Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:54:55 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Ποια από τις 2 είναι γνήσια? Και οι 2? Καμία?  (Η ψηφοφορία έληξε: Φεβρουάριος 18, 2019, 03:16:15 μμ)
1914Μ κόπια - 10 (34.5%)
1916Μ κόπια - 2 (6.9%)
Κόπιες και οι 2 - 9 (31%)
Γνήσιες και οι 2 - 8 (27.6%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 29

Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Λίρες 1914M & 1916M  (Αναγνώστηκε 7680 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 12:51:11 μμ »

Σας ευχαριστω πολυ
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 01:44:06 μμ »

Σας ευχαριστω πολυ

Παρακαλώ. Να υποθέσω ότι είχες ψηφίσει "Η 1914Μ κόπια"  και τώρα ψηφίζεις "Κόπιες και οι 2" σωστά? Το χρειάζομαι για να αλλάξω τα ποσοστά στο τέλος.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2019, 01:44:51 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 02:29:03 μμ »

Ψηφισα κοπιες και τις δυο
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 03:26:46 μμ »

Η ψηφοφορία έληξε πριν λίγο. Η σωστή απάντηση είναι «Γνήσιες και οι 2».

Έχω κάνει μια διόρθωση στα αποτελέσματα για να ανταποκρίνονται καλύτερα στην πραγματικότητα και την επιθυμία μέλους.
Κατ’αρχάς αφαίρεσα την δική μου ψήφο από «Γνήσιες και οι 2» θεωρώντας ότι κακώς ψήφισα γιατί εγώ έχω πλεονέκτημα έναντι όλων σας αφού τις έχω στο χέρι ενώ εσείς τις βλέπετε σε φωτογραφία.
Επίσης άλλαξα την ψήφο του μέλους ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ με δική του απόφαση που έγραψε δημόσια από «1914Μ κόπια» σε «Κόπιες και οι 2»

Επομένως τώρα έχουμε:

«1914M κόπια» 9 ψήφοι
«1916Μ» κόπια 2 ψήφοι
«Κόπιες και οι 2» 10 ψήφοι
«Γνήσιες και οι 2» 7 ψήφοι

Σύνολο ψηφοφόρων 28

Μια και το θέμα το ξεκίνησα εγώ θεωρώ ότι έχω και την ευθύνη της ανάλυσης των αποτελεσμάτων και την εξαγωγή συμπεράσματος.
Από αυτούς οι 19 (68%) θεωρούν την 1914Μ κόπια, δηλαδή σχεδόν 7 στους 10! Επίσης 9 την βγάζουν γνήσια (τα ποσοστά αλλάζουν όταν συγκρίνονται και οι 2 μαζί).

Οι 12 (43%) θεωρούν την 1916Μ κόπια, δηλαδή πάνω από 4 στους 10 (16 όμως την βγάζουν γνήσια).

Οι 10 (35,5%) βγάζουν κόπιες και τις 2 δηλαδή πάνω από  1 στους 3!

Και τέλος γνήσιες και τις 2 τις βγάζουν 7 (25%) δηλαδή 1 στους 4.

Όταν το ξεκίνησα περίμενα ότι η 1914Μ που έχει πράγματι κάποια θεματάκια θα προβληματίσει, δεν περίμενα όμως ότι θα έχει το μεγαλύτερο ποσοστό απόρριψης.  Επίσης έκπληξη για εμένα ήταν το μεγάλο ποσοστό αυτών που θεωρεί την 1916Μ κόπια που φυσικά αποτελεί τον ορισμό της γνησιότητας και εδώ περίμενα απόλυτη συμφωνία.

Το θέμα ήταν και παραμένει η ικανότητα μας να κρίνουμε από φωτογραφίες. Φαίνεται λοιπόν ότι αυτό δεν είναι πάντα ασφαλές με αμφίρροπα αποτελέσματα. Εγώ φυσικά που τις έχω στο χέρι και τις κρίνω δια ζώσης έχω το πλεονέκτημα και είμαι σίγουρος ότι και εσείς αν τις είχατε θα βγάζατε διαφορετικό αποτέλεσμα. Συμπερασματικά επομένως νομίζω ότι η κρίση γνησιότητας (αλλά και κατάστασης) από φωτογραφίες ούτε εύκολη υπόθεση είναι αλλά ούτε και ασφαλής μέθοδος. Μόνο σαν ένας γενικός οδηγός (guide) μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

Αλλά θα παραμένει πάντα ένα αγαπημένο και διασκεδαστικό θέμα.

Ευχαριστώ όλους που συμμετείχαν.

Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 03:31:37 μμ »

Μερικές σκέψεις πάνω στα «θεματάκια» της 1914Μ. Να σημειώσω εδώ ότι τα έχω δει και σε άλλες χρονιές 1913 και νομίζω και 1915 από το ίδιο Νομισματοκοπείο.
Αυτό που παρατηρώ είναι 2 στοιχεία που σπάνια συμβαίνουν ταυτόχρονα στο ίδιο νόμισμα.
Το πρώτο είναι το αδύναμο πάτημα. Το δεύτερο η φαγωμένη (φθαρμένη ή μπουκωμένη) μήτρα.

Το αδύναμο πάτημα φαίνεται (και τεκμαίρεται) από το σβήσιμο στο πίσω μέρος της κεφαλής του Γεωργίου,η ελλειψη του Β.Μ. στη βάση του, η έλλειψη συνέχειας μετώπου-μύτης. Στον οπισθότυπο είναι ακόμα περισσότερα σβησίματα όπως στην κοιλιά του Αγίου Γεωργίου, στην κοιλιά του αλόγου όπου λείπουν λεπτομέρειες όπως το πέος του αλόγου, το πόδι του Αγ.Γεωργίου αλλά και αλλού πχ στα νύχια του δράκου.

Η φθαρμένη μήτρα φαίνεται από την έλλειψη λεπτομέρειας κυρίως στα μαλιά του Γεωργίου Ε αλλά και στο στήθος του Αγ.Γεωργίου στα υψηλότερα σημεία δηλαδή.

Το γιατί έχει συμβεί αυτό είναι δύσκολο να απαντηθεί με βεβαιότητα. Μια υπόθεση που κάνω είναι ότι έχει γίνει εσκεμμένα από το ίδιο το Νομισματοκοπείο. Γιατί?
Ας θυμηθούμε ότι τις μήτρες τις φτιάχνει το Λονδίνο στις αρχές του χρόνου και εκτός από λεφτά κάνουν και πολύ χρόνο να φθάσουν (από 2 έως 4 μήνες Θεού θέλοντος και καιρού επιτρέποντος). Αν το τελευταίο ζευγάρι μητρών (εμπροσθότυπος & οπισθότυπος) βρίσκεται κοντά στο τέλος της ζωής του χρειάζεται συντήρηση δυνάμεων να το κρατήσεις ζωντανό για να ολοκληρώσεις την παραγωγή. Πως? Μειώνεις την πίεση στις πρέσσες. Ετσι εκτός από τα σημάδια φθοράς και μπουκώματος τώρα εχεις και αδύναμο πάτημα.
Να έχουν γίνει κατά λάθος το θεωρώ μάλλον δύσκολο λόγω του ποιοτικού ελέγχου (quality control) ειδικά στα χρυσά.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2019, 03:33:31 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 06:41:50 μμ »

Θαυμάσια ανάλυση. Μπράβο Γιώργο.
Καταγράφηκε
Cu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 199


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 08:16:15 μμ »

Και με όλα αυτά τα θεματάκια που πολύ ωραία αναφέρεις γιατί κάποιος να τις εμπιστευτεί ως γνήσιες;
Η μόνη εξήγηση που δίνω για την φθορά που φαίνεται (στις κεφαλές)είναι αν τις πέρασε κάποιος με οξύ καρατιών.Φιλιέρες περνάνε; γιατί το βάρος μόνο του δεν λέει τίποτα
Καταγράφηκε
Cu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 199


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 09:03:06 μμ »

Μειώνεις την πίεση στις πρέσσες. Ετσι εκτός από τα σημάδια φθοράς και μπουκώματος τώρα εχεις και αδύναμο πάτημα.
Η το κράμα είναι σκληρότερο αλλά δεν είναι του νομισματοκοπείου
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 10:21:49 μμ »

Ωραια και πολυ ενδιαφερουσα  παρουσιαση και φυσικα κανενα λογο δεν εχω να αμφισβητησω το αποτελεσμα.
Εχω ομως πλεον λογο να μην ξανακρινω ποτε την γνησιοτητα ή μη οποιουδηποτε κομματιου.
Και φυσικα θα το τηρησω
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2019, 10:23:06 μμ από coll » Καταγράφηκε
fannis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 428


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 10:31:02 μμ »

Respect !
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 19, 2019, 12:24:54 πμ »

Ειμαι ενας απο αυτους που ψηφισαν κοπια του 14.
Ευχαριστουμε κυριε Κουντουριδη
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 19, 2019, 12:39:06 πμ »

Ειμαι ενας απο αυτους που ψηφισαν κοπια του 14.
Ευχαριστουμε κυριε Κουντουριδη

Me too...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 19, 2019, 12:45:24 μμ »

παντως δεν θα αγοραζα καμια απο τις 2..την πατησα..ευχαριστουμε πολυ για το ΜΑΘΗΜΑ
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
fannis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 428


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 19, 2019, 01:51:38 μμ »

Θα ήταν ενδιαφέρον αν ξέραμε τις διαστασεις , Ποσο να απέχει απο το σωστό μεταλο ;
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 02, 2019, 08:15:09 μμ »

Ενδιαφέρον έχει ότι η 14Μ βγήκε 63 ενώ η 16Μ 62 PCGS. Ανάποδα τα περιμενα για να είμαι ειλικρινής.
Τα νομισματα είναι ακόμα usa  αλλά μόλις βγήκαν.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2019, 08:19:06 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences