Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 09:12:14 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΧΡΥΣΩΝ ΛΙΡΩΝ  (Αναγνώστηκε 11204 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 20, 2019, 07:41:23 μμ »

Εγώ πάντως το έχω αναφέρει και άλλες φορές σαν απορία. Πώς όλοι εσείς εκθέτετε και διαφημίζετε  το πλούτο σας ( συλλογές από χρυσά νομίσματα ) ανοιχτά στο internet και δεν ανησυχείτε για πιθανή διάρειξη ή και ληστεία . Σκέφτομαι ότι αν ήμουνα κλέφτης θα μπορούσα πολύ άνετα να φτιάξω μια λίστα με υποψήφιους πελάτες που φυλάνε τα πολύτιμα αντικείμενα τους στο σπίτι τους  από αυτό ή και παρόμοια forum.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 20, 2019, 07:42:35 μμ από sam_gr » Καταγράφηκε

thessalonikios
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 20, 2019, 09:59:07 μμ »

Ελπίζω να υπάρχει καμία καλή γνώμη για το που θα μπορούσαμε να τα βάζουμε στο σπίτι...Αν Και ακόμη δεν ξεκινησα πρέπει να Ετοιμάζομαι
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 20, 2019, 10:31:57 μμ »

Σαχλαμαρες.
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 20, 2019, 11:15:53 μμ »

Ελπίζω να υπάρχει καμία καλή γνώμη για το που θα μπορούσαμε να τα βάζουμε στο σπίτι...Αν Και ακόμη δεν ξεκινησα πρέπει να Ετοιμάζομαι
Σκεψου σαν διαρηκτης Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 20, 2019, 11:40:34 μμ »

Ξεκινα με πόρτα ασφαλείας, αλουμίνια, συναγερμό και κάποια κάμερα για να βλέπεις εσυ και να έχεις μια ψυχική ηρεμία...

Άρα όποιος ανήκει στο μέσο όρο του πληθυσμού,απλά τα κρύβει σε μια μεριά που να πληρεί κάποιες απλές προδιαγραφές....
όπως;

Ελπίζω να υπάρχει καμία καλή γνώμη για το που θα μπορούσαμε να τα βάζουμε στο σπίτι...Αν Και ακόμη δεν ξεκινησα πρέπει να Ετοιμάζομαι
Σκεψου σαν διαρηκτης Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση

Κάτι μπροστά στα μάτια σου αλλά που δεν θα έψαχνες ποτέ τα 20 λεπτά που έχεις μέσα στο σπίτι
Καταγράφηκε
thessalonikios
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 21, 2019, 07:33:39 πμ »

Τελικά ο μόλυβδος βοηθάει?
Καταγράφηκε
hlvas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 58


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 21, 2019, 02:45:52 μμ »

Σου βρήκα λύση,

Πάρε αυτό:
https://www.amazon.com/Brief-Safe-Underwear-hidden-safe/dp/B00GJ0WYQS

Βάλτες τις λίρες εκεί μέσα  Σαρκασμός
Δεν νομίζω να ψάξει κάποιος εκεί μέσα.... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 958



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 21, 2019, 03:31:45 μμ »

Είναι στα αλήθεια χεσμενο ?
Άμα μυρίζει ακόμα καλύτερα  Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2019, 03:32:45 μμ από miou » Καταγράφηκε
Εl Capitan
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 295


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 21, 2019, 04:41:30 μμ »

https://youtu.be/SXFLZub7DaU

Ενα ενδιαφέρον βιντεακι που πρεπει να δεις πριν αποφασισεις το που θα θαψεις τον "θυσαυρο" σου.
Αν και αναφερεται σε ασημι (λογω ογκου) η ιδεα προστασιας και σκεψεων ειναι ιδια για ολα τα τιμαλφή.Το σίγουρο είναι ότι 100% δεν μπορεί να είσαι σίγουρος για πουθενά.Όλα έχουν τα υπερ και τα κατα τους.
Καταγράφηκε

Ερέτην χρήναι πρώτα γενέσθαι πριν πηδαλίοις επιχειρεί
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1825


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 22, 2019, 08:04:48 πμ »

οτι κ να λεμε το πιο σιγουρο ειναι θυριδα..εχω το κεφαλι μου ησυχο Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Cu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 199


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 22, 2019, 03:43:59 μμ »

Για το μολυβδο δεν ισχύει, τα σύχρονα μηχανήματα έχουν εντοπισμό από πολλές μεριές.Πυκνότητα μεταλλου, ρεύματα foucault (ή δινορεύματα),ηλεκτρική αγωγιμότητα μετάλλου μαγνητισμό με μαγνητόμετρα.Ετσι αν το μηχάνημα δει κάτι περίεργο π.χ. 10 κιλά μόλυβδο στο πάτωμα θα ψάξει να δει τι είναι. Επίσης δυστυχώς πολλοί έχουν ανιχνευτή, και καλό μάλιστα, γιατί τα βρίσκουν σε 10 λεπτά και σε μολυβδόφυλλα να τα βάλεις. Είναι σαν να λες ηλεκτρολόγος δεν έχει ηλεκτρικό τρυπάνι αλλά κάνει τις τρύπες με το χέρι. Τα φτηνά μηχανήματα ξεχωρίζουν τα μέταλλα με βάση την πυκνότητα -ανάκλαση RF μόνο,έτσι ο μόλυβδος φαίνεται σαν χρυσός λόγω πυκνότητας και τους οδηγείς κατευθείαν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2019, 03:45:41 μμ από Cu » Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 22, 2019, 06:42:04 μμ »

Εγώ πάντως το έχω αναφέρει και άλλες φορές σαν απορία. Πώς όλοι εσείς εκθέτετε και διαφημίζετε  το πλούτο σας ( συλλογές από χρυσά νομίσματα ) ανοιχτά στο internet και δεν ανησυχείτε για πιθανή διάρειξη ή και ληστεία . Σκέφτομαι ότι αν ήμουνα κλέφτης θα μπορούσα πολύ άνετα να φτιάξω μια λίστα με υποψήφιους πελάτες που φυλάνε τα πολύτιμα αντικείμενα τους στο σπίτι τους  από αυτό ή και παρόμοια forum.



Κώστα, να είσαι σίγουρος ότι όλοι αυτοί που ανεβάζουν χρυσά και σπάνια νομίσματα......μόνο σπίτι τους δεν τα έχουν. Από μια και δυο θυρίδες ο κάθε ένας Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
thessalonikios
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 22, 2019, 11:31:54 μμ »

Άρα σπιτι τίποτα?
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 23, 2019, 12:03:09 πμ »

Εγώ πάντως το έχω αναφέρει και άλλες φορές σαν απορία. Πώς όλοι εσείς εκθέτετε και διαφημίζετε  το πλούτο σας ( συλλογές από χρυσά νομίσματα ) ανοιχτά στο internet και δεν ανησυχείτε για πιθανή διάρειξη ή και ληστεία . Σκέφτομαι ότι αν ήμουνα κλέφτης θα μπορούσα πολύ άνετα να φτιάξω μια λίστα με υποψήφιους πελάτες που φυλάνε τα πολύτιμα αντικείμενα τους στο σπίτι τους  από αυτό ή και παρόμοια forum.



Κώστα, να είσαι σίγουρος ότι όλοι αυτοί που ανεβάζουν χρυσά και σπάνια νομίσματα......μόνο σπίτι τους δεν τα έχουν. Από μια και δυο θυρίδες ο κάθε ένας Κλείσιμο ματιού

Μίμη μακάρι ναναι έτσι , γιατί δεν θέλω να μπουκάρει σε κανενός το σπίτι κανένας. Μου έχει συμβεί και είναι δυσάρεστη εμπειρία. Και μάλιστα μπήκε χωρίς να έχω "διαφημίσει" στο ίντερνετ κάποια πολύτιμη συλλογή . Επίσης λύσεις τύπου Ράμπο με όπλα και σκυλιά δεν νομίζω ότι βοηθούν αντίθετα περιπλέκουν τέτοιες καταστάσεις .Και να ρωτήσω και κάτι ακόμα ? Γιατί ο ή οι διαρήκτες αντί να χρησιμοποιήσουν κάποιο ανιχνευτή μετάλλου (εξελιγμένο ή παλιού τύπου ) να μην σε απειλήσει εσένα ή ένα αγαπημένο σου πρόσωπο π.χ. το παιδί σου για να του μαρτυρήσεις που είναι ο θησαυρός . Δηλάδή αν απειλούσε το παιδί σου με ένα μαχαίρι ένας διαρείκτης δεν θα μαρτυρούσες που είναι το  χρηματοκιβώτιο και ποιος είναι ο συνδυασμός του ? Τί θα έκανες θα έβγαζες από τη μπιτζαμα το σαρανταπεντάρη και θα τον πυροβολούσες ? Και έστω ότι είσαι σε τέτοια εργήγορση και ετοιμότητα και τον πετύχαινες , θα θυσίαζες την υπόλοιπη ζωή σου στη φυλακή για ένα απόβρασμα ? Μακάρι όμως να μην είναι έτσι και όσοι έχουν βαρύτιμες συλλογές να τις φυλάνε σε θυρίδες οι οποίες κατά τη γνώμη μου είναι ασφαλέστερες τουλάχιστον από τον κίνδυνο διάρειξης
Καταγράφηκε

exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 23, 2019, 02:02:07 πμ »

Κανένας από αυτούς που λες,  δεν τα έχει στο σπίτι, θα πρέπει να ζεί σε φρούριο. Είναι και το άλλο, ένας συλλέκτης που διατηρεί θυρίδα, έχει λιγότερα πράγματα να του κλέψουν, από έναν που δεν. Μαζί με την συλλογή, βάζει μέσα και τα τιμαλφή της οικογένειας του. Αυτό να ξέρεις, ίσως και να το υπολογίζουν κάποιοι Κλείσιμο ματιού.

Υγ.. έχει συνεταίρο το κράτος και την Τράπεζα.... αλλά αν μπορεί, κάνε και αλλιώς. Κώστα.... μεγάλα καράβια, μεγάλες φουρτούνες.


Υγ2.  Και αυτά που κάθε τόσο βλέπουμε στην τηλεόραση, πιστεύω ότι τις περισσότερες φορές είναι από μέσα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2019, 02:14:42 πμ από exmim » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences