Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 10:35:58 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσο 20ρικο  (Αναγνώστηκε 19260 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 07, 2019, 05:17:26 μμ »

Όσοι ενθουσιωδώς ενδώσανε και απερίσκεπτα παγιδευτήκανε στην κοροϊδία/φάμπρικα τους σλαμπαρίσματος και στο αγωνιώδες κυνήγι των βαθμών, είναι μάταιο, αν όχι υποκριτικό, να διαμαρτύρονται.

Όταν δυιλίζεται ο κώνωπας και οι τιμές εκτοξεύονται, όλα τα σενάρια είναι ανοικτά. Και βέβαια, όλων των ειδών τα λάθη, πιθανά. Ακούσια και εκούσια..

Εν τέλει, τί κι αν είναι 63, τί κι αν είναι 64..

Έτσι όπως πάει η φρενίτιδα της κατάστασης, δεν είναι απίθανο να «προκύψουν» και.. δεκαδικές υποδιαιρέσεις!



Καταγράφηκε
Stratis8
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 472


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 07, 2019, 05:46:23 μμ »

ρε παιδια ετσι απο περιεργεια ποσο κανει ενα 20 δρχ 1884 σε μς 64?
800+
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 07, 2019, 06:49:15 μμ »

Όσοι ενθουσιωδώς ενδώσανε και απερίσκεπτα παγιδευτήκανε στην κοροϊδία/φάμπρικα τους σλαμπαρίσματος και στο αγωνιώδες κυνήγι των βαθμών, είναι μάταιο, αν όχι υποκριτικό, να διαμαρτύρονται.

Όταν δυιλίζεται ο κώνωπας και οι τιμές εκτοξεύονται, όλα τα σενάρια είναι ανοικτά. Και βέβαια, όλων των ειδών τα λάθη, πιθανά. Ακούσια και εκούσια..

Εν τέλει, τί κι αν είναι 63, τί κι αν είναι 64..

Έτσι όπως πάει η φρενίτιδα της κατάστασης, δεν είναι απίθανο να «προκύψουν» και.. δεκαδικές υποδιαιρέσεις!





+1000

Και να προσθέσω ότι σε κάποια παλαιά και δύσκολα κομμάτια από κάθε άποψη καταλαβαίνω την ανάγκη για βαθμονόμηση και ταυτόχρονα πιστοποίηση από κάποιους "ειδικούς" άλλα να στέλνονται για σλαμπάρισμα νομίσματα του 70,80,90 αυτό πραγματικά με ξεπερνάει την στιγμή που από δαύτα υπάρχουν μασούρια ακόμη και στα σούπερ μάρκετ. Αποτέλεσμα νομίσματα unc των 2 3 και 5 ευρώ να πωλούνται σε "κάποιους" 20 25 και 30 ευρώ.
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 07, 2019, 07:35:25 μμ »

Αγαπητοί φίλοι το θέμα (αν και μάλλον εξαντλημένο προ καιρού μάλιστα) εντούτοις περιοδικά και με την είσοδο νέων μελών ανανεώνεται η ανα βιώνεται. Καλώς. Όμως....

Προβληματίζομαι λίγο με σχόλια του τύπου «εφόσον είσαι επαγγελματίας οφείλεις να μην κανεις λάθη» αλλά και «όταν ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ για αυτό έχεις ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να είσαι σωστός και να αποβάλλεις τα ανθρώπινα λάθη»!

Γιατί προβληματίζεσαι Γιώργο μου; Όταν πληρώνεσαι για κάτι, οφείλεις να το κάνεις σωστά. Εάν στραβώσεις κάτι, οφείλεις να αποζημιώσεις. Ξέρεις τι σημαίνει ¨Αστική Ευθύνη Προϊόντος"; Υπάρχει νόμος που ισχύει σε όλες τις χώρες υποχρεωτικά τόσο σε προϊόντα, όσο και υπηρεσίες από το 1987. Μάλιστα υπάρχει και ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ασφαλιστικής κάλυψης. Πραγματικά μου κάνει εντύπωση να μην γνωρίζεις εσύ ως επαγγελματίας, την νομική αυτή υποχρέωση. Ναι Γιώργο, ΟΦΕΙΛΟΥΝ να τα αποβάλλουν τα ανθρώπινα λάθη γιατί πληρώνονται.

Με προβληματίζουν ασφαλώς και τα ασαφή και προς πάσα κατεύθυνση υπονοούμενα όπως «ΠΑΡΤΥ γνωριμιών» αλλά και «με ΔΙΚΑ ΜΑΣ χρήματα να ευνοούν τους ενδιάμεσους».

Να στο εξηγήσω τη στιγμή που λες ότι δεν το καταλαβαίνεις. Όταν οι έμποροι δίνουν δικά τους νομίσματα, αυτά πιστοποιούνται με μεγαλύτερο βαθμό από τον απλό λαουτζίκο. Η δύναμη του ενδιάμεσου ευρίσκεται στα πόσα νομίσματα θα τους πάει από πελάτες του για πιστοποίηση. Άρα η ωφέλεια που παίρνει ο ενδιάμεσος, οφείλεται ΚΥΡΙΩΣ από τα νομίσματα των πελατών του. Σε παρακαλώ πολύ μη λες ότι αυτό δεν συμβαίνει, γιατί και ματάκια έχουμε και μυαλό.

Τι σημαίνουν όλα αυτά και τι μήνυμα θέλετε εσείς που τα γράφετε να δώσετε; Μεταξύ των οποίων και ο πάντα αξιόπιστος Νίκος.

Γιώργο, νομίζω ότι πιο σαφής δεν μπορώ να γίνω με όσα έγραψα παραπάνω. Αυτό είναι γνωστό μεταξύ των συλλεκτών, εκτός των εθελοτυφλούντων.

Εσείς δηλαδή ως επαγγελματίες δεν κάνετε λάθη; Και όταν τα κάνετε με ποιανού χρήματα τα κάνετε, με δικά σας; Ασφαλώς όχι, με του πελάτη πάντα. Ε έτσι και εδώ ποια είναι η διαφορα δηλαδή;

Η διαφορά είναι ότι ό ενδιάμεσος επικαλείται την εταιρεία, ενώ εμείς οι επαγγελματίες, είτε οφείλουμε βάσει νόμου να αποζημιώσουμε, είτε να λύσουμε τις διαφορές στα δικαστήρια εάν υπάρχει αμφισβήτιση.

Ε βρε παιδιά ας σοβαρευτούμε ναι τα έχουμε χιλιοειπωμενα και εν ανάγκη να τα ξαναπούμε σύμφωνοι, ναι γίνονται λάθη αλλά τι θέλετε τώρα; Όταν βρεθεί η μηχανή που θα τα βγάζει αυτόματα τοτε ναι αλλά μέχρι τοτε μην μεμψεμιρουμε και κυριως μην ρίχνουμε λάσπες παντού και μαλιστα ατεκμηρίωτα.

Γιώργο είσαι επαγγελματίας και μάλιστα καλός, όσο αφορά το αντικείμενό σου.  Δεν έριξα λάσπη,
αλλά ούτε μεμψιμοιρώ. Μιλάω για χρήματα, που ο καθένας ακουμπάει στο πάθος του και οι εταιρείες των άσχετων, δεν σέβονται τα χρήματα που παίρνουν. Προσωπικά έχω ΠΟΛΛΑ παραδείγματα να αναφέρω όπου σε ελάχιστα από αυτά, είσαι γνώστης και μάρτυρας.


Ευχαριστω δεν έχω με κανέναν τίποτα όλοι είστε φίλοι.

Φυσικά και δεν έχεις λόγο ούτε εσύ, ούτε εγώ, αλλά και ούτε ο οποιοσδήποτε στο φόρουμ να τα "έχει" με κάποιον. Προσωπικά εγώ όμως κατηγορώ και τα "έχω" με τις συγκεκριμένες εταιρείες για τον τρόπο που δουλεύουν, για ανηθικότητα και αντιεπαγγελματισμό.

Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 07, 2019, 08:21:14 μμ »

Τι τα  σκαλιζουμε τωρα...........
Σε ολες τις  μεγαλες μπιζνες του πλανητη βασιλευει ανηθικοτητα.
Αυτη δε, ονομαζεται <επαγγελματισμος> οταν συμφερει, κι ας μας  πονα.
Δεν αλλαζουν τα πραγματα και ο καθενας ας μαθει να πορευεται σωστα μεσα απο τις δυσκολιες αυτες
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 07, 2019, 08:23:32 μμ »

Και σ οποιον δεν αρεσει, ας παρει ενα σφυρι , και ας σπασει ΟΛΑ τα κουτια του! Σαρκασμός
Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 07, 2019, 08:40:16 μμ »

Για να επαναφέρω την κουβέντα στα 20ρικα του 1884, ο Νίκος έχει δίκιο. Πολλά εξ αυτών των χαμηλών ms είναι vf+ . Όταν ο ΜΔ έκανε τις αξιολογήσεις του στον γνωστό οίκο, δεν θα ξεχάσω κατι ms61 που τα περιέγραφε ως vf. Στα υπόλοιπα νομίσματα είναι πιο consistent, και οι δύο εταιρείες.
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 07, 2019, 08:56:13 μμ »

Τι να πω; Πιστέψτε ο,τι θέλετε έχει γίνει λίγο κλισέ η φράση μου αυτή αλλά δεν μπορώ να τα βγάζω πέρα με τις εμμονές του καθενός.

Μέχρι τώρα άκουγα και διάβαζα για τις εταιρείες. Αλλά για τον ενδιάμεσο πρώτη φορά ακούω.

Αλλά ειλικρινά θα σας πω ότι δεν είναι ηθικό να τα ρίχνεις στους ενδιάμεσους (ακα dealers σαν εμενα δηλαδή) όταν δεν σου βγαίνουν οι βαθμοί και να πηγαίνεις σε άλλον (προφανως για να εκμεταλλευτείς την καλύτερη μεγαλύτερη θέση του λόγω όγκου άρα και την δυνατοτητα καλύτερου βαθμού όπως  εσείς διατείνεστε) και μετά να λες ότι αυτος ωφελείται από τα νομισματα των πελατών του. Αυτό δεν το περιμενα.

Και να μου λες Νίκο ότι και ματάκια έχετε και μυαλό. Χρησιμοποιείστε καλύτερα τοτε.

Καλό βράδυ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2019, 08:57:31 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 07, 2019, 09:15:11 μμ »

Τι να πω; Πιστέψτε ο,τι θέλετε έχει γίνει λίγο κλισέ η φράση μου αυτή αλλά δεν μπορώ να τα βγάζω πέρα με τις εμμονές του καθενός.

Μέχρι τώρα άκουγα και διάβαζα για τις εταιρείες. Αλλά για τον ενδιάμεσο πρώτη φορά ακούω.

Αλλά ειλικρινά θα σας πω ότι δεν είναι ηθικό να τα ρίχνεις στους ενδιάμεσους (ακα dealers σαν εμενα δηλαδή) όταν δεν σου βγαίνουν οι βαθμοί και να πηγαίνεις σε άλλον (προφανως για να εκμεταλλευτείς την καλύτερη μεγαλύτερη θέση του λόγω όγκου άρα και την δυνατοτητα καλύτερου βαθμού όπως  εσείς διατείνεστε) και μετά να λες ότι αυτος ωφελείται από τα νομισματα των πελατών του. Αυτό δεν το περιμενα.

Και να μου λες Νίκο ότι και ματάκια έχετε και μυαλό. Χρησιμοποιείστε καλύτερα τοτε.

Καλό βράδυ.



Mην γινει καμια παρεξηγηση ανευ λογου.
Οτι εγραψα προσωπικα δεν αφορα ΚΑΝΕΝΑ  μεσαζοντα .
Απο κει και περα, ομως δεν θεωρω και παραλογο το οτι εχουν αλλη αντιμετωπιση .
Αλλωστε μερικοι το διαφημιζουν κιολας ......
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 07, 2019, 09:17:08 μμ »

Εγώ παρατηρώ ότι πολλοί ''κράζουν'' τις εταιρείες, τον τρόπο βαθμολόγησης τους, το αν αξίζει να πιστοποιείς, τη ''βαθμοθηρία'' κτλ. Αν λοιπόν αυτοί που ''τα χώνουν'' δεν έχουν ούτε ένα νόμισμα σλαμπαρισμένο τότε τους βγάζω το καπέλο!

Αν όμως έχουν σλαμπαρισμένα και παρόλα αυτά κουνάνε το δάχτυλο στους άλλους λέγοντας ότι ''δεν αξίζει να πιστοποιείς, όσοι αγοράζουν πιστοποιημένα δεν ξέρουν από νομίσματα, τα αμερικανάκια είναι άσχετα και δεν βαθμολογούν σωστά'' και άλλα τέτοια ''όμορφα'', τότε καλύτερα να μην εκφράσω ελεύθερα τη γνώμη μου γι'αυτούς... Άνεση  
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 07, 2019, 09:26:33 μμ »

Λαρυ μου τωρα το <τσουβαλιασες> εντελως κανοντας ακομα πιο δυσκολη την οποια συζητηση, θετοντας το κατ εμε με λαθος τροπο που θα παρεξηγηθει
Καθε πραγμα εχει την θετικη και την αρνητικη πλευρα του.
Ουτε μονο ασπρο ουτε μονο μαυρο.
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 819


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 07, 2019, 09:31:25 μμ »

Ειναι απο τις στιγμες που θα θελα να γραψω..... εκπληκτικη ευκαιρια ....αλλα κρατιεμε.... Άνεση
Λεω να ακουσω κ να σιωπησω....ποιο πολλα ισως ''κερδισω''....
Εχω περιεργια να δω που θα καταληξει αραγε ολη αυτη η κουβεντα......
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 07, 2019, 09:33:11 μμ »

Ειναι απο τις στιγμες που θα θελα να γραψω..... εκπληκτικη ευκαιρια ....αλλα κρατιεμε.... Άνεση
Λεω να ακουσω κ να σιωπησω....ποιο πολλα ισως ''κερδισω''....
Εχω περιεργια να δω που θα καταληξει αραγε ολη αυτη η κουβεντα......

Θα καταληξει στα αυτονοητα.
Δηλαδη πουθενα.
Kαι αποσυρομαι κι εγω γιατι μες το μπερδεμα θα < παρεξηγηθω> Άνεση
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2019, 09:43:11 μμ από coll » Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 07, 2019, 09:44:32 μμ »

Φίλε μου coll δεν το τσουβάλιασα καθόλου. Άλλωστε η τοποθέτησή μου αφορά όσους κάνουν αυτό το πράγμα. Εμένα μου αρέσει προσωπικά η συνέπεια λόγων και έργων. Ή είμαι υπερ της πιστοποίησης για παράδειγμα ή δεν είμαι. Δεν μπορώ να λέω από τη μία ότι οι εταιρείες δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους, αλλά από την άλλη αν πέσει κανά καλό κομμάτι στα χέρια μου να τρέξω να το στείλω για πιστοποίηση (σκεπτόμενος πρεστίζ, ενδεχόμενη μεταπώληση κτλ).

Και για να το κάνω πιο κατανοητό φυσικά και πρέπει να κάνουμε κριτική στις εταιρείες (αφού αυτό συζητάμε τώρα). Και εγώ έχω στείλει νομίσματα που δεν μου ''βγήκαν'' και μπορώ να πώ δεν βαθμολόγησαν σώστά, το ''έριξαν'' το νόμισμα κτλ. Όμως αποδέχομαι αυτό το σύστημα (γιατί άλλοτε θα ωφεληθώ και άλλοτε όχι) και συνεχίζω και να στέλνώ νομίσματα και να αγοράζω πιστοποιημένα.

Δεν βγαίνω όμως να πω μην στέλνετε γιατί είναι άσχετοι ή οτιδήποτε άλλο, ενώ εγώ από πίσω συνεχίζω να στέλνω απερίσπαστος. Αυτό καυτηριάζω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2019, 09:54:45 μμ από Lary » Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 08, 2019, 08:05:13 πμ »

Τι να πω; Πιστέψτε ο,τι θέλετε έχει γίνει λίγο κλισέ η φράση μου αυτή αλλά δεν μπορώ να τα βγάζω πέρα με τις εμμονές του καθενός.

Γιώργο, προσπαθείς απεγνωσμένα να κάνεις το θέμα προσωπικό. Θεωρώ και σου το απευθύνω ευθέως, καθότι δεν σου απευθύνθηκε ο "καθένας" αλλά εγώ. Αυτό που καταλαβαίνω ότι εμμονές έχεις εσύ και όχι άλλος.

Μέχρι τώρα άκουγα και διάβαζα για τις εταιρείες. Αλλά για τον ενδιάμεσο πρώτη φορά ακούω.

Να σου εξηγήσω ότι ενδιάμεσος είναι ο επαγγελματίας που επαγγέλεται επ αμοιβή προμήθειας

Αλλά ειλικρινά θα σας πω ότι δεν είναι ηθικό να τα ρίχνεις στους ενδιάμεσους (ακα dealers σαν εμενα δηλαδή) όταν δεν σου βγαίνουν οι βαθμοί και να πηγαίνεις σε άλλον (προφανως για να εκμεταλλευτείς την καλύτερη μεγαλύτερη θέση του λόγω όγκου άρα και την δυνατοτητα καλύτερου βαθμού όπως  εσείς διατείνεστε) και μετά να λες ότι αυτος ωφελείται από τα νομισματα των πελατών του. Αυτό δεν το περιμενα.

Γιώργο, σου έχω δείξει και σεβασμό, αλλά και υπογράμμισα την σωστή επαγγελματικότητά σου. Το εάν αναλαμβάνεις υπόλογος των αμερικανών ή των συγκεκριμένων ατόμων/εμπόρων τους οποίους πολύ καλά γνωρίζεις εσύ και όλοι μας, αυτό είναι εντελώς δικό σου θέμα.

Και να μου λες Νίκο ότι και ματάκια έχετε και μυαλό. Χρησιμοποιείστε καλύτερα τοτε.

Γιώργο αυτό έκανα,  όταν σε εσένα έδειχνα και το δέχτηκες ότι είχαν σλαμπάρει πλαστό μου νόμισμα ως κανονικό που εσύ είχες στείλει. Εκτός εάν και των δυο μας τα ματάκια είχαν πάθει. Μαζί συζητούσαμε για τις βαθμολογίες στα νομίσματα. (Την καταπληκτική σου δραχμή σου του 1873 δεν είχαν γράψει ...παπαρούνες; Μαζί τα λέγαμε).

Καλό βράδυ.


Πάντως Γιώργο μου σε παρακαλώ πολύ μην παρεξηγείσαι. Όταν βρίζω τον "αλέξη" (το α μικρό) αφορά τον τσίπρα και όχι τον κάθε αλέξη αυτού του κόσμου. Όταν οι εταιρείες που συνεργάζεσαι αρχίσουν να πιστοποιούν σωστά τα ελληνικά νομίσματα όπως τα αμερικάνικα, θα είμαι ο πρώτος που θα το παραδεχτεί.

Το μόνο που σίγουρα μπορώ να πω είναι ότι μακάρι ΟΛΟΙ να ήταν σαν κι εσένα. Το ότι εσύ αισθάνεσαι αλλά και είσαι ηθικό στοιχείο, δεν σημαίνει ότι είναι όλοι, αλλά και οι εταιρείες γίνονται ηθικές εξαιτίας της όποιας συνεργασίου σου με αυτές. Σε οποιοδήποτε επάγγελμα συμβαίνει, όπως και στο δικό μου.

Καλή σου μέρα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences