Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 07:56:31 μμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 ΛΕΠΤΑ 1831!  (Αναγνώστηκε 38911 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Ιούλιος 13, 2011, 10:34:20 μμ »

Το κερμα δεν ειναι καθαρισμενο...πιστευω οτι σλαμπαρεται

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Ιούλιος 14, 2011, 12:52:49 μμ »

Ε δεν το λες και καθαρισμενο ρε Γιώργο!  Τώρα αν έχει καθαριστεί πριν από 180 χρόνια τι μας νοιάζει?
Καταγράφηκε

Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Ιούλιος 14, 2011, 11:42:10 μμ »

ρε συ γιωργη θα μας τρελανεις? αυτη η πλευρα με τοση βρωμια που εχει αναμεσα στα γραματα σου φαινεται να εχει καθαριστει?  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
theobyron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 45


Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Ιανουάριος 12, 2012, 11:29:38 μμ »

Καλησπερα σε όλους.
Εκλεισε προσφατα ένα δεκάλεπτο του 1831 στο ebay:
http://www.ebay.com/itm/120838879042?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649
To δεκάλεπτο εάν δεν κάνω λάθος είναι ποικιλίας 418L.h και σε κατάσταση μάλον VF.
Βλέπεται κατι διαφορετικό που να δικαιολογει την υψηλή τιμή των $670 ή είναι απλά σύμπτωση δύο αγοραστών που το ήθελαν πολύ?
Θα ήθελα την αποψή σας
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Ιανουάριος 13, 2012, 01:14:36 μμ »

προσωπικη αποψη,καμμια δεκαρα του 31,σε αυτην την κατασταση,δεν δικαιολογει τοσα χρηματα.ισως? η δυσκολια ευρεσεως?εγω το τοποθετω στο VF,Αλλα με μεγαλη επιεικια.τωρα,ο καθενας μας,πρατει,οπως νομιζει,ειδικα στους καποδιστριες!!!χαιρετω,γιαννηςτ
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Ιανουάριος 13, 2012, 01:33:26 μμ »

Γιαννη γιατι σχολιαζεις την την τιμη κλεισιματος?
Οταν το εκανε ο Γιωργος πεσατε να τον φατε.Εδω αλλα μας ελεγες  http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=362.75

Αν δεν ξερεις την απαντηση γιατι εκλεισε ψηλα,εγω την ξερω!!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Ιανουάριος 13, 2012, 02:09:23 μμ »

οχι φιλε νικο,δεν ξερω τον λογο,ισως φταιει,οτι δεν εχω ασχοληθει, τοσο πολυ με τις ποκιλιες,του φιλου αμερικανου.αλλα αν ειδες,αναφερω,οτι στον καποδιστρια ειδικα,κανεις δεν ξερει τον λογο,που καποιος,προσφερει,για υποτιθετε ευκολη ημερομηνια,σχεδον 500 ευρω,σε χαμηλη κατασταση.αφου,οπως λες,υπαρχει,και λογος,δεν εχω και εγω προβλημα, να σε αμφισβητησω?σε τετοια νομισματα, πρεπει να δειχνουμε ανοχη,αν ηταν γεωργιος,η οθωνας,σιγουρα,ολοι μας ξερουμε τις αξιες σε καταστασεις,με ανοχη 50-100 ευρω, πανω- κατω.φερειπιν,το φθινωπορο αγορασα,δεκαρα του 31,AU,220 ευρω,πολυ ομορφη.σιγουρα αν ηταν δυσκολη? ποκιλια μπορει να ηθελα και χιλιαρικο,η παραπανω,αν και πιστεψε με δεν την εχω ακομη, ταυτοποιηση.εγω σχολιασα, την κατασταση,και οχι την τιμη,που σιγουρα αν ειναι σπανια ποικιλια,αξιζει τα λεφτα της.δεν εκρινα σκοπιμα,ουτε ντε φακτο,αν ειδες εχω βαλει και ενα,ισως!!!σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Ιανουάριος 13, 2012, 09:50:14 μμ »

Και ομως η δεκαρα που μας εδειξε ο theobyron ΑΞΙΖΕ τα λεφτα που εκλεισε!!
Απεναντιας ομως στο αλλο ποστ που σας εδειξε ο Νικος το νομισμα δεν αξιζε πανω απο 130 δολλαρια!!
Αναρωστιεστε το γιατι?
Ας φανταστουμε τον Καποδιστρια σαν τα αυτοκινητα μιας εταιριας.
Αλλη τιμη εχει μια μερσεντες Α140 καινουριο , αλλη τιμη εχει μεταχειρισμενο.
Αλλη τιμη εχει μια SLK350  καινουρια αλλη μια μεταχειρισμενη!!
Aναλογα λοιπον το νομισμα (μοντελο) εχουμε και την αναλογη τιμη!!
Και τα μοντελα στον Καποδιστρια τα λεμε ποικιλιες , και οταν η ποικιλια ειναι δυσκολη πληρωντε , οταν ειναι ευκολη δεν πληρωνετε!!
Το νομισμα προχτες ηταν τοσο κοινο οσο μια 140!!
Το νομισμα χτες ηταν οπως η  SLK350  !!
Οσοι καταλαβαν , καταλαβαν , , , ,
Φιλε theobyron και εγω οταν ειχα πρωτοδει αυτη την ποικιλια νομιζω οτι ειχα κανει το ιδιο λαθος , την νομισα 418 , ο Νικος ομως μου εμαθε πως να την ξεχωριζω και απο τοτε που αγορασα την δικια μου δεν ξαναειδα αυτη την ποικιλια μεχρι σημερα!!
Δες την δικη μου εδω και θα καταλαβεις περισοτερα  Κλείσιμο ματιού http://www.emarket.gr/item-34546388-e-1831%20-%2010%20-%20%CE%9B%CE%B5%CF%80%CF%84%CE%B1%20441%20L.t
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Ιανουάριος 13, 2012, 10:01:28 μμ »

Γιαυτο φιλε μου Γιαννη λεμε ΠΡΩΤΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΧΤΥΠΑΜΕ , ΠΡΩΤΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΙΛΑΜΕ !!
Εμενα με συμφερει σαν Γιωργο απο την μια πλευρα αυτα τα τρια ατομα που μπηκαν τωρα στον Καποδιστρια να χωνουν χρημα ασυστολα να ξεπαραδιαστουν γρηγορα και οταν βγουν καλα νομισματα να μην εχουν μια στην τσεπη να αγορασουν!!
Το σεναριο ειναι παλιο δεν ειναι τωρινο , θυμαμε χρηστη που αγοραζε Καποδιστριες ασυστολα διχως να λογαριαζει και οταν βγηκε να πουληση δεν επιασε τα μισα!!
Η ζωη ειναι κυκλος και επαναλαμβανετε!!
Οταν μιλαω τα λεω για το καλο ολων μας!!
Οσοι δεν καταλαβαινουν ριχνουν 665 δολλαριακια για ενα μονολεπτο του 31 που δεν αξιζε πανω απο 400!!
Βλεπε αυτο που εκλεισε σημερα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Ιανουάριος 13, 2012, 10:46:11 μμ »

παλι, δεν καταλαβες τι ενοουσα? με την τιμη!!!σιγουρα,για να δωσω 650$,πρεπει να ξερω γιατι?απλως,επειδη δεν μου πολυαρεσε η κατασταση,μου φανηκε λιγο υπερβολη!!!λες να δινω λεφτα στον αερα,η να αγοραζω κατι,που δεν το ξερω?γιαυτο, αν διαβασες εγραψα,οτι δεν ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΙΡΑ,στο βιβλιο του φιλου αμερικανου,απο καποδιστριες εχω,απο τις βασικες ποικιλιες, συν καμμια 20αρια διαφορες,οπως το κοτοπουλακι, που πηρα απο την πνε, στη τελευταια δημοπρασια,και την πενταρα του 28, την κοινη.δεν ειμαι φανατικος,στους καποδιστριες,αλλα οταν θελω,μπορω,να μαθω,και το ξερεις,αν καποιο,ειναι δυσκολο.γιαυτο,εγραψα για την κατασταση μονο!!! και με ισως?δεν ειμουν ΑΠΟΛΥΤΟΣ,με το να πω οτι μου φανηκε μεγαλο το ποσο.σιγουρα οποιος εχει τα γενεια,εχει και τα κτενια.για να αγορασω κατι,πρεπει να μου αρεσει,οχι μονο να ειναι σπανιο!!σε χαιρετω,ο φιλος σου, γιαννης.
Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Ιανουάριος 13, 2012, 10:53:35 μμ »

γιωργο δεν αξιζε οπως γραφεις πανω απο 400$ αλλα το χτυπησες μεχρι 588$ απο οτι βλεπω !!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Ιανουάριος 13, 2012, 11:06:14 μμ »

Γιωργο η τιμη του νομισματος προκυπτει βαση καποιων παραγοντων.
Τα πιο "κυρια" ειναι σπανιοτητα+κατασταση στα οποια μπορουμε να σχολιασουμε και να κριτικαρουμε ανετα γιατι μπορουμε να τα αποδειξουμε(ξερουμε σπανιοτητα+βλεπουμε την κατασταση με τα ματια μας)
Οταν σε μια δημοπρασια καποιος δεν γνωριζει ενα απο τα δυο και περναει σε  δευτερευον παραγοντες, παρασυρετε και χτυπαει στα τυφλα και αν του βγει!
Αλλα οταν μπουν καποιοι που τα γνωριζουν αυτα θα γινει πιο ωριμο το χτυπημα.
Εκει την διαφορα θα την κανει αποκλειστικα η επιθυμια  του καθενος να το αποκτησει(Αυτο μονο δεν υπολογιζεται ομως και αυτο εχει καποια "λογικα"ορια) σε συνεργασια με το πορτοφολι του!
Παντως το συγκεκριμενο της δημοπρασιας για"μενα" ξεφυγε πολυ παραπανω απ'οσο αξιζε.
Οσον αφορα την σπανιοτητα ειναι απλως Rare
Οσον αφορα την κατασταση Good fine
Υποψιν αυτα ειναι προσωπικες αποψεις και δεν το παιζω δασκαλος,
απλως θελω να ειμαι αριστος μαθητης Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Ιανουάριος 13, 2012, 11:10:21 μμ »

νικο ποια ποικιλια ηταν ? απλα για να τσεκαρω λιγο τον ευατο μου  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Ιανουάριος 13, 2012, 11:16:38 μμ »

Η 441-L.t
Την δικια μου 441 την αγορασα 1 χρονο πριν την ανακαλυψει ο Chase!!! Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
theobyron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 45


Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 12:36:10 μμ »

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Πράγματι λοιπόν η ποικιλία δεν ήταν αυτή που είχα αρχικά καταλάβεί και άρα υπάρχει εξήγηση.
Καλημέρα σε όλους
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences