Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:54:30 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Απολιθωμενο ξυλο?  (Αναγνώστηκε 11657 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
daphnech
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 04, 2019, 10:08:31 μμ »

Καλησπερα.ειμαι καινουρια στο φορουμ και φυσικα εκανα γκαφα.δευτερη φορα που δημιουργω το ιδιο θεμα σε αλλη κατηγορια,αν καταγερω να βρω πως διαγραφεται θα το κανω..συγνωμη προκαταβολικα.εχω στη κατοχη μου ενα κομματι το οποιο πιστευω οτι ειναι απολιθωμενο ξυλο.θα ηθελα αν γνωριζει καποιος πληροφοριες η πως να βρω η ιδια..ευχαριστω..
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2019, 12:51:17 πμ από dsp » Καταγράφηκε
daphnech
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 04, 2019, 10:12:35 μμ »

.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2019, 12:51:29 πμ από dsp » Καταγράφηκε
daphnech
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 04, 2019, 10:48:02 μμ »

Ειναι 30εκατοστα στο υψος.ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2019, 12:51:37 πμ από dsp » Καταγράφηκε
daphnech
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 04, 2019, 10:48:47 μμ »

2
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2019, 12:51:46 πμ από dsp » Καταγράφηκε
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 05, 2019, 12:18:59 πμ »

Καλώς ήλθες, τι πληροφορίες ψάχνεις;
Καταγράφηκε

daphnech
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 05, 2019, 09:05:00 πμ »

Καλημερα,ευχαριστω πολυ για την απαντηση..πως θα μποροθσα να μαθω αν ειναι απολιθωμενο ξυλο, το ξύλο ειναι και αν ειναι φυσικα ισως ποσο χρονων ειναι και αν εχει καποια αξια..
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2019, 12:52:41 πμ από dsp » Καταγράφηκε
daphnech
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 07, 2019, 12:29:57 πμ »

σε ευχαριστω για τον χρονο σου και για την βοηθεια σου...ναι θα ηθελα αν σου ειναι ευκολο να αλλαξεις το θεμα.. επισης θα ηθελα να μαθω τι ειναι και αν ειναι καποιου ειδους πετρωματος η οποιες αλλες πληροφοριες.μπορω να ανεβασω κι αλλες φωτος..ξανα ευχαριστω.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 07, 2019, 12:49:37 πμ »

προτεινω να απευθυνθεις σε πανεπιστημιο ή ινστιτουτο
ψαξε τπτ γεωλογικο, αν μπορουν να κανουν αναλυση, να κοψουν και μια φετα και μετα μπορει να χρειαστει να πας και σε τπτ δεντρολογικο, αναλογα με το τι θα βρουν
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2019, 12:49:46 πμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 07, 2019, 01:33:22 πμ »

βασικα να στο περιγραψω λιγο

αμα το κοψεις και εχει δακτυλιους σημαινει οτι ηταν φυλλοβολο
μετα πρεπει να αποδειξεις οτι ειναι απολιθωμενο (αναλυση) και ποτε (αναλυση ή/και δεντρολογικη εκτιμηση ή/και βιολογικη εκτιμηση). σημειωτεον οτι μπορει καποιος να απολιθωσει και μια ελια που καθεται στον κηπο του στα γρηγορα.
αμα δεν εχει δακτυλιους, μπορει και να ειναι αειθαλες, οποτε παλι πας για αναλυση.
προφανως οσο πιο παλιο μεγαλυτερη αξια, και αν ειναι αγνωστο ή περιεχει κατι αγνωστο ή παλιο μεγαλυτερη αξια
αλλος παραγοντας που ανεβαζει την αξια ειναι το μεγεθος, που δεν το χεις, το ποσο ολοκληρωμενο ειναι και αμα εχει ωραια χρωματακια απο μεσα

την αναλυση μπορεις να την πληρωσεις και να γινει, αμα πας για το τζαμπα θα πρεπει να το κυνηγησεις και να παρακαλεσεις γτ τα λεφτα ή θα φυγουν απο το μπατζετ τους ή απο την τσεπη τους ή απο τον χρονο καποιου υπαλληλου εργαστηριου ή ακομα πιο πιθανο απο καποιον φοιτητη. Το ποιους εμπιστευομαστε ειναι μεγαλη ιστορια, αλλα επειδη θα ειναι συνδυαστικο το κυνηγι σου, πονταρουμε οτι αλληλοεπικαλυπτονται οι αποκλισεις και το ενα "περιοριζει" το λαθος του αλλου.

στην τυχη ενα σάιτ με τιμες https://www.fossilera.com/fossils-for-sale/petrified-wood
οπως καταλαβαινεις το δικο σου δεν "βγαζει" σκαμπο  Σαρκασμός Σαρκασμός, οποτε απο τις τιμες βλεπεις οτι ακομα και αν ειναι απολιθωμενο ξυλο δεν θα βγαλεις τις βενζινες σου. Αρα πονταρεις μονο στην πιθανοτητα να εχει μεσα τα πιο ομορφα χρωματα που εχουν βρεθει ποτε ή τα απομειναρια ενος οργανισμου. Αμα αυτος οργανισμος υπαρχει θα ειναι πιο ευκολη η αναγνωριση, αμα δεν τον ξερουμε θα ειχε πιο μεγαλη αξια αλλα καλη τυχη στην αναγνωριση.

Ας παρουμε λοιπον την τελευταια περιπτωση, οτι εσυ θες να πονταρεις τον χρονο σου και τα λεφτα σου μηπως σου αποφερει παραπανω λεφτα. Εγω μαλλον θα σου προτεινα να πας στο σιδηρουργειο της γειτονιας σου, να σου κοψουνε μια φετα, μικρη για να μην το κοντυνεις αλλα οχι και γλυψιμο, να δεις τι εχει μεσα και αμα εχει κυκλους ή περιεργους σχηματισμους ή αμα δεν δεις τπτ αλλα και παλι το πιστευεις να στειλεις φωτο σε πανεπιστημια εδω και εξω, ξεκινωντας απο διδακτορικους και ανεβαινοντας και θα ξαφνιαστεις ποσοι θα σου απαντησουν. Αμα φοβασαι οτι θα το "χαλασεις" παρε τα τηλεφωνα με τη σειρα, δες ποιος μπορει να σε εξυπηρετησει για αναλυση και βαλε βενζινη να πας (και θα στο "χαλασει" αυτος). Το μή καταστροφικο ειναι να πας για εκτιμηση σε καποιον που ασχολειται με φυτα, αλλα και παλι καποια στιγμη κι αυτος θα σου πει να κοψει φετα να δει τι εχει μεσα. Μπορει να σου κατσει και ο συνδυασμος να βρεις καποιον εξω και να σου ζητησει φετα, αυτος ο συνδυασμος παιζει να ειναι ο καλυτερος, και δεν θα κουραστεις και μαλλον πιο φθηνα θα σου βγει.

Αυτα. Κατα τ αλλα ειμαι ασχετος με το αντικειμενο. Σου ειπα τι προτεινω να κανεις ή τι θα εκανα εγω αμα δεν ηθελα να ξοδεψω λεφτα και το πιστευα.

Αμα με ρωτουσες τι θα εκανα εγω αμα το βρισκα στην αποθηκη μου, θα το κοβα να δω πως κοβεται και τι εχει μεσα. (καλα, πρωτα θα ρωτουσα "τι κανει αυτο εδω στην αποθηκη μου"  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη )

Η πιθανοτητα να πιασει τοπο η επενδυση για μενα ειναι τοσο μικρη (ειδικα μετα απο την εκτιμηση που σου ανεφερα πριν) σε σχεση με το χασιμο του χρονου μου και το πιθανο κερδος, που οπως ελεγε και η ναομι καμπελ "δεν θα σηκωνομουνα απο το κρεβατι μου". Εσυ αμα το πιστευεις κυνηγα το γτ "κι αν σου κατσει" που λεει και ο τζοκερ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2019, 01:44:14 πμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 07, 2019, 08:31:54 πμ »

Εγώ θα πρότεινα να μην το πας πουθενά (μιλάω σοβαρά).

Στην περίπτωση που είναι από το απολιθωμένο δάσος της Λέσβου, ούτε ψύλλος στον κόρφο μας, εκτός εάν είσαι σίγουρος ότι δεν προέρχεται από εκεί.
 
Καταγράφηκε
daphnech
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 07, 2019, 09:34:42 πμ »

καλημερα.δεν ειμαι σιγουρη απο που προέρχεται..επισης το εχω στη κατοχη μου τουλαχιστον 35 χρονια,ηταν κλειστο στην αποθηκη και το βρηκα σε μια ανασκαφη...καποιος στην οικογενεια μου ειπε πως ειναι απολιθωμενο ξυλο χωρις να ειναι φυσικα σιγουρο.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 07, 2019, 09:53:31 πμ »

Αμα με ρωτουσες τι θα εκανα εγω αμα το βρισκα στην αποθηκη μου, θα το κοβα να δω πως κοβεται και τι εχει μεσα. (καλα, πρωτα θα ρωτουσα "τι κανει αυτο εδω στην αποθηκη μου"  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη )

καλημερα.δεν ειμαι σιγουρη απο που προέρχεται..επισης το εχω στη κατοχη μου τουλαχιστον 35 χρονια,ηταν κλειστο στην αποθηκη και το βρηκα σε μια ανασκαφη...καποιος στην οικογενεια μου ειπε πως ειναι απολιθωμενο ξυλο χωρις να ειναι φυσικα σιγουρο.

βρε πως τα πετυχαινω  Στριφογύρισμα ματιών

ε οπότε, αμα το βρηκες εσυ, θα ξερεις που το βρηκες και τι αλλο ειχε μεσα
αμα δεν ξερεις τι αλλο βρηκες διπλα του, τοτε μαλλον κακως εσκαβες
τριτη περιπτωση να λες ανασκαφη, αλλα να εννοεις κατι αλλο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2019, 10:02:32 πμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
daphnech
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 07, 2019, 10:00:52 πμ »

χαχ  Μεγάλο χαμόγελο ισχυει...πως αλλιως θα βρισκοταν στα χερια μου κατι τετοιο εν ετη 2019...δεν ειμαι συλλεκτης αλλα μεσω "της αποθηκης" κατεληξα να εχω στα χερια μου απο κομικς-νομισματα-γραμματοσημα μεχρι μινι μπουκαλια αλκοολ..θα δημιουργησω αναλογα θεματα ,με την βοηθεια φυσικα του διαχειριστη σΑν ασχετη που ειμαι για περαιτερω βοηθεια σε ολα...ευχαριστω παααρα πολυ.
Καταγράφηκε
evan
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 68

The early bird catches the worm


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 18, 2019, 08:16:26 μμ »

Κατ' αρχήν έχεις βάλει φωτογραφίες από 2 διαφορετικά κομμάτια. Το μικρότερο στο χαλί στις 2 πρώτες μοιάζει περισσότερο για απολιθωμένο ξύλο από το πιό επιμήκες στις άλλες 2. Αν και δείχνει να έχει κάποιες οξειδώσεις. Και τα 2 όμως μπορεί να είναι κάποιο μεταμορφωμένο κομμάτι-σχιστόλιθος το οποίο παρουσιάζει κάποιες φορές ομοιότητες με ξύλο. Αυτό θα ήταν εύκολο για κάποιο γεωλόγο όπως εγώ να στο πεί από κοντά (τζάμπα). Πάντως μην περιμένεις αξίες από αυτά. Τα εκατομμύρια χρόνια ενός απολιθώματος δεν μεταφράζονται σε λεφτά. Κάποιοι νομίζουν ότι επειδή η απολίθωση είναι σχετικά σπάνια στην φύση παίρνοντας κομμάτια από κάτι απολιθωμένο θα έχουν και αξία. Το καλύτερο είναι να μείνουν στη θέση τους για να τα βλέπουν και οι επόμενες γενιές όπως το πολύ καλό γεωπάρκο με τα απολιθωμένους κορμούς στο Σίγρι στην Λέσβο. Εν κατακλείδι, αν και οι φωτογραφίες σου δεν είναι καθοριστικές, μοιάζουν να μην είναι απολιθωμένα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences