Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 08:58:16 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια και συμβουλή για ασημικά.  (Αναγνώστηκε 7055 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
lamda1976
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 10, 2019, 04:32:48 μμ »

Καλησπέρα,
θα ήθελα τη βοήθειά σας και τη γνώμη σας σχετικά με τα παρακάτω.
Η οικογένειά μου(όπως και πολλές οικογένειες στην Ελλάδα) είχε τη συνήθεια να ξοδεύει τα χρήματά της σε ασημικά,κρύσταλλα και πορσελάνες.Αυτή τη στιγμή έχω βρεθεί με ένα σπίτι σχετικά γεμάτο από τα παραπάνω αντικείμενα και νιώθω λίγο δεσμευμένος.Αποφάσισα λοιπόν να αρχίσω να "ψάχνω" τρόπους αξιοποίησης της περιουσίας μου χωρίς να βιάζομαι άμεσα για μετρητά.Αυτό που με απασχολεί πιο πολύ είναι η δυσκολία ρευστοποίησης σε περίπτωση ανάγκης.
Θα ξεκινήσω με το κομμάτι των ασημικών όπου και θα ήθελα τη γνώμη σας και τις συμβουλές σας αν γίνεται.

Τα περισσότερα απ'ο τα κομάτια που έχω είναι με στάμπα .925 δίσκοι,πιατέλες,κούπες και κουτάλια/πηρούνια και δεν ανήκουν στην κατηγορία "ασημικά με γύψο και άλλα μέταλλα".Δηλαδή το βάρος που έχω υπολογίσει είναι καθαρό και ανέρχεται περίπου στα 8 κιλά.

Εχω αναρτήσει στο ebay 3-4 κομάτια για πούλημα και μπορώ να πω ότι αργά αλλά σταθερά κάτι γίνεται.Το μόνο κακό είναι ότι οι τιμές που πιάνουν δεν φτάνουν την τιμή του ασημιού.Πουλιούνται κατά μέσω όρο τα 30 λεπτά το γραμμάριο και μετά θα πρέπει να αφαιρεθεί και η προμήθεια του ebay.

Στα ενεχυροδανειστήρια τα αγοράζουν σε τιμές από 10 λεπτά το gr μέχρι και 28 λεπτά αν είσαι τυχερός.

Τα παλαιοπωλεία σταθερά στα 150€ το κιλό.

Πραγματικά θα με ενδιέφερε να ρευστοποιήσω ή να μετατρέψω αυτά τα ασημικά σε κάτι πιο εύκολα και γρήγορα αξιοποιήσιμο χωρίς να χάσω το 50-60% της αξίας τους.
Παραθέτω κάποιες φωτογραφίες...ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 05:46:06 μμ »

Αν σου δωσανε τις τιμες που ανεφερες δωστα...0.28 σου δωσανε το γραμμαριο και το συζητας;
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 07:57:33 μμ »

Πανεμορφα κομματια, κριμα να πανε τιμη μεταλλου και πιο κατω ακομη, δυστυχως για να πουληθουν στην σωστη τους τιμη πρεπει να βρεθει αγοραστης που εκτιμαει την συλλεκτικοτητα τους ως αντικες δηλαδη.
Καταγράφηκε
lamda1976
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 09:44:30 μμ »

Αν σου δωσανε τις τιμες που ανεφερες δωστα...0.28 σου δωσανε το γραμμαριο και το συζητας;

Κύριε sarafis το 0.28 είναι όντως καλή τιμή για ενεχυροδανυστήριο αλλά απέχει πολύ από την τιμή του μετάλλου για να μη μιλήσω το πόσο απέχει από την τιμή του έργου τέχνης.

Η ερώτηση είναι....μπορώ να πάω κάπου να τα λιώσω και να τα κάνω νομισματάκια ή μπίλιες; Αξίζει;Πόσο εύκολο είναι;Πως μπορώ να πουλήσω μετά αυτό το προιόν,πού και πόσο ;
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 10:01:52 μμ »

Προσπαθησε να τα δωσεις ως εχουν σε αλλο  market .
Το να τα λιωσεις ειναι η χειροτερη ιδεα
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 10:30:46 μμ »

Προσπαθησε να τα δωσεις ως εχουν σε αλλο  market .
Το να τα λιωσεις ειναι η χειροτερη ιδεα

Συμφωνώ απόλυτα.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Nick09
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 238

Ο συλλέκτης είναι ένας καλλιτέχνης χωρίς έμπνευση


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 10:36:20 μμ »

Δεν μπορείς να τα λιώσεις. Πως θα αποδείξεις μετά ότι είναι .925  Σαρκασμός

Εδώ βάλτα για πώληση... Προσωπικά θα αγόραζα κάποια αλλά δυστυχώς είμαι πολύ μακρυά.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 10:40:00 μμ »

Δεν μπορείς να τα λιώσεις. Πως θα αποδείξεις μετά ότι είναι .925  Σαρκασμός

Εδώ βάλτα για πώληση... Προσωπικά θα αγόραζα κάποια αλλά δυστυχώς είμαι πολύ μακρυά.

Bρε και Κινα νασαι τον συμφερει καλυτερα απο να τα πουλα στο e-bay Σαρκασμός
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 12:27:45 πμ »

Μην τα δωσεις φιλε μου. Αποθηκευσε τα κ περιμενε κατα την αποψη μου κ οχι μονο το ασημακι, μας χρωσταει μια γερη ανοδο
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 12:48:33 πμ »

Ξεφορτώσου τα αγαπητέ στην καλύτερη τιμή που σου δίνει η αγορά και πάρτα λίρες να ησυχάσεις.
Αλλιώς, περίμενε να απαξιωθούν περαιτέρω και να τα έχεις περισσότερο βάρος..
Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 07:26:43 πμ »

Φιλε μου θα σου δωσω απαντηση μολις καθισω σε σταθερο υπολογιστη διοτι δε το εχω με το κινητο ωστε να σου δωσω την ακριβη εικονα να μη πλανασαι.
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 08:58:33 πμ »

ειναι πολυ ομορφα..αυτο με το λιωσιμο ειναι εφικτο,ο κωνσταντινος θα σου πει σιγουρα,ξερει{sarafis}..αλλα εγω θα τα κρατουσα..ο.28 ειναι καλη τιμη αλλα σαν τεχνη που ειναι αυτα δεν συμφερει να τα δωσεις..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 12:46:37 μμ »

φίλε μου καλή σου ημέρα.
Πρωτίστως θέλω να σου πω ότι δεν διεκδικώ το αλάθητο αλλά είμαι χρόνια στο κουρμπέτι και μπορώ να εκφέρω πιστεύω μια άποψη.
Το 0.28 που σου είπανε είναι πολύ καλό για την τιμή της αγοράς ειδικά αν αναφέρεσαι για 925 βαθμών ασήμι.
Η αγορά αυτή τη στιγμή αγοράζει 0.30 το γραμμάριο καθαρό 999. Άρα καταλαβαίνεις οτι αυτός που στο πρότεινε ίσως δεν έκανε καλό υπολογισμό.
Οστώσο φίλε στη φωτογραφία βλέπω κάποια 800άρια όπως τα κουτάλια.
Αν τα λιώσεις φίλε , αυτός που θα στα λιώσει να στα κάνει μπίλιες όπως λες θα πρέπει να ειναι ειδικός και μιλάμε για ραφιναρία. Οι μπίλες , το λεγόμενο Γράνα ειναι ΜΟΝΟ 999 βαθμών καθαρότητας και χρησιμεύει στους κατασκευαστές κοσμημάτων. Αν τα λιώσεις και τα κάνεις γράνα , δεν θα μπορείς να τα αξιοποιήσεις καθώς δεν πωλείται εύκολα παρά μόνο σε ειδικές κατηγορίες.  Επίσης αυτος που θα κάνει τον καθαρισμό θα απαιτήσει να πληρωθεί καθώς έχει λιώσιμο και πολλά χημικά και κατεργασία ώστε να στο παραδόσει πίσω καθαρο και λιωμένο. ΄Μπορεί επίσης να πληρωθεί και με μέρος του μετάλλου.
Την τιμή 437 ευρώ που βλέπεις στο Ιντερνετ δεν θα στη πληρώσει κανένας να ξέρεις διότι μόλις και μετά βίας μπορούμε να πουλήσουμε στα 450 ευρώ κιλό. Και επειδή το ασήμι ειναι παρα πολύ βαρύ στις συναλλαγές και δεν έχει ζήτηση υπάρχει αυτή η διαφορά μεταξύ τιμής αγοράς και πώλησης. όπως και ως έργο τέχνης δεν πωλείται καθώς ειναι παροχημένη νοοτροπία και δεν παρουσιάζει καμμία ζήτηση.
Αν πεις να τα κάνεις ράβδους για να τις μεταπουλήσεις , πάλι δύσκολο καθώς η τιμή που θα σου προσφέρουν ειναι η παραπάνω. Μόνο σε χέρι θα μπορέσεις να την δώσεις κανα 500α΄ρικο.
Σκέψου όμως οτι θα πληρώσεις την μετατροπή σε ράβδο για το καλουπάρισμα , την ραφιναρία κλπ κλπ
Φίλε εάν θέλεις όπως λες να τα ξεφορτωθείς , δεν έχεις κάτι άλλο παρά να τα ξεφορτωθείς στις ψηλές τιμές που σου δώσανε και να τελειώσεις. Δεν μπορείς να βγάλεις κέρδος η κατι παραπάνω.
Όσο για την άνοδο που χρωστάει το ασήμι , ημουν 20 που το άκουγα και ειμαι 36 πλέον. Ακόμα αυτή την άνοδο περιμένω...
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 01:34:14 μμ »

ναι κ εγω ημουν 35 οταν ακουγα οτι θα ερθεις χιο να πιουμε κανα ουζο να σε παω σε ενα μερος που ηθελες κ ειμαι 37 κ ακομα δεν ηρθες Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο..αυτα που ειπε ο σαραφης πιστευω οτι ειναι κανονας
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 02:48:17 μμ »

ναι κ εγω ημουν 35 οταν ακουγα οτι θα ερθεις χιο να πιουμε κανα ουζο να σε παω σε ενα μερος που ηθελες κ ειμαι 37 κ ακομα δεν ηρθες Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο..αυτα που ειπε ο σαραφης πιστευω οτι ειναι κανονας

Έχεις απόλυτο Δίκιο αδελφέ... Φέτος το καλοκαίρι ευελπιστώ να κάνω τις διακοπές μου εκεί...
Το ιδανικό χειμώνα θα ητανε να πάμε για καμμία πέρδικα αλλά ας'οψονται οι επιχειρήσεις...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences