Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 03:42:18 μμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σφάλμα στη δραχμή του 1994;  (Αναγνώστηκε 25449 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Ιανουάριος 12, 2019, 09:12:34 πμ »

Καλημέρα, στον Καραμητσο σήμερα όπως και κάθε φορά εχει σλαμπαρισμενα τετοια κομμάτια.  Υπαρχουν δεκάδες σαν αυτα, και πολυ πιθανόν και αυτα τα ιδ ια να εχουν μπει σε κουτί ( που εδειξε ο Γιωργος), Τι σημασία έχει ομως αυτο;   Ο άνθρωπος παραδέχτηκε οτι τα εφτιαχνε μονος του. Η μάλλον η γυναίκα του, οτι ετσι της ειχε πει. Και πολύ πιθανόν ετσι να ήταν.  Φυσικά και μπαίνουν σε κουτί, αφου ειναι προϊόντα Νομισματοκοπείου. Απο γνήσιες μητρες. Αυτο δεν το αμφισβητεί κανένας.  Αυτο που λενε ειναι οτι τα έφτιαχνε μονος του.....οκ, ετσι ειναι, το παραδέχτηκε μονος του.   Αυτο που δεν σκέφτονται ειναι οτι σαν αυτα, ιδιας κατηγορίας σφάλματα δημιουργούνται και κατα λάθος.  Σε όλες τις χώρες του κόσμου.  Υπαρχουν εκατοντάδες σαν αυτά.  Ρίξτε μια ματιά στα  λινκ που εβαλα παρα πανω, και θα αναγνωρίσετε πολλα, αν οχι ολα, σφαλματα σαν αυτα που κατασκεύαζε ο κυριος αυτός. Τέλος πάντων, όλα  μπαίνουν σε ε κουτί.  εχουν μπει ήδη τα περισσότερα και απο αυτα .   Αλλά τι σημασία έχει αυτό;  δεν ξέρω, να αφήσω χώρο να μιλήσει και κανενας άλλος, γιατι αν δεν κούρασα εσάς.........κουράστηκα εγω.
Καταγράφηκε
vaggos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 342


Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Ιανουάριος 12, 2019, 09:53:40 πμ »

Οι εταιρίες θα τα σλαμπάρουν πάντα (γιατί δεν ξέρουν και δεν τους ενδιαφέρει αν τα κατασκεύασε κάποιος) ως προϊόντα λάθους νομισματοκοπείου από γνήσιες μήτρες.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Ιανουάριος 12, 2019, 02:11:32 μμ »

Μιμη συγνωμη αν σε κουρασα,αλλα αλλο η προσωπικη διαμαχη και αλλο η ουσια.
Και θα διαφωνησω μαζι σου στο εξης.

Δυο φορες στο κειμενο σου παραπανω εχεις αναφερει την εξης εκφραση <και τι σημασια εχει>.Και το τονιζεις !
Οταν εγω βλεπω εδω πιο πανω 10 -12 (ποσα ειναι τελως παντων)κομματια και μεσα σε ενα χρονο βγαινουν δημοπρασιες 3 φορες τοσα..........τι σημασια εχεις;
Οταν δινει κανεις τρηψηφια για αγορες απλα επειδη δεν διαβασε ενα ποστ ,ή μια μελετη γιατι ειναι παλια  τι σημασια εχει;
Τα σλαμπ δημιουργουν σχεδον παγιωμενη γνησιοτητα . Και σε 50 χρονια που ολα θα ξεχαστουν (αν το υποβιβασουμε το θεμα) γνησια θα ειναι. Το ιδιο ισχυει και αν πιστοποιηθουν ποικιλιες απο κοπιες.(ασχετο;)
Να τσακονομαστε για μισχους σε εικοσαρικα αναλογα αν τα εχουμε η οχι;
Και στο φιναλε τοσο κοπο εκανε ο της κυρα Γιωργαινας, να μην παρουν αξια σε 20-30 χρονια  μες την τρελα μας!!
Πλακα κανω για το τελευταιο.
Και στην Ινδια ρε φιλε αντρες της κυραγιωργαινας δεν υπαρχουν;
Τι θα πει <τι σημασια εχει>
Εγω ανησυχω  και βρισκω μεγαλη σημασια.
Και πουθενα αλλου δεν διαφωνησα μαζι σου , και τα σφαλματα (παρ ολο που δεν τα συλλεγω)δεν θελω να υποβιβαζω , πλην ομως ο υποβιβασμος του θεματος για μενα ειναι λαθος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2019, 02:17:47 μμ από coll » Καταγράφηκε
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Ιανουάριος 12, 2019, 03:07:46 μμ »

   Αγαπητοί φίλοι χαίρετε. Γράφω λίγες σκέψεις για ένα θέμα που ξεκίνησε από εμένα και έχει πολύ σχολιαστεί , δημιουργώντας πολλές φορές εντάσεις, ενοχλήσεις, θυμό και χάλασμα καρδιών, όχι για την ουσία του κατεμέ, αλλά για την προσπάθεια υπεράσπισης απόψεων, τρόπου κατάθεσης επιχειρημάτων και φυσικά του μοναδικού χαρακτήρα του καθενός μας. Πιστεύω ότι όλοι σας καλοπροαίρετα προσεγγίσατε το συγκεκριμένο θέμα και όλοι με σθένος υπερασπιστήκατε τις απόψεις σας. Διαβάζοντας όλα αυτά κάποιος βγήκε σοφότερος. Προσωπικά είχα άγνοια στο θέμα « σφάλμα νομισμάτων» , δημιουργία τους με φυσικό τρόπο, κατά τη διαδικασία παραγωγής τους ή με τεχνητό τρόπο (ανθρώπινη παρέμβαση), με δόλιους σκοπούς .  όλα αυτά αποτελούν ιστορία καταγεγραμμένη. Μαθαίνοντάς την λοιπόν ο κάθε ένας που αγαπάει αυτό το πεδίο του συλλεκτισμού  και αξιολογώντας τα όλα, κάνει τις επιλογές του. Όλες οι ανθρώπινες παρεμβάσεις που αφορούν ομάδες ανθρώπων αξιολογούνται θετικά ,αρνητικά, αδιάφορα. Η ύπαρξη του φόρουμ  σε μένα έμαθε πολλά πράγματα για μια πτυχή της κοινωνικής και ιστορικής πραγματικότητας που δεν με είχε απασχολήσει. Στην πορεία  πολλά ακόμα μπορούμε να μάθουμε γι αυτό θέμα.  Αυτό προϋποθέτει όμως το διάλογο και την κατάθεση απόψεων όλων εσάς που ασχολείστε χρόνια με τη νομισματική ιστορία . Η με έντονο τρόπο κατάθεση απόψεων πολλές φορές δίνει και το καλύτερο, καθαρότερο, συμπέρασμα του θέματος που «προκαλεί» την κρίση.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Ιανουάριος 12, 2019, 05:23:01 μμ »

Μιμη συγνωμη αν σε κουρασα,αλλα αλλο η προσωπικη διαμαχη και αλλο η ουσια.
Και θα διαφωνησω μαζι σου στο εξης.

Δυο φορες στο κειμενο σου παραπανω εχεις αναφερει την εξης εκφραση <και τι σημασια εχει>.Και το τονιζεις !
Οταν εγω βλεπω εδω πιο πανω 10 -12 (ποσα ειναι τελως παντων)κομματια και μεσα σε ενα χρονο βγαινουν δημοπρασιες 3 φορες τοσα..........τι σημασια εχεις;
Οταν δινει κανεις τρηψηφια για αγορες απλα επειδη δεν διαβασε ενα ποστ ,ή μια μελετη γιατι ειναι παλια  τι σημασια εχει;
Τα σλαμπ δημιουργουν σχεδον παγιωμενη γνησιοτητα . Και σε 50 χρονια που ολα θα ξεχαστουν (αν το υποβιβασουμε το θεμα) γνησια θα ειναι. Το ιδιο ισχυει και αν πιστοποιηθουν ποικιλιες απο κοπιες.(ασχετο;)
Να τσακονομαστε για μισχους σε εικοσαρικα αναλογα αν τα εχουμε η οχι;
Και στο φιναλε τοσο κοπο εκανε ο της κυρα Γιωργαινας, να μην παρουν αξια σε 20-30 χρονια  μες την τρελα μας!!
Πλακα κανω για το τελευταιο.
Και στην Ινδια ρε φιλε αντρες της κυραγιωργαινας δεν υπαρχουν;
Τι θα πει <τι σημασια εχει>
Εγω ανησυχω  και βρισκω μεγαλη σημασια.
Και πουθενα αλλου δεν διαφωνησα μαζι σου , και τα σφαλματα (παρ ολο που δεν τα συλλεγω)δεν θελω να υποβιβαζω , πλην ομως ο υποβιβασμος του θεματος για μενα ειναι λαθος

  Δεν με κουράζεις καθόλου, αλίμονο, εγω μην γίνομαι κουραστικός δεν θέλω.
 Εντάξει, καταλαβαίνω οτι για εσένα και για πολλούς άλλους, έχει σημασία να μην υπαρχει δόλος σε ένα σφάλμα.
 Δεν μπορώ να ξερω άλλοι συλλέκτες πως σκέφτονται, θα σου πω πως το σκέφτομαι εγώ. Εφόσον συλλέγω νομίσματα που έχουν υποστεί κάποια ζημιά στο νομισματοκοπειο, γιατί δεν με νοιάζει, το αν έγινε εσκεμμένα η κατά λάθος. Θα μου πεις οτι βγήκε κάποιος και το παραδέχεται, εντάξει το δέχομαι, δεν το αμφισβήτησα ποτέ άλλωστε.
Έχω στην συλλογή μου οφ σεντερ του 1922, εχω και του 1878 αλλα εχω και αμερικάνικο σεντσ. Εχω νταμπλ στραικ του 1894 εχω και του 1973. Εχω νται κλασ του 1870/1978 και άλλα δεν θυμάμαι.... εχω και του 1970. Εχω μπροαντ στραικ του 1922 εχω και ..... όχι μεταγενεστερο δεν πρέπει να εχω, υπάρχουν όμως πολλά. Εχω παρτιαλ κολαρ  σε αμερικάνικο σεντσ εχω και σε 10δρχ 1968. Στα ευρω, πόσα κακέκτυπα έχουμε; ενα σορό με τα ίδια σφάλματα. Να μην συνεχίσω... που θέλω να καταλήξω. Απο τότε που φτιάχνονται νομίσματα σε όλον τον πλανήτη, σε ολα τα νομισματοκοπεια, βγαίνουν και κακέκτυπα. Αν πούμε οτι κάποιος τα έφτιαχνε και ακόμα τα φτιάχνει οκ, κάποιος φροντίζει να χαλάσει η μηχανή,η να βάλει ένα αλουμινένιο δισκο αντι νικέλινο, να μην βάλει το κολάρο, να χτυπάει 2 και 3 φόρες το ίδιο νόμισμα,κλπ, εντάξει, αιώνες τώρα, σε όλο τον κόσμο, οχι μόνο ο σύζυγος της κυρίας, φροντίζει για αυτό, φροντίζει να γίνει ζημιά, και μετά τα πουλάει σε συλλέκτες (που άλλου;).. Αυτόν που τα συλλέγει, (εμένα δηλαδή), τον νοιάζει να προέρχονται απο γνήσιες μήτρες, εκεί κολλάει το "τι σημασία έχει" πουθενά αλλού, για αυτόν τον λόγο και όλοι αυτοί ( όσοι είναι ),δίνουν τόσα λεφτά για να τα αποχτήσουν. Χαζομάρα τους;, εντάξει.
 Να πάμε τώρα στις τιμές;.... τι να πω τώρα; γιατί έκλεισε στην 610 δημοπρασία το λοτο 9160 ( δρχ 1982 νταμπλ στραικ), 950 ευρω + προμήθεια;. για τον ίδιο λόγο που στην ίδια δημοπρασία έκλεισε μια δρχ του 1967 240 ευρω + προμήθεια (οχι δεν ήταν τοπ γκρειτ). Απο τέτοιες τρέλες, ενα σορό, ξέρεις οτι υπάρχουν και χειρότερα. 50αρακι του 1973..... 300+ ευρω;. Να σου πω οτι για ένα γραμμάριο χαλκό εχω δει να πληρώνουν 10 και 20.000 ευρω, μα και 100 ευρω να δόσεις (που σίγουρα θα τα έχεις δώσει και εσύ), αμα το πεις σε κάποιον που δεν συλλέγει νομίσματα;;. Για σκεψουτο.
 
Να καταλήξω..... σημασία για εμένα που τα συλλέγω, δεν έχει. Για κάποιον που δεν τα συλλέγει, σίγουρα έχει μεγάλη σημασία και δεν την δέχεται. Δικαίωμα του, και εγώ πρώτος θα τον υποστηρίξω, άσχετα αν δεν συμφωνώ μαζί του...

Υγ. Απο σεβασμό σε εσένα, και σε φίλους, που δεν θέλω να απαξιώσω, συνεχίζω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2019, 05:24:14 μμ από exmim » Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Ιανουάριος 12, 2019, 05:52:53 μμ »

Οι εταιρίες θα τα σλαμπάρουν πάντα (γιατί δεν ξέρουν και δεν τους ενδιαφέρει αν τα κατασκεύασε κάποιος) ως προϊόντα λάθους νομισματοκοπείου από γνήσιες μήτρες.

+1
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #81 στις: Ιανουάριος 12, 2019, 06:23:06 μμ »

εχει ενα νοημα το σκεπτικο αυτο, πραγματι, "σφαλμα ειναι γτ να με νοιαζει πως εγινε"
ομως μπαινουν και αλλα ερωτηματα μεσα

1. καποια σφαλματα εχουν μεγαλυτερη αξια οσο πιο "συμμετρικα" ειναι. (παραδειγμα ειναι αυτο, θα μπορουσα αντιστοιχα να μιλησω για ενα "τυχαιο" σφαλμα που συνεβει 10 φορες σε σχεση με 10 φτιαχτα, το καθενα ομως με διαφορετικο τυπο σφαλματος) εχει δλδ αξια η σπανιοτητα τους, επειδη αν η διαδικασια ηταν τελειως random, τοτε αυτα θα ηταν τα πιο απιθανα ή τα πιο "ξεχωριστα-ομορφα". εκει, αν συναγωνιζονται τα "τυχαια-νορμαλ" σφαλματα με τα "φτιαχτα" και τα δεχομαστε ολα, τα φτιαχτα θα πανε "απο πανω" σε συλλεκτικη αξια. Δεν μας νοιαζει λοιπον, ως συλλεκτες, να ξεχωριζουμε διαρκως αυτα τα δυο ?

Και αν δεν μας νοιαζει, τοτε ποιο ειναι το οριο ? Αν φτιαξω ενα τελειο αντιγραφο, τελειο ξαναλεω, καμια διαφορα απο το κανονικο, ενος νομισματος και το δωσω σε καποιον απο σας για δωρο και του το πω οτι ειναι αντιγραφο, πως θα νοιωσει ο καθενας σας ? Πες πως κανεις αλλος δεν το ξερε, και ολοι οι αλλοι του λεγανε μπραβο και τον ζηλευανε. Θα νοιωθει γεματος που το χει ή θα τον τρωει ? Και δεν παιρνω θεση, ουτε κανω κυρηγμα, ρωταω ευθεως τον καθενα για τη γνωμη του: Θα τον ενοιαζε ή οχι ?

2. καποια φτιαχτα σφαλματα πιστευω οτι μαλλον ειναι ευκολο να "πιαστουν". συνδυασμοι πρεσσας-δισκου-μητρας-υλικου που δεν ταιριαζουν χρονολογικα να βρισκονται στο ιδιο σημειο. Ομως κι αυτο δεν εχει ξεκαθαρη κοκκινη γραμμη. Δεν πιστευω οτι οι εταιρειες θα νοιαστουν να το ψαξουν, εκτος και αν τους το ζητησει αυτος που το στελνει, αλλα ποιος θα το κανει αυτο? Οχι αυτος που το στελνει προφανως. Μπορει ομως να το κανει αλλος καποια στιγμη. Θελω να πω οτι καποια απο τα "φτιαχτα" ειναι... μια ζεστη πατατα στα χερια αυτου που το χει, εαν το "χαιρεται" για κανονικο, ας εχει και πιστοποιηση.

ΥΓ: δεν ξερω αν το προσεξατε απτα λεγομενα μου, σε πρωτη φαση δεν με ενδιαφερει καθολου για το "χρηματικο" του θεματος. Οχι οτι εθελοτυφλω, οχι οτι δεν υπαρχει θεμα, απλα αυτο που εχει πιο μεγαλη σημασια για μενα ειναι αλλο.

ΥΓ2: αν τωρα που εβγαινε η μαθηματικη εταιρεια, ερχοταν ενας φιλος μου και μου λεγε οτι μπορει να μου χτυπησει ενα νομισμα με "διορθωμενα τα λαθη" ή ενα με τις εξισωσεις απο τη μια μερια και τον αριστοτελη απο την αλλη, εγω τι θα πρεπε να κανω, θα πρεπε να του πω ναι ? επειδη αμα του πω οχι, θα παει να το πουλησει σε αλλον ? Αλλα αμα του πω ναι, δεν ειναι σα να του λεω οτι "συμφερει το να το κανει επαγγελμα" ?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2019, 06:28:35 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Ιανουάριος 12, 2019, 06:41:41 μμ »

Θα συμφωνησω και παλι με τον προλαλησαντα και θα πω το τελευταιο.
Μιμη μου μαζι σου, και καλα κανεις και τα μαζευεις. Και πολιτιμη η αποψη σου, και πολλα εχεις προσφερει γενικοτερα.
Ομως αναφερομενος στα εντος νομισματικοπειου,το να μην μπορεις να ξεχωρησεις τα υστεροβουλα και κατασκευασμενα ,απο αυτα που εγιναν τυχαια ,αυτο ειναι μεγαλο θεμα!!
Διοτι κι εγω μαζευω π.χ πλαστα νομισματα ,αλλα αν αυτα συνχεονται με τα γνησια, τοτε βραστα, χαθηκε η μπαλα.
Ισως να εχω επηρεαστει δεν λεω αλλα πιθανον να ειναι και αυτος ο λογος που οτι δεν ειναι κυκλοφοριας με αφηνει αδιαφορο.
Τελως παντων αυτα ειναι προσωπικες επιλογες
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2019, 06:48:26 μμ από coll » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences