Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:41:47 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σφάλμα στη δραχμή του 1994;  (Αναγνώστηκε 25446 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 05:47:09 μμ »

Τα φτιαχτα σφαλματα, τα ξεχωριζεις απο αυτα που καταλάθος έγιναν. Εχω δει συλλογες με φτιαχτα. Αυτοι που τα εχουν εδιναν 1 λιρα για καθε τετοιο σφαλμα στον τυπο που πηγαινε καθε κυριακη στη λεσχη με μια χουφτα παραγγελιες και εφευγε με μια χουφτα λιρες...
Δεν θα με χαλαγε καθολου να εχω τετοια σφαλματα, μιας και καποια ειναι πολυ εντυπωσιακά, ομως δεν θα πληρωνα για αυτα. Αντιθέτως για σφαλματα που εχουν γινει λογω λαθους των μηχανων θα πληρωνα κατι παραπανω... οπως για τις δραχμες που λείπει η ημερομηνία.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2019, 05:48:28 μμ από dionisisx » Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 05:49:50 μμ »

Θα συμφωνήσω με τον Μίμη και τον Γιώργο! Άλλωστε το έχω αποδείξει ότι τα θεωρώ αυτά τα σφάλματα μαϊμούδες του κερατά!Για αυτό και δεν τα συμπεριέλαβα στο βιβλίο μου.Ο Μίμης το ξέρει καλά αυτό, εσύ Γιώργη όχι, αλλά την επόμενη φορά μάλλον θα το διαπιστώσεις. Κονόμα καλή οι μάγκες ... όχι μόνο αυτοί που τα έφτιαχναν αλλά και άλλοι...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 08:26:08 μμ »

Παιδιά γράφω με το τηλέφωνό.  ανάμεσα στα σήματα.  και δεν μου είναι εύκολο.

Διονύση δεν λεω για αυτα που εχεις στο μυαλό σου.  Τα ξερω και τα εχω δει και εγω κατα καιρούς.  απο τορνο. τρυπανια. μέγγενη.  λιμες. ολλά  αυτα εχουν φτιάχνει εξω απο το Νομισματοκοπείο και αναγνωρίζονται εύκολα.  Κάποια στιγμη μου είχαν φέρει ενα 5δχ 1930 πρεσαρισμενο σε μέγγενη χαχα. Αυτα που αναφέρομαι ειναι βγαλμενα μεσα απο Νομισματοκοπείο, κακος τα λεμε φτιαχτα, κλεμμένα εινα απο τον κουβά με τα σκαρτα.  Σε όλες τις χώρες υπάρχουν ίδια σφαλματα, γεμάτος ο τόπος.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 08:43:55 μμ »

Γιώργο φίλε μου, η εμπειρία σου είναι μεγάλη, γνωρίζει πολλά, πρόσωπα και πράγματα. Ίσως αυτό να  είναι  όμως που δεν σε αφήνει ελεύθερο.  Κανένας δεν λεει οτι αυτα που ειχες ανεβάσει δεν ήταν προϊόν εμπορίου.  Ναι κάποιος τα έβγαζε κρυφά ναι τα πούλαγε. οκ. Πες μου  σε παρακαλώ , δεν έχεις δει. σε άλλο μέταλλο Αμερικάνικα νομίσματα; κακό  χτυπημένα.  δυπλοχτυπημενα, παρακεντρα. Όλα  αυτα που έγραψες πιο πάνω, υπάρχουν κΙ απο άλλες χώρες. επειδή υπήρξε κάποτε ενας που τα έβγαζε κρυφά και κονοκαγε; τι με αυτο; παύουν να ειναι κακοτεχνίες του μηχανήματος...

Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 08:55:04 μμ »

Μα τι γινεται!!!Πολυς ντορος για τα σφαλματα τελευταια βρε παιδια.
Μην το μαθουν οι Κινεζοι καηκατε Σαρκασμός
 Διοτι δεν <τρωει τον παρά> μονο η φτηνια αλλα και η <μοδα>,που την <τρεφει >κιολας


Υ.Σ Θα μου πειτε βεβαια, τωρα που <κλεισαμε> ολες τις συλλεκτικες κατηγοριεςνομισματων-χαρτιων κλπ, Ε! με κατι να ασχοληθουμε να μην βαριομαστε Γλώσσα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2019, 09:02:48 μμ από coll » Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 09:01:30 μμ »

Αυτή  η κουβέντα δεν γίνεται εύκολα εδδω, και αποτο τηλέφωνό να γράφω. Μακάρι να μπορούσαμε να την κάνουμε απο κοντά.  Πάντως το σίγουρο είναι ότι πολλοί τα κυνηγάνε.......

Άμα θέλει κάποιος να του ανεβάσω λινκ, με σφάλματα ορολογίες και οτι άλο σχετικό απο νομίσματα άλλων χωρών και σε ημερομηνίες πιο παλιά. Σφάλματα Νομισματοκοπείου φυσικά, η αν θέλετε προερχόμενα απο εκεί.    Κλεμμένα ναι, κρυφά βγαλμένα  ναι, αλλά  φτιαχτα οχι.  Τελικά, μήπως, στις λέξεις διαφωνούμε μόνο;;;;
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 09:02:56 μμ »

Μα τι γινεται!!!Πολυς ντορος για τα σφαλματα τελευταια βρε παιδια.
Μην το μαθουν οι Κινεζοι καηκατε Σαρκασμός
 Διοτι δεν <τρωει τον παρά> μονο η φτηνια αλλα και η <μοδα>,που την <τρεφει >κιολας


Δεν είναι μόδα.  Τώρα τα ανακαλύπτουμε εμείς  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 09:26:23 μμ »

Κάτσε τώρα να  σας προλάβω  Σαρκασμός. Μην νομίζετε οτι παριστάνω τον γκουρού σφαλματολογο Γλώσσα..

Άσχετος είμαι. Απλα μου αρέσουν, τα βλέπω εδω και εκει, και τα μαζεύω........... Οπότε, αφήστε τα, δεν φτάνουν για όλους  Άνεση
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 10:11:23 μμ »

Διονύση δεν λεω για αυτα που εχεις στο μυαλό σου.  Τα ξερω και τα εχω δει και εγω κατα καιρούς.  απο τορνο. τρυπανια. μέγγενη.  λιμες. ολλά  αυτα εχουν φτιάχνει εξω απο το Νομισματοκοπείο και αναγνωρίζονται εύκολα.  Κάποια στιγμη μου είχαν φέρει ενα 5δχ 1930 πρεσαρισμενο σε μέγγενη χαχα. Αυτα που αναφέρομαι ειναι βγαλμενα μεσα απο Νομισματοκοπείο, κακος τα λεμε φτιαχτα, κλεμμένα εινα απο τον κουβά με τα σκαρτα.  Σε όλες τις χώρες υπάρχουν ίδια σφαλματα, γεμάτος ο τόπος.

Μαλλον δεν καταλαβες Μιμη... παραγγελιες σε ανθρωπο που δουλευε μεσα στο νομισματοκοποιο και τα νομισματα τά εφτιαχναν μεσα σε αυτο... οταν βρεθω με φιλο που εχει συλλογη με τετοια, θα τον ρωτησω αν μπορω να τα βγαλω φωτο και να τα δειξω.
Μιλαμε για τυπωμα σε πολυ μεγαλύτερους δισκους κτλ.
Η απο τη μια να ειναι 50αρικο και απο την αλλη 20αρικο
Τυπωμενα σε οβαλ δισκο και να ειναι αριστερα 20ρικο του 80 πχ και δεξια 20αρικο του 82. Μιλαω για σφαλματα βγαλμενα κατα παραγγελια απο το νομισματοκοιποιο. Σαν αυτα της κυρ Μαριας μου λεει ο Γιωργος.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 10:49:33 μμ »

Διονύση δεν λεω για αυτα που εχεις στο μυαλό σου.  Τα ξερω και τα εχω δει και εγω κατα καιρούς.  απο τορνο. τρυπανια. μέγγενη.  λιμες. ολλά  αυτα εχουν φτιάχνει εξω απο το Νομισματοκοπείο και αναγνωρίζονται εύκολα.  Κάποια στιγμη μου είχαν φέρει ενα 5δχ 1930 πρεσαρισμενο σε μέγγενη χαχα. Αυτα που αναφέρομαι ειναι βγαλμενα μεσα απο Νομισματοκοπείο, κακος τα λεμε φτιαχτα, κλεμμένα εινα απο τον κουβά με τα σκαρτα.  Σε όλες τις χώρες υπάρχουν ίδια σφαλματα, γεμάτος ο τόπος.

Μαλλον δεν καταλαβες Μιμη... παραγγελιες σε ανθρωπο που δουλευε μεσα στο νομισματοκοποιο και τα νομισματα τά εφτιαχναν μεσα σε αυτο... οταν βρεθω με φιλο που εχει συλλογη με τετοια, θα τον ρωτησω αν μπορω να τα βγαλω φωτο και να τα δειξω.
Μιλαμε για τυπωμα σε πολυ μεγαλύτερους δισκους κτλ.
Η απο τη μια να ειναι 50αρικο και απο την αλλη 20αρικο
Τυπωμενα σε οβαλ δισκο και να ειναι αριστερα 20ρικο του 80 πχ και δεξια 20αρικο του 82. Μιλαω για σφαλματα βγαλμενα κατα παραγγελια απο το νομισματοκοιποιο. Σαν αυτα της κυρ Μαριας μου λεει ο Γιωργος.


Ναι λεγε τα εσυ χυμα , και θα σ αφησουν να βγαλεις και φωτο Σαρκασμός

Υ.Σ Την καληνυχτα  μου Διονυση και Καλη χρονια
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 07:27:18 πμ »

Διονύση δεν λεω για αυτα που εχεις στο μυαλό σου.  Τα ξερω και τα εχω δει και εγω κατα καιρούς.  απο τορνο. τρυπανια. μέγγενη.  λιμες. ολλά  αυτα εχουν φτιάχνει εξω απο το Νομισματοκοπείο και αναγνωρίζονται εύκολα.  Κάποια στιγμη μου είχαν φέρει ενα 5δχ 1930 πρεσαρισμενο σε μέγγενη χαχα. Αυτα που αναφέρομαι ειναι βγαλμενα μεσα απο Νομισματοκοπείο, κακος τα λεμε φτιαχτα, κλεμμένα εινα απο τον κουβά με τα σκαρτα.  Σε όλες τις χώρες υπάρχουν ίδια σφαλματα, γεμάτος ο τόπος.

Μαλλον δεν καταλαβες Μιμη... παραγγελιες σε ανθρωπο που δουλευε μεσα στο νομισματοκοποιο και τα νομισματα τά εφτιαχναν μεσα σε αυτο... οταν βρεθω με φιλο που εχει συλλογη με τετοια, θα τον ρωτησω αν μπορω να τα βγαλω φωτο και να τα δειξω.
Μιλαμε για τυπωμα σε πολυ μεγαλύτερους δισκους κτλ.
Η απο τη μια να ειναι 50αρικο και απο την αλλη 20αρικο
Τυπωμενα σε οβαλ δισκο και να ειναι αριστερα 20ρικο του 80 πχ και δεξια 20αρικο του 82. Μιλαω για σφαλματα βγαλμενα κατα παραγγελια απο το νομισματοκοιποιο. Σαν αυτα της κυρ Μαριας μου λεει ο Γιωργος.

Τι να σου πω τώρα.... Αυτό "Η απο τη μια να ειναι 50αρικο και απο την αλλη 20αρικο
Τυπωμενα σε οβαλ δισκο και να ειναι αριστερα 20ρικο του 80 πχ και δεξια 20αρικο του 82."....... είναι κουβέντες καφενείου, χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω Διονύση, ξέρεις πόσο σε εκτιμώ.....  Αλλά  ακόμα και αυτό, για  εμένα θα είχε ενδιαφέρον.  

Υγ.... Παιδιά; Νομιζω ότι θα ξεφύγουμε απο την ουσία. Στο φινάλε, καλύτερα να μην έχουμε τα ίδια γούστα και συλλεκτικά ενδιαφέροντα.  Ότι έχετε από αυτά τα τερατούργηματα, ευχαρίστως να σας  απαλλαξω, πείτε μου που θα τα πετάξετε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2019, 07:32:00 πμ από exmim » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 10:09:09 πμ »


Υγ.... Παιδιά; Νομιζω ότι θα ξεφύγουμε απο την ουσία. Στο φινάλε, καλύτερα να μην έχουμε τα ίδια γούστα και συλλεκτικά ενδιαφέροντα.  Ότι έχετε από αυτά τα τερατούργηματα, ευχαρίστως να σας  απαλλαξω, πείτε μου που θα τα πετάξετε.

Μιμμη;; Και να τα ειχα εγω πχ στα χερια μου (διοτι της κυρας Μαριας στο παρατριχα δεν ηρθαν, καπου κολωσα εγω πισω και το μετανιωσα διοτι σημερα θα τα καρφωνα σε τυπους σαν εσενα στην τριπλασια τιμη !!! ) και να τα ειχα λοιπον στα χερια μου θα σου ελεγα : Μιμμη ;; Θες;; 300 το κομματι !!! Διαλεξε και παρε!!!
Αλλα σαν Γιωργος οφειλω να σου πω πως ειναι φτιαχτα και εγω σαν σφαλματα δεν τα αναγνωριζω !!!!
Αυτο σημαινει για εμενα ντομπρος συλλεκτισμος και μη παραβιαση της συνειδησεως μου για το τι πιστευω !!!

Με λιγα λογια δεν ειμαι ηλιθιος να τα χαρισω , αλλα απο την αλλη θα σου πω τι πιστευω και ας μην με συμφερει εμπορικα!!!  Κλείσιμο ματιού
Και εσενα να αποτρεψω , αλλος θα τα αγοραζε διοτι εχετε κολλημα μερικοι μερικοι  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 12:24:34 μμ »

Ρε έχετε πολύ πλάκα.  Γιατί επιμένετε  τα αποκαλείτε " φτιαχτα " δεν ξέρω.  Τέτοια βγαίνουν σε όλα τα Νομισματοκοπεία. του κόσμου, τα οποία πάνε για ανακύκλωση.  Βρέθηκε τωρα ενας να τα κλέβει και μερικοί να τα αγοράζουν, η και να τα παραγγέλνουν, και έχετε κολλήσει " Φτιαχτα ".   Δικαίωμα σας.

Τώρα για το αν θα μπορούσες εσυ η κανένας άλλος να κοροϊδέψεις εμένα η σαν εμένα, μπορείς να προσπαθήσεις...........
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 12:39:59 μμ »

Μιμμη;; Αμα θες να κανεις δοκιμη ενα ταληρο δεν το χτυπας σε δισκο 20δρχ 50δρχ  που δεν χωραει καν στην θεση οπου μπαινει ο δισκος ετσι;;
Χτυπας δισκο ταληρου στο ταληρο κτλ κτλ.
Δεν το χτυπας ουτε σε δεκαρα ουτε σε πενηνταρικο!!!!
Κοντα στο νου και η γνωση !!!
Τωρ εαν εσυ νομιζεις οτι θα παρασυρεις μια μεριδα νεων συλλεκτων να πιστεψουν αυτο και να αμφισβητισεις γραμμενα του Τζαμαλη πχ που ο ιδιος πιστευε και δηλωσε δημοσια οτι μεταφερω και εγω σημερα τοτε εχουμε εναν νεο νομισματολογο στην παρεα μας και δεν το γνωριζα!!!

Ζητω ταπεινα συγνωμη και αποσυρωμε απο την κουβεντα . . . .. 

Ολο το εδαφος δικο σου να μας πεις της τεκμηριωμενες σου αποψεις επι Νομισματοκοπειου !!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 02:05:39 μμ »

Μου λες οτι προσπαθώ να παρασυρω κόσμο;  αν ναι στο επιστρέφω ...   και θα σου πω οτι εξ ιδίων κρίνεις.

Εγω αυτο που λεω, ειναι να ξεκολλήσετε, και να μάθετε να σκέφτεστε απο μόνοι σας. και να μην ακούτε τον καθε πονηρό τι προσπαθεί να σας περάσει με το ετσι θέλω   Τωρα αυτο αν δεν αρέσει σε κάποιους λιγο με νοιάζει.   

Με την σειρά μου θα σου πω οτι αφού σε βλέπω και αντιδράς κατα αυτο τον τρόπο, σταματάω να ασχολούμαι, πίστεψε εχω και άλλη δουλειά να κάνω.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences