Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 06:55:24 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 Δραχμές 1930  (Αναγνώστηκε 26789 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 30, 2012, 10:57:41 μμ »

Ειναι μς 63 .Τι λετε ηταν λιγο ελαστικοι στο βαθμο ?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 30, 2012, 11:04:58 μμ »

Για μενα ΝΑΙ !! Και θα το αιτιολογησω:
Πολλες φορες βλεπουμε στο συγκεκριμενο νομισμα να εχει απατητο (δεν χτυπηθηκε καλα) ο τριτος και τεταρτος καρπος!!
Και εδω ο συγκεκριμενος καρπος τριτος καρπος εχει προβλημα, ο τεταρτος ομως ΟΧΙ , αρα το προβλημα αυτη την φορα πιστευω οτι οφειλετε στην τριβει που εχει υποστη το νομισμα!!
Καθαρα γυρω απο τον καρπο και λοξα προς το πιγουνι-μουσι  κατευθυνομενες φαινωνται οι γραμωσεις που εχει υποστει το νομισμα!!
Το νομισμα ελαχιστα εχει χρησιμοποιηθει.
Αυτη ειναι η δικη μου αποψη.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 30, 2012, 11:06:43 μμ »

το νομισμα εχει πολυ δυνατο λουστρο για να γραψει 62. Βεβαια τα contact marks το καταδικαζουν σε ανωτερο 63.Εαν δεν τα ειχε,και δεδομενου οτι το νομισμα στην περιμετρο ειναι ''καθαρο'' θα ηταν ανετα 64αρι.Οι φωτο ειναι μικρες και δεν μπορουμε να καταλαβουμε αν τα ''χτυπηματακια'' ειναι ολα στο νομισμα ή στο slab. Τα slab της pcgs ειναι πολυ ##### και ''μαρκαρονται'' πολυ ευκολα με γρατσουνιες.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 30, 2012, 11:10:17 μμ »

Δεν φαίνεται Δημήτρη, είναι μικρή η φωτό. Αλλά μάλλον το 63 είναι πολύ.
Ανάμεσα στο 61-63 οι διαφορές παίζουν στην καμπυλότητα των στοιχείων. Από τόσο μακρινή φωτογραφία, δεν φαίνεται ολοκληρωμένη η εικόνα... Επίσης όσο και να σου φαίνεται περίεργο, για την πίσω πλευρά δεν σου ανέφερα σχεδόν τίποτα εκτός από τα 3 μαργαριταράκια.... το πρόσεξες;
Αν αυτά τα 3 μαργαριταράκια στην πίσω πλευρά είναι σφαιρικά... τότε το 62 το είχες και από μένα. Αλλά για 63... δεν ξέρω.
Ίσως... (πράγμα που δεν ισχύει εδώ νομίζω) αν τα χτυπήματα στο πεδίο είναι τα περισσότερα από παιχνίδι του φωτός και τα υπόλοιπα που είναι εμφανή μπορούν να μετρηθούν εύκολα, τότε θα μπορούσε να είναι και 63.
Πρόσεξε την έκφραση "να μετρηθούν εύκολα", δηλαδή να μπορούμε να ξεχωρίσουμε με γυμνό μάτι το ένα από το άλλο και να είναι ο αριθμός τους μικρός, το πολύ 3-4.
Επειδή λοιπόν οι παραπάνω συνθήκες δεν ισχύουν, όπως επίσης και αυτό που ανέφερε ο Γιώργος... επιμένω και γω σε 61 το πολύ 62.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 30, 2012, 11:10:20 μμ »

Εγω πιστευω οτι ειναι σωστος ο βαθμος, αντε να ειναι 62.

Υ.Σ 63 γραφει οχι 67!!! Απορία
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 30, 2012, 11:27:38 μμ »

Συμφωνω με Αναργυρο, 61 και 62 εχουν αρκετα bag marks και ισως λιγοτερο λουστρο. Το δικο μου 63αρι πανω κατω εχει τα ιδια, αλλα καλυτερο πατημα στην 3η δεσμη των καρπων.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 30, 2012, 11:36:31 μμ »

Συμφωνω με Αναργυρο, 61 και 62 εχουν αρκετα bag marks και ισως λιγοτερο λουστρο. Το δικο μου 63αρι πανω κατω εχει τα ιδια, αλλα καλυτερο πατημα στην 3η δεσμη των καρπων.

Δημητρη ο καρπος ειναι φαγωμενος στην τριτη δεσμη!!
Εστω και μακρυνες οι φωτο φαινετε καθαρα η τριβει που εχει υποστη!!
Γιαυτο τον λογο πιστευω οτι ισως υπερεκτιμηθηκε, (συμφερει φυσικα τον Δημητρη αυτο)  Μεγάλο χαμόγελο Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 30, 2012, 11:39:00 μμ »

Εχω στειλει στον Αναργυρο φωτο απο τον δικο μου Ποσειδωνα ms63 NGC, για συγκριση...αν μπορεσει και τις ανεβασει ισως δειτε διαφορες....Στην δεσμη των καρπων παντως ειναι εμφανεστατες, αλλα το νομισμα εχει αρκετο λουστρο για 61-62, γνωμη μου. Εμενα ισως εχει λιγο περισσοτερα σημαδακια.


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 31, 2012, 12:01:00 πμ από epop » Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 30, 2012, 11:52:42 μμ »

Σας τα 'λεγα από την αρχή... Κλείσιμο ματιού  τι τους ήθελα τους βαθμούς; Απορία
Κράτα το, το χρυσό σου κλειστό. Σφραγισμένα χείλη  Άντε τώρα να εξηγήσεις... Στριφογύρισμα ματιών

Αν ήταν τόσο απλό να δώσεις βαθμό σε ένα νόμισμα, δε θα στέλναμε τα νομίσματα, αλλά φωτογραφίες με το κινητό, ή αν ήμασταν καλοί και με το λέγειν, θα πέρναμε τηλέφωνο στην εταιρεία, θα τους περιγράφαμε με τρόπο γλαφυρό το νόμισμα (βάλε και λίγο κρασί λίγο θάλασσα), και... ως δια μαγείας... πάρε με email το βαθμό και τύπωσέ τον. Από φωτογραφία 320Χ320 (τόσο περίπου είναι το νόμισμα στη φωτό), τουλάχιστον εγώ μέχρι εκεί μπορούσα.... Αουχχχ ! ! Πάω για ύπνο.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 31, 2012, 12:10:34 πμ »

H περιγραφη του heretic μου αρεσε πολυ.
Βλεπω με την πολυ μικρη μου εμπειρια ενα νομισμα με πολυ λουστρο και λεπτομερεια  που θα μπορουσε καλλιστα να ειναι 64αρι, αλλα πολλα κτυπηματα που ισως το πανε στο 63.

Βλεπω και ενα αλλο με λιγοτερο λουστρο  και λεπτομερεια που θα μπορουσε να ειναι 62αρι αλλα λιγοτερα κτυπηματα που δικαιως ή αδικως το κανουν 63 αρι.

Συγνωμη αν διυλιζω τον κωνωπα για ενα δυο βαθμους Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 31, 2012, 12:15:03 πμ »

Γιωργο με προβλιματιζει λιγο ο καρπος τριτη δεσμη γιατι εμενα δεν μου μοιαζει για φαγωμενος αλλα σαν να μην εχει πατηθει καλα .
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 31, 2012, 12:19:23 πμ »

Δημητρη η φωτο σου ειναι πολυ κακη , συν του οτι ειναι μεσα στο πλαστικο ενω το αλλο οχι αν δεν απατωμαι. Δεν αναφερομαι στον καρπο , αλλα ουτε το λουστρο μπορει να φανει σωστα.
Δυστυχως δεν συγκρινουμε με ισους ορους.
Πιθανον μονο και μονο απο την λεπτομερεια του καρπου ,ισως να ειναι καλυτερο απο το δικο σου  κατα ενα βαθμο.
Και τι εγινε;;;; Μεσα εχουν πεσει αν σκεφτεις τι κολοκυθια πιστοποιουν.
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 31, 2012, 12:21:10 πμ »

Αυτο οντως θα με συμφεραι αν ειχα σκοπο να το πουλησω  Κλείσιμο ματιού Αυριο Θα βγαλω καλυτερες φωτο .Πρωτον ηταν σε καλη τιμη και δευτερον εχουν  χαθει  τα νομισματα του Γεωργιου  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο 
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 31, 2012, 12:24:55 πμ »

Αυτο οντως θα με συμφεραι αν ειχα σκοπο να το πουλησω  Κλείσιμο ματιού Αυριο Θα βγαλω καλυτερες φωτο .

Πολυ δυσκολο με το σλαμπακι. Ακομα και καλη να βγαλεις διαφορετικα θα δειχνει πισω απο ενα (οχι και τοσο κρυσταλινο )πλαστικο.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 31, 2012, 12:26:47 πμ »

Πιστευω πως οι εταιρειες στην περιπτωση αυτη βαθμολογησαν σωστα. Του Δημητρη δεν εχει τοσο καλη δεσμη καρπων αλλα πιο λιγα σημαδακια, εμενα εχει καλυτερη δεσμη καρπων αλλα η πισω πλευρα αρκετα contact marks. Και τα 2 εχουν αρκετο λουστρο για να ειναι 61-62 οποτε νομιζω οτι η βαθμολογηση ειναι σωστη. Γι αυτο και πιο πριν ειπα 63αρι εχοντας ως συγκριση και το δικο μου.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences