Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:01:19 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πως μπορει να πουληθη ενας μετεωριτης στην Ελλαδα?  (Αναγνώστηκε 8779 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« στις: Μάρτιος 05, 2019, 11:15:55 μμ »

αρχικό θέμα από Magus - τροποποίηση από dsp
όπου βλέπετε "..." σημαίνει υπήρχε κάτι γραμμένο εκτός θέματος του τίτλου

... Το ερωτημα ειναι αυτη τη στιγμη σε οιονδηποτε διαβαζει αυτα εαν γνωριζει που μπορω να ... πουλησω ... μετεωριτη.Δεκτες ολες οι συμβουλες. ...


Υπάρχει τρομερό ενδιαφέρον για μετεωρίτες (πετρώματα) ειδικά από συλλέκτες του είδους.

Δεν γνωρίζω τα κριτήριά τους, αλλά σε συνδυασμό με το μέγεθος μπορεί να φτάσει πολλά χιλιάρικα.

Συνήθως η Heritage κάνει δημοπρασίες πετρωμάτων και μετεωριτών.

Εδώ μπορείς να πάρεις ιδέα.

https://fineart.ha.com/c/search-results.zx?N=50+793+794+792+2088+4294946097&Ntk=SI_Titles&Nty=1&Ntt=meteorite&ic4=KeywordSearch-A-K-071316  

Κι εδώ τιμές με πάνω από 100.000$ στον ίδιο οίκο

https://fineart.ha.com/c/search-results.zx?N=790+231+50&Nty=1&Ntt=meteorite&ic10=ArchiveTab-071515


Υπάρχει Έλληνας στην Heritage.

Νίκος Μαθιουδάκης

nicholasm@ha.com

Καλή τύχη


Δείτε και τα παρακάτω links που ενδεχομένως να βοηθήσουν την συζήτηση (τα βρήκα τυχαία κατόπιν αναζήτησης μετά το post του φίλου Magus που μου κέντρισε το ενδιαφέρον):

1) http://meteorites.gr/?page_id=304

2) https://doryforos.gr/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B5%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%AE-%CF%80%CE%AD%CF%84%CF%81%CE%B1-%CF%80%CF%8E%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7/

Συμπερασματικά για το θέμα της πώλησης / εκτίμησης κλπ θα μπορούσε να γίνει επικοινωνία με τον κ.Τάκη Θεοδοσίου ή τον καθηγητή Γιάννη Μπαζιώτη.


Ευχαριστω πολυ τον φιλο Geocollector για τα πολυ χρησιμα link που εδωσε οσον αφορα τον καθηγητη Ιωαννη Μπαζιωτη.Δεν εχω αναγκη πιστοποιησεως εγγραφου ... διοτι ξερω πολυ καλα τι ειναι αλλα το θεμα ειναι να ξερουν και οι αλλοι("η γυναικα του καισαρα δεν αρκει να ειναι τιμια αλλα να φαινεται κι ολας οτι ειναι τιμια").Θα ελθω σιγουρα σε επαφη μαζι του και θα δω τι θα κανω στην συνεχεια.Οσον αφορα το πρωτο link μου φαινεται αρκετα υποπτο και αν δεν κανω λαθος μυριζει λαμογιά.


Καλησπέρα, μου φαίνεται αρκετά σοβαρό και το πρώτο site που σου έστειλα. Δες το βίντεο στο οποίο δίνει συνέντευξη ο ερευνητής Τάκης Θεοδοσίου: https://m.youtube.com/watch?v=slIv_1r8U6Q

Νομίζω πως θα πρέπει να μιλήσεις και με τους δυο. Υπάρχουν στοιχεία τους στα προηγούμενα links.

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Μετεωρίτης στην Ελλάδα, εξ όσων αντιλήφθηκα και μιλάμε για κομμάτι, δεν υπάρχει.

...

Δεν λέω ότι είναι τεράστιας αξίας λόγω μεγέθους, αλλά τίποτα δεν αποκλείεται.

Εγώ θα επέμενα να έρθει σε επαφή με τον οίκο δημοπρασιών HERITAGE  γιατί σε καμμιά περίπτωση δεν θα τον ξεγελάσουν. Επιπλέον, θα τον βοηθήσουν στην αξιολόγηση του πετρώματος.

...





« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2019, 11:49:04 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 05, 2019, 11:20:42 μμ »

...
Επίσης λογικό μου φαίνεται να είναι επιφυλακτικός γιατί αν όσα λέει αληθεύουν ο καθένας μπορεί να τον πλησιάσει εκ του πονηρού.
Εγώ στην θέση του θα έστελνα ένα mail στο Heritage εξηγώντας την κατάσταση και ζητώντας καθοδήγηση. Αν απαγορεύεται να πουληθεί έξω σίγουρα θα το επισημάνουν. Αν όχι, είναι οι πλέον κατάλληλοι για να αναλάβουν την διαδικασία πώλησης και είναι Έλληνας ο managing director οπότε θα μπορεί άνετα να συνεννοηθεί.
...

...Πρωτον θα ηθελα να δηλωσω οτι η προθεση μου γενομενος μελος αυτου εδω του σαιτ ηταν  να συλλεξω πληροφοριες οσον αφορα την δυνατοτητα πωλησης ... στον Ελληνικο χωρο ο οποιος αν και υπαρχει κριση ειναι προτιμοτερος απο τον αμερικανικο οπου επικρατει καθε ειδους λαμογιά και απατη οσον αφορα το θεμα αυτο. ... Πολυ το κρατησα βλεπω αλλα ας ακουσετε μερικα απο μενα διοτι πολυ συντομα θα με χασετε.Θα ηθελα να ευχαριστησω τα μελη ukobke.geocollector και Noobcollector για τις πραγματι ανεκτιμητες πληροφοριες και συμβουλες που μου εδωσαν(αλλωστε και γι αυτο το λογο ηρθα εδω και οχι να τον πουλησω σε μελος που και απαγορευεται αλλα και πολυ χλωμο φαινεται).Ο σκοπος επετευχθη.Θα ηθελα να ευχαριστησω τα μελη για την φιλοξενια ...

Η γνώμη μου είναι η εξής. Εαν νομίζω ότι έχω έναν μετεωρίτη και θέλω να τον πουλήσω ακριβά, τότε είναι λογικό ότι θα πρέπει να έχει χαρτιά πιστοποίησης. Αν όχι, τότε κανείς δεν θα μου δώσει ας πούμε πάνω από 100 ευρώ.

Επίσης εαν έχεις παιδιά ή εγγόνια, θα ήταν μια πολύ καλή ιδέα γι' αυτά να ξεκινήσουν ένα ωραίο χόμπι ή ακόμα και να φτιάξουν την πρώτη ομάδα εξερεύνησης στην Ελλάδα. Προσωπικά θα μου έδινε πιό μεγάλη χαρά από ας πούμε 5000 ευρώ στο λογ/σμό μου τα οποία θα εξαηλώνονταν εν ριπή οφθαλμού.


Εγώ βρήκα κάποια λίθινα ενετικά βλήματα του 14 αιώνα τα οποία είναι προς πιστοποίηση από την αρχαιολογία. Επιτρέπεται να πουληθούν, αλλά αν ήθελα να τα πουλήσω χωρίς χαρτιά ποιός θα αγόραζε μια απλή πέτρα. Θα μπορούσαν να ήταν από ποταμίσιες πέτρες μέχρι και απολιθωμένα πορτοκάλια.


... Ο σκοπος μου ηταν να συλλεξω πληροφοριες για το πως μπορω να τον πουλησω εκτος αυτου του σαιτ γενικα. Τα ατομα που ειναι μελη εδω ξερουν που και πως θα βρουν πληροφοριες για να με βοηθησουν οπως και εγινε με μεγαλη επιτυχια και προκειται να προβω σε αξιοποιηση αυτων απο σημερα κι ολας. ... Πραγμα το οποιο  πετυχα και νομιζω οτι η αποστολη μου τελειωσε εδω διοτι συνελλεξα αυτα που ηθελα και με το παραπανω και προκειται να τα αξιοποιησω.Φυσικα δεν ηλθα εδω για εκτιμηση  ...

Αν ήμουν στη θέση σου θα ζητούσα πιστοποίηση. Επισυνάπτω μια φωτο με βότσαλα θαλάσσης.




Αν ήμουν στη θέση σου θα ζητούσα πιστοποίηση. Επισυνάπτω μια φωτο με βότσαλα θαλάσσης.

Μάλλον κινέζικοι μετεωρίτες είναι, όχι βότσαλα...

Τι κάνουμε ρε παιδιά; μια βοήθεια ζήτησε ο άνθρωπος...


« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2019, 11:34:48 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 05, 2019, 11:46:16 μμ »

Συντονιστής: Το συγκεκριμενο θεμα με εχει προβληματισει πολυ. Εκανα οτι καλυτερο μπορουσα να χωρισω ό,τι ειχε να κανει με το ερωτημα του Magus εδω. Οποιος έχει πρόβλημα οτι τον "φιμωσα" σε κατι που ειχε να κανει με τον τιτλο του θεματος ας μου στειλει π.μ. Ο ιδιος ο magus ειπε πως δεν ζηταει εκτιμηση, αρα δεν ανοιγω αλλο θεμα με τα υπολοιπα. Προσπαθω ταυτοχρονα να ειμαι τυπικος, ευγενικος και να δειχνω καταννοηση στις ιδιαιτεροτητες των αλλων, αλλα δυστυχως δεν υπαρχει παντα μια καλη λυση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2019, 11:58:56 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 06, 2019, 03:15:35 πμ »

Τι τραβάτε κι εσείς οι συντονιστές..  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 06, 2019, 08:31:30 πμ »

Συντονιστής: Το συγκεκριμενο θεμα με εχει προβληματισει πολυ. Εκανα οτι καλυτερο μπορουσα να χωρισω ό,τι ειχε να κανει με το ερωτημα του Magus εδω. Οποιος έχει πρόβλημα οτι τον "φιμωσα" σε κατι που ειχε να κανει με τον τιτλο του θεματος ας μου στειλει π.μ. Ο ιδιος ο magus ειπε πως δεν ζηταει εκτιμηση, αρα δεν ανοιγω αλλο θεμα με τα υπολοιπα. Προσπαθω ταυτοχρονα να ειμαι τυπικος, ευγενικος και να δειχνω καταννοηση στις ιδιαιτεροτητες των αλλων, αλλα δυστυχως δεν υπαρχει παντα μια καλη λυση.

Καλημέρα,

Όσο αφορά τα καθήκοντά σου και το τρόπο που λειτούργησες, προσωπικά πιστεύω ότι ήσουν και είσαι άψογος, περιλαμβανομένου και του συγκεκριμένου θέματος. Το εννοώ.

Κανένας δεν κατηγόρησε κανένα στο συγκεκριμένο και θεωρώ ότι είχαμε μια ανθρώπινη συζήτηση.

Καμμιά φορά χρειάζεται να διαβάζουμε και πέρα από τις γραμμές. Αυτό, αφορά όλους μας χωρίς να εξαιρώ τον εαυτό μου. Ο νέος φίλος μας, πιστεύω ότι κράτησε αρκετά θετικά στην επαφή του εδω και εάν πιστεύει ότι διαθέτει κάποια γνώση να προσφέρει στο forum, ελπίζουμε να μας την δώσει.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 06, 2019, 11:29:29 μμ »

θέμα με το παράπονο του Magus εδω:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=43391.0
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 07, 2019, 12:11:44 πμ »

Σε κάθε περίπτωση, οι μετεωρίτες αποτελούν έναν.. ουρανοκατέβατο μπελά. Ο συγκεκριμένος προσγειώθηκε στο στέκι, στοχεύοντας το.. κεφάλι του αγαπητού «dsp».

Ο φίλτατος συντονιστής άντεξε σθεναρά την πρόσκρουση και απεδείχθει.. σιδηροκέφαλος! Εύγε!

Όσον αφορά το εν λόγω αντικείμενο, μακάρι να πιστοποιηθεί η εξωγήινη προέλευσή του, ώστε να μην περιφέρεται αβάπτιστο, αναζητώντας -εις μάτην- παράτολμους αγοραστές.

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences