Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 12:21:47 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 ΔΡΑΧΜΑΙ 1876Α  (Αναγνώστηκε 13784 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 11, 2019, 06:17:43 μμ »

Όταν δεν γνωρίζουμε τήν ιστορία, δεν μιλάμε , απλά διαβάζουμε να μαθαίνουμε . . .

Φιλική συμβουλή.

Γιώργο(herakliotis) μπορεις να μου πεις σε ποια βιβλιογραφια ή αρχειο νομισματκοποπειου είδες προυφ κοπη?Απορία το απλα διαβαζουμε για να μαθαίνουμε που εσυ εγραψες ,,,,,,πες μου που διαβασες οτι υπαρχει προυφ 20ρικο?

Εκτος απο μια φωτο απο 1 και μονο τεμάχιο που ανηκει στην πιο μεγαλη συλλογη ελληνικών νομισματων στην ελλαδα που ειδες αλλο?Απορία?

Το κερμα, απο την φωτο που βλεπω δεν παιζει ναναι προυφ.... ναι μοιαζει ναναι προυφ λαικ αλλα μαιανδροι φθαρμενοι και μαγουλα επίσης... αρα προυφ δε παιζει ναναι.

@gkounto Γιώργο όντως σου μοιαζει προυφ χωρις καν μαιανδρο και το μαγουλο αποχρωματισμενο......νομιζω τερτιπι της φωτογραφιας ειναι....
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 11, 2019, 06:37:54 μμ »

έχω την εντύπωση ότι η λήψη και η επεξεργασία της φωτογραφίας παραπλανά. Όχι σκόπιμα βέβαια.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 11, 2019, 06:53:00 μμ »

Ενα νόμισμα προυφ φίλε μου εάν βγει στην κυκλοφορία πάλι προυφ παραμένει!!!
Άσχετος εάν έχασε βαθμούς ακυκλοφορητου.
Μήν ακούω κάτι ορολογίες όπως ενός κάποτε πού είπε αυτό που έμεινε στην ιστορία .
Είπε την φράση : Πρώην προυφ.
Τώρα όπως είπα και αρχικά ίσως η φωτογραφία να δείχνει αλλά. Ίσως όχι.
Εάν είναι γνήσιο επιβάλλεται μια πιστοποίηση.
Αυτά από μένα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 11, 2019, 07:11:57 μμ »

Βασίλη υπάρχει proof κοπή. Εκτός από τον Krause που αναφέρει και δημοπρασίες όπως του Hess Divo και του Spink ξέρω και του Λουλακακη.
Το συγκεκριμένο από το χρωμα και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά μου προκαλεί εντύπωση. Είναι δεν είναι θέλει ψάξιμο.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 819


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 11, 2019, 07:43:36 μμ »

Όταν δεν γνωρίζουμε τήν ιστορία, δεν μιλάμε , απλά διαβάζουμε να μαθαίνουμε . . .

Φιλική συμβουλή.

Γιώργο(herakliotis) μπορεις να μου πεις σε ποια βιβλιογραφια ή αρχειο νομισματκοποπειου είδες προυφ κοπη?Απορία το απλα διαβαζουμε για να μαθαίνουμε που εσυ εγραψες ,,,,,,πες μου που διαβασες οτι υπαρχει προυφ 20ρικο?

Εκτος απο μια φωτο απο 1 και μονο τεμάχιο που ανηκει στην πιο μεγαλη συλλογη ελληνικών νομισματων στην ελλαδα που ειδες αλλο?Απορία?
Φιλε solferino (δεν γνωριζω το ονομα σου)φυσικα και υπαρχει proof  20δρχ 76 επισημως και οπως ειπες υπαρχει ηδη σε συλλογη....αρα...
Τα υπολοιπα φυσικα δεν θα τα δουμε κ ποτε μας διοτι  ο Γεωργιος  τα εδωσε ως δωρο σε επισημα προσωπα της τοτε εποχης ισως κ για αλλους βασιλεις.....
Που να τα ξαναδεις αυτα!.....κοπηκαν αλλωστε κ ελαχιστα.....
Σε νομισματικα βιβλια αναφεροντε παντως .... Κλείσιμο ματιού
Για το νομισμα της ενοτητας νομιζω πως θα σημφωνησω με το μελος για τερτιπι της φωτο....
Αν θελει ο φιλος για επιβεβαιωση παντως ας κανει το τεστ της εφημεριδας.....
Ομορφουλικο ομως ....
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1863


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 11, 2019, 07:48:49 μμ »

Ας βαλει ο φιλος νεες φωτο υπο γωνια να δουμε αν ειναι οντως προυφ.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 11, 2019, 07:50:01 μμ »

Ροδακας.... Εκτός από μια φώτο από τη συλλογή του κ. Ορφέα έχεις δει ποτέ κάτι άλλο που να αφορά 20δρχ1876 σε προυφ???
Αναφέρεις ότι υπάρχει επίσημα. Από που αν επιτρέπεται?
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1863


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 11, 2019, 08:05:00 μμ »

Φυγαμε απο το 20δραχμο του 1884 και πηγαμε στο 20δραχμο του 1876  Μεγάλο χαμόγελο
Στειλτε τα μαζι για πιστοποιηση να δουμε τι μας περιμενει!
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1863


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 11, 2019, 08:09:15 μμ »

1876A Proof
Hess-Divo Auction 284, 11-00, Proof FDC realized $6450. Spink Coin Auctions #10, 9-80, Brilliant FDC realized $12,000

Βρηκα αυτο αν βοηθα καθολου?
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 11, 2019, 08:26:08 μμ »

1876A Proof
Hess-Divo Auction 284, 11-00, Proof FDC realized $6450. Spink Coin Auctions #10, 9-80, Brilliant FDC realized $12,000

Βρηκα αυτο αν βοηθα καθολου?

Βοηθάει αλλά αυτά είναι αφενός brilliant, αφετέρου δε τα έχει δει κ κανένας ώστε να τα αποδεχτεί συλληβδην η κοινότητα ως προυφ.
Αυτή είναι η ταπεινή μ άποψη.

Εάν πίστευα ότι έλεγαν τα βιβλία ή οι δημοπρασίες τότε υπάρχει κ 20δραχμο χρυσό 1853 υπάρχει και ταλιρο ασημένιο 1847... Ίσως υπάρχει προυφ εικοσάρικο αλλά έτσι ελαφρά τη καρδιά με μια φώτο...μπα. Δε το πιστεύω προσωπικά.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 819


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 11, 2019, 08:41:03 μμ »

Εισαι λιγο αρνητικος εως κ απιστοκαχυποπτος Σαρκασμός...δεν ειναι και κακο αλλα πρεπει να βαλεις ομως κ ορια...διαφορετικα πας σε αλλο επιπεδο Κλείσιμο ματιού
Ηδη παραπανω σου αναφερανε(+ ο κος Κουντουριδης !!)3 περιπτωσεις + 1 του κου Ορφεα...!....Οπως το αναφερει και ο καταλογος του κου Γκουντα....Εχουν κ οι 2 αλλωστε μεγαλυτερη βαρυτητα απο εμενα στον χωρο.
Εγω παντως κοιτουσα και κοιταω και τις βιβλιογραφιες κ σου συνιστω εαν θες να αρχιζεις να το κανεις κ εσυ...
Κερδισμενος θα βγεις κ οχι χαμενος
Μην το κανουμε οπως ειπες κ εσυ ομως οπως το ποστ  του 84...Δεν θα το συνεχισω....

Για να επιστρεψουμε στο θεμα μας και proof να ειναι pf55 πχ το γραφουνε....
Θεωρω ομως πως μπορει να ειναι παιχνιδι της φωτο.....
Ομως ειναι ομορφο και να το χαιρετε ο ιδιοκτητης του...και μακαρι αν τυχον σλαμπαριστει να ειναι pf....
Φιλικα
Νικολας
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2019, 08:46:30 μμ από ΡΟΔΑΚΑΣ » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 11, 2019, 09:08:55 μμ »

Για τα προυφ του 76 έχουν γραφτεί αρκετά και πολλά άρθρα σε περιοδικά!!
Καί από έγκριτους παλιούς.
Εγώ στου φίλου τήν φωτογραφία δεν βλέπω τίποτα ύποπτο πού να δείχνει πλαστότητα.
Ένα το κρατούμενο.
Μπορεί να κλείσει ένα ραντεβού στον κύριο Γιώργο να το δούνε από κοντά στο γραφείο του και να τού πει εάν είναι προυφ ή όχι ιδίοις ομασι καί νά μιλήσουν καί για πιστοποίηση!!!
Αυτή είναι η άποψη μου.
Απίστευτο από την μία να έτυχε στην κυκλοφορία το νόμισμα , ίσως όμως να έγινε.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1863


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 11, 2019, 09:09:17 μμ »

Νομιζω το πιο σωστο ειναι ο φιλος Δημητρης να βγαλει 3-4 καινουργιες φωτογραφιες του νομισματος υπο γωνια, με φως κλπ για να δουμε αν πραγματι προκειται για προυφ κοπη η οχι και μετα να αρχισουμε τις διαμαχες αν υπαρχει κοπη προυφ η αν ειναι κοπια το νομισμα....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2019, 09:10:16 μμ από SYMEOU13 » Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 11, 2019, 09:12:23 μμ »

Εισαι λιγο αρνητικος εως κ απιστοκαχυποπτος Σαρκασμός...δεν ειναι και κακο αλλα πρεπει να βαλεις ομως κ ορια...διαφορετικα πας σε αλλο επιπεδο Κλείσιμο ματιού
Ηδη παραπανω σου αναφερανε(+ ο κος Κουντουριδης !!)3 περιπτωσεις + 1 του κου Ορφεα...!....Οπως το αναφερει και ο καταλογος του κου Γκουντα....Εχουν κ οι 2 αλλωστε μεγαλυτερη βαρυτητα απο εμενα στον χωρο.
Εγω παντως κοιτουσα και κοιταω και τις βιβλιογραφιες κ σου συνιστω εαν θες να αρχιζεις να το κανεις κ εσυ...
Κερδισμενος θα βγεις κ οχι χαμενος
Μην το κανουμε οπως ειπες κ εσυ ομως οπως το ποστ  του 84...Δεν θα το συνεχισω....

Για να επιστρεψουμε στο θεμα μας και proof να ειναι pf55 πχ το γραφουνε....
Θεωρω ομως πως μπορει να ειναι παιχνιδι της φωτο.....
Ομως ειναι ομορφο και να το χαιρετε ο ιδιοκτητης του...και μακαρι αν τυχον σλαμπαριστει να ειναι pf....
Φιλικα
Νικολας

Ο κ. Γκούντας αναφέρει ότι υπάρχει κ 20δρχ 1875!!!!!! Συγγνώμη αλλά πρέπει να το πιστέψω??? Έτσι επειδή το γράφει κάποιος?Απορία Σε παλαιότερους καταλόγους έγραφαν συγγραφείς οτι υπάρχουν ταλιρα ασημενια 1847.Απορία Που ντα???

Στο θέμα μας, από την μικρή μου εμπειρία, έχοντας δει αρκετά καλά νόμισματα ειδικά ξένα η διαφορά του προυφιζει, η αν τα πεδία υπό γωνία είναι λίγο μαύρα, η είναι λίγο pl από το πραγματικό προυφ είναι τεράστια.

Μακάρι του φίλου μας ναναι προυφ αλλά απο τη φώτο δε μοιάζει.. Και οι πιθανότητες δεν ειανι υπέρ του. Αν ήταν προυφ κ δόθηκε όπως λέτε σε σημαντικούς ανθρώπους θα ήταν bu.  Αυτό είναι αυ53 με το ζόρι.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 11, 2019, 09:20:59 μμ »

Φίλε μου καί εγώ για 50 τό έκανα μόλις το είδα.
Εάν είναι προυφ όμως τελικά επαναλαμβάνω ότι παραμένει προυφ και ας έχασε το ακυκλοφόρητο!!!
Να σού θυμίσω επίσης ότι είκοσι χρόνια περίπου νωρίτερα οι μικρές κεφαλές τού Όθωνα βγήκαν στην κυκλοφορία χωρίς να γνωρίζει κανείς το πώς.
Μπερδέματα λοιπόν γίνονται καί στα Νομίσματοκοποία.
. Εγώ την συμβουλή μου τήν έδωσα για να μήν γραφωνται σελίδες καί σελίδες εικασιών.
Στο χέρι του κατόχου του είναι η διελευκανση.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences