Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 01:43:57 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Καλο ταξιδι κυριε Γιαννη......  (Αναγνώστηκε 4668 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 28, 2018, 10:18:24 μμ »

 Αν και το θεμα μαλλον δεν ειναι για εδω.... γραφω στα στρατιωτικα για να αποχαιρετησω εναν μεγαλο ανθρωπο και συλλεκτη!

καποιοι τον ηξεραν... καποιοι τον ειχαν ακουστα... ηταν απο τους μεγαλους συλλεκτες πολεμικων ευρηματων απο την Μαχη της Λερου! ειχε και δικο του μουσειο με δωρεαν εισοδο!

αναφερομαι στον κυριο Γιαννη Παραπονιαρη, στην Λερο! Πραγματικος Κυριος!!! ειχε μεγαλο μερακι! ηταν γεματος χαρα και καμαρι για την συλλογη του! ενας ευγενικος και καλοσυνατος ανθρωπος που χαιροταν οταν εβλεπε αλλους και ειδικα νεαρους να εχουν ενδιαφερον για τετοια πραγματα και για την ιστορια! ιδιαιτερα αν ειχαν σχεση και με το νησι...

θυμαμαι πιτσιρικας ειχα παει σπιτι του και ειδα την συλλογη του! θαυμασα την ομορφια της!! ποσο προσεγμενα ηταν ολα! τοποθετημενα και συντηρημενα με προσωπικη φροντιδα και σεβασμο... εκει που περιμενα λιγα κομματακια.... δεν βρεθηκα να μην ξερω τι να πρωτοδω!!! τοσα πολλα ειχε μαζεψει!!

μεσα απο τα υπολειμματα της φρικης του πολεμου, μαθαινες την ιστορια... μαθαινες ιστοριες αγνωστες για πολλους... μεσα απο την φρικη του θανατου μαθαινεις κι εκτιμας και το μεγαλειο της ζωης!

ημουν καπου 16 ετων... ισως λιγο παραπανω.. δε θυμαμαι καλα..... οταν τον γνωρισα! ηταν φιλοι με τον θειο και νονο μου! δουλευαν μαζι. στα ματια μου η συλλογη του εμοιαζε με κατι το καταπληκτικο! στρατιωτικα καταλοιπα απο εχθρους και συμμαχους ηταν πια μαζι... να μας εξιστορουν μια μαχη μεγαλη αλλα οχι πολυ γνωστη στον κοσμο!
ειχα θαμπωθει με καποια σπανια κομματια! τον θυμαμαι με χαρα και με ποσο ενθουσιασμο απαντουσε σε καθε μου ερωτηση! μου ειπε για την περιπετεια του με τον νομο για καποια ευρηματα... αλλα και για το ονειρο του να κανει ενα μουσειο να τα βαλει μεσα...  ηταν κληρονομια της Λερου! μια σπουδαια κατ εμε κληρονομια... ενα κομματι σημαντικο της ιστοριας της!!!

τα χρονια περασαν.... η δουλειες δεν με αφηναν να παω στο νησι... μαθαινα ομως πως παντα ρωτουσε  τον νονο μου για εμενα, τι κανω κτλ! χαρηκα οταν ακουσα οτι επιτελους εκανε το δικο του μουσειο.... το δικο μας μουσειο... την συλλογη μνημης της εποχης εκεινης! ηταν κριμα ομολογω οτι δεν του ειχε παραχωρηθει απο τον δημο καποιο κτηριο στρατιωτικο απο την ιταλικη κατοχη... απο τα τοσα που στεκουν εγκαταλλειμενα και περιμενουν τον στατικο θανατο τους... να πεσουν κατω! κτηρια - φυλακια με ζωγραφιες του τοτε... που ειχαν κανει οι Ιταλοι... που καθημερινα καταστρεφονται απο τον καιρο... τον ανεμο, την βροχη, την υγρασια... που εχουν γινει στανες ή εχουν λεηλατηθει για το μεταλλο, τα πλακακια.. τα τουβλα τους!!! τι να πει κανεις!

ηλπιζα να ερθω συντομα και να επισκεφθω το μουσειο σου αλλα κι εσενα! δυστυχως... δεν προλαβα...

στις 16 Νοεμβριου 2018 εφυγες για το μεγαλο ταξιδι! ατιμη αρρωστια...

Ο συλλεκτικος κοσμος εγινε λιγο πιο φτωχος! η λερος εγινε λιγο πιο φτωχη.. αλλα το εργο του... το ονειρο του, το μουσειο.... θα ειναι παντα εκει να τον θυμιζουν!

Καλο ταξιδι κυριε Γιαννη!!! Καλο Παραδεισο!
και μη φοβασαι... τα παιδια σου θα συνεχισουν το εργο σου!

βαζω κι ενα βιντεακι... να δουμε λιγο...

https://www.youtube.com/watch?v=-SlOeqYKQeg

Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 28, 2018, 11:43:54 μμ »

Δυστυχώς και εγώ δεν πρόλαβα.
Χαίρομαι που διαβάζω οτι τα παιδιά του θα συνεχίσουν το έργο του.
Καλό ταξίδι και απο εμένα..
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 579


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 06:31:24 μμ »

ΑΞΙΟΛΟΓΟΙ ΑΝΡΩΠΟΙ  και πάνω από όλα ΕΛΛΗΝΕΣ
Ασ είναι ελαφρύ  το χώμα που τον σκεπάζει
Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 579


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 06:34:28 μμ »

Μπράβο Νικoλα για την ανάρτηση του video
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 25, 2019, 10:48:53 πμ »

Kαταπληκτική συλλογή, αξιοζήλευτη..καλή ανάπαυση.
Μακάρι να υπάρχουν συνεχιστές του έργου του.
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 25, 2019, 12:03:08 μμ »

ειχα δει σε ντοκιματερ σε αυτο το μαγικο μουσειο κ ανθρωπο..καλο ταξιδι
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences