Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:26:03 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: εφημεριδες  (Αναγνώστηκε 17997 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 17, 2018, 10:41:32 μμ »

Και εγω γνωριζω εναν απο εδω μεσα που εχει 1400 φυλλα εαν θυμαμαι καλα απο τον Ρωμιο του Σουρη αυθεντικα!!!
Και δεν ξερει πως να τα δωσει 10 ευρω το κομματι !!!

Υ.Γ Που ειναι και Σουρης !!!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Nick09
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 238

Ο συλλέκτης είναι ένας καλλιτέχνης χωρίς έμπνευση


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 18, 2018, 10:27:24 πμ »

Είχα εφημερίδες από ευρωπαικούς τελικούς μπάσκετ, της δεκαετίας '00, τότε που οι τελικοί κρίνονταν σε δυο παιχνίδια και έχανε αν θυμάμαι καλά ο Άρης με 20 πόντους εδώ και το σήκωνε στην Τουρκία κερδίζοντας με 25 πόντους. Τότε που γινόταν χαμός με το μπάσκετ. Τις πέταξα όλες...
Καταγράφηκε
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 18, 2018, 10:42:41 πμ »

Μιλας για κυπελο κορατς λογικα με τοφας μπουρσα.Παροτι προσφατες αυτες ξεκινανε απο δεκαρικο.Φιλε xmac σαφως και με ενδιαφερει.Ρωτα σε παρακαλω και μου λες μεσω πμ. Και οποιος εχει παλια αθλητικα περιοδικα,αφισες,χαρτακια,φανελες δεκαετιας60, 70 και 80 θα με ενδιεφερε
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2018, 10:43:20 πμ από kostas of millwall » Καταγράφηκε
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 26, 2018, 07:56:25 μμ »

  Για τους φιλους του στεκιου,μετα απο πολλες ημερες για τα 2346 φυλλα της εφημεριδας ΠΡΩΙΑΣ απο το 1937 εως το 1944, η τιμη που μου εδωσε ο υπευθυνος της δημοπρασιας Α.ΚΑΡΑΜΗΤΣΟΣ  ειναι 150 ευρω. Αν δεν υπηρχαν καποια κενα η τιμη θα ανεβαινε στα 200 ευρω.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 26, 2018, 09:54:31 μμ »

Η τιμη αυτη ειναι για τι πραγμα?για αγορα απο τον ιδιον?για τιμη πιατσας?για αρχικη τιμη δημοπρασιας?παντως πολυ λιγα τα ακουω τα χρηματα αυτα για τοσα τμχ..ουτε 0.065 ανα τευχος?? Απορία
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 09:11:31 πμ »

  Για τους φιλους του στεκιου,μετα απο πολλες ημερες για τα 2346 φυλλα της εφημεριδας ΠΡΩΙΑΣ απο το 1937 εως το 1944, η τιμη που μου εδωσε ο υπευθυνος της δημοπρασιας Α.ΚΑΡΑΜΗΤΣΟΣ  ειναι 150 ευρω. Αν δεν υπηρχαν καποια κενα η τιμη θα ανεβαινε στα 200 ευρω.

Ξέρετε πόσο έχει το κιλό το χαρτί;
Καταγράφηκε
Intefix
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 09:25:36 πμ »

  Για τους φιλους του στεκιου,μετα απο πολλες ημερες για τα 2346 φυλλα της εφημεριδας ΠΡΩΙΑΣ απο το 1937 εως το 1944, η τιμη που μου εδωσε ο υπευθυνος της δημοπρασιας Α.ΚΑΡΑΜΗΤΣΟΣ  ειναι 150 ευρω. Αν δεν υπηρχαν καποια κενα η τιμη θα ανεβαινε στα 200 ευρω.

Ξέρετε πόσο έχει το κιλό το χαρτί;

Για εφημερίδα 950 ευρώ ο τόνος
Γραφής 1000 ευρώ ο τόνος
Τιμές εγχώριας αγοράς.
Καταγράφηκε
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 10:22:01 πμ »

 Μιλαμε για τιμη εκκίνησης αλλα….. Δεν ξερω,ισως να βιαζοντουσαν για την δημοπρασια Δεκεμβριου αλλα από την αρχη υπηρχε μια δυστοκια!! Εκλεισα ραντεβού για Αθηνα,εστειλα τον αδερφο μου(αφου του εστειλα από Κερκυρα καποια τευχη μαζι με το αλμπουμ φωτογραφιων) και όταν εφτασε εκει δεν ηξεραν τιποτα. Εγινε καποιο λαθος ,ειπανε, τα εβγαλαν φωτο και θα ξαναμιλούσαμε. Εχω την αισθηση ότι βιαζοντουσαν εκτος αν σκεφτω κακοπροαίρετα ….. Τους ευχαριστησα αλλα δεν δεχτηκα την προσφορα και τελειωσαν όλα εκει.
Καταγράφηκε
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 10, 2018, 08:14:15 μμ »

  Η εφημεριδα ΠΡΩΙΑ κυκλοφορησε το 1937 εως και το 1944. Λειπουν απο την συλλογη περιπου 400 φυλλα, υπαρχει καπου στην Αθηνα,ολες οι εφημεριδες που κυκλοφορησαν στην ΕΛΛΑΔΑ(απο την πρωτη εφημεριδα μεχρι και σημερα) οπως και η εφημεριδα Πρωια. Ο καθενας μπορει να παρει σε φωτοτυπια οποιο φυλλο θελει!!
  Πρωτη φορα ειδαν καποιον να εχει τετοιο αρχειο(8 εφημεριδες απο το 1928 εως και το 1975). Οσο αφορα για τιμες δεν μπορουσαν να μου απαντησουν.....
Καταγράφηκε
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 10, 2018, 11:52:21 μμ »

Τη μεγαλύτερη συλλογή εφημερίδων και περιοδικών την έχει η Βουλή των Ελλήνων. 19ος  και 20ος αιωνας. Δεν είναι προσβάσιμη από κανεναν. Είναι όμως όλη περασμένη σε μικροφίλμ όπου βρίσκεις τα παντα!
https://library.parliament.gr/%CE%A8%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-%CE%92%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B7/%CE%95%CF%86%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BF%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AC

Μιλαμε για χιλιάδες τιτλους! Κανείς ιδιώτης δεν έχει τέτοιο αρχειο!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2018, 11:53:56 μμ από Γιωργος P. » Καταγράφηκε
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 11, 2018, 11:36:43 πμ »

 Πολυ ενδιαφερον,μπορεις απο το σπιτι σου να δεις οτι θελεις. Το εψαχνα καιρο!!
 Οσο αφορα για τις εφημεριδες (τις εχουν και εκει ολες) εμαθα πληροφοριες απο την Γενικη Γραμματεια Ενημερωσης και Επικοινωνιας ,τμημα Βιβλιοθηκης στην περιοχη Καλλιθεα. Μπορεις να ζητησεις οποια εφημεριδα θελεις και να την παρεις σε φωτοτυπια.
Καταγράφηκε
kostas337
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 10, 2023, 02:33:16 μμ »

Ενταξει,το να μην εχουν καμια αξια "δεν παιζει". Απλως μιλαμε για μικρο και εξιδεικευμενο κοινο σε ενα σπορ που δεν εχει πολλους φαν.Και σιγουρα καποια ιστορικα γεγονοτα αποτυπωμενα στο ημερησιο φιλο χτυπανε και αξιοπρεπεις τιμες.Εγω ασχολουμαι με το αθλητικο εντυπο. Η ζητηση ειναι τεραστια ,αν δε βρεις σημαντικα γεγονοτα (τιτλοι,τελικοι κυπελου,τραγωδιες,ευρωπαικα παιχνιδια κ.α.) ειδικα απο εικοσαετιας και πισω σας διαβαιβαιω οτι βγαινει χονδρο μεροκαματο.

Γνωρίζω έναν παππού που διαθέτει ολόκληρο αρχείο από αθλητικό τύπο-δεν θυμάμαι ποια ακριβώς εφημερίδα ήταν- και τα πουλούσε. Δεν γνωρίζω αν τα έδωσε.Αν σε ενδιαφέρει να τον ρωτήσω.
Kαλησπερα

Με αφορμή την απάντηση αυτή, ψάχνω συνέχεια αθλητικές εφημερίδες.Γνωρίζεις μηπως ακόμα τον συγκεκριμένο και που μπορώ να απευθυνθώ;ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences