Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 11:45:59 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1/2 ΔΡΑΧΜΗΣ ΤΟΥ 1842!!  (Αναγνώστηκε 28814 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 30, 2010, 09:06:39 μμ »

Παντως και στον krause και αλου υπαρχουν φωτο απο τρυπια διαφορα σπανια νομισματα κτλ. στη συλλογη μου απο τουρκικα (σπανια αγοραζω μεμονωμενα κοματια τα νομισματα προερχονται κυριως απο παρτιδες που αγοραζω και απο δωρα φιλων η διαφορα ευρηματα που βρισκω κατα καιρους) σχεδον τα μισα ειναι τρυπια δεν ξεχωριζω οτι βρισκω και δεν το εχω το βαζω στη συλλογη!

Γενικα πιστευω πως δεν αξιζει τετοια απαξιωση στα τρυπια ειδικα αν αυτα ειναι σπανιοτητες και ξερω παρα πολλους συλλεκτες χαμηλου μπατζετ που μαζευουν και τρυπια κανονικα.

Κωστα καλως ηρθες στην παρεα μας  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 06:45:23 μμ »

'probe' η μισή του Χάγερ είναι ούτως ή άλλως, ο κούνκερ κάνει συχνά άστοχες περιγραφές. ο george απο αυστραλία έκανε την καλύτερη  Άνεση


ΚΑΙ Ω! ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ, ΕΜΕΙΝΕ ΑΠΟΥΛΗΤΟ!!!

http://www.sixbid.com/nav.php?p=viewlot&sid=282&lot=2291

ΑΝΘΡΑΚΕΣ Ο ΘΗΣΑΥΡΟΣ
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 06:54:31 μμ »

Αντε στην επομενη δημοπρασια ας την ξεκινηση απο 100 ευρω να δουμε μπιτερ και να δουμε ποσο την εκτιμαει ο συλλεκτικος κοσμος!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 08:01:28 μμ »

Εγω ελληνικα δεν μαζευω αλλα διαπιστωσεις μπορω να κανω.
Μαλλον δεν διαβαζετε ουτε τις λεζαντες, απο κατω λεει ''probe''  δηλαδη δοκιμαστικη κοπη.
Επισης συνεχιζει και λεει οτι ειναι γεμισμενη τρυπα.Ο kunker ειναι ομως σοβαρος και εχει και καλους συμβουλατορες απο εδω απο οτι εχω μαθει.Αν λεει οτι ειναι σπανιοτητα και βαζει και πεντε χιλιαρικα reserve tote κατι παιζει.Θωμα μαλλον παλι θα πεσεις εξω.

Μαλλον καποιος επεσε εξω εδω  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 09:38:51 μμ »

Eπεσα εξω οκ.
Υποχωρω ηττημενος Απορία Κλάμα
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 09:49:47 μμ »

δεν υπαρχει ητημενος μονο νικητες!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 09:59:04 μμ »

Ητημενος θα ηταν οποιος το αγοραζε Κλείσιμο ματιού
Απλα φιλε Αναργυρε πρεπει να καταλαβουμε οτι
και τα μεγαλα ονοματα ΠΧ kunker , πλασαρουν
και μεγαλες φολες!! Και αν αγοραζουμε βασιζομενοι στο οτι
το πουλαει ο kunker , αρα αξιζει , εκει δεν θα
ειμαστε απλα ητημενοι αλλα βλακες με περικεφαλέα!!
Γιαυτο ανοιγουμε τα θεματα!! Λεει ο ενας το ενα, λεει
ο αλλος το αλλο και στο τελος βλεπουμε το καλο!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 10:25:02 μμ »

κανενας δεν ηττηθηκε Ανάργυρε. μονο κερδος βγηκε, απο αποψη νεων εμπειριών και γνωσεων!  Άνεση Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 13, 2011, 12:14:18 μμ »

Κριμα τα λεφτα που εδωσε το παλικαρι Σφραγισμένα χείλη
Εγω δεν θα τα εδινα ποτε, , ,
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 13, 2011, 12:53:43 μμ »

χαιρετω την παρεα, το μισοδραχμο του χαγερ,ειναι δοκιμιο και οχι κανονικης κυκλοφοριας,γενικα ομως οι καταστασεις του δεν ξεπερνουν το vf+λογω ιδιαιτεροτητας της κοπης.τα μαλλια σε ολα ειναι μπερδεμενα και η κοπη της κεφαλης φαινεται προχειρη,παντως ειναι αρκετα σπανιο.πρεπει να πουληθηκε, και στις τελευταιες δυο δημοπρασιες της πνε ενα,κοιταξτε τα αποτελεσματα.εγω δεν εχω μπορεσει να το βρω, σε σχεση με του, 42 -voight πρεπει να ειναι πιο ευκολο(λεμε τωρα).καλο μεσημερι σε ολους, γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 13, 2011, 09:18:14 μμ »

Αφου ειναι δοκιμιο τοτε πως βρισκεται κυκλοφορημενο??? Φιλε Γιαννη ειναι αποδεκτο πλεον απο το συνολο των συλλεκτων που εγω εχω συζητησει το θεμα, οτι το νομισμα αυτο ειναι νομισμα κανονικης κυκλοφοριας οπως και το αλλο του 1842. οπως προκειπτει απο τα αρκετα νομισματα που εμφανιζονται και σε διαφορες καταστασεις οτι το νομισμα αυτο κυκλοφορησε κανονικα. δεν κοπηκαν δηλαδη 5-10 κοματια οπως γινεται με τα δοκιμια. απλα επιδη δεν αρεσε στον οθωνα δεν επαναληφθηκε τα επομενα χρονια η κοπη με το κεφαλι αυτο. οσα νομισματα κοπηκαν (και πρεπει να ηταν αρκετα) κυκλοφορησαν κανονικα και ουδεμια σμφιβολια δεν υπαρχει!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 14, 2011, 12:43:10 πμ »

το εχω ξαναπαντησει αυτο το θεμα.το υποργειο οικονιμικων το αναφερει ως δοκιμιο.τα δοκιμια βγαιναν σε μικρες ποσοτητες,και διαφορες,οπως λεει και η λεξη-δοκιμη-τα οποια τα επαιρναν,διευθυντες,και διαφοροι παρατρεχαμενοι για να τα εγκρινουν.οπως τα αλλα του γεωργιου,γιατι να βγουν μονο 60 κομματια σε νομισμα κυκλοφοριας,και μαλιστα μικρης αξιας.ασε που και τοτε γινοντουσαν ρεμουλες,πχ του 1921,καποιος εξυπνος πηρε απο μια χουφτα απο την καθε κοπη,και τα πουλησε σε διαφορους,το αναφερει το ιδιο το κρατος,οτι κυκλοφορουν παρανομα ,γιατι επρεπε να λιωθουν ολα.ελληνικο δαιμονιο τι να πεις?αν εχω αδικο,η γνωμη σου δεκτη,παντως εγω δοκιμια δεν μαζευω,εδω μου λειπουν τα κανονικα.βεβαια αν μου πεσει κανενα,δεν θα το πεταξω,με καταλαβαινεις,ευρωπουλα ειναι και αυτα,σε χαιρετω γιαννηςτ
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 14, 2011, 04:48:36 μμ »

<το υπουργειο οικονομικων το αναφερει ως δοκιμιο>
Γιαννη αυτο που μπορουμε να το βρουμε γραμμενο??
Υπαρχει καπου να το τεκμηριωσεις??
Διοτι για μενα η κοινη λογικη λεει αυτο που αναφερε και ο Θωμας, δλδ νομισμα που συναντατε σε ολες τις καταστασεις απο vg  εως unc και απο τρυπια , χτυπημενα καρφιτσωμενα κτλ κτλ μονο δοκιμιο δεν θα το χαρακτηριζα!!
Και οπως λενε οι περισσοτεροι του Χάγερ ειναι και η ποιο ευκολη να βρεθει!!
Αρα βαση λογικης κυκλοφορησε ισως σε ποιο πολλα κομματια και απο του Φοι'γτ!!
Αλλα και αυτο που λεω (οτι κυκλοφορησε σε ποιο πολλα κομματια) ειναι εικασια!!
Διοτι δεν υπαρχουν αρχεια πιστευω!! (Αν κανω λαθος ας με διορθωσουν τα παιδια)
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 14, 2011, 10:22:11 μμ »

καλησπερα σε ολους, ειναι πανευκολο,κανεις αιτηση στο εθνικο τυπογραφειο(οδος καποδιστριου)αθηνα και σου αποστελνει αντιγραφο της εφημεριδας της κυβερνησεως,που αναφερει ολα τα πεπραγμενα του υπουργειου οικονομικων,εκεινης της χρονολογιας .πιο ευκολο, ειναι να παει κανεις ο ιδιος, η γνωστος του,μπορεις να βρεις λεπτομερειες για καθε υπουργειο,απο εκει συνηθως αντλουν στοιχεια και οι δημοσιογραφοι,για καθε νομο η διαταγμα-εχω γνωστο εμπορο παλαιοπωλη, που πουλαει ολα τα φυλλα της κυβερνησεως,αντιτυπα, απο τον οθωνα μεχρι το 1970,του ποιανουν χωρο 200 τετραγωνικων,λεγεται κωστας κυπαρισης,οδος πειραιως(ομονοια) και τα πουλα ολα μαζι,και τα βιλια νομισματων ,οπως ο πυλαρινος το αναφερει κιολας,στις τελευταιες σελιδες του( βιβλιογραφια), που αγοραζουμε ,απο εκει αντλουν τις πηγες τους. το εθνικο τυπογραφειο,αναφερει ολες τις λεπτομερειες καθε υπουργειου,απο την πρωτη εθνοσυνελευση,μεχρι την συσταση του ελληνικου κρατους.δεν τα βγαζουν απο το μυαλο τους,υπαρχουν υπογραφες υπουργων,διευθυντων οικονομικων,και αναλυτικα στοιχεια οσο βεβαια ηταν εφικτο,γιαυτο μερικες κοπες τις αναφεραν ομαδικα,φερειπιν το 1832,1833,1834 κοπηκαν τοσες χιλιαδες μονολεπτα,διλεπτα.και σε αλλα γραφουν ακριβως, οπως ποσα διδραχμα κοπηκαν το 1868,1873,1883,1911κλπ τα δοκιμια ηταν δυο ειδων,για να βγουν νομισματα κανονικης κυκλοφοριας,και αυτα που εκαναν δωρο,για διαφορους λογους,σε διαφορους ημετερους?οπως του 1852,(8-16).του παυλου τα χρυσα μισοδραχμα,δραχμες διδραχμα,ταλληρα(proof ultra cameo)!!!υπαρχουν και αλλες πηγες οπως απο συλλεκτες, της εποχης,οπως ο λαμπρου, και δεν ηταν λιγοι οπως νομιζουμε.ελπιζω να βοηθησα σε χαιρετω,φιλικα γιαννηςτ
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 26, 2011, 01:11:39 μμ »

καλημερα σε ολους,για να κλεισουμε το θεμα της μισης δραχμης του χαγερ,διαβασα ενα αρθρο που εξηγει την κατασταση.ο χαγερ ηταν οπως αναφερουν τα γερμανικα βιβλια ηταν σπουδαιος χαρακτης της εποχης,και ο καλυτερος βοηθος του voight.το 1842 εκοψε αρχικα μερικα δοκιμια με αυτην την μορφη,υποψιν στο εξεργο το χ ειναι ελληνικο στοιχειο,δηλαδη εβαζε το ονομα του, στα ελληνικα.μετα για διαφορους λογους ,κοπηκαν και νομισματα κανονικης κυκλοφοριας με το σχεδιο του δοκιμιου του,γιαυτο συναντουμε σχεδον ισαριθμα περιπου με την κουκουβαγια.επισης εκεινη την εποχη λογω ελειψεως πρωτης υλης,πολλοι ιδιωτες παιρναν ασημενια αντικειμενα,και τα αντικαθιστουσαν στην τραπεζα(αφου τα ζυγιζαν,εβλεπαν βαθμο καθαροτητας,κατακρατουσε και η τραπεζα ενα ποσο για την διαδικασια.)με νομισματα αναλογης αξιας.ισως μερικοι να διαλεγαν αυτην την κοπη?επισης το πρωτο δοκιμιο του χαγερ κοπηκε το 1836, και εφερε τον οθωνα με μουστακι,αλλα αυτη η μητρα δεν χρησιμοποιηθηκε.αυτα που σας εγραψα και αλλα πολλα στοιχεια.που κτισθθηκε το πρωτο νομισματοκοποιο αθηνων,ποτε,πως, τα αναφερει στο βιβλιο του ο γεωργιος δημακοπουλος,Το βασιλικον Ννομισματοκοπειον των αθηνων 1963.την ανατυπωση του βιβλιου την διενημε δωρεαν στα μελη της η πνε.ειναι ενα πολυ ομορφο και προσεγμενο βιβλιο,και με αλλα γενικα θεματα,για την ισταρια της αθηνας.ευχομαι σε ολους καλο μεσημερι,και πιστευω να εκθεσουμε ολα τα στοιχεια του βιβλιου συντομα, ειναι ενδιαφεροντα.χαιρετω,γιαννηςτ
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences