Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 08:04:39 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πλατων -βιβλια  (Αναγνώστηκε 15370 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 04, 2018, 10:22:15 πμ »

  Θα ηθελα μια εκτιμηση για 4 βιβλια του 1850. Στα βιβλια είναι όλα τα εργα του φιλοσοφου Πλατωνα γραμμενα στα ελληνικα. Είναι τυπωμένα στην πολη Λειψια της Γερμανιας.
Καταγράφηκε
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 12:51:30 πμ »

Είναι 8 τόμοι δεμένοι σε 4 βιβλια. Αν δεν κανω λαθος ειναι πληρες! Αρχαία Ελληνικά και Λατινικα.
Απ όσο θυμάμαι η Λειψία έχει δώσει εκδόσεις το 1833 και 1836 επίσης αλλά από διαφορετικους εκδοτες.
Θα κοιτάξω αύριο βιβλιογραφια και θα σου πω πόσα αντίτυπα υπάρχουν από το δικό σου και θα δω και για τυχόν δημοπρασίες.
Καταγράφηκε
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 07:54:25 πμ »

Ευχαριστω
Καταγράφηκε
panagiootis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 05, 2018, 02:35:27 μμ »

  Oσα μας εχεις βαλει είναι δυσκολα!!!
Καταγράφηκε
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 06, 2018, 11:20:04 πμ »

 εμαθα οτι ηθελα,ευχαριστω.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 08, 2018, 06:37:23 μμ »

εμαθα οτι ηθελα,ευχαριστω.


αυτο που ολο ανεβαζεις πραγματα,απαντανε ελαχιστοι η κανενας,και μετα βγαινεις κ λες οτι εμαθες οτι ηθελες αλλα δεν λες κ στους αλλους πληροφοριες που ισως βοηθηθουν (και ολως τυχαιως σε πληροφορουν παντα σε πμ η εκτος στεκιου),πρεπει να το κοιταξεις λιγο...........επισης,να υπενθυμισω (γενικοτερα) πως οτι παλιο δεν ειναι απαραιτητα κ σπανιο η δυσευρετο..απλα μια υπενθυμιση...αυτα..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 04:18:25 μμ »

Φιλε pipis με ολο τον σεβασμο κλεινεις τα θεματα σου αφήνοντας μας ,με μια περιεργη γευση και με απορια.Εδω υπαρχουν συλεκτες με γνωσεις που απλοχερα μοιράζονται μαζι μας τα <ξερω > τους,και μεσα από αυτους μαθαινουμε και εμεις.Γιατι το στεκι ειναι γνωση ,εγω τουλαχιστον ετσι το αντιλαμβανομαι, και ανατρεχοντας στα γραπτα φιλων ,ανοιγουν τα ματια μας και το μυαλο μας σε εναν αλλον κοσμο ,αυτον του συλεκτισμου.
Αναλογισου τι προσφερουν τα δικα σου γραπτα σε γνωση με αυτον τον τροπο, και αν αξιζουν σεβασμο ολοι οσοι μπαινουν στον κοπο να σου απαντησουν και ενδεχομενως να εχουν μισες γνωσεις επι του θεματος που θα ηθελαν να τις εμπλουτισουν.
Και ναι ,εγω θα ηθελα να μοιραστεις τις πληροφοριες σου,και το εχεις κανει με τα αλλα σου θεματα.Γιατι θα πρεπει να στο επισημανουμε?
Αν παλι δεν θελεις μπορεις να ζητας πληροφοριες μεσω πμ απαλασοντας μας απο την ασκοπη παρακολουθηση ενος θεματος.
Χωρις διαθεση να θιξω, φιλικα
Καταγράφηκε
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 10, 2018, 08:05:00 μμ »

  Ειχα προσωπικα τρεξιματα.. Παντα λεω οτι γνωριζω. Το εχω αναφερει παλαιοτερα,οτανλεω" βρηκα αυτο που ηθελα" εννοω οτι δεν χρειαζεται να ψαχνεται λογω οτι ανεβαζω ειναι δυσκολο.
 Τα βιβλια εχουν καταγραφει το 1945 λογω σπουδαιοτητας(εχουν χαθει τα στοιχεια καταγραφης),θα καταγραφουν εκ νεου. Καποια πραγματα θυμομουν ,ρωτησα ομως τον θειο μου και ετσι η ιστορια εχεις ως εξης.. Το 1847 ο ελληνισμος της Κωνσταντινουπολης ανεθεσε στο τυπογραφειο της Λειψιας να τυπωσει περιπου 50 τετοια βιβλια(αναγκες σχολειων,βιβλιοθηκης, κ.α.). Ολοκληρωθηκαν το 1850 οποτε εφθασαν στην Κωνσταντινουπολη. Μεχρις στιγμης ειναι το μοναδικο σετ βιβλιων του Πλατωνα. Ηρθε στην ΕΛΛΑΔΑ το 1922 μαζι με αλλα σημαντικα κειμηλια απο τον παππου μου για να τα γλυτωσουν απο τους Τουρκους. Ειναι ΜΟΝΑΔΙΚΑ κειμηλια οπως μας εξηγησαν οταν πηγαμε για να καταγραψουμε και ΜΑΛΛΟΝ θα τα παρουν για επιστημονικους σκοπους (κοινως λογω σπουδαιοτητας θα μας τα παρουν) χωρις βεβαια αυτο να μας ενοχλει!!
Καταγράφηκε
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 10, 2018, 10:41:47 μμ »

Pipi μου, δε θέλω να σε στενοχωρήσω ούτε και να έρθω σε αντιπαράθεση, αλλα δεν ισχύουν αυτά που γράφεις.  Αναποφασιστικότητα
Αν ήταν έκδοση "κατά παραγγελία", θα το έγραφε στην προμετωπιδα. Έπειτα, μια απλή έρευνα αν κάνεις για τον επιμελητή της έκδοσης (Stallbaum ) θα βρεις ότι επιμελουνταν εκδόσεις για χρήση σε σχολεια, (δεν ξέρω ποια βαθμιδα), και ότι έχει δουλέψει πάνω σε έργα πολλών αρχαίων. Και ιδίως στα απαντα του Πλάτωνα το έχει κάνει για πολλές διαδοχικες χρονιες!
Οι Γκίνης-Μεξας στη βιβλιογραφια τους, δεν αναφέρουν το δικό σου. Ούτε ο Ηλιού ούτε η Πολέμη.
Η ταπεινή μου άποψη - υπόθεση, είναι ότι είναι γερμανική έκδοση για σχολική χρήση δική τους.
(Εκτός όλων των παραπάνω, η Κωνσταντινουπολη είχε πολλά αξιόλογα τυπογραφεια, δεν καταλαβαίνω γιατί να παραγγελθει στη Λειψια...)

Υγ. Εννοειται ότι υπάρχει η πιθανότητα να κάνω λαθος.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2018, 10:43:29 μμ από Γιωργος P. » Καταγράφηκε
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 13, 2018, 09:07:10 πμ »

  Γιωργο Ρ. δεν ισχυουν αυτά που γραφεις. Καταρχήν εκτος από τις πρωτες δυο σελιδες είναι γραμμενο στα Ελληνικα. Μονο όταν ιδρυθηκε το Κοκκινο Σχολειο ,νομιζω το 1882, αρχισε μια συστηματικη με σχολικα βιβλια μορφωση των Ελλήνων της Πολης. Μεχρι τοτε υπηρχαν διαφορα κτιρια οπου προσπαθουσαν να διδαξουν τα ελληνικα στα παιδια. Σε αυτό βοηθησε γιατι γυρω στο 1850 με το διάταγμα Τανζιματ μεσα σε όλα καταργηθηκε και το ταγμα των Γενιτσαρων και αυτό βοηθησε ώστε πολλα παιδια αντι να καταταγουν υποχρεωτικα στον τουρκικο στρατο,να μεγαλωσουν στις οικογενειες τους. Τα οποια ελληνικα σχολεια στην Κωνσταντινουπολη συντηρούνταν με δωρεες από την εκκλησια και από τους Ελληνες της πολης και αυτό με μεγαλη δυσκολια.
 Τα τυπογραφια στην Κωνσταντινουπολη ηταν ΜΟΝΟ για τις υπηρεσίες του Σουλτανου!!! Τα βιβλια ηταν κυριως θρησκευτικα βιβλια που ηταν γραμμενα στο χερι από την σχολη στην Πολη και από προσφορες από χωρες τις κεντρικης ευρωπης οπου ζουσαν πολλοι αστοι Ελληνες μετα από συννενοηση με τους δασκαλους.
Καταγράφηκε
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 13, 2018, 11:54:26 πμ »

Με όλο το σεβασμό, αλλά αυτά που μου γράφεις δεν βεβαιωνουν ότι είναι "μοναδικά κειμήλια " και "κατα αποκλειστικη παραγγελια" όπως γράφεις πιο πανω! Σαφώς και είναι αξίας, και προσωπικά μου τρέχουν τα σάλια και μάλιστα στην κατάσταση που δείχνουν να είναι, όμως μιας και μιλάμε για εκτίμηση δεν βλέπω το λόγο να υπερβάλουμε!

https://catalog.hathitrust.org/Search/Home?lookfor=%22Stallbaum,%20Gottfried%22&type=author&inst=

Σε αυτό το link θα βρεις τις εκδόσεις (103 λεμε τωρα) που επιμελήθηκε ο Stallbaum. Θα βρεις και τη δικιά σου μεσα!
Αν θες σου βρίσκω και αντίτυπα ανά τον κοσμο. Βρέχει σήμερα και υπάρχει χρόνος  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 13, 2018, 01:51:22 μμ »

Επίσης, μήπως σου είναι εύκολο να βγάλεις μια φωτό την οβαλ σφραγίδα που έχει στα δεξιά της σελιδας? Είμαι περίεργος να δω το όνομα της βιβλιοθηκης. Αν επιτρέπεται βέβαια.
Καταγράφηκε
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 13, 2018, 05:20:02 μμ »

 H οβαλ σφραγιδα δεν ειναι ονομα βιβλιοθηκης... Ειναι το ονομα του δασκαλου(στην συγκεκριμενη περιπτωση ο προπροπαππους μου) και στην μεση της σφραγιδας το συμβολο με το  που βρισκεται το σχολειο(στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι Η ΠΥΛΗ ΤΩΝ ΒΛΑΧΕΡΝΩΝ).
 Το link που κατεβασες δεν βρηκα την συγκεκριμενη εκδοση. Ολα αυτα ομως ειναι φωτοτυπιες και καποια εξωφυλλα ειναι copy απο καποιο πανεπιστημιο. Αν καποιος θελει να διαβασει Πλατωνα δεν χρειαζεται φωτοτυπιες, μπορει να παει σε ενα βιβλιοπωλειο και με 3 ευρω αγοραζει μια ωραια εκδοση με εργα του Πλατωνα!!!
Καταγράφηκε
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 13, 2018, 05:53:30 μμ »

Άστο ρε φιλε, δεν υπάρχει συνεννόηση.
Καταγράφηκε
panagiootis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 14, 2018, 08:10:27 μμ »

 γιωργο εισαι αδικος!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences