Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:14:23 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: αναμνηστικά μετάλλια της Βουλής των Ελλήνων  (Αναγνώστηκε 6481 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« στις: Μάρτιος 21, 2019, 09:20:07 μμ »

αποκομμα ευγενικη χορηγια απο θεμα ροδακα
οποιος θελει ας συμπληρωσει

Το λοιπον για οσους δεν τα γνωριζουν:
12 μεταλια (πληρης σειρα)αναμνηστικων μεταλλιων της Βουλης με διαμετρο 26.5 και βαρος 10γραμαρια εκαστο, για τις εξης επετειους γεγονοτων που δινοντουσαν στο μουσειο της βουλης για περιορισμενο αριθμο επισκεπων

1)Ετος 1998- 200 χρονια γεννησεως Διον Σολωμου -200χρονια απο τον θανατο Ρηγα Φεραιου.2 Μεταλλια

2)2001 :180 χρονια απο την επανασταση του 1821 με τους 4 ηρωες του 21 Κολωκοτρωνη-Καραισκακη-Μαυρογενους-Καναρη
(Θεωρητε το ποιο δυσκολο σετ)αποτελουμενο απο 4 μεταλια

3)2003
Α)90 χρονια απο τους Βαλκανικους πολεμους με τον Ελ Βενιζελο και το θωρηκτο Αβερωφ.2 τεμαχια
Β)90 χρονια απο την ενωση της Κρητης με την Ελλαδα με τον δισκο της Φαιστου και το αλλο με αναπαρασταση απο την μαχη της Κρητης.2 τεμαχια

Και τελευταιο
4)2004
140χρονια απο την ενωση 7νησων με την Ελλαδα που αποικονιζουν το ενα την Ιονιο Ακαδημια και το αλλο τις 7 κομητειες των 7νησων.2 τεμαχια

Ολα σε καταστασεις BU- PL-UNC απιαστα -και σε ωραιες πλαστικες κασετινες.παραθετω φυσικα και καλυτερες φωτο για του λογου το αληθες...Οποιαδηποτε σημαδακια ειναι στις πλαστικες θηκες και οχι στα μεταλια





































Επαναλαμβανω πως ειναι αρκετα δυσκολο σετ να βρεθει και μαλιστα ολοκληρωμενο και το δινουν αρκετα ακριβα τα καταστηματα συλκεκτικων ειδων.

Και ενα tip ....τα ποιο σπανια ηταν αυτα που ειχαν και τις υπογραφες του προεδρου της βουλης το οποιο και επισυναπτω αλλα δεν συμμπεριλαμβανετε φυσικα στην δημοπρασια εννοειτε(για μαθησιακους σκοπους το αναρτω)



« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2019, 09:30:57 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 21, 2019, 09:29:02 μμ »

Προς τον συντονιστή

Καλό θα ήταν να αλλάξει ο τίτλος σε αναμνηστικά μετάλλια της Βουλής των Ελλήνων γιατί περί αυτού πρόκειται
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 21, 2019, 09:30:24 μμ »

εχεις δικιο, να με συγχωρεις, το αλλαζω
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 21, 2019, 09:31:50 μμ »

εμενα αυτη εδω η πληροφορια στην παρουσιαση μου αρεσε κυριως και ειπα να το κρατησουμε

"Και ενα tip ....τα ποιο σπανια ηταν αυτα που ειχαν και τις υπογραφες του προεδρου της βουλης το οποιο και επισυναπτω αλλα δεν συμμπεριλαμβανετε φυσικα στην δημοπρασια εννοειτε(για μαθησιακους σκοπους το αναρτω)"
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2019, 09:32:27 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 21, 2019, 09:33:06 μμ »

Στέλιο, ωραία η σκέψη σου και ένα μεγάλο μπράβο για την έγκριση του Νίκου. Αν θέλεις καρφίτσωσε το, να μην χαθεί στη συνέχεια. Καλορίζικα τα νομίσματα σ' αυτόν που θα κερδίσει αυτή τη δημοπρασία.
Είναι συμπυκνωμένη η ιστορία της χώρας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2019, 09:34:14 μμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 21, 2019, 09:35:23 μμ »

Στέλιο, ωραία η σκέψη σου και ένα μεγάλο μπράβο για την έγκριση του Νίκου. Αν θέλεις καρφίτσωσε το, να μην χαθεί στη συνέχεια.

αυτο ειχα στο μυαλο μου, να ολοκληρωθει απο περιεχομενα και να συμπληρωθει με τετοιες ωραιες πληροφοριες και να το καρφιτσωσουμε μετα
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 21, 2019, 09:42:42 μμ »

Στέλιο, ωραία η σκέψη σου και ένα μεγάλο μπράβο για την έγκριση του Νίκου. Αν θέλεις καρφίτσωσε το, να μην χαθεί στη συνέχεια. Καλορίζικα τα νομίσματα σ' αυτόν που θα κερδίσει αυτή τη δημοπρασία.
Είναι συμπυκνωμένη η ιστορία της χώρας.
Θανασηηη...Χμμμ μοιαζουν με καποια γνωστα νομισματα αλλα ειναι μεταλλια!!!
Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Ευχαριστω πολυ ολο το Στεκι για την τιμη που μου κανατε και ιδιαιτερα τον Στελιο...ελπιζω φυσικα και θα ειναι χαρα μου να μεγαλωσει το αρθρο και απο αλλα μελη.Μακαρι να σας αρεσε.

Tip
απο μεριας μου θα κανω οτι μπορω..... Μεγάλο χαμόγελο  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 21, 2019, 09:45:38 μμ »

...Καλορίζικα τα νομίσματα ...
Θανασηηη...Χμμμ μοιαζουν με καποια γνωστα νομισματα αλλα ειναι μεταλλια!!!

καλα τωρα, πως μου ξεφυγε αυτη η ευκαιρια να του κανω πλακα  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2019, 09:46:16 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 21, 2019, 11:51:39 μμ »

Το θέμα είχε ξανά συζητηθεί και ο φίλος wavelet είχε βάλει  μια ωραία φωτογραφία κασετίνα με τα μετάλλια.
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=36969.msg445941#msg445941
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2019, 11:52:30 μμ από chrisvas » Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
kostis1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 40


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 24, 2019, 10:19:21 μμ »

Καλησπέρα.
Το 1994 εκδόθηκαν από τη Βουλή αναμνηστικά μετάλλια για τα 150 χρόνια συνταγματικού βίου. Απεικονίζουν τον Μακρυγιάννη και τον Καλλέργη. Όπως βλέπω στον παρακάτω σύνδεσμο (σελ.231) ήταν αργυρά και χρυσά. Ξέρει κανείς, αν τα συγκεκριμένα έχουν τυπωθεί και σε κοινό μέταλλο; Επιπλέον, ποιος ήταν ο τρόπος διάθεσής τους;

 https://helios-eie.ekt.gr/EIE/bitstream/10442/4369/1/M01.025.09.pdf
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 07, 2019, 12:05:25 μμ »

Για να συμπληρώσω και εγώ με τη σειρά μου το θέμα, το ασημένιο μετάλλιο του Καλλέργη εμφανίστηκε στη δημοπρασία 131 της Π. Ν. Ε. όπου και πουλήθηκε στα 275 ευρώ!!!

http://www.nomisma.gr/auction/auction.aspx?TypeId=2&AuctionId=131&CategoryId=105

Επίσης στη δημοπρασία 137 της Π. Ν. Ε. είχαμε τα ασημένια του Καλλέργη και του Μακρυγιάννη, τα οποία έμειναν απούλητα στα 400 ευρώ.

http://www.nomisma.gr/auction/auction.aspx?AuctionId=137&CategoryId=105&TypeId=2&pageno=3
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 07, 2019, 01:10:05 μμ »

Υπάρχουν και σε χρυσο της Βουλης. Το νομισματικό μουσειο ετοίμαζε περιοδική έκθεση με τα μετάλλια σε ασημι και χρυσο και μαλλον θα ειχε και αυτα με το κοινο μέταλλο. Δεν ξερω αν ξεκινησε ή αν θα γινει στο μελλον
 Την Τριτη που θα παω, θα ρωτησω.
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 04, 2019, 11:42:46 πμ »

Στέλιο, ωραία η σκέψη σου και ένα μεγάλο μπράβο για την έγκριση του Νίκου. Αν θέλεις καρφίτσωσε το, να μην χαθεί στη συνέχεια. Καλορίζικα τα νομίσματα σ' αυτόν που θα κερδίσει αυτή τη δημοπρασία.
Είναι συμπυκνωμένη η ιστορία της χώρας.


Tip
απο μεριας μου θα κανω οτι μπορω..... Μεγάλο χαμόγελο  Κλείσιμο ματιού

Μιας κ χειμωνιασε κ ως συλλεκτες ψαχνοντας ξεχασμενα πραγματα κ εχοντας κ  ελευθερο χρονο ξεθαβεις πραγματα,για να ολοκληρωθει το αρθρο κ να τηρησω κ τον λογο μου παρουσιαζω και τους φακελους με τους οποιους τα εδιναν ...Η επισημη σειρα και οι απλες...ετσι πιστευω πως
με αφορμη απο μια δημοπρασια μου ολοκληρωθηκε για να το μελετανε μελη στο μελλον....
Την καλημερα μου σε ολους.....

Υγ και τιπ....

Υπηρχαν και αλλα επισημα....αυτα στις κασετινες τις μπλε με το εθνοσημο και το χρυσο λογοτυπο εσωτερικα της ΤτΕ....Μιας και υποθηκε παραπανω σε αυτες ηταν τα ασημενια και τα χρυσα..... Κλείσιμο ματιού
Αντι για πιστοποιητικο ηταν  η καρτα του προεδρου της Βουλης που φενονται κ εδω....

post a picture online

Στο επανειδην.... Χαμόγελο Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences