Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 12:33:58 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: αλμπουμ δεκαετιας 10- κερκυρα  (Αναγνώστηκε 4159 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 02, 2018, 09:32:41 πμ »

 Μια εκτιμηση για ένα αλμπουμ με 32 φωτογραφιες από την δεκαετια του 10 από την κερκυρα.
Καταγράφηκε
panagiootis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 02, 2018, 04:59:20 μμ »

 Σπανιο βιβλιο,δεν το βρισκω πουθενα. Το θεατρο της κερκυρας υπαρχει σε 5-6 φωτογραφιες αρα και οι άλλες πρεπει να είναι σπανιες.
Καταγράφηκε
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 03, 2018, 07:34:04 πμ »

 Ναι σχεδόν ολες είναι σπανιες φωτογραφιες. Cat εισαι καλο ψαχτηρι, για δες αν υπαρχει! Ψαχνω 6 μηνες αλλα δεν βρισκω τιποτα...
Καταγράφηκε
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 03, 2018, 07:52:32 πμ »

Λευκωμα με φωτο οπου βρισκεις ευκολα ,αφου ολες οι ανατυπωσεις εχουν γεμισει στεκια του νησιου.
Καταγράφηκε
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 03, 2018, 12:49:03 μμ »

  Κωστα γραφεις "Λευκωμα με φωτο οπου βρισκεις ευκολα" ... Αφου το βρισκεις ευκολα γιατι δεν ανεβαζεις να δουμε και εμεις!!!! Υποθετεις οτι οι φωτογραφιες που εχει, εχουν ανατυπωθει αλλα πως εισαι τοσο σιγουρος οτι ισχυει αυτο?
  Απο την αλλη ειμαι σαφης στο τι ζηταω: "μια εκτιμηση για ενα αλμπουμ φωτογραφιων απο την δεκαετια του 10". Δεν μιλαω για ανατυπωση αλλα για"αυθεντικο" στοιχειο. Πριν μερικους μηνες ειχα ανεβασει το βιβλιο "Τα χρονικα του Ελ. Βενιζελου" οπου σαν βιβλιο  υπαρχουν 4 (μεχρις στιγμης) αλλα μπορεις να το κατεβασεις σε PDF...
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1825


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 03, 2018, 12:59:47 μμ »

φιλε ειναι λευκωμα που βρισκεις εκατομμυρια απο αυτα..α να μολις βρηκα ενα τωρα στο καλαθακι των σκουπιδιω της δουλειας μου Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο..πλακα κανω βεβαια..καλο θα ειναι να ακους γνωμες οπως του κωστα και να μην θυμωνεις οταν ακους αυτο που δεν θελεις pipisis..διοτι κατι μπορει να ξερει κ αυτος..και τα δεκαλεπτα του ευρω του 2006 ευκολα πολυ ειναι αλλα δεν εχω καποιο προχειρο τωρα να στο δειξω..επομενως εαν δεν εχει ο κωστας ενα τετοιο δεν παει να πει οτι ειναι σπανιο..φιλικα φιλε πολυ πολυ..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 03, 2018, 12:59:52 μμ »

Υπαρχουν ειδικοι που ασχολουνται με αυτα (Καρτ Ποσταλ ουσιαστικα ειναι)
Απο την λιγη πειρα που εχω με αυτο το αντικειμενο θα πω ενα παχια παχια 50ευρω και στους επαγγελματιες του ειδους ισως φανουν πολλα !!!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 03, 2018, 02:20:54 μμ »

φιλε ειναι λευκωμα που βρισκεις εκατομμυρια απο αυτα..α να μολις βρηκα ενα τωρα στο καλαθακι των σκουπιδιω της δουλειας μου Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο..πλακα κανω βεβαια..καλο θα ειναι να ακους γνωμες οπως του κωστα και να μην θυμωνεις οταν ακους αυτο που δεν θελεις pipisis..διοτι κατι μπορει να ξερει κ αυτος..και τα δεκαλεπτα του ευρω του 2006 ευκολα πολυ ειναι αλλα δεν εχω καποιο προχειρο τωρα να στο δειξω..επομενως εαν δεν εχει ο κωστας ενα τετοιο δεν παει να πει οτι ειναι σπανιο..φιλικα φιλε πολυ πολυ..
Μανώλη αν μου βρεις ,έστω και ανατύπωση, όλου του εν λόγω λευκώματος, εγώ θα σου δώσω, το "σπάνιο" όπως λές δεκάλεπτο του 2006, ακυκλοφόρητο ( 44.950.000 τεμχ), μαζί με πεντάλεπτο του 2004 (220.000 τεμχ).
Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 03, 2018, 02:27:27 μμ »

Δεν έχω καμμία εμπειρία στο συγκεκριμένο τομέα αλλά αν καταλαβαίνω σωστά ο φίλος που ζητά εκτίμηση έχει στα χέρια του ένα αυθεντικό λεύκωμα με φωτογραφίες απο το 1910 και όχι μια ανατύπωση.
Αν ισχύει αυτό μήπως θα έπρεπε να γίνει επανεκτίμηση του αντικειμένου;
Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 03, 2018, 03:09:16 μμ »

εαν μεσα στο λευκωμα εχει τοποθετημενες σε θηκες 32 πραγματικες φωτογραφιες  και οχι εκτυπωση του βιβλιου τοτε  σιγουρα θα παει τριψηφια η τιμη του.
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 03, 2018, 07:23:42 μμ »

Εχω μια υποψια αλλα εαν μπορεις βγαλε φωτο τις 2 πρωτες σελιδες με την εισαγωγη του λευκωματος. Δες εαν υπαρχει καποια υπογραφη μεσα
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 03, 2018, 08:39:45 μμ »

Μη μου θυμωνεις σιορ πιπη μου, και γω βουρλισμενος,στο νησι μενω. :DΜιλησα για φωτο και οχι για το συγκεκριμενο λευκωμα.Οι φωτο λοιπον κοσμουν σπιτια,μαγαζια,γραφεια, στο νησι αφου βρισκονται σωρηδον .Μονο.στο καντουνι του μπιζη στο μαγαζι με τα θρησκευτικα βιβλια εχει απεξω 200 κοματια απο το 1880.Δειξε μας σε παρακαλω που αναγραφει οτι το λευκωμα ειναι του 1910.Αν οι φωτο ειναι αυθεντικες σαφως και και εχουν υπεραξια,οικονομικη,ιστορικη και συναισθηματικη
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 03, 2018, 09:01:02 μμ »

Βρε παιδια μην κουραζεστε. Το γραφει. Σουβενιρ ειναι. Το πιο πιθανο ειναι οι φωτο να ειναι ανατυπωση. Ωστοσο ο πατριωτης μου ο πιπης θα πρεπει να ψαξει σε ποσα αντιτυπα εχει τυπωθει κ τι ειδους λευκωμα ειναι γιατι υπαρχουν συλλεκτες του ειδους. Εαν μαλιστα εχει φωτο απ το Μαντουκι που ειναι το πατρικο μου κ φωτο απ την παλια ταβερνα του Παπιρη ε τοτε ................. Γ Ο Υ Α Ο Υ  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 04, 2018, 11:10:34 πμ »

  Μπραβο κωστα!!! Με το που ειπες καντουνι του Μπιζη θυμηθηκα τον Γκικα(χαζομαρα μου το ομολογω) γνωστη σε αυτά τα θεματα. Το αλμπουμ είναι της πρωτης εκδοσης του 1910 με 34 φωτογραφιες και 2 χαρτες (με ελληνικη εισαγωγή και επιλογο). Η διαφορα με την δευτερη εκδοση είναι ότι στην δευτερη εχει 23 φωτογραφιες και ένα χαρτη με γαλλικους και αγγλικούς διαλογους.(7 είναι τα γνωστα μεχρις στιγμης και αξιας 10 δολλαρια!!!).  Η δευτερη εκδοση είναι γνωστη Κωστα, για αυτό το τονισα του 1910 με 34 ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ Απορία.Μεχρι στιγμης είναι το πρωτο που υπαρχει και επονται και αλλα ευχαριστα!!!
Καταγράφηκε
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 06, 2018, 08:45:17 μμ »

Πολύ όμορφο!!! Κανονικά μηχανή του χρόνου...
Πάντως το συγκεκριμένο δεν είναι "βιομηχανικό προιον". Και γενικά ούτε προϊόν εκδοτικού οικου! Τέτοια αλμπουμακια (και μεγαλυτερα) τα έφτιαχναν κατά τοπους φωτογράφοι ακριβώς για αυτό που λέει , για σουβενίρ. (Τοτε θεωρουσαν τους εαυτους τους σαν καλλιτεχνες, σαν ενα ειδος εξελιξης της ζωγραφικης) Κατά συνέπεια μικρές παραγωγες, και λίγα να επιβιώνουν σε καλή κατάσταση σημερα. Παρεπιπτοντως οι φωτο της εποχής ονομάζονται "αλμπουμινες", από το είδος του χαρτιού που τυπωνονταν.
Αντικείμενα πόθου για τοπικιστες συλλεκτες. Εδώ που μένω φίλος πλήρωνε 50αρικα για ξεχωριστές φώτο της πολης!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences