Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 03:20:09 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Παλαιό τασάκι.  (Αναγνώστηκε 3033 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 10, 2018, 02:53:53 μμ »

Βρήκα τυχαία ένα τασάκι στην αποθήκη και επειδη δεν είμαι καθόλου γνώστης αυτών των ακτικειμένων χρειάζομαι την άποψη σας για το πότε φτιάχτηκε περίπου και τί υλικό μπορεί να είναι.Είναι μικρό σε μέγεθος και βαρύ.

https://postimg.cc/2qnzDzNx

https://postimg.cc/qtx9wgdW
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 10, 2018, 03:10:16 μμ »

Καλησπερα φιλε μου,δυστυχως ειναι κοινο τασακι περιοδου απο μετα το 1950.Ειναι απο μπρουτζο συνηθως,και καποια επιχρυσωμενα....Εχουν βγει σε διαφορα σχεδια με δικεφαλλο αετο.....
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 10, 2018, 03:11:27 μμ »

Σε ευχαριστω για την πληροφορηση,ηθελα απλα να ξερω τί εχω.
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 10, 2018, 07:53:06 μμ »

Εαν ειχα ορεξη κ χρονο θα σου εδειχνα και γω με φωτο απο το πατρικο μου ,διαφορα σχεδια που μαζευαν τα αδερφια μου καποτε λογω και συλλεκτικου ενδιαφεροντος αλλα κ σε  συναρτηση της ομαδας τους .....Επειδη ειμαι ο μονος στην οικογενεια που ΔΕΝ ειμαι μπαοκ καταλαβαινεις οτι ειναι η ποιο'' αντιπαθητικη ''γωνια της βιτρινας με τα συλλεκτικα του πατρικου μου....Υπαρχουν σε πολλα σπιτια οπως στο δικο μου αλλα κ καποια κρεμασμενα σε τοιχους...Θα ρωτησω την αδερφη  μου εαν θες περισσοτερες λεπτομερειες...Ποιος τα εφτιαχνε,την ιστορια τους κτλπ...
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 11, 2018, 01:22:52 πμ »

Aν το θυμηθεις ρωτα την,θα εχει ενδιαφερον να γνωριζουμε  ποιος τα εφτιαχνε διοτι φαινεται να ειναι χειροποιητο.
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 16, 2018, 01:38:15 μμ »

Επανερχομαι μιας κ το ειχα ψιλο υποσχεθει....Μιλωντας εχτες εμαθα καποιες λεπτομερειες....
Καταρχην η περιοδος κατασκευης τους ειναι απο τα μεσα της δεκαετιας 1950 εως λιγο πριν τα τελη του 1960....Τα παλαιοτερα τα διακρινεις αφενος λογω βαρους αλλα κ λογω τεχνοτροπειας στις λεπτομερειες σχεδιων αλλα και αφετερου του "χυτου"" ή οχι καλουπιου τους.Τα πρωτα πρωτα ηταν χειροποιοητα και οσο περναγε ο καιρος καλουπωνονταν για περισσοτερη παραγωγη....Ειναι τασακια λαογραφικης τεχνοτροπειας που εκεινη την εποχη και λογω πολλων καταστασεων κ συγκυριων υπηρχε εντονη πατριωτικη κ θρησκευτικη επιρροη σ αυτο το θεμα ποσο μαλλον οταν η χωρα ειχε κ τον μοναδικο ορθοδοξο Μοναρχη παγκοσμιως και αυτο φυσικα συνδιαστηκε με τα τοτε πατριωτικα "ηθη"" περι αναγενησεως της Ελλαδος και φυσικα εμπορικα οτι πολλοι προσφυγες εκεινης της εποχης θυμοντουσαν τις χαμενες πατριδες....Κατασκευαζονταν κυριως, την αρχη απο πολεις της Ηπειρου κ της Μακεδονιας και αργοτερα εως τα τελη της δεκαετιας του 60 σε διαφορα μερη της Ελλαδος
Οπως φυσικα καταλαβαινετε οσο περναγε ο καιρος και εμποροποιηθηκανε τοσο χασαν την αιγλη τους στην τεχνοτροποια τους....
Τελος μετα απο αλλαγες πολιτευματος κ κουλτουρας  και φυσικα λογω απαξιωσης των ιδιων λογω μη καλης αποτυπωσεως αυτης της τεχνης ηρθε κ η απαξιωση τους οπως ηταν φυσικο κ καταληξαν να πουλιουνται ως σουβενιρ σε τουριστες ......
Τωρα συλλεκτικα χμμμμ...Δεν υπαρχουν πλεον πολλοι συλλεκτες αυτων των αντικειμενων κ οσοι υπαρχουν ειναι σχεδον κομπλε στις συλλογες τους γνωριζοντας και οι ιδιοι βεβαια πως ειναι συλλογη που δεν θα επιφερει κερδος υψηλο σε περιπτωση μεταπωλησης και μιλω βεβαιως για τα χειροποιητα κ τα πολυ παλια.....Τα ποιο σπανια ειναι τα ασημενια και χειροποιητα και εκει οντως αυτα ειναι τα μονα που πληρωνονται καλα...
Του φιλου που ανεβασε πιθανως δεν ειναι χειροποιητο αλλα χυτο....για να το επιβαιβαιωσεις ζυγισε το και πες μου τι βαρος σου εδειξε.
Ελπιζω να μην σας κουρασα...Εμενα επειδη τοσα χρονια οπως προειπα παραπανω δεν μου εκαναν κλικ,μιλωντας τελικως με την αδερφη μου  κ εξηγωντας μου ολα τα παραπανω χτες  στο απογευματινο μας καφεδακι ταξιδεψα λιγο συλλεκτικα μαζι της μετα απο καιρο...κ γυρισε κ αυτην τον χρονο πισω μνυμονευοντας ιστοριες αποκτησης του καθενος αντικειμενου με τον αδερφο μου και το κυνηγι της συλλογης της....
Φιλικα Νικολας

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2018, 01:43:08 μμ από ΡΟΔΑΚΑΣ » Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 16, 2018, 02:52:00 μμ »

Ελπιζω να μην σας κουρασα...Εμενα επειδη τοσα χρονια οπως προειπα παραπανω δεν μου εκαναν κλικ,μιλωντας τελικως με την αδερφη μου  κ εξηγωντας μου ολα τα παραπανω χτες  στο απογευματινο μας καφεδακι ταξιδεψα λιγο συλλεκτικα μαζι της μετα απο καιρο...κ γυρισε κ αυτην τον χρονο πισω μνυμονευοντας ιστοριες αποκτησης του καθενος αντικειμενου με τον αδερφο μου και το κυνηγι της συλλογης της....

οχι μονο εσεις ταξιδεψατε, ταξιδεψα και γω για λιγο μαζι σας σε μια πιο αθωα εποχη και σε ενα ειδος συλλογης πιο "αληθινο" απο πολλες μεριες
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 16, 2018, 06:05:15 μμ »

Ελπιζω να μην σας κουρασα...Εμενα επειδη τοσα χρονια οπως προειπα παραπανω δεν μου εκαναν κλικ,μιλωντας τελικως με την αδερφη μου  κ εξηγωντας μου ολα τα παραπανω χτες  στο απογευματινο μας καφεδακι ταξιδεψα λιγο συλλεκτικα μαζι της μετα απο καιρο...κ γυρισε κ αυτην τον χρονο πισω μνυμονευοντας ιστοριες αποκτησης του καθενος αντικειμενου με τον αδερφο μου και το κυνηγι της συλλογης της....

οχι μονο εσεις ταξιδεψατε, ταξιδεψα και γω για λιγο μαζι σας σε μια πιο αθωα εποχη και σε ενα ειδος συλλογης πιο "αληθινο" απο πολλες μεριες
Χαρα μου τοτε.... Χαμόγελο Και γω για αυτο το μοιραστηκα μαζι σας...ελπιζω να βγει κ αλλο μελος κ να προσθεσει ή και να επιβαιβεωσει τα γραφομενα μου αν και οπως ειπα ειναι ελαχιστοι οι συλλεκτες αυτου του ειδους....καλη συνεχεια
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences