Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 06:37:27 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σφάλμα στη δραχμή του 1994;  (Αναγνώστηκε 25665 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 26, 2018, 08:15:58 πμ »

Kαλημερα αγαπητέ  Θύμιο. Φιλε μη φοβασαι τιποτα λεω χαριτολογωντας Έχουμε  κάνει  συναλλαγή  και είμαι  απολυτα ευχαριστημενος. Βέβαια εσύ  είσαι παλιός  και εμπειρος συλλέκτης  και ξέρεις τι λες. Οι τοιχοι εχουν αυτιά  και τα κυαλια ματια. Εγω ειμαι νέος συλλέκτης  και εχω πληρωσει κατι παραπάνω και δεν τα εμαθα ολα βέβαια. Όσο  αφορά  τη δραχμη  αν είναι  κατι μοναδικό  η σπανιο Ανάμεσα  στα εκατομμύρια  που εχουν κυκλοφορησει, φρουδες ελπίδες ίσως,  ναι  είναι  μια καλή  πρόταση  να τη βαλω δημοπρασία  και όποιον ενδιαφέρει ας κάνει  τη προσφορά  του. Καλή  συνέχεια.
Καταγράφηκε
magna7
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 39



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 03, 2019, 12:35:32 πμ »

Με ενδιαφέρει η Δραχμή στην οποία λείπει το 1 και το 9. Αν την πουλάς στείλε μου μήνυμα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 03, 2019, 09:14:12 πμ »

Φίλε μου, φοβάμαι, οτι μπορεί να περάσει απο το μυαλό κανενός οτι όσα έγραψα, τα έγραψα με σκοπό να αγοράσω το νόμισμα κρυφά και φτηνά. Δηλώνω οτι δεν το θέλω (αν και μαζεύω mint error), και αν σου στείλω πμ, να βγεις και να το πεις. Σου προτείνω να το κρατήσεις στην συλλογή σου. Αν είναι πάνω από 1 (αυτό με την μίση σβησμένη ημερομηνία), τότε βάλε καμιά δημοπρασία, να αγοραστεί με ίσους ορούς για όλους.

Και σε δημοπρασια να βγει δεν θα πιασει πανω απο 10 αντε 15 ευρω μια κι δεν μιλαει κανεις με τιμες . . .
Θα μου πεις λιγα ειναι ;; Οχι δεν ειναι λιγα απο την στιγμη οπου το μασουρακι ολοκληρο εχει 6 ευρω !!!
Αλλα συνηθως οσοι εχουν τετοια στα χερια τους ψαχνουν να βρουν νεους να τα σπρωξουν ασε να μην πω που και πως . . . . . .
Το θεμα που δεν αναρωτιεστε ομως ολοι εκτος των ψαγμενων ειναι το : Ποσα μασουρακια ειναι ακομη κλειστα και δεν εχουν ανοιξει και σε ποσα μασουρακια ακομη υπαρχουν προβληματικα κερματα!!!  Απορία

Διοτι συνεχεια βρισκετε και κατι νεο να μας δειξει η αγορα  . . . . .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 03, 2019, 09:46:55 πμ »

Με ενδιαφέρει η Δραχμή στην οποία λείπει το 1 και το 9. Αν την πουλάς στείλε μου μήνυμα.

Γιώργη άργησες χαρακτηριστικά όπως λέμε! μας την πήρε τη δραχμή ο συνφορουμίτης μας ο Ρόδακας! Καλοστέργιωτη φίλε!
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 03, 2019, 11:08:18 πμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο ....Βρε παιδιά, έγινε η δημοπρασία, και έκλεισε,  15 η 16 ευρω + τα μεταφορικά.  Τώρα πόσες υπάρχουν; δεν μπορώ να το ξέρω.  

Υγ.... Εγω πάντως δεν την έχω  Ντροπή........
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 03, 2019, 11:10:15 πμ από exmim » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 03, 2019, 08:19:00 μμ »

Θα εμφανιστούν πολλές Μίμη.
Όι συγκεκριμένες δραχμές το έχουν τελικά το θέμα τούς από μήτρα να μαζεύουν σέ αυτή την περιοχή σκουπίδια καί νά φράζουν. Το ερώτημα είναι: πόσες φορές έμεινε ακαθάριστη μήτρα στην εν λόγω ημερομηνία;; Από εκεί θα εξαρτηθεί καί πόσες φορές θα βρεθεί. Υ.Γ η δημοπρασία πού έγινε ;; Υμπεη;;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 03, 2019, 09:32:15 μμ »

Θα εμφανιστούν πολλές Μίμη.
Όι συγκεκριμένες δραχμές το έχουν τελικά το θέμα τούς από μήτρα να μαζεύουν σέ αυτή την περιοχή σκουπίδια καί νά φράζουν. Το ερώτημα είναι: πόσες φορές έμεινε ακαθάριστη μήτρα στην εν λόγω ημερομηνία;; Από εκεί θα εξαρτηθεί καί πόσες φορές θα βρεθεί. Υ.Γ η δημοπρασία πού έγινε ;; Υμπεη;;
Η δημοπρασία έγινε στο στέκι συλλεκτών που το έχει κάποιος herakliotis.Τον ξέρεις; Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Μάλιστα ο κύριος που το δημοπράτησε δεν θέλησε τελικά να πάρει χρήματα απο τον νικητή της δημοπρασίας.Απλά ήθελε να δει ποιός το ήθελε περισσότερο και το έκανε δώρο.
Καλή χρονιά με υγεία!!!!
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 03, 2019, 10:01:53 μμ »

Αγαλμα ο ...Ηρακλειώτης!!! Σαρκασμός
Γιώργο, η διαφήμιση λέει "καλύτερα να μασάς, παρά να μιλάς"  Σαρκασμός
Μας την είπε τελικά ο ... Σαλαμινομάχος!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 03, 2019, 10:08:13 μμ »

Μπράβο στο παλικάρι.
Μου θυμίζει κάποιον άλλο πού άνοιξε μασούρι με δραχμές κάποτε καί ήταν όλες με τήν τελεία.
Καί ενώ υπήρχαν πωλητές πού προσπαθούσαν να τίς πουλήσουν μεταχειρισμένες 10 ευρώ στο υμπεη αυτός τίς χάριζε απλόχερα εδώ μέσα ακυκλοφόρητα!!!

Υπάρχει ελπίδα . . .

Υ.Γ όσο για το σάιτ πού έγινε η δημοπρασία επειδή ήταν δημοπρασία δεν τήν παρακολούθησα.
Έχω την τάση από το 2013 να αποφεύγω τις δημοπρασίες.
Πολύ λίγες έχω παρακολουθήσει στα πέντε τελευταία χρόνια . . . .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 03, 2019, 10:34:56 μμ »

Μπράβο στο παλικάρι.
Μου θυμίζει κάποιον άλλο πού άνοιξε μασούρι με δραχμές κάποτε καί ήταν όλες με τήν τελεία.
Καί ενώ υπήρχαν πωλητές πού προσπαθούσαν να τίς πουλήσουν μεταχειρισμένες 10 ευρώ στο υμπεη αυτός τίς χάριζε απλόχερα εδώ μέσα ακυκλοφόρητα!!!
Αυτός ο άλλος χάρισε και σε μένα μία Γιώργο. Ενα ακόμη ευχαριστώ. ξέρει αυτός.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 819


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 05, 2019, 12:42:42 μμ »

Με ενδιαφέρει η Δραχμή στην οποία λείπει το 1 και το 9. Αν την πουλάς στείλε μου μήνυμα.

Γιώργη άργησες χαρακτηριστικά όπως λέμε! μας την πήρε τη δραχμή ο συνφορουμίτης μας ο Ρόδακας! Καλοστέργιωτη φίλε!
Επ τι εχουμε εδω..... ?Ευχαριστω για τα καλοριζικα  Σαρκασμός Σαρκασμός Χε χε.....και ομως το επιβεβαιωνω!!Εγω τις κερδισα και τις 2 κ μαλιστα οπως αναφερθηκε παραπανω κ χωρις αντιτιμο που βεβαια θα κανω τα κουμαντα μου γιατι τετοιες κινησεις απο μελη κ μαλιστα αγνωστα προς εμενα,θα πρεπει να ανταποδιδονται.....Δραχμες με σφαλματα μαζευα κ μαζευω και  εχω κ εγω ,και θα πω πως πχ η κοπη 98 εχει μπουκωματα στο 98  αλλα ποτε(τουλαχιστον μεχρι σημερα)στο 19...κ για αυτο τις ''κυνηγισα''...Φυσικα αλλο 98 και αλλο 94.....που δεν εχουν κανει τοσο συχνη εμφανιση(εγω προσωπικα 1η φορα ειδα στα τοσα χρονια.)...Το αν εμφανιστουνε ξανα κ μαλιστα ακυκλοφορητες και κοκκινες κοκκινες απο μασουρι θα το δειξει ο χρονος...Δεν ξερω βεβαια ποιες θα ειναι λιγοτερες...αυτες με το σβησμενο 98 κ το ανθεμιο ή αυτες που εχουν σβησμενο το 19.... Στη κοπη 94?! Και αν φυσικα ξαναεμφανιστουνε...Ας αφησουμε τον χρονο να κανει την δουλεια του....οπως αλλωστε σε καθε τι συλλεκτικο κ εδω ειμαστε να τα ξαναπουμε....Εγω παρο ολο που ειναι ενα ''ασημαντο'' κ εφτελες νομισμα για την συλλεκτικη κοινοτητα εντουτις με τραβηξε κ με τραβαει κ να ξαναβρω καποιο αλλο σφαλμα θα τις κυνηγησω κ παλι....Οποτε σφαλματακιδες το νου σας...... Μεγάλο χαμόγελο  κυκλοφορει κ ο Ροδακας.....  Σαρκασμός Καλη συνεχεια σε ολους....

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 05, 2019, 12:50:15 μμ από ΡΟΔΑΚΑΣ » Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 06, 2019, 09:53:03 μμ »

Μπράβο στο παλικάρι.
Μου θυμίζει κάποιον άλλο πού άνοιξε μασούρι με δραχμές κάποτε καί ήταν όλες με τήν τελεία.
Καί ενώ υπήρχαν πωλητές πού προσπαθούσαν να τίς πουλήσουν μεταχειρισμένες 10 ευρώ στο υμπεη αυτός τίς χάριζε απλόχερα εδώ μέσα ακυκλοφόρητα!!!
Αυτός ο άλλος χάρισε και σε μένα μία Γιώργο. Ενα ακόμη ευχαριστώ. ξέρει αυτός.

Μου ειχε χαρισει και εμενα. Γιορταζει κι ολας σημερα...
Ημουν πολυ τυχαιρος που τον γνωρισα στο ξεκίνημα της συλλογης μου και μου εμαθε πολλα!
Το σπουδαιότερο όλων την λεξη "χαμογελα"
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 07, 2019, 12:09:54 μμ »

Διονυση και Θανασση , ειμαι απο το 1989 αναμαζωξαρης οπως λεμε στα μερη μου στα συλλεκτικα νομισματα.
1989 επιασα στα χερια μου την πρωτη χρυση λιρα και απο τοτε αρχισα να μαζευω σιγα σιγα τα παντα.
Το τι εχω δει στο περασμα των χρονων ειναι ανω ποταμων , το τι εχω ακουσει απο φτυαρια γυρω μου δεν το χωραει ο ουρανος.
Ατομα σαν τον προαναφερωμενο Θεσσαλονικιο τα οποια ειναι μετρημενα στα δαχτυλα των χεριων στην συλλεκτικη κοινοτητα μεσα με κανουν και παραμενω εδω . . . . .
Ισως υπαρξει ακομη ελπιδα σε αυτο το ρημαδιασμενο χομπυ να δουμε καλυτερες μερες , χλωμο αλλα ισως . . . . . 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 07, 2019, 11:11:22 μμ »


Υγ.... Εγω πάντως δεν την έχω  Ντροπή........




Αλλα, ψάξε-ψάξε, βρήκα αυτήν Κλείσιμο ματιού.....
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 08, 2019, 12:01:24 μμ »

To οποιο Μιμμη επιβαιβεωνει τα λογια μου παραπανω : Ειχαν τοσα προβληματα σχεδιαστικα/τεχνικα αυτες οι δραχμες που δεν ξερεις τι θα σου ξημερωσει αυριο ανοιγωντας μασουρακια!!!
Προσωπικα πιστευω πως εαν δεν καθαριζωταν τακτικα οι μητρες στο επιμαχο σημειο μαζευαν σκουπιδακια , μπουκωνε και η συνεχεια;;; Τις γυρευετε ολοι σημερα !!!
Καλα να εισαστε να ψαχνετε παιδια!!!! Θα κλεισετε ολη την σειρα μπουκωμενη στο τελος  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences