Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:04:14 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Λαχανόκηπος σε ταράτσα στην Αθήνα  (Αναγνώστηκε 5554 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
πήγασος
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 31, 2018, 06:42:48 μμ »

Ποια είναι η γνώμη σας παρακαλώ ?
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 31, 2018, 11:30:25 μμ »

Βάλε μαρούλια καλύτερα, λάχανα σε ταράτσα, μόνο εάν είσαι γεωπόνος θα βγάλεις.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 01, 2018, 12:25:40 πμ »

Και κρεμυδακια φρεσκα μπορεις να βαλεις.
Μαλιστα εαν αγοραζεις απο το μαναβικο φρεσκα κρεμυδακια πρασινα μην τα κοβεις συριζα απο τα μουστακια. Αφηνε 2 ποντους δλδ ενα ανδρικο δακτυλο να στο πω αλλιως και φυτευε τα!!! Ξαναφυτρωνουν!!!
Το ιδιο μπορεις να κανεις και με καροτα.
Αλλα αντιστροφα. Στο καροτο κρατας δυο ποντους απο την πανω μερια οπου εχει την πρασιναδα.
Το φυτευεις και αυτο δε βαθος 5 ποντοι και το ποτιζεις συχνα, καθε τρεις μερες.
Ξαναβγαινει καροτο.
Το ιδιο μπορεις να κανεις και με σελινοριζα και αλλα κηπευτικα.
Εγω ολα τα φυτευω στην αυλη και ουτε που τα ποτιζω. Αφηνω με την βροχη οσα βγουνε , οσα ζησουν , οσα ψοφισουν !!
Δεν εχω χρονο να τα καθαριζω απο α αγριοχορτα γυρω γυρω. 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 01, 2018, 12:56:57 πμ »

- και μου βαζει το πιστολι στον κροταφο και μου λεει : ή θα φας αυτο το μαρουλι μεγαλωμενο στην αθηνα ή θα φας αυτην την κουταλια με αρσενικο.
- σωπα ρε φιλε. και συ τι εκανες ?
- τι να κανω ρε πατριωτη ? τον ρωτησα.
- τι τον ρωτησες ?
- ποσα μιλιγκραμ ηταν το αρσενικο που εφαγα
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
πήγασος
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 01, 2018, 06:48:19 πμ »

Έχω βάλει μέχρι στιγμής σε πλαστικά καφάσια με χώμα κρεμυδια , Σκόρδα, μαϊντανό άνηθο, σέλινο και μαρούλια το μόνο που με προβληματίζει είναι βέβαια η ομολογουμένως ρύπανση της ατμόσφαιρας της Αθήνας...
Καταγράφηκε
πήγασος
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 01, 2018, 06:51:35 πμ »

Και από την άλλη πλευρά βέβαια αυτά που τρώμε καθημερινά καλύτερα είναι???
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 01, 2018, 08:47:01 μμ »

Μαρουλια και κρεμμυδια που εχω βαλει εγω στην αυλή μου, κέντρο Αθήνα, μια χαρα μεγάλωσαν αν και εχω λίγη ωρα ηλιοφάνεια.Αν τα βλέπει ήλιος θα γίνουν τούμπανο.Οσο για τη ρύπανση εχεις κάποιο δίκιο αλλα δε μπορεί να το υπολογίσεις..μόνο με τέστ σε κάποιο εργαστήριο.
Απο την άλλη..της λαικής ξέρεις τι τα έχουν ραντίσει για να βγεί η παραγωγή?Οχι..τουλάχιστον τα δικά σου θα είναι βιολογικά στη κυριολεξία
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 01, 2018, 09:08:48 μμ »

Θυμαμαι πριν κάποια χρόνια, στην αρχή της κρίσης, μαζευαν τα νεράτζια απο τον δρόμο,τα έκαναν γλυκό του κουταλιού και το έδιναν σε μετανάστες κοκ.
Πανικος στην τηλεόραση με τις κρυφές δυνατότητες της Αθήνας , μπλα μπλα

Εκανε έρευνα ενα πανεπιστήμιο ή ο Δημόκριτος (δεν θυμάμαι) και τα βρήκε ακατάλληλα για βρώση.

Αν υπολογίσεις το κόστος για γλάστες, χώματα, νερά, περιποίηση, κόπος και τι θα φάς στο τέλος δεν αξίζει Λύπη
Σε ένα χωριο με κήπο ίσως να άξιζε, ΑΘηνα δύσκολα.

Βάλε καλύτερα καμια κοτούλα, καλύτερη απόσβεση θα κάνεις.

Το κόστος για ανάλυση σε χημείο (τουλάχιστον για νερό) ειναι 70-100Ε το δείγμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2018, 09:11:05 μμ από johneko » Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 02, 2018, 01:09:17 πμ »

δε χρειαζεται μελετη το πραγμα, για μενα τλχστν
το πρασινο καλο μας κανει να υπαρχει στην πολη, αλλα ειναι για να "ρουφα" και οχι για να το τρωμε
αμα θελετε να κανετε το τεστ, παρτε δυο κουνελακια, ενα αρσενικο και ενα θηλυκο, και ταϊστε αυτα και τα παιδια τους μονο ό,τι βγαζει η αυλη σας (κεντρο) αθηνα, και παρακολουθηστε την υγεια τους
εγω απο τα δεντρα στην αυλη εχω να φαω απο την δεκαετια του '80 και τοτε δεν ξερω αν εκανα καλα που ετρωγα (δεν ξερω αν μετρανε τα νεραντζια που ετρωγα στη μαπα κατα τον ... νεραντζοπολεμο  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός )

ειναι γεγονος οτι η μολυνση εχει παει παντου και ακομα και σε δεντρα σε απομακρυσμενες περιοχες και ειδικα σε συγκεκριμενες ποικιλιες (οπως μηλα νομιζω) βρισκεις μολυσμενα παντου
αλλα οπως και να 'χει ριχνεις ενα πλυσιμο για το φυτοφαρμακο, και εχεις να διαχειριστει ο οργανισμος σου μια μικροτερη τοξικοτητα. Σε πολη κεντρο το ιδιο το δεντρο ταϊζει τον καρπο του δηλητηριο, δεν κανει τπτ ενα πλυσιμο δλδ.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2018, 01:13:18 πμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
πήγασος
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 02, 2018, 06:17:51 πμ »

Πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσες οι απόψεις όλων σας , σας ευχαριστώ πολύ !!!
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 02, 2018, 07:31:44 πμ »

Oσον αφορα το κόστος ισως να ειναι κατα λίγο αυξημένο αλλα τουλάχιστον θα ξέρεις τι εχεις βάλει στα λαχανικά σου.
Νομίζω πως τα φυτοφαρμακα δεν περιορίζονται στην επιφάνεια των λαχανικών αλλά περνούν και στο εσωτερικό των καρπών ή φύλλων.
Καταγράφηκε
πήγασος
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 02, 2018, 08:52:29 πμ »

Σιγά το κόστος φίλε μου Στρατή...σε πλαστικά καφάσια που μου τα δίνουν από λαϊκή έχω βάλει χώμα και έβαλα μαρούλια κρεμμύδια σκόρδα, μαϊντανό άνηθο σέλινο κτλ.δηλ μόνο το χώμα και τους σπόρους...
Καταγράφηκε
πήγασος
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 02, 2018, 08:56:32 πμ »

Ας μας πουν και τη γνώμη τους γεωπόνοι και χημικοί αν υπάρχουν στο φόρουμ...ποια είναι κατά την γνώμη τους ποιοτικότερα λαχανικά αυτά που αγοράζουμε η αυτά που καλλιεργούμε σε αυλές η ταράτσες σπιτιών στην Αθήνα...
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 02, 2018, 09:37:49 πμ »

Σιγά το κόστος φίλε μου Στρατή...σε πλαστικά καφάσια που μου τα δίνουν από λαϊκή έχω βάλει χώμα και έβαλα μαρούλια κρεμμύδια σκόρδα, μαϊντανό άνηθο σέλινο κτλ.δηλ μόνο το χώμα και τους σπόρους...
Πιο πολύ για το κόστος απάντησα στον Johneko αλλά μιλάμε για αστεία ποσά.Ασε που έχει και τη φάαη του να τα βλέπεις να μεγαλώνουν μέχρι να τα καταναλώσεις. Σαρκασμός
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 02, 2018, 10:07:29 πμ »

Τι λεει η λογικη στα ερωτηματα σας τωρα για μολυνση:
Χημικος δεν ειμαι , ουτε Γεωπονος , αλλα , απο την στιγμη που ζειτε σε αυτη την πολη και αναπνεετε τον ιδιο αερα που αναπνεουν τα φυτα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο. Οτι περνουν τα φυτα το περνετε ηδη εσεις !!!
Με τα δεντρα τωρα που υπαρχουν στους δρομους πχ ειναι διαφορετικη η μολυνση.
Διοτι αυτα μολυνωνται περισσοτερο απο τα μαρουλακια του φιλου διοτι το νερο το βροχινο στο περασμα του παρασυρει και ποτιζει μεσα στην γη τονους ρυπανσης απο αυτοκινητα , καυσαερια , λαστιχα/γομα αυτοκινητων κτλ κτλ. Ολα αυτα καταληγουν στο ριζκο συστημα και κατεπεκτασιν στο καρπο του δεντρου.
Ο φιλος τωρα πηρε φυτωχαμα , ριχνει νερακι απο την βρυση του και το μονο προβλημα που αντιμετωπιζει το φυτο του ειναι ο Αερας !!! Ο οποιος αερας ειναι ο γιδιος που αναπνεει!!!
Εαν θελει καθαροτερα μαρουλακια ας φυγει απο την Αθηνα και ας μεινει καπου ποιο εξοχικα !!!
Και ο ιδιος τοτε θα εχει καλυτερη αναπνοη και λιγοτερη μολυνση. Οχι μονο τα μαρουλακια του.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences