Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 07:03:13 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Λίρα 1917 Λονδίνο  (Αναγνώστηκε 8291 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 06, 2018, 01:25:13 μμ »

Πρόσφατα μου έπεσε στα χέρια άλλη μια κόπια του 1917 Μητρόπολης. Αν και έχουν γραφτεί πολλά κατά καιρούς για την συγκεκριμένη ημερομηνία εντούτοις στην προκειμένη παρατήρησα κάτι ασυνήθιστο που θα σας πω σε λίγο.
Καταρχάς το νόμισμα στο χέρι έχει μια αφύσικη κιτρινωπή όψη. Την απέρριψα αμέσως μόνο από αυτό. Κοιτάζοντας προσεκτικότερα ανακάλυψα και τις κρυφές "πτυχές" της. Στον εμπροσθότυπο παρατηρώ παράκεντρη χάραξη (struck off centre) με το rim στο πάνω μέρος πιο παχύ από το κάτω. Αυτό στα χρυσά του Royal Mint (και γενικά όλων των Νομισματοκοπείων) δεν θα το δείτε ποτέ η σχεδόν ποτέ. Τα γράμματα είναι λίγο πιο χοντροκομμένα από το κανονικό με μερικά να παρουσιάζουν και διπλή χάραξη.

Στον οπισθότυπο όμως παρατηρώ τα πιο πολλά σφάλματα και λογικό μια και το σχέδιο είναι πιο πολύπλοκο. Το ξίφος πιο παχύ, τα δάχτυλα του Αγίου (τα 2 μικρά που συγκρατούν το χαλινάρι) κομμένα, το αριστερό μπροστινό πόδι του αλόγου σχεδόν σβήνει και χάνεται στο πεδίο, η λεπτομέρεια κάτω από την κοιλιά του αλόγου που ενώνεται με τα φτερά του δράκου σβησμένη όπως και το πέος του αλόγου, το B.P. τελείως λάθος με τα γράμματα σε μεγάλη απόσταση μεταξύ τους και να γέρνουν δεξιά.

Όμως αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι η ουρα του αλόγου. Είναι η λεγόμενη "short tail". Στην γνήσια του Λονδίνου είναι "Long tail". Δείτε τις φωτογραφίες. Από τα μικροσημαδάκια στο πεδίο που δεν συνάδουν με την όλη φθορά πιθανολογώ πως πρόκειται για die transfer από οπισθότυπο του sydney που έχει short tail. Μια λεπτομέρεια που δεν πρόσεξε ο παραχαράκτης.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2018, 01:27:16 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 06, 2018, 01:31:50 μμ »

Αριστερά η κόπια, δεξιά η γνήσια. Στην λεπτομέρεια με τις ουρές αριστερά η γνήσια δεξιά η κόπια.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2018, 01:32:52 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 06, 2018, 02:29:06 μμ »

Πολύ ενδιαφέρουσα και χρήσιμη ανάλυση.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 06, 2018, 06:43:19 μμ »

Ευχαριστω Lary.

Προβληματίζομαι όμως και νομιζω ότι έχω αφήσει ημιτελή την έρευνα μου. Αναρωτιόμουνα δηλαδή μόνο η κοπή Λονδίνου είναι long taill? Από το κινητό μου τώρα που το βλέπω (λίγο ερασιτεχνικά ομολογώ) φαίνεται πως ναι. Φαίνεται δηλαδή πως όλες οι άλλες κοπές της ίδιας χρονιάς έχουν την ποικιλία με short tail? Έτσι μου φαίνεται. Παρόλα αυτά βρίσκω διάφορες στην κοπή καναδα και μελβουρνης (long) αλλά Σύδνεϊ και Περθ short.

Γιατί έχει γίνει αυτό; Στα βιβλία  ιδιαίτερα αυτό του Spink  δεν αναφέρεται. Ενώ πχ αναφέρονται ποικιλίες της Βικτωριας με short, medium και φυσικά long tails στον Γεώργιο δεν αναγράφεται κάτι για διαφορετικές κοπές στον οποσθοτυπο. Παράβλεψη; Δεν ξέρω. Αν σκεφτεί κανεις ότι η μητρόπολη (που ήταν υπεύθυνη για όλες τις μήτρες) και τις έστελνε  στα αποικιακά νομοσματοκοπεια γιατί έκοψε διαφορετική για αυτά; Το έκανε μόνο για το 17;

Δεν ξέρω τις απαντήσεις όπως επισης να σημειώσω ότι δεν ξέρω τι γράφει ο Marsh για αυτό. Θα το δω αύριο στο γραφείο προς το παρόν αυτά.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2018, 06:53:26 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 06, 2018, 07:27:15 μμ »

Γιώργο συγχαρητήρια μόνο εσύ θα μπορούσες να αποτυπωσεις τόσο εύστοχα τις διαφορές ανάμεσα σε μια πλαστή και κανονική λίρα 1917 Λονδίνου.
Καταγράφηκε

gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 06, 2018, 08:57:53 μμ »

Ευχαριστω χρηστο. Τα πλαστα έχουν μπει για τα καλά στη ζωή μας. Καλό είναι να τα γνωρίζουμε  όχι ότι κανεις θα αγοράσει μια του 17 αέρα πατέρα απιστοποιητη αλλά η γνώση είναι δύναμη. Και η γνώση πρέπει να μοιράζεται.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 06, 2018, 09:00:14 μμ »

Γιώργο έχεις σκεφτεί να γράψεις κάποιο βιβλίο σχετικά με sovereigns?
Υλικό μετά απο τόσα χρόνια ενασχόλησης με το αντικείμενο πιστεύω ότι υπάρχει άφθονο!!!
Για σκέψου το λίγο  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 06, 2018, 09:18:31 μμ »

Μπορεί στα γεράματα Μιχάλη. Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 06, 2018, 09:57:47 μμ »

Μπορεί στα γεράματα Μιχάλη. Μεγάλο χαμόγελο
Εεεεε αργούμε τότε.Θα περιμένουμε τι να κάνουμε  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 06, 2018, 10:03:39 μμ »

Ένα σοβαρό βιβλίο για λίρες στα Ελληνικά θα είχε μεγάλη απήχηση πιστεύω!!! Καί εσείς κύριε Γιώργο έχετε την δυνατότητα να το κάνετε αγγλοελληνικό με τίς γνώσεις σάς καί τούς συνδέσμους που έχετε στην Αγγλία. Εδώ ο Πυλαρινός έγραψε στα βιβλία του ένα θέμα πώς να ξεχωρίσουν τίς πλαστές λίρες, πέταξε μέσα πέντε μπούρδες και τα διάβασαν σαν χάνοι χιλιάδες Έλληνες !!! Ένα σοβαρό βιβλίο ελληνικό χρειάζεται.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 07, 2018, 01:08:00 πμ »

Ένα σοβαρό βιβλίο για λίρες στα Ελληνικά θα είχε μεγάλη απήχηση πιστεύω!!! Καί εσείς κύριε Γιώργο έχετε την δυνατότητα να το κάνετε αγγλοελληνικό με τίς γνώσεις σάς καί τούς συνδέσμους που έχετε στην Αγγλία. Εδώ ο Πυλαρινός έγραψε στα βιβλία του ένα θέμα πώς να ξεχωρίσουν τίς πλαστές λίρες, πέταξε μέσα πέντε μπούρδες και τα διάβασαν σαν χάνοι χιλιάδες Έλληνες !!! Ένα σοβαρό βιβλίο ελληνικό χρειάζεται.

Μονο αυτο υπάρχει, τίποτα άλλο στα ελληνικά;
Καταγράφηκε
Τέρης Χρυσός
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 111


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 07, 2018, 02:05:02 πμ »

Απόλαυση να διαβάζεις και κυρίως να μαθαίνεις από τέτοια topic. Εύγε.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 07, 2018, 10:17:48 πμ »

Ένα σοβαρό βιβλίο για λίρες στα Ελληνικά θα είχε μεγάλη απήχηση πιστεύω!!! Καί εσείς κύριε Γιώργο έχετε την δυνατότητα να το κάνετε αγγλοελληνικό με τίς γνώσεις σάς καί τούς συνδέσμους που έχετε στην Αγγλία. Εδώ ο Πυλαρινός έγραψε στα βιβλία του ένα θέμα πώς να ξεχωρίσουν τίς πλαστές λίρες, πέταξε μέσα πέντε μπούρδες και τα διάβασαν σαν χάνοι χιλιάδες Έλληνες !!! Ένα σοβαρό βιβλίο ελληνικό χρειάζεται.

Μονο αυτο υπάρχει, τίποτα άλλο στα ελληνικά;

Σαν βιβλίο ναι. Στον συλλεκτικό κόσμο νομίζω σε ένα τεύχος του είχε γράψει κάποιος μία μελέτη όπου παρουσιάζονται οι λίρες κατά σειρά και νομισματοκοπείο καί ήταν η ποίο σοβαρή ελληνική παρουσίαση πού είχα δει ποτέ μου. Τίποτα άλλο πουθενά δεν είδα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 07, 2018, 12:48:39 μμ »

Ένα σοβαρό βιβλίο για λίρες στα Ελληνικά θα είχε μεγάλη απήχηση πιστεύω!!! Καί εσείς κύριε Γιώργο έχετε την δυνατότητα να το κάνετε αγγλοελληνικό με τίς γνώσεις σάς καί τούς συνδέσμους που έχετε στην Αγγλία. Εδώ ο Πυλαρινός έγραψε στα βιβλία του ένα θέμα πώς να ξεχωρίσουν τίς πλαστές λίρες, πέταξε μέσα πέντε μπούρδες και τα διάβασαν σαν χάνοι χιλιάδες Έλληνες !!! Ένα σοβαρό βιβλίο ελληνικό χρειάζεται.
Να βγει βιβλίο στα Ελληνικά για λίρες  Γιώργη για ποιούς;Βλέπεις να υπάρχουν τόσοι πολλοί συλλέκτες που να δικαιολογεί μια τέτοια προσπάθεια;
Αντίθετα βλέπω αρκετό κόσμο να καταπιάνεται με τις απλές λίρες (και πολύ καλά κάνει γιατί οι άλλες είναι λίγες και δεν φτάνουν για όλους)αλλά για αυτό δεν χρειάζεται νομίζω βιβλίο.Με απλούστερες διαδικασίες μπορεί κάποιος να ενημερωθεί για δυό πράγματα που χρειάζονται!!!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 07, 2018, 04:53:58 μμ »

Μπορει οι περισσοτεροι να λενε : Ποσο βαρος εχει τοσο επι τοσο κτλ κτλ αλλα δεν παυουν να υπαρχουν παιδια που διψανε για γνωση συλλεκτικη.
Προσωπικα οταν μου τυχενουν ατομα που τους δειχνεις κατι σπανιο και σε ρωτανε περισσοτερα στοιχεια και μετα ανακαλυπτεις οτι τα στοιχεια αυτα δεν τα ζητανε σαν γνωση αλλα για να σουν πουν μια τιμη στο μεταλλο , προσωπικα τους στελνω απο εκει που ηρθαν και εαν ξαναρωτησουν τιποτα δεν θα ξαναδουν την αποψη μου αποτυπωμενη σε οθονη!!!
Μου ετυχε και προσφατα αυτο σε μεταλλιο οπου δεν το βρισκεις και απο 120 ευρω ηθελε να μου προτεινη 20 !!!
Διαγραφει απο τον εγκεφαλο μας τετοια ατομα και παμε παρακατω !!!

Υ.Γ Ενα βιβλιο στα Ελληνικα θα βοηθουσε πολυ να μαζευτουν περισσοτεροι συλλεκτες παρα πεινασμενα κορακια χρυσου/ασημιου και μονο!!!
Η γνωση βοηθαει σε αυτο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 07, 2018, 04:54:38 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences