Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:47:22 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτιμηση Μυλιταρια,Κρανη,ξιφοι και αλλα διαφορα.  (Αναγνώστηκε 12426 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 18, 2019, 03:50:26 μμ »

η μια πορπη... με το κοκκινο και τα παρασημα... ειναι κατ εμε ρεπλικες! το πρωτο παρασημο που ειναι για τις μητερες που εδωσαν πανω απο 4 νομζω παιδια στο ραιχ... ειναι κακοφτιαγμενο με ασχημα σμαλτα... μη πω καθολου σμαλτα και απλη μπογια... τα αλλα ειναι χυτα... κοπιες ασχημες!

το γερμανικο ξιφιδιο... πιθανον να ειναι κι αυτο ρεπλικα!

αυτα τα λεω με καθε επιφυλαξη γιατι δεν ειναι ιδιαιτερος γνωστης!

το κοντο σπαθι ειναι οθωμανικο, του πρωτου παγκοσμιου πολεμου... αλλα και του βαλκανικου λογικα!! ειναι το κοντο σπαθι το 1909Μ νομιζω..για τους αξιωματικους του οθωμανικου στρατου! πανω γραφει Ο αλλαχ ειναι μαζι μας! εχει την φθορα του... αλλα νομιζω ειναι σπανιο σπαθι!

σε μερικα site θα δεις να το γραφουν "WW1 C1915 Turkish Army Non Commissioned Officer's Sword" λανθασμενα ομως!

μακαρι να ηξερα παραπανω..
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 18, 2019, 04:22:14 μμ »

Τα δυο ξιφοι και εγω Νικο απο την εμπειρια μου τα βλεπω 100% γνησια.
Ειδα οτι ειχαν κατι πανω γραμμενο αλλα με την επιφανιακη σκουρια που ειχαν προσωπικα δεν θελησα να τα πειραξω. (ουσιαστικα ειναι ξενα τεμαχια) ετσι τα εβγαλα φωτογραφιες ως ειχαν αλλα μου ηταν και δυσκολο να κατσω να φωτογραφιζω κομμματι κομματι την λαμα.
Ειδα ομως καθαρα την Τουρκικη γραφη πανω και το καταλαβα οτι προς τα εκει πηγαινε το θεμα.
Μετα οι λαβες τους οπου ειναι ξυλινες (και ειναι το στοιχειο μου) δεν μου αφηνουν καμιαν υπονοια νεας κατασκευης ή τροποιποιησης της. Ετσι κατασκευαστικαν και η σκουρια ειναι πολυ επιφανιακη.
Εαν ηταν δικα μου τα καθαριζα στο πι και φι με ενα σπρεη και ενα πανι !! Διχως τριψιμο , διχως τιποτα ζημια στο σκουρο που αφηνει πανω τους ο χρονος.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 18, 2019, 07:18:34 μμ »

ναι... η μεγαλη ξιφολογχη και το κοντο σπαθι... ειναι λογικα οκ... ενδοιασμους εχω για το ξιφιδιο το γερμανικο... το μικρακι με την θηκη... εκει παιζουν παρα πολλες ρεπλικες για το κερδος...
Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 579


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 06:12:41 μμ »

Το Ξιφίδιο Νο 13 μοιάζει με αυτό που είχε ο ΑΡΗΣ...…...
Καταγράφηκε
Din65
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 15, 2020, 10:59:12 πμ »

Καλημέρα!
Όλα τα γερμανικά αντικείμενα είναι ρέπλικες 100% (Ξιφίδιο στρατού και τα παράσημα- μετάλια - πόρπες)

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences