Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 11:25:32 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 ΛΕΠΤΑ 1831!  (Αναγνώστηκε 38832 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Ιούλιος 25, 2010, 08:27:07 μμ »

Πολλοι συλλεκτες (αναμεσα τους και εγω) λεμε οτι το δεκαλεπτο του 1831 ειναι το ποιο κοινό να βρεθει και σε καταστασεις f/vf δεν αξιζει πανω απο 60-80 ευρω!!
Εναι ομως ετσι??
>Για δειτε εδω http://cgi.ebay.com/thodosis-GREECE-10-LEPTA-1831-KAPODISTRIAS-VF-/360282236803?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item53e27ea783
Σε αυτην την δημοπρασια που εκλεισε σημερα το νομισμα αυτο ειχε κατι το διαφορετικο......
Καταρχην συγχαρητηρια στον νεο του κατοχο (πηγε σε πολυ καλα χερια) και αυτο που θα σας πω ειναι οτι ο δευτερος <μπιτερ> ηταν ο γνωστος σε ολους τους Καποδοστριακιδες , ο Πητερ εξ Αμερικης ο οποιος εξεδωσε και το τελευταιο βιβλιο που κυκλοφορει για τα Νομισματα του Καποδιστρια!!
Το βιβλιο αυτο δυστυχως δεν το εχω ακομη στα χερια μου κοιταω ομω να το αποκτησω συντομα....
Καποιο μελος του φορουμ που ξερω οτι εχει το βιβλιο στα χερια του ας μας εξηγησει τις διαφορες που εχει αυτο το συγκεκριμενο δεκαλεπτο σε σχεση με τα υπολοιπα και εκανε δυο δυνατους μπιτερ-συλλεκτες να δωσουν αυτο το ποσόν !! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 17, 2010, 09:00:57 μμ »

Καποιο μελος της σελιδας μας κερδισε σημερα αυτην την δημοπρασια http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=140439000994&ssPageName=STRK:MEBIDX:IT&autorefresh=true
Εμεις εδω οικογενιες δεν θιγουμε, ονοματα δεν λεμε, Γιαννη καλοριζικο
και αν θελεις πες μας γιατι το τραβηξες τοσο ψηλα!!
Προσωπικα ενω το νομισμα ειναι πολυ ομορφο, εχει γλυκο ομοιομορφο κατεβασμα , αλλα δεν μου αρεσε το σκισιμο που εχει αριστερα του <αωκα> και το οποιο ειναι εμφανες και απο την πισω πλευρα!!
Θα μου πεις αν τα θελουμε ολα στην εντελεια δε θα παρουμε ποτε Καποδιστρια και απλα θα ψαχνουμε μια ζωη Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
supervga
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 12


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 19, 2010, 09:23:41 μμ »

Καλησπέρα σε όλους

Ναι το πλήρωσα αρκετά ψηλά αλλά μου άρεσε και η αλήθεια είναι ότι δεν πρόσεξα καλά το σκίσιμο  Στριφογύρισμα ματιών

Αν και δεν το έχω μετανιώσει και τόσο γνωρίζω καλά ότι θα κάνω και λάθη όπως και θα πετύχω και καλά σε τιμές που αντέχει η τσέπη μου Μεγάλο χαμόγελο

Ευχαριστώ για τη βοήθεια και τα σχόλια
Καταγράφηκε
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 02:21:30 μμ »

Καλησπέρα,

 Μεταφέρω ενα θέμα το οποιο είχα ανοιξει σε άλλο site σχετικα με ενα 10λεπτο που απέκτησα πρόσφατα, προκειτε για αυτο  http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=220667381980 . Αν και το νομισμα δεν είναι ακριβως οπως φαινετε στις φωτό της δημοπρασίας για αυτο ανεβάζω και δικές μου.

 
Καταγράφηκε
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 02:22:26 μμ »

η αλλη πλευρα
Καταγράφηκε
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 02:26:21 μμ »

και απο το scanner μου, αν και το αδικούνε λόγω ανάλυσης, φαινετε αρκετά διαβρωμένο αν και δεν είναι τόσο...ποια είναι η αποψή σας για το νομισμα?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 02:36:40 μμ »

Και ομως οι φωτογραφιες απο το σκανερ βοηθανε καλυτερα καποιον που θελει να δει καποιες λεπτομεριες!! Χαμόγελο
Αν δεν κανω λαθος προκειται για την 422-O.j αλλα θα ηθελα να μου πει καποιος ποιες ειναι οι διαφορες στον εμπροσθοτυπο με την 421-Ο.j !!Και οι δυο ποικιλιες ειναι σχεδιο μεταλιου αλλα η μια ειναι ποιο σπανια απο την αλλη βαση του βιβλιου του Πητερ!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 06:09:29 μμ »

Γιωργο ειναι η 421-Ν.j και οι διαφορες απο την 422 πολλες!

η αποσταση απο το Η του αριστερου φτερου ειναι μια, το μπουκωνα της μητρας στις ακτινες ειναι αλλη μια, διαφορες στις φλογες ειναι αλλη και παει λεγοντας!
Καταγράφηκε
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 06:30:28 μμ »

Για να καταλαβαινουμε και εμείς που δεν ξέρουμε σχεδον τιποτα απο ποικιλίες, αποτελεί κατι αξιόλογο η είναι ενα κοινο 10λεπτο? (σε συνδιασμο παντα με την κατασταση του) αξίζε τα λεφτά του?
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 06:49:54 μμ »

ειναι κοινο φιλε μου
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 06:58:29 μμ »

ειναι κοινο φιλε μου
Μπερδεψα το Ν με το Ο !! 421-Ο δεν υπαρχει!!
Κοινη ειναι φιλε Βασιλη αλλα και τα λεφτα που τις εδωσες ηταν πολυ καλη τιμη κλεισιματος!!
Ειναι αυτο που λεμε το νομισμα <πληρωθηκε στα λεφτα του>
Καλοριζικη φιλε να την χαιρεσε και να αυξηθει και αλλο η συλλογη σου Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 07:04:51 μμ »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...ειναι σημαντικο να ξέρουμε τι εχουμε...
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 08:17:31 μμ »

οι δεκαρες του 31 σε μετριες και χαμηλες καταστασεις κλεινουν φτηνα συνηθως και μπορει κανεις με μικρα ποσα να κανει ποικιλιες, εκει που δυσκολευει το πραμα ειναι στα μονολεπτα!

Εγω πηρα αυτη! 34 ευρα μονο μαζι με τα μεταφορικα

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=220669815448&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

ειναι η ποικιλια 438 με μια σημειωση οτι τα πουπουλα στο λαιμο προεξαιχουν καπως απο κοντα θα δειξει βεβαια αν εχουμε καμια διαφορα εκει
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2010, 10:03:16 μμ από Μολοσσος » Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 08:17:31 μμ »

Ξέρω ότι είναι αρκετά κατεβασμένο το νόμισμα, αλλά επειδή με ενδιαφέρει να μάθω περισσότερα σχετικά με αυτό, όποιος μπορεί να πει κάτι περί ποικιλίας κλπ ας το γράψει (είναι του 1831 και αυτό).




Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 08:34:44 μμ »

Mαλον Ειναι η 438-Χ.s!!Πανευκολη Σαρκασμός Στην αγοραζω για 25 ευρω και τα μεταφορικα δικα μου Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1] 2 3 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences