Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 07:36:33 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσό από Φινλανδία  (Αναγνώστηκε 5073 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« στις: Ιούνιος 12, 2019, 11:48:47 πμ »

Αυτό το αναμνηστικό κέρμα είναι αφιερωμένο στα 100 χρόνια από το Φινλανδικό Σύνταγμα του 1919.
Το αναμνηστικό νόμισμα σχεδιάστηκε από τον Dario Vidal. Ο σχεδιασμός τονίζει τον ζωτικό ρόλο των πολιτών και την εξισορροπητική επίδραση του διαχωρισμού των εξουσιών.
Το κέρμα θα είναι διαθέσιμο από το νομισματοκοπείο της Φινλανδίας στις 17 Ιουνίου στις 9 π.μ.
Η μέγιστη ποσότητα του αναμνηστικού αυτού νομίσματος είναι μόνο 1.300 νομίσματα.
Τα πρώτα εκατό νομίσματα θα αριθμηθούν και θα πωληθούν ξεχωριστά.
Στην γενική και αφηρημένη έκφρασή του, ο σχεδιαστής προσπάθησε να συλλάβει την ουσία της δημοκρατίας μέσω των ψήφων των πολιτών στην εμπρόσθια όψη του κέρματος, ενώ οι τρεις μερικώς συντηγμένοι κύκλοι στο πίσω μέρος απεικονίζουν τον διαχωρισμό των εξουσιών.
Προδιαγραφές:
Υλικό: Χρυσό
Περιεκτικότητα: Au 917/1000
Διάμετρος: 22.00 mm
Βάρος: 5,65 g
Ποιότητα: proof
Έτος κοπής: 2019
Ποσότητα: 1 300 (περιλαμβάνονται πρώτα 100 νομίσματα αριθμημένα)
Ημερομηνία έκδοσης: 17.7.2019

Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 12, 2019, 02:30:19 μμ »

Μάλλον ατυχής έκδοση από αισθητική άποψη.

«Αρρωστημένος» οπισθότυπος, με έντονη εκδήλωση ύποπτων εξανθημάτων. Κάτι σαν.. νομισματική οστρακιά!
Και γιά τους έχοντες κάποιο βαθμό εξοικείωσης με την μικροβιολογία, θα μπορούσε επίσης, να απεικονίζει ένα.. τρυβλίο petri, με πλήρως ανεπτυγμένη καλλιέργεια..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2019, 02:41:23 μμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 12, 2019, 02:41:58 μμ »

Μπάμπη, μου αρέσουν οι πάντα εύστοχες παρατηρήσεις σου. Για να πω την αλήθεια, είχα άλλο τίτλο πριν καταλήξω σ΄αυτόν, με περίπου ίδιο χαρακτηρισμό.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 12, 2019, 04:37:38 μμ »

Και εμένα δεν μου αρέσει. Μου θυμίζει κάτι αποτυχημένους πίνακες του Μάλεβιτς. 
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 12, 2019, 05:38:37 μμ »

Μπάμπη, μου αρέσουν οι πάντα εύστοχες παρατηρήσεις σου. Για να πω την αλήθεια, είχα άλλο τίτλο πριν καταλήξω σ΄αυτόν, με περίπου ίδιο χαρακτηρισμό.

Χαίρω που συμφωνούμε αγαπητέ Αθανάσιε. Δεν είσαι τυχαία το.. πνευματικόν μου τέκνον!

Πράγματι, το νόμισμα αυτό θα ταίριαζε γάντι αν εξυπηρετούσε μία διαφορετική θεματική. Φερ’ ειπείν, «Παγκόσμιο Συνέδριο Εφαρμοσμένης Μικροβιολογίας». Τέλειο!
Ακόμα και ο εμπροσθότυπός του, φαντάζει με διαδικασία.. κυτταρικού πολλαπλασιασμού.

Και γιά να σας κουράσω επιπλέον, προσθέτω τα εξής:

Με δεδομένο πως στο νόμισμα συμβολίζονται πολιτικές διαδικασίες και θεσμοί, γίνεται προφανής η αντίληψη του κυρίου Dario Vidal και των προϊσταμένων του, περί του είδους της ατομικότητας των πολιτών. Ο πολίτης και η ψήφος του ωσάν.. μικροβιακές οντότητες. Ακριβώς αυτό που θεωρείται ο «άνθρωπος/πολίτης» από τους κραταιούς μηχανισμούς εξουσίας.

Καλό μας καλοκαίρι! Μετά ψήφου ή άνευ..
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 15, 2019, 08:29:22 πμ »

η ασχημια του το κανει ομορφο Γλώσσα Έκπληξη Γλώσσα Έκπληξη
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 15, 2019, 10:26:08 πμ »

Πραγματι απο τα πιο "ασχημα" νομισματα που εχω δει, ελα ομως που θα πουληθει και αυτο λογο χαμηλης κοπης ιδιως τα 100 πρωτα που ειναι αριθμημενα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2019, 10:26:33 πμ από SYMEOU13 » Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 16, 2019, 12:26:47 πμ »

στην πισω μερια ειπατε μας δειχνει τις τρεις εξουσιες, αν και δεν τις βλεπω διαχωρισμενες αλλα αλληλεπικαλυπτομενες... (διαπλεκομενοι και οι φινλανδοι ?)
στην μπροστα μερια, οι πολιτες/μπουρμπουληθρες σχηματιζουν καποιο σχεδιο που το τυφλοποντικισιο ματι μου δεν διακρινει? ή εχουν  μπει στην τυχη ?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2019, 12:28:31 πμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 16, 2019, 07:52:35 πμ »

Δυστυχώς, Στέλιο, οι Φινλανδοί ακολουθούν τους Σλοβένους σε κακοσχεδιασμούς!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences