Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:46:52 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Προώθηση συλλογών με ξένα εντός Ελλάδας;  (Αναγνώστηκε 7126 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dean
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4



Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 03:58:07 μμ »

Χαίρετε. Έχω γραφτεί καιρό πριν, αλλά λόγω έλλειψης χρόνου δεν έχω συμμετάσχει στο φόρουμ σας.

Διαχειρίζομαι μια σειρά άλμπουμ από κάποιον συγχωρεμένο πολύ παλιό συλλέκτη με γραμματόσημα πολλά ασφράγιστα, σε εξαιρετική κατάσταση (αρκετά καλά ταξινομημένα, ευτυχώς). Εκτός από ελληνικά, για τα οποία προς το παρόν δεν επιθυμώ να μιλήσω, θα ήθελα εδώ να αναφερθώ σε συλλογές που αφορούν Φινλανδία, Ρουμανία, Λουξεμβούργο, Σερβία, Σλοβενία, Βατικανό, Ελβετία... (ίσως μου διέφυγε κάτι).

Ως επί τω πλείστω είναι παλιά γραμματόσημα, δηλαδή ξεκινάμε και πριν το 1900 γι κάποιες χώρες.

Δεν έχω πρόβλημα να τα εκτιμήσω, κατέχω καταλόγους, έχω ερευνήσει για κάποια που «γυαλισαν» και γενικά για ένα μικρό ποσοστό της συλλογής που ασχολήθηκα (θέλει χρόνο...) βρήκα άκρη.

Κάποια λίγα έκατσα και τα στοιχειοθέτησα λεπτομερώς, τα φωτογράφησα, τα έβγαλα ebay και όντως οι μισές αγγελίες μου έφυγαν, σε τιμές που κυμαίνονταν 1/3 ως 1/2 καταλόγου.

Επειδή όμως είναι δύσκολο να κάνω αυτή τη δουλειά μέσω ebay λόγω χρόνου, αναρωτιέμαι αν άτομα από εδώ που γνωρίζουν καλύτερα τη πιάτσα θα μπορούσαν να μου πουν αν υπάρχει περίπτωση να προωθηθούν εντός Ελλάδας, κάπως πιο «συγκεντρωτικά» αντί λίγα-λίγα σε αγγελίες εξωτερικού, να γλυτώσω τουλάχιστον τη φωτογράφιση και το ανέβα-κατέβα αγγελιών. Υπάρχει εδώ κοινό και τρόπος, τί λέτε;


Υ.Γ. Η μικροφωτογραφία δίπλα είναι δική μου, 1868 Papal arms (Πόλη Βατικανού).
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 10:20:26 μμ »

Αν η συλλογή που περιγράφετε έχει τεμάχια όπως του avatar,και προερχόμενα απο χώρες όπως η Ρουμανία,Λουξεμβούργο και ειδικά η Ελβετία{μήπως και Ιταλικά κράτη ?},νομίζω πως το καλύτερο είναι να απευθυνθειτε και στο εξωτερικό.
Σε κάποιο απο τους μεγάλους οίκους Ελβετίας,Γερμανίας κα Γαλλίας,ενδεικτικά,Feldman,Corinphila,Koeler,Behr,πριν όμως μια επίσκεψη στο οίκο Καραμήτσος στη Θεσσαλονίκη είναι απαραίτητη,γιατι ανα τακτά χρονικά διαστήματα διοργανώνει δημοπρασίες αποκλειστικά με ξένα γραμμ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2019, 10:21:03 μμ από LHH » Καταγράφηκε
dean
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 11:49:49 μμ »

Ευχαριστώ, εξαιρετικά ενδιαφέρουσα πληροφόρηση.

Εξωτερικό μόνο Ελβετία ίσως κάποια στιγμή να έχω τη δυνατότητα να ασχοληθώ.

Απ'όσο έχω κι εγώ καταλάβει είναι λογικό την καλύτερη τιμή (ζήτηση...) να την έχεις από τις αντίστοιχες χώρες, οπότε καλώς είχα ξεκινήσει με το ebay.

Σκεφτόμουν να βάλω μερικά λίγο πιο σπάνια ξεμοναχιασμένα για δοκιμή στο stampworld.com δεν ξέρω αν έχει κανένας υπόψη του να μου πει γνώμη.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 13, 2019, 11:27:04 πμ »

Κοιτάχτε
και εδώ να προσφέρετε τεμάχια στη ειδική ενότητα του forum,
http://steki-syllekton.gr/index.php?board=38.0
θα έλεγα ειναι μια καλη ιδέα,καθώς το μεγαλο πλεονέκτημά σας είναι οτι εδώ δεν υπαρχουν χρεώσεις μεσιτείας της πώλησης ,που όλοι οι έμποροι έχουν αν τα προωθήσετε μέσω των δημοπρασιών τους.
Περα απο αυτο θα είναι και μια καλη ,αρχική ιδέα ,να ''μετρήσετε'' και την δυναμική  των γραμμ.σας,απο τις γνώμες,τις κριτικές,και εν ΄τελη τις προσφορές που θα λάβετε !
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences