Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 05:30:07 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Dom Perignon Vintage 2000  (Αναγνώστηκε 9591 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
manolis79
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 11, 2019, 09:22:44 μμ »

Έχω ένα μπουκάλι κλειστό στο πατρικό μου εδώ και χρόνια, το οποίο βρίσκεται πάντα στο σαλόνι . Το ανακάλυψα πριν λίγες μέρες και είπα να ρωτήσω αν αξίζει κάτι αν πουληθεί. Επειδή το βλέπω και πουλιέται σχετικά ακριβά στο ιντερνετ σε διάφορα site
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 09:32:19 μμ »

Δεν γνωρίζω να σου πω, αλλά για να πάρεις κάποια γνώμη από γνώστη του είδους, θα πρέπει να ανεβάσεις τη φωτογραφία από το δικό σου μπουκάλι.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
manolis79
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 09:39:48 μμ »

Έχεις δίκιο.
Λογικά η δική μου βγήκε το 2016  ( έκδοση P2) με κόστος περίπου 275 λίρες. Δεν ξέρω κιολας
Ένας συλλέκτης θα μας πεί πόσο μπορώ να την δώσω
http://www.krasiagr.com/dom-perignon-tin-p2-2000/
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2019, 09:44:11 μμ από manolis79 » Καταγράφηκε
manolis79
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 12, 2019, 12:19:11 πμ »

Συγνώμη αλλά δεν θέλω να ανοίξω νέο θέμα. Πριν λίγο πέρα από κάτι ουίσκια 12 ετών που ανακάλυψα στο πατρικό μου, ανακάλυψα και ένα ξυλινο κουτί πολυτελείας με 2 κρασιά ίδια τα οποία δεν τα βρίσκω πουθενά μα πουθενά

Δεν βρισκω πουθενα στο ιντερνετ την συγκεκριμένη ετικέτα
Cabernet Sauvignon 2001
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2019, 12:20:00 πμ από manolis79 » Καταγράφηκε
Stratis8
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 472


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 12, 2019, 12:24:51 πμ »

Δεν έχει υπεραξία του 2000 η ντομ μάλιστα του 2005 ήταν καλύτερη χρονιά  Σαρκασμός  αν δεν έχει φάει τίποτα περίεργες ζεστές κανένα καλοκαίρι είναι άψογη για μια καλή στιγμή να ακουστεί το παφφ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2019, 12:31:54 πμ από Stratis8 » Καταγράφηκε
manolis79
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 12, 2019, 12:51:20 πμ »

Ζέστες όχι μιας και ήταν αποθηκευμένη στο σαλόνι του πατρικού μου το οποίο είναι γενικά ένα δροσερό μέρος λόγω του μαρμάρου . Πριν λιγες μέρες που άνοιξα μια moet φτηνή που ήταν πάνω από 10 χρόνια εκεί μια χαρά την ήπιαμε.
Απλά ψάχνω να βρω τιμή αν αξίζει να το δώσω.

Βέβαια τα άλλα κρασιά που ανέβασα πριν και τα οποία δεν τα βρίσκω σαν ετικέτες μου γεννούν την απορία ότι μπορεί να είναι και σπάνια.Δεν ξέρω
Θα στείλω και ένα μηνυμα στον παραγωγό στην Γαλλία να τον ρωτήσω αν είναι δική του η ετικέτα.
Υπάρχει περίπτωση να ειναι μαιμου η ετικέτα?
Καταγράφηκε
giorgos04
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 13, 2019, 12:47:16 μμ »

Ένα κρασί ακομη και εξαιρετικης χρονιας να είναι, ακόμη και περιορισμένου αριθμού φιαλών(ώστε να υπάρχει μία όποια υπεραξία)  πρέπει να διατηρηθεί σε ιδανικές συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας. Αυτό συμβαίνει με μηχανήματα, ελεγχόμενες συνθηκες δωματιου κτλ.Μπορει να συμβεί πολύ σπάνια και κατά λαθος στην φύση (πχ μια φιάλη με κερωμένο το στόμιο σε ένα ναυάγιο).  Στην δική σας περίπτωση μάλλον το κρασι δεν έχει αντεξει της συνθήκες της Ελλάδας μας. Ακόμη και σε ένα δροσερό σαλονι από μαρμαρο.ωστόσο κάτι έχει αξία όταν εχει ζήτηση.Αν βρεθεί αγοραστής, καλώς.... Αλλιώς....καλή παρέα και δύο τρία λιπαρά τυριά και στην υγεία σας.. Χαμόγελο Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences