Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 01:50:01 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγραφή λεπτομερειών στις αγγελιες νομισματων.  (Αναγνώστηκε 10541 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gandalf43
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 14, 2019, 10:17:06 μμ »

Και με όλο το σεβασμό κ. Γιώργο μου μπορείς να μου λύσεις αν θέλεις μια απορία; αν δώσω τώρα 2500 ευρώ για ένα ταληρο του 1851 είμαι επενδυτής ή συλλέκτης;

Σε τι κατάσταση το τάληρο;
Ένα νομίζω είναι στις πωλήσεις, αλλά το ερώτημα είναι ρητορικό και νομίζω για πολλούς θα είναι διαφωτιστικό
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 14, 2019, 10:51:36 μμ »

Δεν ξέρω φίλε να σού απαντήσω.   .
Υποψιάζομαι όμως ότι εάν το ταληρο είναι 100 ουγκιες είσαι επενδυτής.
Εάν είναι μια είσαι συλλέκτης.
Ερεύνησε το λοιπόν μόνος σου γιατί κάποια νομίσματα κάνουν δύο ή είκοσι ή πενήντα χιλιάδες.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ΡΑVMK3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 649


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 14, 2019, 11:05:34 μμ »

ο επενδυτης θα επενδυσει σε συχρονα λιριά....σε επενδυτικές ουγκιές .....μπάρες κτλ κτλ.
ο Συλλέκτης θα επενδύσει εκει που έχει την τρέλλα του......οθωνες, κυβερνητη,  Γεωργιο , χουντες, unes (ουτε με κυάλι δεν εχω δει), πεντόλιρα κτλ κτλ κτλ....
τα οποια τα έχει μελετησει και  ξέρει ακριβως τι θέλει και πως θα κινηθει.
Όλα θέλουν διάβασμα πριν κάνει κάποιος κινηση. Είναι χιλιογραμμένο στο forum.

Oταν αγοράσω μια UNA.....τι είμαι συλλέκτης....επενδυτής....η τυχερός?Απορία

Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 14, 2019, 11:07:36 μμ »

Oταν αγοράσω μια UNA.....τι είμαι συλλέκτης....επενδυτής....η τυχερός?Απορία

Είσαι ο νικητής του τζόκερ!!!  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 14, 2019, 11:17:16 μμ »



Oταν αγοράσω μια UNA.....τι είμαι συλλέκτης....επενδυτής....η τυχερός?Απορία



Είσαι και τα τρία  Κλείσιμο ματιού

Ξέρεις τό γιατί.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
gandalf43
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 14, 2019, 11:19:26 μμ »

Νομίζω συνεπώς η λέξη-κλειδί είναι η τρέλα... Απορία Απορία
Καταγράφηκε
Εl Capitan
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 294


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 15, 2019, 02:07:37 πμ »

Απο οτι βλεπω οι αποψεις διίστανται.Δηλαδη εγω τωρα πρεπει να χρεωθω κανενα 3ευρω να δω τι ειναι η ουνα;; 😃😃(Πλακα κανω).Διευκρινησα στην εναρξη του θεματος οτι δεν ειναι αναγκαιο να δωθουν πληροφοριες για ενα κοινο νομισμα οπως η λιρα και χλευάστικα για αυτο. Μην κοιτάτε (οι εμπειροι) που σας φαινονται αυτονοητα ολα αυτα, υπαρχουμε και εμεις οι καινουργιοι συλλεκτες ή επενδυτες,όπως εγω ή ο φιλος μαγος gandalf και πολλοι αλλοι που δεν περνουν θεση, που μπηκαμε τωρα στην συλλογη νομισματων ή ακομα και επενδυτικων νομισματων και δεν γνωριζουμε πολλα.Φυσικα και θα ψαξουμε πριν οποιαδηποτε αγορα καιβτο στεκι μας εχει βοηθησει πολυ,αλλα αναγραφωντας περισσοτερες λεπτομερεις σε μια αγγελια δεν βλαπτει κανεναν.Επισης πχ σε ενα επενδυτικο νόμισμα  που πωλείται σε προσφορα και δεν το γνωριζεις,αναγραφωντας την περιεκτηκοτητα σε χρυσο εχεις μια πρωτη αποψη-πληροφορια αν σε περνει το buget σου να το αποκτησεις πριν μπεις στην διαδικασια να το ψαξεις.
Περνω εμενα σαν παραδειγμα που ειδα χθες νομίζω μια αγγελια ελληνικου χρυσου στο κουτι του.Δεν ηξερα καν το βαρος του.Αν ηξερα εξαρχης το βαρος του θα εβλεπα οτι με περνει  ή οχι να το αποκτησω σαν επενδυση και δεν θα ανετρεχα σε περαιτερω πληροφοριες εφοσων δεν με ενδιαφερει συλλεκτικα.Βεβαια για συλλεκτικο αλλαζει το πραγμα.Εκει γνωριζεις πιστευω τα παντα πριν το αποκτησεις. Διωρθωστε με αν σκεφτομαι λαθος.Χαιρομαι που ανταποκριθηκατε στο θεμα μου αν και νομιζω το θεμα χρήζει ψηφοφορια😃.Να ειστε ολοι καλα.
Καταγράφηκε

Ερέτην χρήναι πρώτα γενέσθαι πριν πηδαλίοις επιχειρεί
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 15, 2019, 06:24:51 πμ »

Συγγνώμη αλλά γιατί είναι τόσο κακό ή παράλογο κύριοι αυτό που πρότεινε ο καπετάνιος? Μια άρτια εμφάνιση αγγελίας εκτός του ότι  βοηθά τον πωλητή, κάνει τον αγοραστή να έχει μια εμπεριστατωμένη εικόνα και να καταλάβει περί τίνος πρόκειται,  ο καθένας μπορεί μετά να ψάξει και να συγκρίνει

          +1.    

Υγ1..…..Φυσικά συμφωνώ και με το ότι κάτι τέτοιο πρέπει να είναι προαιρετικό και όχι υποχρεωτικό. Οι πρόσθετες πληροφορίες, σε κάποιον που θέλει να αγοράσει τον προδιαθέτουν θετικά. Βέβαια, μπορεί και ο πωλητής να μην γνωρίζει ούτε τι πουλάει, ούτε και τι να ψάξει.

Υγ2...Μετά από κοντά 1000 αγορές στο ebay,και σε άλλες πλατφόρμες, όπου βλέπω " θα παραλάβετε ότι βλέπετε" , σας προτείνω να είσαστε προσεκτικοί.. Είναι ύποπτο, και δείχνει κάποιον που κρύβεται πίσω από αυτό, και που όταν  όταν παραλάβεις το πλαστό, η το προβληματικό, θα σου πει, ότι έβλεπες πήρες. και ας πρόσεχες. Απλά προσεκτικοί......
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2019, 06:32:05 πμ από exmim » Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 15, 2019, 07:19:51 πμ »

Oταν αγοράσω μια UNA.....τι είμαι συλλέκτης....επενδυτής....η τυχερός?Απορία

Είσαι ο νικητής του τζόκερ!!!  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Γιωργο(Lary), άμα δεις ουνα, 40δρχ 1852,η ακόμα χειρότερα, τάλιρο 1846 στο ebay η και σε κάνα φορουμ, και πιστεύεις οτι θα μπορούσε να είναι και γνήσιο.....ε τι να σου πω; μην παίξεις τζοκερ, πεταμένα λεφτά Σαρκασμός Σαρκασμός 

Υγ... μην παρεξηγηθείτε οι ενδιαφερόμενοι (ουνα και 40δρχ), αστειεύομαι, όπως σίγουρα και εσείς...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 15, 2019, 07:39:54 πμ »


Περνω εμενα σαν παραδειγμα που ειδα χθες νομίζω μια αγγελια ελληνικου χρυσου στο κουτι του.Δεν ηξερα καν το βαρος του.Αν ηξερα εξαρχης το βαρος του θα εβλεπα οτι με περνει  ή οχι να το αποκτησω σαν επενδυση και δεν θα ανετρεχα σε περαιτερω πληροφοριες εφοσων δεν με ενδιαφερει συλλεκτικα.

Είδες πού έρχεσαι στα λόγια μου;;
Επειδή λοιπόν μία μερίδα ανθρώπων δεν έχουν άλλο τρόπο σκέψεως παρά το 40γρμχ35€ ίσον ΤΌΣΟ , ότι νόμισμα καί νά έχω δεν πρόκειται να σάς βάλω τίς μετρήσεις του!!!
Διότι (και δεν αναφερωμε σε σένα αποκλειστικά) είστε ικανοί μία μερίδα να δώσετε τιμή 1500€ για να πάρετε επενδυτικά μία Ούνα!!!
Αυτό θα κάνει ο κάθε άσχετος πού θα δεί αγγελία : πωλείται Ούνα 40γρμ χρυσού 22 καράτια , διάμετρος 38 και πάχος 2,7 !!!
Θα στείλει προσφορά 1500 ευρώ αμέσως!!!
Καί επειδή εδώ δεν μπορώ να μπλοκάρω άτομα να μήν τα ξαναδιαβάσω ποτέ στη ζωή μου όπως έχω την δυνατότητα αλλού καλύτερα λοιπόν να μήν γράψω τίποτα και να κάνει έρευνα ο καθένας να μάθει τί σημαίνει Ούνα!!!
Όταν πρωτοεγραψα είπες ότι είμαι με τον καλό λόγο . . . .
Τα φόρουμ και το τι συμβαίνει στο συλλεκτισμο τα παρατηρώ καί τά έχω φάει στη μάπα!!!
Οπότε τήν κατρακύλα πού βλέπω από το 2008 καί τόν εξευτελισμό καί τήν ισοπέδωση τιμών καί αξιών (εκεί που πρέπει, διότι αλλού είμαι αντίθετος) έχω κάθε δικαίωμα να το φωνάζω καί νά τό λέω με τόν τρόπο μου. Ωμά όπως πρέπει. Εγώ πολιτικάντης δεν είμαι για να τα έχω καλά με όλους. Χύμα τα λέω είκοσι χρόνια σχεδόν στο ίντερνετ.

Από εμένα λοιπόν θα δείτε αγγελία : πωλείται χρυσό εκατοσταρικο τιμή τόσο , φωτογραφίες ότι βλέπουμε.
Καί οποίος θέλει να μάθει τί βάρος έχει ας ψάξει να βρει. Θα βρει επίσης πόσα κόπηκαν από την έρευνα και πόσο πουλιέται αλλού σε αγγελίες!!!
Καί δεν θα μου τα πρήξει εμένα με προσφορές τιμής χρυσού!!!

Herakliotis.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2019, 07:41:12 πμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 15, 2019, 08:05:10 πμ »

Μπαίνει ένα ερώτημα και ΔΕΝ είναι ρητορικό.

Υπάρχουν τόσο "βλάκες συλλέκτες" ή " βλάκες επενδυτές" που θα έδιναν έστω και 50ευρώ να αγοράσουν νόμισμα στηριζόμενοι μόνο στην περιγραφή του πωλητή όσο αναλυτική και να είναι;

Ο συλλέκτης ψάχνει για να ικανοποιήσει το πάθος του και εάν είναι δυνατόν να μην χάσει τα χρήματά του, ο δε επενδυτής πως να μεγαλώσει το κέρδος και την κερδοφορία του επενδύοντας σε διάφορα. Δύο άσχετα πράγματα και καταστάσεις. Μη μπερδευόμαστε.

Δημιουργούμε θέματα μπερδεύοντας δυο άσχετες έννοιες. Συλλέκτης - επενδυτής. Επίσης λέμε για αναλυτικές περιγραφές νομισμάτων χωρίς να δίνει πρόσθετη αξία (όχι βέβαια ότι αφαιρεί).

(Υπάρχουν funds -κυρίως γιαπωνέζικα - που δημιουργούν "πακέτα" επενδύοντας σε πολύ σπάνια -από una και πάνω- και ακριβά νομίσματα. Δημιουργείται "τεχνητή" έλλειψη, αύξηση της τιμής του, με συνέπεια να τα πωλούν αργότερα, με "σωστό" κέρδος.)


Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 15, 2019, 08:21:50 πμ »

Τα συλλεκτικά δεν λογαριάζονται με το βάρος, για τους συλλέκτες αυτό ειναι αυτονόητο. Λογαριαζονται με την σπανιότητα, και με την επιθυμία άλλων συλλεκτών να το αποκτήσουν. Τις προάλλες είδα στο φβ κάποιος χριστιανός έδινε ενα 100ευρο με τον Ποσειδώνα αν δεν κάνω λάθος, απο τα συλλεκτικά της ΤτΕ. Κάποιος λοιπόν του είπε 150ευρω χαχα, κάπου είδε οτι είναι.... πόσο; 3-4 γρμ; εκανε την πράξη και έβγαλε 150ευρω. Τι να του πει τώρα ο φουκαριάρης ο πωλητής; τον διέγραψε και ησύχασε Χαμόγελο..... υπάρχουν και αυτοί.

 Υγ.. Βέβαια καπετάνιε, έχεις και τα δίκια σου, όταν είσαι μέσοπέλαγα, και πληρώνεις ακριβά τον χρόνο στο ιντερνετ, να θες κάποιες πληροφορίες έτοιμες, αυτό όμως εμείς οι στεριανοί, δεν το καταλαβαίνουμε.
 Οπότε είναι στην διάθεση του πωλητή, να φτιάξει μια όμορφη αγγελία, να γράψει όποια πληροφορία ξέρει (αν ξέρει ε;), να έχει υπομονή, και να γνωρίζει οτι υπάρχουν και άσχετοι, και πονηροί που θα τον "ενοχλήσουν"... άλλωστε πουλάει, και ο πελάτης (έτσι λένε), οτι έχει πάντα δίκιο.



Υγ2 Μεγάλο χαμόγελο.      +1 στον από πάνω...

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2019, 08:24:09 πμ από exmim » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 15, 2019, 08:44:03 πμ »

Με το χέρι στην καρδιά .
Όσοι μπορείτε να θυμηθείτε.
Εάν έχετε κότσια βγείτε καί πείτε τό, είτε το διαβάσατε, είτε το γράψατε εσείς οι ίδιοι!!!
Τί;
Τήν παρακάτω φράση :

 Βρε παιδιά;; Το ότι βάζω μία αγγελία πώλησης δεν σημαίνει ότι πεινάω !!!

Εγώ θυμάμαι αρκετές περιπτώσεις να το διάβασα εδώ μέσα σέ πωλήσεις!!!
Καί σέ όσες φορές το διάβασα ξέρω καί τί είχε συμβεί χωρίς να ρωτήσω!!!
Πουλάει κάποιος κάτι πχ 30€ και έχει μέταλλο 20 καί έπιασε ένας έξυπνος και τού έστειλε μήνυμα να το πάρει 20!!!
Ε όταν κάτι αξίζει 30 με την όρεξη θα μείνει το εκάστοτε κοράκι!!!
Καί δεν πρόκειται ποτέ να δώ κοράκι με Ούνα.
Συλλέκτη Έλληνα όμως έχω δει να τήν έχει!!!
Καί τήν χαίρετε μία χαρά!!!
Την πλήρωσε όμως!!!

Το θέμα με κούρασε.
Ότι είχα να πω τό είπα , όποιος έχει συλλεκτικά ερεθίσματα κατάλαβε , επισεις όποιος επενδυτής έχει τσίπα κατάλαβε ότι σε κάποιες περιπτώσεις δεν πρέπει να ενοχλεί πωλητές πού δίνουν συλλεκτικά!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
gandalf43
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 15, 2019, 09:02:20 πμ »

Καλημέρα, συμφωνώ απόλυτα με το φίλο exmim, η σπανιότητα, η ιστορία που κρύβει κάθε νόμισμα όπως και καθε άλλο πράγμα δεν τιμάται τόσο επί τόσο...αν ηθελε ετσι ας παρει μια φιλαρμονική ή ενα κρουγκεραντ, αλλα θελω να πιστευω οτι κανενας που θέλει να δωσει 1000 και 2000 ευρω ειναι αφελής, θα το ψαξει απο δεκα μεριές,  και στην εποχη μας ειναι εύκολο, για να δει την αξία του κάθε αντικειμένου,
Καθένας νέος στο χώρο που θέλει να είναι σοβαρός (Και οχι κουτοπονηρος) ξέρει τι αξίζει ένα χρυσό 20δραχμο Όθωνας φερειπιν και τι ένα κοινό πεντολιρο
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 15, 2019, 09:15:26 πμ »

Τα συλλεκτικά δεν λογαριάζονται με το βάρος, για τους συλλέκτες αυτό ειναι αυτονόητο. Λογαριαζονται με την σπανιότητα, και με την επιθυμία άλλων συλλεκτών να το αποκτήσουν. Τις προάλλες είδα στο φβ κάποιος χριστιανός έδινε ενα 100ευρο με τον Ποσειδώνα αν δεν κάνω λάθος, απο τα συλλεκτικά της ΤτΕ. Κάποιος λοιπόν του είπε 150ευρω χαχα, κάπου είδε οτι είναι.... πόσο; 3-4 γρμ; εκανε την πράξη και έβγαλε 150ευρω. Τι να του πει τώρα ο φουκαριάρης ο πωλητής; τον διέγραψε και ησύχασε Χαμόγελο..... υπάρχουν και αυτοί.

 Υγ.. Βέβαια καπετάνιε, έχεις και τα δίκια σου, όταν είσαι μέσοπέλαγα, και πληρώνεις ακριβά τον χρόνο στο ιντερνετ, να θες κάποιες πληροφορίες έτοιμες, αυτό όμως εμείς οι στεριανοί, δεν το καταλαβαίνουμε.
 Οπότε είναι στην διάθεση του πωλητή, να φτιάξει μια όμορφη αγγελία, να γράψει όποια πληροφορία ξέρει (αν ξέρει ε;), να έχει υπομονή, και να γνωρίζει οτι υπάρχουν και άσχετοι, και πονηροί που θα τον "ενοχλήσουν"... άλλωστε πουλάει, και ο πελάτης (έτσι λένε), οτι έχει πάντα δίκιο.



Υγ2 Μεγάλο χαμόγελο.      +1 στον από πάνω...


+1000
Σε σελίδα στο facebook είδα πώληση ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ με επιθυμητή τιμή πώλησης 260 ευρώ.Ρωτάει κάποιος βάρος και καράτια και όταν ο πωλητής του απαντά ο ερωτών ανταπαντά στο περίπου ότι δεν πιάνει πάνω απο τα μισά που ζητάει δηλαδή 130 ευρώ.Η τιμή που βγήκε απο Τ.Τ.Ε ήταν αν θυμάμαι 200 ή 205 κάτι τέτοιο.Τα 130 δεν φθάνουν ούτε την αξία του σαν χρυσό.Τα συμπεράσματα δικά σας.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences