Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 03:50:56 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: COPY or Not ? Ιδου η απορια...  (Αναγνώστηκε 9456 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 02, 2018, 09:28:21 μμ »

369 ευρώ η κόπια ( ; ) !!!!

https://www.ebay.com/itm/GRECE-GREECE-1-LEPTON-1844-voir-scans-recto-verso-/123446029504?nordt=true&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.m43663.l44720
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2018, 09:28:43 μμ από bpikou » Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 02, 2018, 11:35:20 μμ »


Κάποιοι πιστεύουν ότι βρήκαν την ευκαιρία. Το θέμα είναι ότι θα προσπαθήσουν να το σπρώξουν σε άλλους αργότερα, όταν καταλάβουν ότι δάγκωσαν τη φόλα......
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 03, 2018, 12:04:35 πμ »

Τουλαχιστον εδω μεσα που εχουμε το 80% των συλλεκτων εν Ελλαδι πως θα το σπρωξουν ;;
Το νομισμα εχει φαει σταμπα στα σημεια !!!

Υπαρχει φυσικα μια παροιμια που μου ελεγε ο πατερας μου : Του στραβου την πουσουνιά αλλος στραβος την παιρνει !!!

Ελληνικη μεταφραση : Του στραβου την αγορα , αλλος στραβος την αγοραζει  !!!

Με λιγα λογια παντα υπαρχει ενα θυμα πιο κατω και μετα παρακατω και παει το βασιλειο της απατης συννεφο !!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 03, 2018, 01:07:43 πμ »

τωρα το δα αυτο
εκλεισε ? δεν ριξαμε ριπορτ ?
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 03, 2018, 02:12:42 μμ »

Ας μπει όποιος θέλει σήμερα στη δημοπρασία του Καραμήτσου για να δει πόσο κλείνουν τα μονόλεπτα του 44. Δεν υπάρχουν κύριοι πολλά μονόλεπτα του Όθωνα και μάλιστα εκτός Ελλάδας, που να είναι ευκαιρίες. Όλα πια βρίσκονται σε συλλογές και τα αποχωρίζονται οι κληρονόμοι σε υψηλές τιμές. Οι Kινέζοι το βλέπουν σαν ευκαιρία και γέμισαν τον κόσμο με copies.
Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 03, 2018, 02:33:18 μμ »

παντως 369 ευρω για ενα γνησιο μονολεπτο ακομη και τωρα ειναι πολλα λεφτα
για τις δημοπρασιες δεν το συζητω διοτι τους συμφερει να ανεβαινουν οι τιμες.
εχει τυχει περιπτωση γνωστου μου με μονολεπτο του καποδιστρια και οταν ζητησε 250 ευρω τοτε ο καταστηματαρχης ξεσπασε σε γελια.
και μαλιστα το ειχε σε κατασταση vf ++.
ειδικα στα καταστηματα που αγοραζουν χρυσο αλλα και συλλεκτικα εκει...... ειναι αστα να πανε,  - οι ιδιοι -  γνωριζουν φυσικα  την συλλεκτικη αξια , αλλα σου λενε εγω σου δινω 20 ευρω αμα θες...
το οτι καποιος ευκαταστατος ο οποιος  για παραδειγμα εχει εισοδηματα 100 χιλιαρικα το χρονο  ειναι λογικο να αγοραζει απο δημοπρασιες .... αυτος ομως  δεν καθοριζει τις πραγματικες τιμες στην ελληνικη αγορα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2018, 02:36:31 μμ από tasos26 » Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 14, 2018, 12:41:20 πμ »

Καλησπέρα...

Έχω καλά, άσκημα και πολύ άσκημα νέα για το μονολεπτάκι, μιας και μου τό 'φεραν

Τα καλά νέα είναι ότι δεν είναι πλαστό.

Τα άσκημα είναι ότι είναι γνήσιο και τα πολύ άσκημα ότι είναι RB.

Το σύγκρινα με το δικό μου που το είχα πριν ανακαλυφτεί η Κίνα.

Το "Η" του "ΤΗΣ" πάνω από το στέμμα, στο δικό μου, ενώνονται τα πάνω και κάτω άκρα και σχηματίζεται σαν Θ. Το ίδιο συμβαίνει και με το νόμισμα του Γάλλου.

"..... ΕΛΛΑΔΟΣ". Το "Σ" στο δικό μου είναι σαν να διακόπτονται οι γραμμές του "Σ" αλλά και σαν να έχει υποστεί μια συμπίεση. Το ίδιο συμβαίνει και με του Γάλλου.

Επίσης στην ίδια λέξη, το "Ο" κάτω -στο δικό μου- δεν ενώνεται. Συμβαίνει το ίδιο σε πολλά Οθωνικά νομίσματα. Το ίδιο και στο νόμισμα του Γάλλου.

Δεν υπάρχουν πόροι στα πεδία. Επίσης τα φύλλα έχουν τα νεύρα που απουσιάζουν από τα κινέζικα.

Συμπέρασμα, το νόμισμα που μου έφερε ο φίλος είναι γνήσιο. Εάν αυτό είναι πλαστό, τότε είναι και το δικό μου.

Να το χαίρεται ο νέος ιδιοκτήτης.

 
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 14, 2018, 11:33:25 πμ »

Το Η της που λες ειναι ενα απο τα πεντε σημεια που ειχα σημειωσει σαν ενδειξη γνησιοτητας διοτι ειναι απο πολυταλαιπωρημενη μητρα.

Αρα ειχα δικιο στα σημεια οπου επισυμενα την γνησιοτητα του.

Ερωτηση τωρα : Το βαρος ;;
Που ειναι 10 δεκατα μεγαλυτερο του φυσιολογικου ;;
Εκει τι συμβαινει φιλε Νικολα οπου το ειδες στο χερι;;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 14, 2018, 12:07:45 μμ »

Το βάρος του νομίσματος είναι 1,40 σύμφωνα με τη ζυγαριά του πωλητή, αλλά πόσο ακριβείας και αξιόπιστη είναι αυτή; Ζυγίζοντας το δικό μου βρήκα 1,25 (να σημειώσω ότι είναι κυκλοφορημένο αρκετά). Μακάρι να είναι original για τον νέο του κάτοχο και μάλιστα είναι και υψηλόβαθμο όπως λέει ο ukobke.........
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 14, 2018, 01:22:18 μμ »

@Γιώργο, ναι είχες δίκιο.

Τώρα, όσον αφορά το βάρος, ή μάλλον καλύτερα τα βάρη στα χάλκινα Οθωνικά.

Εκεί έχουμε όχι μόνο διαφορά στο βάρος ίδιου νομίσματος, αλλά και διαφορά στην περιφέρεια. Δηλαδή μεγαλύτερο νόμισμα από άλλο ίδιας χρονολογίας.

Παραδείγματα:

Στη ΒΑΣΙΛΕΙΑ 10Λ 1844, έχω κρατημένα 2 νομίσματα με διαφορά στην περιφέρεια.

Στα 10Λ 1847 έχω δύο διαφορετικά με το ένα να έχει "χοντρότερο" δίσκο από το άλλο λες και είναι piedfort. 12.3γρ το ένα, 12.9γρ το άλλο.

Στο μονόλεπτο 1846. Έχω μεγαλύτερη και μικρότερη περιφέρεια. Το ένα 1.3γρ, το άλλο 1.4γρ.

Στα πεντάλεπτα 1849 επίσης. Μεγαλύτερη και μικρότερη περιφέρεια. Το ίδιο και στο πεντάλεπτο 1842.

Να μην αραδιάζω τώρα λεπτομέρειες σε όλα τα Οθωνικά που έχω βρει διαφορές. Φανταστείτε λοιπόν τι γίνεται.

Ανέφερα παραπάνω διαφορές που έχουν επιπτώσεις στο βάρος. Εάν πάμε και στις μήτρες, εκεί άλλος χαμός.

Μην νομίζετε λοιπόν ότι μόνο ο Καποδίστρια έχει τις... διασταυρώσεις του.


 
Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 14, 2018, 04:50:52 μμ »

@Γιώργο, ναι είχες δίκιο.

Τώρα, όσον αφορά το βάρος, ή μάλλον καλύτερα τα βάρη στα χάλκινα Οθωνικά.

Εκεί έχουμε όχι μόνο διαφορά στο βάρος ίδιου νομίσματος, αλλά και διαφορά στην περιφέρεια. Δηλαδή μεγαλύτερο νόμισμα από άλλο ίδιας χρονολογίας.

Παραδείγματα:

Στη ΒΑΣΙΛΕΙΑ 10Λ 1844, έχω κρατημένα 2 νομίσματα με διαφορά στην περιφέρεια.

Στα 10Λ 1847 έχω δύο διαφορετικά με το ένα να έχει "χοντρότερο" δίσκο από το άλλο λες και είναι piedfort. 12.3γρ το ένα, 12.9γρ το άλλο.

Στο μονόλεπτο 1846. Έχω μεγαλύτερη και μικρότερη περιφέρεια. Το ένα 1.3γρ, το άλλο 1.4γρ.

Στα πεντάλεπτα 1849 επίσης. Μεγαλύτερη και μικρότερη περιφέρεια. Το ίδιο και στο πεντάλεπτο 1842.

Να μην αραδιάζω τώρα λεπτομέρειες σε όλα τα Οθωνικά που έχω βρει διαφορές. Φανταστείτε λοιπόν τι γίνεται.

Ανέφερα παραπάνω διαφορές που έχουν επιπτώσεις στο βάρος. Εάν πάμε και στις μήτρες, εκεί άλλος χαμός.

Μην νομίζετε λοιπόν ότι μόνο ο Καποδίστρια έχει τις... διασταυρώσεις του.


 

Σωστός. Το μονόλεπτο του 45, που έχω, το βγάζω 1,4 με την ίδια ζυγαριά που μέτρησα το μονόλεπτο του 44. Όλα τα άλλα είναι σε slab και δε μπορώ να τα μετρήσω. Άρα μόνο το ζύγισμα σίγουρα δε σε προστατεύει 100%.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 14, 2018, 05:03:18 μμ »

Μαλιστα , ενα σπουδαιο μαθημα ηταν λοιπον αυτο το νομισμα.
Ευτυχως που δεν με ενδιεφερε την συγκεκριμενη περιοδο αλλιως θα τον σκοτωνα τον Πανο που εσπειρε αμφιβολιες!!!  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Πανο ;; Κλαις ακομη που το εχασες βρε;;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 14, 2018, 06:25:21 μμ »

Ποιός το πήρε γιατί δε λέτε βρε παλικάρια; Είναι μυστικό;  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 14, 2018, 06:52:22 μμ »

Μαλιστα , ενα σπουδαιο μαθημα ηταν λοιπον αυτο το νομισμα.
Ευτυχως που δεν με ενδιεφερε την συγκεκριμενη περιοδο αλλιως θα τον σκοτωνα τον Πανο που εσπειρε αμφιβολιες!!!  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Πανο ;; Κλαις ακομη που το εχασες βρε;;

Πολλοί γνωρίζουν την ιστορία....

Πριν τρία χρόνια ακριβώς, βγήκε Εγγλέζος με ένα πενηνταράκι ΚΝ 1921.
Έγραφε ότι το βρήκε σε τενεκέ στου παππού του την αποθήκη.

Το νόμισμα άρχισε να δέχεται πολλά χτυπήματα και ανέβαινε.....

Ξαφνικά το κατεβάζει. 1000/100 πέσανε οι ελληναράδες (εμείς) μέσω πμ και τον πονήρεψαν.

Μετά από ένα διάστημα το ανεβάζει με εκκίνηση 5.000 Λίρες. φυσικά τα forum άναψαν. Έφαγε βρισιές ο εγγλέζος και οι ελληναράδες που τον πονήρεψαν.

Κανένας δεν το χτύπησε από "τσαντήλα". Φυσικά και η τιμή των 5.000 λιρών ήταν τζάμπα για το νόμισμα.

Το ξαναβγάζει μετά από 20 ημέρες, Νοέμβριος του 2015 με τιμή εκκίνησης 1.000 Λίρες. Το βάζω "για την τιμή των όπλων" στις  1.600 λίρες με χτύπημα στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Μου "έκατσε" πρώτο χτύπημα. 1.000 λίρες. Το έστειλα για καθάρισμα και πιστοποίηση. Μέχρι πρότεινος ήταν top grade MS63.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ευκαιρίες μπορεί να υπάρξουν μεγάλες ή μικρές με λίγη τύχη.

Στο συγκεκριμένο μονόλεπτο του 1844 τη ζημιά την καταλογίζω στη τυφλή εμπιστοσύνη στα slab. Ειδικά οι νέοι συλλέκτες τα περιμένουν έτοιμα, δεν ψάχνουν να βρουν raw νομίσματα (δεν τα μελετουν) και χάνουν τις ευκαιρίες για φτηνά νομίσματα. (Το πιστοποιημένο έχει την τιμή του).

Όσο αφορά το μονολεπτάκι του 1844 το πήρε πολύ έμπειρος συλλέκτης. 


 
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 14, 2018, 06:57:29 μμ »

Όμορφη και διδακτική ιστορία!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences