Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:36:33 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αντικατάσταση κοσμημάτων με λίρες  (Αναγνώστηκε 8463 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
kirkinezi
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 34


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 22, 2019, 06:55:12 μμ »

Καλησπέρα στα μέλη του forum.
Έχει η μητέρα μου κάποια λίγα χρυσαφικά (βέρα,αλυσίδες ,ταυτότητα χεριού) και έχει φαγωθεί να τα δώσουμε γιατί ούτε τα φοράει , ούτε τα θέλουμε να κάθονται (τουλάχιστον σε αυτή τη μορφή).
Με έχει ζαλίσει να τα πάω σε έναν που βγαίνει στην τηλεόραση για εκτίμηση ο οποίος υποτίθεται τα αγοράζει ως κόσμημα σε καλύτερη τιμή.Επειδή ξέρω οτι όλα αυτά που λένε είναι μπούρδες για να φάνε κανέναν ανίδεο και επειδή ο συγκεκριμένος είναι κάπου στο Χαλάνδρι και δεν παίζει να κάνω ολόκληρο ταξίδι για να ακούσω μια τιμή εκτίμησης που θα με ποιάσει νευρικό γέλιο , υπάρχει κάποιος που να τα εκτιμήσει και να τα ανταλλάξω με ίσης ποσότητας χρυσές λίρες; Αν τα πάω σε χρυσοχοείο το πιθανότερο είναι να με φάνε στη γωνία.Τι λύσεις έχω;
Δεν θέλω μετρητά.Απλά τα θέλω να τα έχω σε λίρες ώστε εαν και όποτε χρειαστώ ρευστό να μπορώ να τα μετατρέψω άμεσα ενώ το κόσμημα αν τυχόν βρεθώ σε ανάγκη θα μου το φάνε για πενταροδεκάρες.
Όποια γνώμη καλοδεχούμενη.
Καταγράφηκε
giorgos04
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 22, 2019, 07:03:02 μμ »

Θα σου απαντήσουν οι ειδικοί σε αυτό το θέμα άλλα άποψη μου είναι να κανεις κάπου (που εμπιστεύεσαι) μια πρώτη εκτίμηση ως προς την ποιότητα και καθαρότητα των κοσμημάτων σε χρυσό. Έπειτα, και αφού ξέρεις τι κρατάς στα χέρια σου, κάνεις τις κινήσεις σου.
Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 22, 2019, 07:31:33 μμ »

Γιατι ξερουν σαματις και οι ειδικοι που εχουν τις αγορες χρυσου;
Την τυφλα τους δε ξερουν.
Στην Αθηνα σμπρωχνεις οτι Ιταλικη λιρα θες και δεν παιρνουν χαμπαρι...
Καταγράφηκε
kirkinezi
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 34


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 22, 2019, 07:49:18 μμ »

Αυτό είναι το πρόβλημα οτι δεν έχω κάποιον που να εμπιστεύομαι.
Καταγράφηκε
Nick09
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 238

Ο συλλέκτης είναι ένας καλλιτέχνης χωρίς έμπνευση


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 22, 2019, 08:32:05 μμ »

Τον εαυτό σου θα εμπιστευτείς. Θα κάνεις έρευνα, Θα μελετήσεις, θα μάθεις και στο τέλος θα επιδιώξεις συγκεκριμένη συναλλαγή. Άποψή μου.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 22, 2019, 10:30:03 μμ »

Ο χρυσος ειναι επενδυτικο προιον ασχετως μορφης.
H αποψη μου ειναι οτι , οτι και να κανεις ,<χαμενος >θα εισαι, τουλαχιστον βραχυπροθεσμα.
Κερδισμενος θα βγει αυτος που θα του πουλησεις τον χρυσο αφου αμεσα θα μεταπουλησει με κερδος
(γιατι να στον παρει αλλωστε;) και με την αγορα λιρων ,αν θελησεις να εξαργυρωσεις παλι θα χασεις, (εκτος και αν εισαι απο αυτους που πιστευουν στην θεαματικη ανοδο, που παλι τα κοσμηματα σου και αυτα θα ανεβασουν αξια.
Ισως τα λεγομενα μου να ελθουν σε αντιθεση με τα πιστευω αλλων αλλα ο καθεις οτι πιστευει .....

Αποψη μου αν δεν εχεις αμεσο οικονομικο προβλημα να μην κινηθεις
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2019, 10:31:51 μμ από coll » Καταγράφηκε
Tzenid
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 44


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 22, 2019, 10:59:18 μμ »

Ζει ο Ριχάρδος?? Βγήκε αλλά είναι οι μπουτίκ  του ανοικτές?
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 12:16:21 πμ »

https://www.nikiasgold.com/
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 09:06:26 πμ »

Γιατι ξερουν σαματις και οι ειδικοι που εχουν τις αγορες χρυσου;
Την τυφλα τους δε ξερουν.
Στην Αθηνα σμπρωχνεις οτι Ιταλικη λιρα θες και δεν παιρνουν χαμπαρι...



και παλι αγοραζουν κατω απο την τιμη μεταλλου κ πουλανε στην υπεραξια που εχει η λιρα επομενως ειανι αρκετα κερδισμενοι
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 09:08:04 πμ »

σιγουρα θα βγεις αρκετα χαμενος..αλλα αν γουσταρεις να ξερεις ακριβως τι εχεις στα χερια σου κανε την μετατροπη..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
kirkinezi
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 34


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 09:17:30 πμ »

Ο χρυσος ειναι επενδυτικο προιον ασχετως μορφης.
H αποψη μου ειναι οτι , οτι και να κανεις ,<χαμενος >θα εισαι, τουλαχιστον βραχυπροθεσμα.
Κερδισμενος θα βγει αυτος που θα του πουλησεις τον χρυσο αφου αμεσα θα μεταπουλησει με κερδος
(γιατι να στον παρει αλλωστε;) και με την αγορα λιρων ,αν θελησεις να εξαργυρωσεις παλι θα χασεις, (εκτος και αν εισαι απο αυτους που πιστευουν στην θεαματικη ανοδο, που παλι τα κοσμηματα σου και αυτα θα ανεβασουν αξια.
Ισως τα λεγομενα μου να ελθουν σε αντιθεση με τα πιστευω αλλων αλλα ο καθεις οτι πιστευει .....

Αποψη μου αν δεν εχεις αμεσο οικονομικο προβλημα να μην κινηθεις
Ταυτίζομαι αρκετά με τα λεγόμενά σου.Ακριβώς τα ίδια πιστεύω κι εγώ οτι δηλαδή οτι και να κάνω χαμένος θα βρεθώ.Απλά για λόγους ευκολίας προτιμώ να έχω λίρα.Ήδη έχω κάποιες από τον πατέρα μου και πριν κανα χρόνο πήρα συμπληρωματικά και κάποιες δικές μου.Δεν τις έχω για επενδυτικούς η συλλεκτικούς λόγους όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα αλλά για μια άσχημη στιγμή.Επειδή είμαι από τους ανθρώπους που δεν περιμένουν όταν θα έρθει μια άσχημη στιγμή να δουν τι θα κάνουν αλλά μου αρέσει να έχω κάνει τα κουμάντα μου από πριν , δεν θέλω να έχω τέτοιας μορφής χρυσό (αλυσίδες,κλπ).Σε μια άσχημη στιγμή που θα χρειαστώ ρευστό , εμένα ειδικά το μυαλό μου δεν δουλεύει σωστά οπότε πάνω στον πανικό μου το μόνο σίγουρο είναι οτι θα με γδάρουν.Τουλάχιστον στη λίρα είναι πανεύκολο να μάθεις τιμή αγοράς και πώλησης ημέρας και να τισ δώσεις ανάλογα.Με τις αλυσίδες , βέρες και τα σχετικά άντε να ζυγίζεις , να δεις πόσα καράτια είναι , κλπ,κλπ.Δεν θέλω να μπλέκω το κεφάλι μου με τέτοια ειδικά σε δύσκολες στιγμές.
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 09:56:31 πμ »

τοτε καντα λιρακια
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 10:24:12 πμ »

Όταν θα βρεις κάποιον τίμιο και αξιοπρεπή να μας το γράψεις και σε εμάς γιατί έχουμε και εμείς χρυσαφικά για δωσιμο. τι
Καταγράφηκε
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 04:06:04 μμ »

Παιδια το πιο βασικο δεν ειπατε.
Τα κοσμηματα εχουν αξια ως..κοσμηματα.
Οταν πουληθουν ως σκετο μεταλλο, μιλαμε πλεον για υποπολλαπλάσια αξία.

Αν ειναι πχ ενα δαχτυλιδι 14 καρατιων αυτο σημαινει χονδρικα 58% χρυσο και ας πουμε οτι εχει βαρος χρυσου 4 γραμμαρια,μια λιρα εχει 91% χρυσο και βαρος χρυσου πχ 7 γραμμαρια (ολα τα νουμερα που εγραψα ειναι κατα προσεγγιση αλλα οχι αυθαιρετα) επομενως μην φανταστει καποιος οτι θα δινει 1 δαχτυλιδι και θα παιρνει 1 λιρα.

Βεβαιως το να πουληθουν ως κοσμηματα και οχι ως μεταλλο ειναι μια χρονοβορα διαδικασια με αβεβαια αποτελεσματα,παντως σιγουρα καποιοι χρυσοχοοι θα ενδιαφερονται για καποια κομματια και υπαρχει και το ebay

Τελος,οι περισσοτεροι χρυσοχοοι δεν ειναι απατεωνες,αλλα πολλοι δεν θα μπουν στον κοπο να σου εξηγουν πολλα-πολλα,θα σου λεν μια τιμη και take it or leave it.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2019, 04:09:34 μμ από vagos789 » Καταγράφηκε
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 05:10:08 μμ »

Φιλε μου μαζι σου 100%. Βοηθησα προσφατα πολυ συγγενικο μου προσωπο σε αυτη την συναλαγη.Το σκεπτικο απλο.Χρυσο ειχες,χρυσο θα εχεις.Η αξια σαν κοσμημα ειναι κατι πολυπλοκο και ασαφες ,η δε ρευστοποιηση τους σαφως σε ωρα αναγκης δεν επιτρεπει τετοιες πολυτελειες.Την τιμη της χρυσης λιρας την ξερεις ανα πασα ωρα.Αποψη μου ,συγκρινε τις τιμες που δινουν ανα καρατι τα μαγαζια χρυσου.Οι τιμες ειναι αναρτημενες στα site τους.Διαλεξε τα τρια καλυτερα και παρε προσφορες για τα χρυσα σου.Παρε τκ ρευστο και σε βαθος 1-2 μηνων τσιμπα λιριτσες να φτιαξεις μεσο ορο.Οι λιρες να ειναι BU  και απο ελισσαβετ και δωθε οπου οι πλαστοτητες ειναι ανυπαρκτες.Συμβουλη μου ,παρε απο εδω μεσα.Οι τιμες και η ποιοτητα απο πολλα παιδια ειναι απαιχτη
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences