Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 04:10:16 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γιατί κρύβουν τα στοιχεία στα πιστοποιημένα ?  (Αναγνώστηκε 3691 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 12, 2022, 11:47:03 πμ »

Aγαπητέ Σάμ όσοι κρύβουν τα ταμπελάκια από τα σλάμπ έχουν τούς λόγους τους Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 12, 2022, 12:17:39 μμ »

@ Ε.Χ.Ν. Αυτό διαπιστώνω με τη συζήτηση και εγώ !!!

@ PanagiotisThess
Oπότε αφού :
α) Δεν δηλώνετε με κάποιο άλλο τρόπο ο ιδιοκτήτης και αυτό γίνετε ουσιαστικά εμμέσως μόνο στο registry
και β) οποίος θέλει με κακοπροαίρετο τρόπο να χρησιμοποιήσει
τον αριθμό μπορεί να τα βρει μόνο μέσω κάποιας φωτογραφίας καταλαβαίνω απόλυτα τους λόγους που εξηγήσατε για τους οποίους τα κρύβουν .

Κατά τη γνώμη μου πρόκειται για σημαντικό "κενό ασφαλείας" το οποίο απορώ γιατί υπάρχει ανοιχτό από τις εταιρίες .

Ίσως θα έπρεπε να μην υπήρχαν καν τα νούμερα πάνω στο slab αλλά να συνοδεύονταν με το σλαμπ ,σε κάποιο ξεχωριστό έγγραφο .

Ή θα μπορούσαν να γράφονται στην ακμή του κουτιού
έτσι ώστε να μην μπαίνει στη διαδικασία να φτιάχνει ή να κρύβει ο κάτοχος το κουτί .

Αν υπήρχε κουμπί που γράφει [solved] θα το πάταγα Ευχαριστώ Κώστας
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2022, 12:19:40 μμ από sam_gr » Καταγράφηκε

exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 12, 2022, 03:22:51 μμ »

Για ολους αυτούς τους λογους που αναφέρθηκαν πιο πανω, και για αλλους τόσους που δεν παει το μυαλό μας Κωστα. Και στο ρετζιστρι μπορεί να το χρησιμοποιήσει κάποιος, εναντι καποιου αλλου που δεν τον ενδιαφέρει, και την τρουβιου να πάρει για να διαφημίσει παρομοίων που πουλάει, και να τσεκάρει αυριο ποιος το αγόρασε και ποσο, κλπ κλπ. Για τον ιδιο λογο που κρύβουν  τον αριθμό του αυτοκίνητου σε μια φωτογραφία η μια εκπομπή στην τιβι, επίσης στα μιντ ερρορ της pcgs,(μπορεί και ngc), χωρίς σερτ ναμπερ δεν βλέπεις τον πληθυσμο που υπάρχει, Αλλα πιστεύω οτι ο κυριότερος ειναι αυτος που αναφέρθηκε , για το εαν ο αγοραστής, θέλει την δημοσιότητα του νομίσματος που αγοράζει η οχι. Άγνωστη χωρα, η ψυχη και το μυαλο του συλλέκτη........



yg.. https://www.pcgs.com/security
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2022, 03:28:48 μμ από exmim » Καταγράφηκε
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 12, 2022, 04:16:10 μμ »

Ευχαριστώ πολύ για τη καλή διάθεση και τις πληροφορίες σας

Τα γνησια κουτακια ειναι φτιαγμενα με τετοιο τροπο, που δεν μπορουν να αντιγραφουν τα ενδεικτικα ιριδιζοντα χαρακτηριστικα. Τα κινεζικα κουτια ουδεμια σχεση εχουν.

Έχω υπόψη μου τα απλά της pccb ( η όπως αλλιώς την λένε) τα βρίσκεις eBay ή και AliExpress
https://a.aliexpress.com/_mOyhyau

Ρίξτε και μια ματιά σε  αυτά που είναι διάφανα
και μοιάζουν με της PCGS
Αν δείτε στα σχόλια των αγοραστών τους λένε ότι
διαθέτουν και το αυτοκόλλητο ολόγραμμα .
Λίγο ακριβά αλλά πολύ καλά .
https://a.aliexpress.com/_mKZ1e7i

Tώρα για τα ταμπελάκια υποθέτω ότι θα μπορούσαν  να εκτυπωθούν αν είσαι ειδικός  όσο για τις ταινίες ασφαλείας ό απατεώνας θα μπορούσε να διαλέξει νόμισμα παλιά  σλαμπαρισμένο που δεν είχε ηριδήζουσα ταινία . Αν και η ταινίες βρίσκονται πιστεύω.

Επιπλεον το σφραγισμενο κουτι , αν ανοιχτει, για να αντικατασταθει το νομισμα που ειναι μεσα με ενα υποδεεστερο,ακομα κι αν αυτο γινει περιτεχνα, φαινεται στο εμπειρο ματι,αργα ή γρηγορα.
Εχει γινει τετοια κινηση στο παρελθον με γνωστα στον χωρο αποτελεσματα.
Οι εταιρεις εχουν την τεχνογνωσια να υποστηριξουν αρκετα καλα ,αυτο γι το οποιο πληρωνονται

Στο σενάριο που είχα στο μυαλό μου δεν χρειαζότανε να ανοιχτεί κάποιο slab .
Απλά ο απατεώνας θα χρησιμοποιούσε τον αριθμό πιστοποίησης από φωτογραφία  πραγματικά σλαμπαρισμένο νομίσματος
 βάζοντας όμως , δικό του νόμισμα , δική του ετικέτα και δικό του πλαστικό κουτί .

Ό αριθμός πιστοποίησης θα καθυσηχαζε τον αγοραστή αφού χτυπώντας τον στο site της εταιρίας θα του έβγαινε όχι το ίδιο νόμισμα αλλά τουλάχιστον ένα ίδιο .

Δε μιλάω για τη τελεια απάτη ..... αλλά τουλάχιστον αυτό πέρναγε απτό μυαλό μου όταν έβλεπα τους κρυμμένους αριθμούς στις πωλησεις σλαμπαρισμενων

Αυτό που γράψατε εσείς για την αυτοεκτίμηση όπως το ίδιο και στο 4)  ο Panagiotis Thess δεν το είχα σκεφτεί .
Επίσης και το οικονομικό κομμάτι που έγραψε αρχικά ο Silahim δεν το είχα σκεφτεί . Όπως και το θέμα του Registry γιατί απλά αγνοούσα το registry..!!!

Το θέμα τώρα είναι το εξής :
Από τον αριθμό μπορείς να πας στο site .
Mεσα από το site μπορείς να πας στον αριθμό ;

Εννοώ  μπορεί κάποιος από το population να περιηγηθεί σε
όλες τις φωτογραφίες και τους αριθμούς των νομισμάτων ;

Επίσης πέρα από το registry ,τα πιστοποιημένα νομίσματα είναι συνδεδεμένα με χρήστες ;

Εννοώ πάω σε έναν dealer και του λεω πιστοποίηση και
πώς θέλω να φαίνετε στο όνομα μου ( όχι στο ταμπελάκι)
σε κάποιο hashtag του νομίσματος μέσα στο site της εταιρίας . Ειναι συνδεδεμένα τα πιστοποιημένα νομίσματα  με χρήστες ; Γίνετε να γίνει αλλαγή ιδιοκτήτη για παράδειγμα σαύτα που έχω εγώ έτοιμα αγορασμένα  ;


Ρε παιδιά να ένα παράδειγμα:

NGC Registry Transfer Approved - NGC # 5782612-001
Inbox

NGC <no-reply@ngccoin.com>
Wed, Dec 8, 2021, 9:56 AM
to me

Dear Fotos,

NGC # 5782612-001 has been saved to your inventory.

Add to Set
Here are the coin details:
Coin: NGC # 5782612-001
Description: 1901 CYPRUS 9P
Grade: MS 61


Πλέον όλοι σας με το να έχετε το 5782612-001 μπορείτε να αιτηθείτε να εγγράψετε το νόμισμα ως δικό σας, βέβαια εγώ ως ιδιοκτήτης του θα το απορρίψω.
Γιατί να θέλω πχ ένας κινέζος να ξέρει οτι αυτός ο αριθμός είναι εμένα και ίσως να πλασάρει πλάστα με αυτό τον μοναδικό αριθμό? και γιατί να του δίνω πρόσβαση στις φωτογραφίες του νομίσματος μου.. (εάν εγώ δεν θέλω να ξέρει ο όποιοσδήποτε ποια νομίσματα έχω, προσωπικά εγώ δεν έχω τέτοιο θέμα βέβαια)
ουσιαστικά είναι σαν να δίνεις τα δακτυλικά σου απότυπώματα σε κάποιον άλλο- βασικά σε όλους τους άλλους.. πιθανών έστω και 1 από όλους μπορεί να είναι κακοπροαίρετος..


Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
panosk
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 12, 2022, 06:17:17 μμ »

    Ένας από τους βασικούς λόγους  που ακολουθείται αυτή η πρακτική ,σε πιστοποιημένα
νομίσματα που ανεβαίνουν για πώληση ,συζήτηση, εκτίμηση ,επίδειξη κτλ,
είναι και για .."ανωνυμία"-προστασία των υπολοίπων κομματιών του κατόχου συλλέκτη!
    Τι εννοώ : .. Όταν ένας συλλέκτης κοινοποιεί ένα νόμισμα του με φανερό το serial number, τότε ο οποιοσδήποτε μπορεί να μπει στην Ngc - Pcgs να βάλει
το νούμερο αυτό και μετά να αρχίσει να ψάχνει ένα ένα νούμερο πίσω ή μπροστά από τον συγκεκριμένο αριθμό ,και έτσι να βρει όλα τα νομίσματα που έστειλε στην συγκεκριμένη αποστολή ο εν λόγω συλλέκτης!!
    Συνήθως στις πιστοποιήσεις στέλνουμε μαζί παραπάνω από ένα νόμισμα, και μπορεί και 20 ,50 ή και πολύ περισσότερα κομμάτια που θέλουμε να πιστοποιήσουμε.
Έτσι θα μπορούσε κάποιος να μπει και να δει ξεκινώντας από ενα serial number ,όλα τα κομμάτια που έστειλε ένας συλλέκτης στην συγκεκριμένη αποστολή.. !
    Από κει και πέρα πολλά μπορούν να συμβούν..
Από το απλό κουτσομπολιό μέχρι το να διαδώσει σε όλη την συλλεκτική κοινότητα τι έχεις και τι δεν έχεις, ή ακόμα και να "θάψει" τα κομμάτια σου ,αν επρόκειτο για κάποιον κακόβουλο ,δυσκολεύντας πολύ πχ. την μετέπειτα πώληση τους ,και πάει λέγοντας..
    Πέρα απ´αυτό ,κατά την γνώμη μου απάτη είναι δύσκολο να γίνει μόνο από ένα serial number, εκτός του να πουλήσει κάποιος σε μια πλατφόρμα τύπου ebay την φωτό ενός άλλου συλλέκτη.
Υπάρχει όμως κάλυψη του αγοραστή σε όλες αυτές τις περιπτώσεις, και συνήθως τέτοιοι
απατεώνες αποκαλύπτονται εύκολα και πετιούνται γρήγορα εκτός συστήματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2022, 06:23:32 μμ από panosk » Καταγράφηκε
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 12, 2022, 07:14:06 μμ »

   Ένας από τους βασικούς λόγους  που ακολουθείται αυτή η πρακτική ,σε πιστοποιημένα
νομίσματα που ανεβαίνουν για πώληση ,συζήτηση, εκτίμηση ,επίδειξη κτλ,
είναι και για .."ανωνυμία"-προστασία των υπολοίπων κομματιών του κατόχου συλλέκτη!
    Τι εννοώ : .. Όταν ένας συλλέκτης κοινοποιεί ένα νόμισμα του με φανερό το serial number, τότε ο οποιοσδήποτε μπορεί να μπει στην Ngc - Pcgs να βάλει
το νούμερο αυτό και μετά να αρχίσει να ψάχνει ένα ένα νούμερο πίσω ή μπροστά από τον συγκεκριμένο αριθμό ,και έτσι να βρει όλα τα νομίσματα που έστειλε στην συγκεκριμένη αποστολή ο εν λόγω συλλέκτης!!
    Συνήθως στις πιστοποιήσεις στέλνουμε μαζί παραπάνω από ένα νόμισμα, και μπορεί και 20 ,50 ή και πολύ περισσότερα κομμάτια που θέλουμε να πιστοποιήσουμε.
Έτσι θα μπορούσε κάποιος να μπει και να δει ξεκινώντας από ενα serial number ,όλα τα κομμάτια που έστειλε ένας συλλέκτης στην συγκεκριμένη αποστολή.. !
    Από κει και πέρα πολλά μπορούν να συμβούν..
Από το απλό κουτσομπολιό μέχρι το να διαδώσει σε όλη την συλλεκτική κοινότητα τι έχεις και τι δεν έχεις, ή ακόμα και να "θάψει" τα κομμάτια σου ,αν επρόκειτο για κάποιον κακόβουλο ,δυσκολεύντας πολύ πχ. την μετέπειτα πώληση τους ,και πάει λέγοντας..
    Πέρα απ´αυτό ,κατά την γνώμη μου απάτη είναι δύσκολο να γίνει μόνο από ένα serial number, εκτός του να πουλήσει κάποιος σε μια πλατφόρμα τύπου ebay την φωτό ενός άλλου συλλέκτη.
Υπάρχει όμως κάλυψη του αγοραστή σε όλες αυτές τις περιπτώσεις, και συνήθως τέτοιοι
απατεώνες αποκαλύπτονται εύκολα και πετιούνται γρήγορα εκτός συστήματος.


Πάνο συμφωνώ εν μέρη αλλά θεωρώ οτι πολλά νομίσματα έχουν πωληθεί άρα δεν θα δει κάποιος τα 'δικά' σου νομισματά επίσης δεν είναι λες και αν βάλεις πχ -002 στην ngc θα ξέρεις αν είναι proof ή κανονικό νόμισμα και πχ μετά από ένα μσ61 αν είναι ένα pf69 ή ένα xf45 στις 4-5 άκυρες σε μπλοκάρει το σύστημα (το ξέρω γιατί σε μια πρόσφατη αποστολή έλεγχα για τους δικούς μου βαθμούς πριν ανακοινωθούν επίσημα)

όλα τα άλλα συμφωνώ απόλυτα
Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 12, 2022, 07:24:06 μμ »

   Ένας από τους βασικούς λόγους  που ακολουθείται αυτή η πρακτική ,σε πιστοποιημένα
νομίσματα που ανεβαίνουν για πώληση ,συζήτηση, εκτίμηση ,επίδειξη κτλ,
είναι και για .."ανωνυμία"-προστασία των υπολοίπων κομματιών του κατόχου συλλέκτη!
    Τι εννοώ : .. Όταν ένας συλλέκτης κοινοποιεί ένα νόμισμα του με φανερό το serial number, τότε ο οποιοσδήποτε μπορεί να μπει στην Ngc - Pcgs να βάλει
το νούμερο αυτό και μετά να αρχίσει να ψάχνει ένα ένα νούμερο πίσω ή μπροστά από τον συγκεκριμένο αριθμό ,και έτσι να βρει όλα τα νομίσματα που έστειλε στην συγκεκριμένη αποστολή ο εν λόγω συλλέκτης!!
    Συνήθως στις πιστοποιήσεις στέλνουμε μαζί παραπάνω από ένα νόμισμα, και μπορεί και 20 ,50 ή και πολύ περισσότερα κομμάτια που θέλουμε να πιστοποιήσουμε.
Έτσι θα μπορούσε κάποιος να μπει και να δει ξεκινώντας από ενα serial number ,όλα τα κομμάτια που έστειλε ένας συλλέκτης στην συγκεκριμένη αποστ
παλιότερα μπορούσες να το κάνεις αυτό στην NGC αλλά πλέον δεν μπορείς. Πρέπει εκτός του αριθμού να βάλεις και την αξιολόγηση του νομίσματος (πχ ms65)για να σου βγάλει τη φωτογραφία του.
Αυτό παλιότερα είχε και μια θετική πρακτική. Πρό δέκα ετών πολλοί θα θυμούνται πόσο δύσκολο ήταν να βρει κανείς ταλληρο Λονδίνου υψηλόβαθμο. Έπιανε 500-600-1000 ευρώ για να βρεις ένα 64αρι+. Τότε σε κάποιον έμπορο έπεσε μια μεγάλη παρτίδα από την οποία πιστοποιήθηκε ένα μεγάλο μέρος. Οι πρώτοι που έσπευσαν να αγοράσουν ένα για την συλλογή τους φυσικά πλήρωσαν το προαναφερόμενο τίμημα. Κάποιος όμως που είχε το διάολο μέσα του ανακάλυψε μέσα από το verification το πόσα κομμάτια είχαν πιστοποιηθεί. Έφτασε το 65αρι να πουλιέται για 50ευρω. Είχε γίνει μεγάλο σουσουρο τότε στα συλλεκτικά φόρουμ. Είχαν πάρει φωτιά τα τηλέφωνα.
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 12, 2022, 10:27:11 μμ »


  Συμφωνώ παιδιά ,έχετε δίκιο και οι δύο. Αυτό που περιγράφω
όντως γινόταν πολύ εύκολα λίγο πιο παλιά. Όταν πια η Ngc έβαλε
αυτήν την δικλείδα ασφαλείας , ζητώντας και τον βαθμό μαζί με το
serial number, λύθηκε αυτό το πρόβλημα.
     Και ναι θυμάμαι πολύ καλά την περίπτωση με τα τάληρα Λονδίνου του 1930
και τον "πυρετό" που επικράτησε !! Πολύς κόσμος τα ακριβοπλήρωσε
τότε , γιατί όντως το να βρεις σε ms65 , ακόμα και 64 ήταν αδιανόητο!
Δεν είχαμε δει ποτέ τετοιον βαθμό στο νόμισμα αυτό...
...Μετά , άνοιξε η ..κάνουλα κι έγινε χαμός!! Βγαίνανε τα 65αρια το ένα
πίσω απ´το άλλο!! :-)  Ευτυχώς δεν συμβαίνει συχνά αυτό στο Νόμισμα !!..
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences