Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:03:24 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 1965 Ποικιλια ή Σφαλμα  (Αναγνώστηκε 10555 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 10:12:42 μμ »

Ποικιλια.
αναφέρετε καπου?Διαβαζοντας στα νομισματικα βιβλια δεν το ειδα πουθενα....παρα μονο στα του 1973....για 1960 και 65 δεν ειδα καποια αναφορα.


http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=33017.105.           Απάντηση 110 και 119.... Γενικά ρίξε μια ματιά εκεί μέσα.....


Επίσης Μίμη δεν πήρε και το κατάλληλο βιβλίο, ... πες το αυτό του μικρού....  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός



+3 Μεγάλο χαμόγελο
Εχω χασει τοσα επεισοδια ρε κουφ*&^@ες κ με εχετε παρει στο ψιλο....Ποιο βιβλιο που αναφερετε στον Παυλο τοσο σχολαστικα ειναι αυτο?!


http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=41396.0
Αλλά τώρα-τώρα δεν θα το βρεις.Αν έχεις υπομονή ίσως.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 10:14:48 μμ »

Ναι το εχω δει, Έχει φωτογραφία όμως, μόνο απο το BU (το οποίο είναι (στην φωτογραφία του), αυτό που εχω στην απάντηση 110 στο πιο πάνω θέμα, που έβαλα στον Νίκο (pcgs ms64+)).μόνο ο ίδιος θα μπορούσε να μας το εξηγήσει.... αλλά όπως είπα, εγώ δεν εχω δει προυφ χωρίς πέπλο. Πάντως, αν κάποιος έχει 20αρικο προυφ χωρίς, ας μας έβαζε μια φωτογραφία;

Συμφωνώ με τον Μίμη, τώρα πως το λέει ο Κώστας δεν ξέρω.Μήπως βρήκε κάποιο κομμάτι ή πληροφορία από συλλέκτη;  Απορία
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 10:45:26 μμ »

Πιστευω οτι ο Κωστας δεν το εγραψε ανευθυνα η απο πληροφοριες.Ελπιζω να μας εξηγησει.
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 12:21:50 πμ »

Και επανερχομαι.....Αρα δλδ η μονες κ επισημες αναφορες εδω και 54 χρονια για  αυτην εδω τι νομισματικη ''ιδιαιτεροτητα'' ειναι στον καταλογο του κου Γκουντα και το βιβλιο του Μπαμπη!?....και με ποια τεκμηριωση?!χωρις να θελω να θειξω φυσικα εννοειτε κανεναν απο τους 2.....απλα υπαρχουν κενα στο συλλεκτικο δικο μου σκεπτικο κ κανω ερωτηση....
Μα θα μου απαντησει καποιος :μα ειναι ολοφανερο αφου το ενα εχει κ το αλλο δεν εχει πεπλο κ συναντατε και συχνα....αρα ποικιλια!!!!....οκ κ θα ξαναθεσω το ερωτημα μου κ παλι.....ειναι διαφορετικες μητρες ή τυχαιο γεγονος με μπουκωμα της ιδιας μητρας στο συγκεκριμενο σημειο?!Και τοτε παλι ποικιλια θα το πουμε?!!!......ή σφαλμα?!.....και ποιο απο τα 2 συναντατε στατιστικα ποιο συχνα κ ποιο σπανια....?!
Εαν δεν συναντατε κ στις 2 κοπες τοτε γενιουνται σοβαρα ερωτηματα κατα ποσο ειναι ποικιλια ή οχι
Και μεσα σε ολα μην ξεχναμε και τον παραγοντα του μεγαλου mintage.....που αυτο ισως επαιξε τον ρολο του
Νομιζω μετα κ απο ολα τα παραπανω ευλογα θα γενιουνται κ αλλα ερωτηματα κ στους υπολοιπους συμφοριτες......ή μπορει να ειμαι ο ''μονος τρελοπαραξενος του χωριου'' Σαρκασμός
Με εκτιμηση κ παντα φιλικα
Νικολας
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 09:20:54 πμ »

Καλημέρα.
Αρχικά να σας αναφέρω ότι, στον κατάλογο www.mycoins.gr εμφανίζονται μερικές ποικιλίες (και ''βαπτισμένες'' ποικιλίες) αλλά όχι το σύνολο των γνωστών. Είναι επιβεβλημένο να το αναφέρω αυτό, για να σας εξηγήσω ότι ενώ βλέπετε π.χ. 2000 νομίσματα, υπάρχουν καταγραφές για περισσότερα. Πολλά νομίσματα δεν είναι ορατά στους όλους, διότι δεν υπάρχουν οι ανάλογες άδειες ή δε θέλουμε να τα εμφανίσουμε για λόγους που έχουν να κάνουν με το copyright και τις ''παράνομες'' αντιγραφές κλπ.

Κάνω παράθεση 2 σχόλια ενδεικτικά και θα αναφερθώ μόνο στην τεκμηρίωση.

Φιλε Ροδακα πες οτι το BU ειναι σφαλμα και το proof σφαλμα ειναι?

Στην προυφ, δεν έχει χωρίς πέπλο.....(τουλάχιστον, δεν εχω δει εγώ).


Και επανερχομαι.....Αρα δλδ η μονες κ επισημες αναφορες εδω και 54 χρονια για  αυτην εδω τι νομισματικη ''ιδιαιτεροτητα'' ειναι στον καταλογο του κου Γκουντα και το βιβλιο του Μπαμπη!?....και με ποια τεκμηριωση?!χωρις να θελω να θειξω φυσικα εννοειτε κανεναν απο τους 2.....απλα υπαρχουν κενα στο συλλεκτικο δικο μου σκεπτικο κ κανω ερωτηση....


Το 20 Δραχμαί 1965 Proof, χωρίς πέπλο, το έχω δει σε 2-3 περιπτώσεις και πιστεύω ότι είναι εξαιρετικά δύσκολη ποικιλία.

Πρέπει να εξηγήσω ότι... Για να υπάρχει ένα νόμισμα στον κατάλογο (ξέχωρα από τα άλλα), πρέπει να έχει βρεθεί και να διασταυρωθεί η ύπαρξη του νομίσματος. Γενικώς για τις ποικιλίες, το βασικό πρόβλημα είναι ότι, αφού βρεθεί κάποιο νόμισμα πρέπει να αναλύσουμε τα δεδομένα και να καταλήξουμε αν, κατά τη γνώμη μας, μπορεί να θεωρηθεί ως ποικιλία (ή ''βαπτισμένη'' ποικιλία) και έτσι να αναφερθεί ξεχωριστά. Αφού αναφέρεται ξεχωριστά, κατά τη γνώμη μας, υφίσταται σαν ''ξεχωριστή'' ποικιλία (ή ''βαπτισμένη'' ποικιλία).

Δεν έχω πρόχειρες καλές φωτογραφίες, αλλά νομίζω ότι αν κάνετε αναζήτηση στο internet, θα βρείτε 1-2 περιπτώσεις, σε παλιές πωλήσεις ή συζητήσεις. Νομίζω ότι το παρακάτω είναι χωρίς πέπλο (δεν φαίνεται καθαρά)...

http://www.anythinganywhere.com/commerce/coins/coinpics/gre-k85-1965-pf-1.jpg
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2019, 09:23:51 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 02:10:20 μμ »

Σ ευχαριστω κε Κωστα  για την απαντηση κ τον χρονο σου.....
Αρα καλο ειναι οσοι κατεχουμε προυφ σειρες να ψαχτουμε δλδ..... Σαρκασμός
Νομιζω παντως πως βαση της φωτο αχνοφενεται λιγο το πεπλο στην προυφ σειρα οπως στην bu με πεπλο.....Οι εταιρειες την αναγνωριζουν αν το στελεις ως ποικιλια(μιλαω για το 40€)?


Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 07:14:03 μμ »

20 Δραχμές 1965  PROOF χωρίς πέπλο, μέχρι σήμερα ΔΕΝ έχει εμφανιστεί, ούτε καν σε φωτογραφία.
Απαλό (αχνό) πέπλο συνήθως τα βρίσκουμε στην πλαστική θήκη και πλήρες πέπλο στην κοκκάλινη. Έχω σε πλαστική θήκη PROOF 20άρικο που εάν δεν το παρατηρήσεις με το φακό, θα νομίζεις ότι είναι χωρίς πέπλο.

Τόσο ο Μίμης όσο και ο Μπάμπης έχουν δίκιο.

Πάντως και το τάλληρο του 1833 με την Αμαλία δεν το έχουμε δει σε φωτό... ακόμη.
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 13, 2019, 03:41:04 μμ »

Πάντως και το τάλληρο του 1833 με την Αμαλία δεν το έχουμε δει σε φωτό... ακόμη.
Εσυ πηγες πισω πολυ....εδω δεν εχουμε δει ακομα το χρυσο 30δρχ του 1964....θες κ Αμαλια....
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences