων τους (αυτά δεν είναι πάντα οικονομικά όπως ίσως εσείς να θεωρήσατε από αυτά που λετε)....εν πάση περιπτώσει να καταστήσω σαφές ότι δεν αφήνω μομφή προς το πρόσωπο σας....επίσης να σας καταστήσω σαφές για του νόμους,ότι κ η δημόσια κριτική τους καθώς κ η επικρότηση μιας εκνομης πράξης αποτελεί ομοίως παραβαση... πλημμεληματικου χαρακτήρα.
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 13, 2019, 12:58:38 πμ »

Αγαπητέ gemuncey23....η ευγένεια δεν συνίσταται στις λέξεις που χρησιμοποιεί κάποιος ,αλλά στην ουσία αυτών που λέει...θα σας παρακαλέσω λοιπόν κ εγώ όταν μιλάτε προς εμένα τουλάχιστον να αφήνετε εκτος την ελαφριά αλαζονεία και ειρωνία που διακρίνει το λόγο σας,ούτε εσείς με γνωρίζετε όπως δεν σας γνωρίζω κ εγώ.....

Αγαπητέ «Διηνέκη»,

Ουδέποτε υπήρξα αλαζόνας ή ειρωνικός προς το ατόμόν σας.

Απεναντίας, ήμουν ιδιαίτερα ευγενής και προσεκτικός, στο σύνολο των διατυπώσεων μου. Σίγουρα δεν έχετε υποστεί τις συγκεκριμένες εκφάνσεις/δυνατότητες του λόγου μου. Και δεν βλέπω τον λόγο. Τουλάχιστον μέχρι την σήμερον..

Φιλικά,
gemuncey23
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences