Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 07:31:51 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση για Οθωμανικά  (Αναγνώστηκε 2722 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
aXer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 28, 2018, 07:35:01 μμ »

Καλησπέρα σας.
Έχω από τότε που ήμουν πιτσιρικάς (...τώρα 39) μία πολύ μικρή συλλογή νομισμάτων που προέκυψε κυρίως από νομίσματα που μου είχε δώσει η γιαγιά μου. Έχω πάνω από 20 χρόνια να ασχοληθώ αλλά δεν ξέρω πως μου ήρθε, και ψάχνοντας βρήκα το πολύ ωραίο αυτό forum.

Μέσα σε αυτή την συλλογή έχω και 5 οθωμανικά τα οποία πάντα είχα την απορία τι χρονολογίας ήταν και αν και κατά πόσο είχαν κάποια συλλεκτική αξία.
Οπότε είπα να τα σκανάρω και να ζητήσω την βοήθειά σας. Έγραψα και τις διαστάσεις.
Όποιος γνωρίζει κάτι, θα ήμουν ευγνώμων.
Ευχαριστώ











Καταγράφηκε
aXer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 30, 2018, 03:03:45 μμ »

Μήπως τουλάχιστον κάποιος μπορεί να με κατευθύνει σε κάποιο διαδικτυακό τόπο όπου μπορώ να βρώ μόνος μου πληροφορίες;

Ευχαριστώ  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 30, 2018, 06:23:43 μμ »

Φιλε το πρωτο νομισμα που εβαλες ειναι χρυσο?
Καταγράφηκε
aXer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 30, 2018, 06:27:43 μμ »

Όλα "κόκκινα" είναι  Στριφογύρισμα ματιών
Δλδ χάλκινα.
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 30, 2018, 07:04:38 μμ »

Ok, επειδη υπαρχει κατι αντιστοιχο σε χρυσο κουρους αλλα αποτι ειδα μετα στην φωτο ειναι 35mm διαστασεις, ας κανει εκτιμηση καποιο μελος που κατεδει απο Οθωμανικα.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 30, 2018, 07:24:23 μμ »

Μήπως τουλάχιστον κάποιος μπορεί να με κατευθύνει σε κάποιο διαδικτυακό τόπο όπου μπορώ να βρώ μόνος μου πληροφορίες;

Ευχαριστώ  Χαμόγελο

https://en.numista.com/catalogue/ottoman-1.html
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 31, 2018, 06:44:38 μμ »

το πρωτο ειναι ψευτικο! ειναι κακη απομιμιση του χρυσου των 500 γροσιων... αλλα ειναι αλλα αντι αλλων! τι να πω... αλλη ημερομηνια... αλλο σχεδιο εμπρος που ανηκει σε αλλο σουλτανο... οτι θυμουνται χαιρονται!!!

το δευτερο ειναι χαλκινο 20 παραδες του 1879-80 αλλα εχει επισημανση πανω του... αρα ειναι κοντραμαρκα! δεν φαινεται καλα απο που ειναι....πιθανον καπου απο λεσβο ή λημνο;; ;;

το τριτο ειναι  10 παραδες του 1855 περιπου... χαλκινο

το τεταρτο ειναι χαλκαργυρο... 20 παραδες. περιεχει μολις 17% ασημι... αρα.. πρακτικα σχεδον τιποτα!
ειναι του 1832.

το τελευταιο ειναι κι αυτο χαλκαργυρο με ελαχιστοτατο ασημι μεσα... σαν το προηγουμενο... και ειναι του 1841.

γενικα ειναι ευκολα και πολυ φτηνα! η μουφα... τι να πω σαν τιμη... δεν ειναι γνησιο...

το πιο ενδιαφερον ειναι η κοντραμαρκα σου... το δευτερο δηλαδη... αλλα αν αναγνωριστει... που μαλλον θελει καποιον με βιβλιο...
εχω καποιες ιδεες απο που μπορει να ειναι αλλα επειδη καλλιστα μπορει να ειμαι λαθος.. δεν θα τις αναφερω!
Καταγράφηκε
aXer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 01, 2018, 11:30:41 πμ »

Thanx.

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες για "πλαστό" αλλά δεν μπορώ να σε αμφισβητήσω. Και η γιαγιά μας έχει αφήσει από το 2004 οπότε μόνο με Ouija board μπορώ να την ρωτήσω  Σαρκασμός

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το "γιατί" να κάνει κάποιος ένα τέτοιο πλαστό, τόσο φαινομενικά λάθος και γεμάτο αντικρουόμενα στοιχεία. Συνήθως οι πλαστογράφοι προσπαθούν να κάνουν πιστά αντίγραφα ώστε να ξεγελάσουν.

Anyways, It's good to know.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 01, 2018, 02:51:58 μμ »

καλα κανεις και αναρωτιεσαι κατι τετοιο!

το κανονικο θα ηταν 22 καρατια χρυσο! το δικο σου δεν ειναι! τωρα για τα λαθη πανω...

σε παλιοτερες εποχες... οταν αυτα αλλα και παλαιοτερα χρυσα οθωμανικα περνουσαν... πολλες γυναικες κι οχι μονο, τα χρησιμοποιουσαν σε κοσμηματα και παραδοσιακες στολες! ετσι και το κρατος εχανε αλλα και αυτα καταστρεπτονταν για παντα! αλλα τα τρυπουσαν και τα εβαζαν σε γιορντανια και γενικα για στολισμο στολης οπου εδειχνε και το κοινωνικο στατους της οικογενειας, σε αλλα εβαζαν κρικο, σε αλλα στεφανακι, σε αλλα κολλουσαν περονες πισω και τα εκαναν καρφιτσες!

ομως οι φτωχοτεροι;; τι θα εκαναν αυτοι;  ετσι λοιπον.. διαφοροι συνηθως αργυροχρυσοχοοι αρχισαν να κοβουν ενα ειδος τοκεν... στα τουρκικα penez, σε ευτελες μεταλλο ή χαμηλο ασημι και επιχρυσωσεις.. ενω σπανιοτερα ειχαμε σε χρυσο χαμηλων καρατιων, οπου προσπαθουσαν με επιτυχια ή μη, να αντιγραψουν κανονικα νομισματα ή εβαζαν φανταστικες απεικονισεις... οπως ενα αστερι αντι τουγρα και γραμματων...

με αυτα... και οι φτωχοι ειχαν την ευκαιρια να στολισουν τις φορεσιες τους! φυσικα μπορουσες να τα ξεχωρισεις... ειχαν καποια λαθακια κτλ... αλλωτε επιτηδες κι αλλωτε λογο αδεξιοτας του χαρακτη ή και μη καλης γνωσης του νομισματος που ηθελε να απεικονισει! σκεψου... το δικο σου εκεινη την εποχη αν ηταν γνησιο ηταν μια περιουσια!!

αυτο συνεχιστηκε και σε νεωτερους χρονους... οπου η ζητηση εγινε τοσο μεγαλη που δεν μπορουσε η αγορα να καλυφθει απο τα υπαρχοντα γνησια κερματα! εδω βλεπουμε και χρυσα με καλο σχεδιο αλλα σε χαμηλοτερα καρατια και βαρος! μεχρι και στην θεσσαλονικη εβγαιναν.. μιας και φλουρια και χρυσα τουρκικα δινονταν σαν ευχη σε γαμους.... ή ειχαν χρηση σε περιτομες κτλ!

στην σημερινη εποχη βρισκονται στην τουρκια αρκετα μεγαλα χρυσα οθωμανικα νομισματα... συνηθως των 500 γροσιων.. αλλα τα περισσοτερα ειναι πλαστα σημερινα σε χρυσο!

κατι αλλο... πολλες φορες ο χαρακτης... δεν ηταν γνωστης της οθωμανικης και απλα εβλεπε στο κερμα σχεδιο! κι εμεις πολλες φορες δεν βλεπουμε τον τουγρα που εχει πανω... την υπογραφη δηλαδη του σουλτανου σαν σχεδιο; ομως το σχεδιο αυτο ειναι δημιουργημενο απο γραφη που δειχνει το ονομα του σουλτανου, τον τιτλο του, τον πατερα του, και μια ευχη... (για παντα νικηφορος..).

εκει καπου το χανουν παντα η μη γνωστες... κι αν ειχε πχ εικονα της μιας πλευρας ενος κερματος και της αλλης απο αλλο παρομοιο.. τις συνδυαζε και τσουπ.... να ενα περιεργο κερμα σαν το δικο σου... που.. δεν υπαρχει κανονικα! Χαμόγελο

τετοια μπορει να δεις και σε τοκεν για παιδια παλιοτερα... που τα ειχαν σαν παιχνιδι! συνηθως γερμανικα τοκεν ειναι που εβγαζαν κοπιες απο διαφορα νομισματα... για να παιζουν αλλα και να μαθαινουν τα παιδια!

ελπιζω να σε καλυψα με την απαντηση μου! αν εχεις οποιαδηποτε απορια... και μπορω να βοηθησω.. μου λες! Χαμόγελο 

 
Καταγράφηκε
aXer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 01, 2018, 03:34:43 μμ »

Με υπέρ-κάλυψες.  Μεγάλο χαμόγελο

Muchas Gracias  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences