Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 05:23:38 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: εφημεριδες  (Αναγνώστηκε 18062 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
GIOTOPAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 15, 2018, 05:27:56 μμ »

Έχω δει σε δημοπρασίες να κλείνει γύρω στα 3-4 ευρώ το τεμάχιο.
Τα φύλλα δε που αναφέρονται σε κομβικά γεγονότα (1940 π.χ.) έχουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον.
Το τελευταίο εννοείται ότι ισχύει για όλα τα έντυπα.

Τώρα αυτό που εγραψε ένας φίλος για μηδενική αξία, νομίζω ότι είναι τραβηγμένο.
Όλα τα παλαιά έντυπα έχουν αγοραστικό κοινό έστω και περιορισμένο.
Άρα έχουν  αξία,η οποία διαμορφώνεται αναλόγως συνθηκών και συγκυριών.
Καταγράφηκε
GIOTOPAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 15, 2018, 05:32:07 μμ »

Ξέχασα να πω ότι η πρόταση του φίλου Nick09, θεωρώ ότι είναι μια πολύ καλή ιδέα!
Καταγράφηκε
Nick09
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 238

Ο συλλέκτης είναι ένας καλλιτέχνης χωρίς έμπνευση


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 15, 2018, 08:12:08 μμ »

Για να μην παρεξηγηθώ, το χαρτί σιδερώνεται αφού καλυφθεί με ένα πανί και μετά με πολύ ατμό.

Επίσης μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τη διαδικασία αυτή για να κάνετε τα τσλακωμένα χαρτονομίσματα, UNC  Άνεση
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 15, 2018, 08:25:37 μμ »

Επίσης μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τη διαδικασία αυτή για να κάνετε τα τσλακωμένα χαρτονομίσματα, UNC  Άνεση

δεν παιζει αυτο
αλλο να "στρωσει λιγο" και αλλο να γινει UNC
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 15, 2018, 09:17:13 μμ »

Με πλησιασε με ωραιο τροπο η Δημοπρασιες Α.Καραμητσος. Τους ενδιαφερει,την αλλη εβδομαδα θα μιλησω με το τμημα βιβλιων-εφημεριδων για τα δουνε. Εκει θα μαθω για τιμη εκκινησης,αν τμηματικα(ανα χρονολογια)κ.α.

και η δημοπρασιες καραμητσος που το εμαθε κ σε πλησιασε??απο μονος του?? Απορία
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 15, 2018, 11:09:26 μμ »

Με πλησιασε με ωραιο τροπο η Δημοπρασιες Α.Καραμητσος. Τους ενδιαφερει,την αλλη εβδομαδα θα μιλησω με το τμημα βιβλιων-εφημεριδων για τα δουνε. Εκει θα μαθω για τιμη εκκινησης,αν τμηματικα(ανα χρονολογια)κ.α.

και η δημοπρασιες καραμητσος που το εμαθε κ σε πλησιασε??απο μονος του?? Απορία
Αφού είναι μέλος εδώ Κωστή!!!Θα το διάβασε και θα έστειλε μήνυμα.
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 16, 2018, 07:54:27 πμ »

Το επαναλαμβάνω για τους ειδήμονες. Οι εφημερίδες αυτές δεν αξίζουν μία. Μη γεμίζετε το μυαλό των ανθρώπων με ελπίδες που δεν μπορούν να ικανοποιηθούν.
Όταν αναφέρθηκα στο μεγαλύτερο ελληνικό αρχείο εφημερίδων στην Ελλάδα του Δημοσιογραφικού Οργανισμού Λαμπράκη, δεν μίλησα τυχαία, αλλά με γνώση λόγου και κυρίως ΠΡΑΞΗ.

Πάμε παρακάτω. Οι εφημερίδες έχουν κάποια αξία όταν περιγράφουν συγκεκριμένα γεγονότα εποχής ή έχουν λιθογραφίες όπως η "Μικρή Εφημερίδα" της Γαλλίας.

Δείτε τώρα τιμές, για ποιες εφημερίδες και ειδικά για Ελληνική εφημερίδα του 1822 (€30!!!  ).

(Εάν για παράδειγμα κατοχικά χαρτονομίσματα "μπαούλου" δίνετε ελπίδες αξίας σε κατόχους, τότε...)

https://www.invaluable.com/newspapers/sc-A4QHBX74ME/ 
Καταγράφηκε
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 16, 2018, 05:47:38 μμ »

 Nick09 δεν αξιζει να το κανεις αυτό. ukobbe από την στιγμη που ενδιαφερθηκε  ο Καραμήτσος δειχνει ότι δεν είναι κατι ασημαντο. 2000 τευχη σε μια κρισιμη περιοδο 37-44 (πολιτικη-οικονομια-τοπικα νεα- αθλητικα -διαφημισεις-φωτογραφιες-κ.α.)μπορει για πολλους να είναι ασημαντο αλλα για καποιους μπορει να είναι ενδιαφερον. Θα αναρτησω αργοτερα κατι που αξιζει να το διαβασεις…..
 
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 16, 2018, 05:51:47 μμ »

Ωραια βρε pipiss .
Ενδιαφερθηκε ο Καραμητσος ;; Δωσε τα να τελιωνουμε .
Και οταν μπουνε σε δημοπρασια και ληξη στειλε μας μηνυμα να δουμε ποσο εκλεισαν !!!

Να μας φυγει και εμας η απορια για το ποιος εχει δικιο.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
GIOTOPAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 16, 2018, 06:13:00 μμ »

Φιλε ukobke ειδήμων δεν είμαι.Την άποψή μου λέω,η οποία προκύπτει μέσω κοινής λογικής.
Αν εγώ θέλω μια εφημερίδα του 1920, θα την αγοράσω.
Κι αφού θα την αγοράσω σημαίνει ότι έχει κάποια αξία.
Πάμε παρακάτω.
Αυτό το παράδειγμα με το μεγαλύτερο ελληνικό αρχείο εφημερίδων στην Ελλάδα του Δημοσιογραφικού Οργανισμού Λαμπράκη δεν το κατανοώ.
Δηλαδή αν πάω και ζητήσω από τον Οργανισμό μια εφημερίδα θα μου τη δώσουν;Κι αν ναι, δωρεάν;
Ούτε το παράδειγμα με την ελληνική εφημερίδα του 1822 αξίας 30€  μου λέει κάτι, διότι πολύ λογικό μου φαίνεται,αν αυτή του 1822 αξίζει 30, εκείνη του 1922 να αξίζει έστω 3.

Ξαναλέω:Έχω δει διάφορα παλαιά έντυπα-ή εφημερίδες ή οτιδήποτε άλλο- σε ελληνικές δημοπρασίες να πιάνουν τιμή. Συνήθως μέχρι 5 ευρώ χωρίς να αποκλείονται μεγαλύτερες τιμές αναλογα με τη σπανιότητα ή ότι άλλο κεντρίζει το ενδιαφέρον ενός συλλέκτη.
Το γεγονός ότι υπάρχουν συλλέκτες που ασχολούνται με παλαιά έντυπα (αναμεσά τους κι εγώ) δεν αμφισβητείται.
Άρα νομοτελειακά δεν αμφισβητείται ότι κάθε παλαιό έντυπο έχει  δυνητική αξία.
Καταγράφηκε
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 16, 2018, 06:14:40 μμ »

 Η Ιονιος Ακαδημια είναι το πρωτο Πανεπιστημιο στην Ελλαδα, ιδρυθηκε το 1824(κερκυρα). Πριν 6 μηνες ειχε μια εκδηλωση και πηγα να την παρακολουθησω. Γνωρίζω την υπευθυνη επικοινωνιας και πανω στην συζητηση της ειπα: "Kαπου ειχα διαβασει ότι η Ιονιος Ακαδημια δεν είναι το πρωτο Πανεπιστημιο στην Ελλαδα. Αληθεια είναι αλλα προσπαθουμε χρονια να βρουμε στοιχεια για αυτό αλλα μην παιζεις με τον πονο μας,μου ειπε. Θα κοιταξω ,μπορει να κανω λαθος ".  
Μετα απο ενα μηνα θυμηθηκα το γεγονος και εψαξα τις εφημεριδες(μετα απο δυο ωρες την βρηκα). Της πηγα την εφημεριδα οπου αναφερεται στην Ιονικη Ακαδημια το 1807 (17 χρονια νωριτερα). Γνωριζαν για την Ιονικη Ακαδημια  αλλα δεν εβρισκαν καποια αναφορα και βαση αυτου του στοιχειου μαζι με τα δικα τους θα γινει πολυ συντομα αναθεωρηση ως προς το πρωτο Πανεπιστημιο στην Ελλαδα.
Βλεπωντας ανθρωπους 65-70 χρονων  χαρις σε μια εφημεριδα του 1939 να συγκινουνται θεωρω οτι δεν ειναι κατι ΑΣΗΜΑΝΤΟ.
Το ιδιο συνεβη και με το ΩΔΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ και με την Ορχηστρα Αθηνων.
Πιστευω ότι ψαχνωντας υπαρχουν και αλλα σημαντικες λεπτομερειες
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 16, 2018, 06:36:04 μμ »

πιστευω οτι καταλαβαινεις οτι τα αρθρα πολυ μεταγενεστερων εφημεριδων ειναι ενδειξεις και οχι αποδειξεις
ενδιαφεροντα θεματα παρολα αυτα

ΥΓ:μπερδευτηκα λιγο με τον 70χρονο που συγκινειται με εφημεριδα του '39, υποθετω θα συγκινηθει οσο περιπου και γω, αναλογα με το θεμα
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 16, 2018, 08:03:37 μμ »

  Καλο!!!
 Σιγουρα δεν είναι αποδειξεις αλλα τους βοηθησε σημαντικα. Στο τελος παντως επεσε γελιο… Kostakis δεν σε ξεχασα!!
Καταγράφηκε
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 17, 2018, 08:43:11 μμ »

Ενταξει,το να μην εχουν καμια αξια "δεν παιζει". Απλως μιλαμε για μικρο και εξιδεικευμενο κοινο σε ενα σπορ που δεν εχει πολλους φαν.Και σιγουρα καποια ιστορικα γεγονοτα αποτυπωμενα στο ημερησιο φιλο χτυπανε και αξιοπρεπεις τιμες.Εγω ασχολουμαι με το αθλητικο εντυπο. Η ζητηση ειναι τεραστια ,αν δε βρεις σημαντικα γεγονοτα (τιτλοι,τελικοι κυπελου,τραγωδιες,ευρωπαικα παιχνιδια κ.α.) ειδικα απο εικοσαετιας και πισω σας διαβαιβαιω οτι βγαινει χονδρο μεροκαματο.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 17, 2018, 10:33:49 μμ »

Ενταξει,το να μην εχουν καμια αξια "δεν παιζει". Απλως μιλαμε για μικρο και εξιδεικευμενο κοινο σε ενα σπορ που δεν εχει πολλους φαν.Και σιγουρα καποια ιστορικα γεγονοτα αποτυπωμενα στο ημερησιο φιλο χτυπανε και αξιοπρεπεις τιμες.Εγω ασχολουμαι με το αθλητικο εντυπο. Η ζητηση ειναι τεραστια ,αν δε βρεις σημαντικα γεγονοτα (τιτλοι,τελικοι κυπελου,τραγωδιες,ευρωπαικα παιχνιδια κ.α.) ειδικα απο εικοσαετιας και πισω σας διαβαιβαιω οτι βγαινει χονδρο μεροκαματο.

Γνωρίζω έναν παππού που διαθέτει ολόκληρο αρχείο από αθλητικό τύπο-δεν θυμάμαι ποια ακριβώς εφημερίδα ήταν- και τα πουλούσε. Δεν γνωρίζω αν τα έδωσε.Αν σε ενδιαφέρει να τον ρωτήσω.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences